• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » درسی که ماندلا،ازرهبر انقلاب گرفت!
  کد خبر : 163605

  درسی که ماندلا،ازرهبر انقلاب گرفت!

  درسی که ماندلا،ازرهبر انقلاب گرفت!Reviewed by Aryan on Nov 27Rating: مجید بذرافکن در وبلاگ تاملات نوشت: اين تجربه، بعد از ما تكرار شد؛ قبل از ما هيچ جاى ديگر نبود. انقلابهايى كه در جاهاى ديگر رخ می ‏داد، نتيجه كارهاى چريكى و پارتيزانى و پرتاب ترّقه و شليك گلوله بود؛ اما اين تجربه، تجربه ملت…

  درسی که ماندلا،ازرهبر انقلاب گرفت!Reviewed by Aryan on Nov 27Rating:

  مجید بذرافکن در وبلاگ تاملات نوشت: اين تجربه، بعد از ما تكرار شد؛ قبل از ما هيچ جاى ديگر نبود. انقلابهايى كه در جاهاى ديگر رخ می ‏داد، نتيجه كارهاى چريكى و پارتيزانى و پرتاب ترّقه و شليك گلوله بود؛ اما اين تجربه، تجربه ملت ايران بود كه به وسيله جوانان ايجاد شد.

  «نلسون ماندلا» قبل از آن‏كه در آفريقاى جنوبى به پيروزى برسد – زمانى كه تازه از زندان آزاد شده بود – به ايران آمد و با من ملاقات كرد.

  راجع به اوضاع آفريقاى جنوبى از او سؤال كردم، چيزهايى گفت. من به او گفتم، ما تجربه‏اى داريم كه گمان مى‏كنم در كشور شما هم قابل عمل باشد؛ و آن تجربه عبارت است از اين‏كه انسانهاى داوطلب – كه اكثريت جمعيت كشور ما را تشكيل مى‏دادند – زن و مرد، با جسمِ خودشان به خيابانها آمدند، نه با مشتشان، نه با سلاحشان، نه با نارنجكشان، نه با خانه‏ى تيمى‏شان، بلكه با تنِ خودشان آمدند؛ روى خود را هم نبستند، با صورتِ باز آمدند؛ لذا نظام را منفعل كردند و او هم ديد نمى‏تواند بايستد.نلسون ماندلا

  واقعاً بر چه كسى مى‏خواست حكومت كند؟ گفتم به نظر من اين الگو در آفريقاى جنوبى قابل عمل است. او سرى تكان داد.

  بعد از رفتن او، يكى دو ماه طول نكشيد كه خبرهاى تظاهرات عظيم مردمى در آفريقاى جنوبى را در روزنامه‏ها خوانديم!

  من فهميدم كه اين بذر، سبز شد؛ عين همان وضعيت ايران. تمام خيابانهاى شهرهاى بزرگ آفريقاى جنوبى از سياهان پُر شد و يك عدّه از سفيدپوستها هم آمدند و همراه با آنها راهپيمايى كردند و گفتند ما هم با حكومت تبعيض نژادى مخالفيم!

  نتيجه نيز همان شد؛ يعنى كسى كه در رأس بود، ديد اصلاً نمى‏تواند كارى بكند. اوّل رفت و كس ديگرى را جاى خودش گذاشت؛ او هم ديد نمى‏تواند؛ لذا در يك انتقال قدرت آرام، حكومت را به دست سياهپوستان دادند و خود «ماندلا» هم رئيس‏جمهور شد! اين حادثه تقليدشدنى و اين الگوى ملتها براى آزاديخواهى، به وسيله جوان ايرانى در دهه‏هاى پنجاه و شصت اتّفاق افتاد.
  ۱۳۸۰/۰۲/۱۲
  بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار جوانان و فرهنگيان در مصلّاى رشت‏

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.