• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » تولید روزانه نفت ایران اعلام شد؛ ۳ میلیون و ۹۲۰ هزار بشکه
  کد خبر : 15613

  تولید روزانه نفت ایران اعلام شد؛ ۳ میلیون و ۹۲۰ هزار بشکه

  تولید روزانه نفت ایران اعلام شد؛ ۳ میلیون و ۹۲۰ هزار بشکه Reviewed by Aryan♥ on Oct 12Rating: مدیر عامل مناطق نفت خیز جنوب جزئیات تولید نفت در کشور را تشریح کرد و میزان تولید فعلی را ۳ میلیون و ۹۲۰ هزار بشکه در روز اعلام کرد. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس؛ هرمز قلاوند…

  تولید روزانه نفت ایران اعلام شد؛ ۳ میلیون و ۹۲۰ هزار بشکه Reviewed by Aryan♥ on Oct 12Rating:

  مدیر عامل مناطق نفت خیز جنوب جزئیات تولید نفت در کشور را تشریح کرد و میزان تولید فعلی را ۳ میلیون و ۹۲۰ هزار بشکه در روز اعلام کرد.

  به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس؛ هرمز قلاوند صبح دیروز در یک نشست خبری با بیان اینکه ۸۰ میدان نفتی در مناطق نفتخیز جنوب وجود دارد که عمده تولید نفت مربوط به ۴۸ میدان و ۶۰ مخزن است اضافه کرد: در مناطق نفت خیز جنوب روزانه حدود ۳ میلیون بشکه نفت و ۱۱۰ میلیون متر مکعب گاز تولید می شود.

  وی افزود: ۸۰ درصد از کل نفت تولیدی کشور و ۱۶ درصد کل گاز کشور در مناطق نفت خیز جنوب تولید می شود و در کنار آن ۱۲۰ هزار بشکه در روز مایعات نفتی و ۳۲ بشکه در روز نفتا نیز تولید می شود.

  وی تولید کل نفت کشور را ۳ میلیون و ۹۲۰ بشکه اعلام کرد و گفت: از این میزان ۳ میلیون بشکه در روز توسط مناطق نفت خیز جنوب تولید می شود و در کنار آن شرکت تولید نفت اروندان ۱۶۰ هزار بشکه در روز نفت، مناطق مرکزی ۱۶۰ هزار بشکه در روز و شرکت نفت فلات قاره ۶۰۰ هزار بشکه در روز نفت تولید می کند.

  مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب اظهار داشت: مناطق نفت خیز جنوب ۹ شرکت تابعه دارد که ۵ شرکت تولید و بهره برداری مارون، کارون، گچساران، آقاجاری و مسجد سلیمان از آن جمله است.

  وی افزود:تولید شرکت کارون به تنهایی ۲۵ درصد از کل تولید کشور را به میزان یک میلیون و ۴۰ هزار بشکه شامل می شود و شرکت مارون ۶۰۰ هزار بشکه آقاجاری ۶۲۰ هزار بشکه، گچساران ۶۳۰ هزار بشکه و شرکت نفت مسجد سلیمان نیز ۱۴۰ هزار بشکه در روز نفت تولید می کند.

  قلاوند با بیان اینکه تزریق گاز در ۱۰ مخزن دنبال می شود گفت: مخازن تزریق در کرنج، پارسی، بی بی حکیمه، گچساران، آقاجاری، پوحال، رامشیر، هفت گل، نرگسی و پازنان، قرار دارند و در میدان مارون نیز بازگردانی گاز انجام می شود.

  وی با اشاره به نیاز ۳۰ مخزن در مناطق نفت خیز به تزریق گاز اظهار داشت: در حال حاضر روزانه در ۱۰ مخزن برنامه تزریق ۸۰ میلیون متر مکعب در روز گاز داریم که بیش از ۸۰ درصد برنامه محقق شده است.

  وی افزود: بخشی از برنامه که محقق نشده بیشتر به دلیل کمبود گاز بوده است که معمولا در اوج مصرف گاز در زمستان این مشکل جدی تر می شود اما امسال امیدواریم صد در صد برنامه تزریق گاز به مخازن محقق شود.

  وی با بیان اینکه بزرگترین برنامه تزریق گاز در خاورمیانه در آقاجاری انجام می شود تولید نفت را افزایش دهد گفت: در حال حاضر تولید مخزن آسماری آقاجاری ۱۲۶ هزار بشکه در روز است که اگر بتوان در طول ۴ یا ۵ سال آینده هر روز ۵۰ میلیون متر مکعب گاز به این میدان تزریق کنیم تا پایان برنامه پنجم میزان تولید این میدان بدون حفاری حتی یک حلقه چاه جدید به ۲۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

  وی اضافه کرد: هر حفاری باعث افزایش تولید دو هزار بشکه در روز می شود و ده میلیون دلار هزینه دارد.

  قلاوند مهمترین وظیفه شرکت متبوع خود را تثبیت و نگه داشت تولید است دانست و گفت: اگر تزریق گاز پایدار در مخازن داشته باشیم امکان افزایش برداشت از این مخازن را نیز خواهیم داشت.

  مدیرعامل مناطق نفت خیز جنوب در ادامه اظهار داشت: در پایان سال ۸۹ در بخش تزریق میدان آقاجاری به دلیل ورود ماسه به خط لوله توربین و کمپرسور آسیب دید و برنامه تزریق قطع شد که در ۲۵ اسفند این برنامه دوباره راه اندازی شد.

  وی با اشاره به وجود ۷ دستگاه تزریق در میدان آقاجاری که هر یک ظرفیت به ۱۰ میلیون متر مکعب در روز تزریق گاز دارد گفت: به جز یکی از دستگاه ها که به عنوان یدک نگه داری شود دو دستگاه آماده تزریق به میزان ۲۰ میلیون متر مکعب است و دو دستگاه دیگر تا پایان هفته آماده می شود که اگر در آن زمان به ما گاز تحویل داده شود می توانیم ۴۰ میلیون متر مکعب در روز به آقاجاری گاز تزریق کنیم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.