• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » پاسخ به پرسش‌هاي متقاضيان معافيت از خدمت وظيفه
  کد خبر : 15319

  پاسخ به پرسش‌هاي متقاضيان معافيت از خدمت وظيفه

  پاسخ به پرسش‌هاي متقاضيان معافيت از خدمت وظيفهReviewed by Aryan on Oct 9Rating: مسائل مربوط به خدمت وظيفه عمومي تقريباً همه خانواده‌ها را به طور مستقيم يا غيرمستقيم تحت تأثير قرار مي‌دهد. موضوعي كه محدود به زمان خاصي از سال نيست و تنوع شرايط مشمولان در برابر پيچيدگي قوانين، باعث شده به جرأت بتوان گفت…

  پاسخ به پرسش‌هاي متقاضيان معافيت از خدمت وظيفهReviewed by Aryan on Oct 9Rating:


  مسائل مربوط به خدمت وظيفه عمومي تقريباً همه خانواده‌ها را به طور مستقيم يا غيرمستقيم تحت تأثير قرار مي‌دهد. موضوعي كه محدود به زمان خاصي از سال نيست و تنوع شرايط مشمولان در برابر پيچيدگي قوانين، باعث شده به جرأت بتوان گفت به تعداد مشمولان، مورد براي بررسي مي‌تواند وجود داشته باشد. از اين رو جانشين اداره منابع انساني ستاد كل نيروهاي مسلح با حضور در روزنامه پاسخگوي تماس‌هاي تلفني مردم براي راهنمايي و حل مسائل خدمت وظيفه عمومي شهروندان در قالب موارد مرتبط با آن همچون معافيت، كسرخدمت، دريافت امريه و… بود.
  گوناگوني مشكلات مردم در اين حوزه – كه نتوانسته بودند از مسيرهاي ديگر بررسي و مشاوره، مشكل خود را آن طور كه بايد حل كنند- نقطه قوت فرصتي بود كه سردار موسي كمالي براي رسيدگي به درخواست‌هاي مردم و راهنمايي آنها اختصاص داد.

  مشروحي از مهمترين موضوعات مطرح شده در لابه لاي سؤالات شهروندان را در ادامه مي‌خوانيد كه البته با اندكي فاصله از زمان حضور اين مقام مسئول منتشر مي‌شود تا آغازي باشد براي استمرار پاسخ‌دهي به سؤالات مردم در اين زمينه. از اين پس شهرونداني كه در حوزه خدمت وظيفه، مشكل دارند، چنانچه با مراجعه به سازمان وظيفه عمومي و ستاد كل نيروهاي مسلح، موفق به حل مسئله نشدند، مي‌توانند موضوع خود را با روابط عمومي روزنامه مطرح كنند تا پاسخ آن را در اين صفحه در فواصل زماني متناسب بخوانند.

  سردار كمالي در پاسخ به شهروندي در مورد امكان استفاده از معافيت تحصيلي مشمولي كه براي دومين بار قصد تغيير رشته دارد، اظهار داشت: قانون اجازه داده است هر مشمول يك بار در صورت انصراف در رشته جديد ادامه تحصيل بدهد، اما در مورد رشته دوم لازم است با مراجعه به سازمان وظيفه عمومي، تقاضاي بررسي وضعيت فرد و دانشگاه را بدهند تا در مورد آن مساعدت شود، مشروط بر آن كه در مدت تحصيل در رشته قبلي تعداد قابل توجهي واحد درسي را گذرانده باشد. وي در توضيح شرايط استفاده از كسري خدمت ايثارگري پدري كه در دو استان يا نهاد سابقه خدمت دارد، گفت: اخيراً به نيروهاي مسلح ابلاغ كرده‌ايم افرادي كه در دو يا سه جا داراي سابقه جبهه هستند، در صورتي كه جزو نيروهاي مسلح نباشند از طريق سازمان بسيج، سوابق ايثارگري را استعلام كرده و به سازمان وظيفه عمومي اعلام كنند.

  جانشين اداره كل منابع انساني نيروهاي مسلح در پاسخ به شهروندي كه در مراجعه به پليس +10 در مورد فرزند بيمارش شنيده بود در صورت اقدام براي اخذ معافيت پزشكي، قبولي‌اش در دانشگاه كان لم يكن مي‌شود، توضيح داد: هركس براي تقاضاي معافيت مراجعه كند، ابتدا بايستي به تقاضاي معافيت‌اش رسيدگي شود، اگر تشخيص بر اين داده شد كه معاف نيست، بايد به خدمت اعزام شود.

  موضوع بعدي كه سردار كمالي درمورد آن شهروندي را راهنمايي كرد مربوط به سرباز فراري بود كه در سال 79 اعزام و پس از اقدام براي درمان پارگي منيسك زانو، به خدمت بازنگشته و دچار مشكلات روحي هم شده است. وي با اشاره به اين كه سربازاني كه تا پايان سال 86 از خدمت فرار كرده‌اند، مورد عفو فرماندهي كل قوا قرار گرفته‌اند، گفت: اين مشمول لازم است به سازماني كه در آن خدمت مي‌كرده، دوباره مراجعه كند و بدون آن كه مورد تنبيه يا تعقيب قرار گيرد، مجدداً يا ادامه خدمت داده و يا براي معافيت با نظر كميسيون پزشكي اقدام كند.

  سردار كمالي در پاسخ به مشمول غايبي كه متولد سال 60 و متأهل هم هست، تأكيد كرد: بنا نيست معافيت مجددي اعلام شود و اين كه افرادي اميدوار به معافيت سني جديد هستند، فقط در حد شايعه است. همه افراد ذكور تا 50 سالگي مشمول قانون خدمت وظيفه عمومي هستند و عفوي كه در سال 1382 اعلام شد، بنا نيست اعلام شود، چرا كه باعث اعتراض كساني مي‌شود كه خدمت كرده‌اند و به قانون احترام گذاشته‌اند. بنابراين برنامه‌اي براي حذف خدمت سربازي گروهي از جوانان وجود ندارد. با اين وجود تسهيلاتي فراهم شده است تا مشمولان متأهل در استان محل سكونت همسرشان به كارگيري شوند و ساعات بيشتري در كنار خانواده باشند.

  شهروند ديگري ضمن تشكر از نحوه ارائه خدمات مربوط به وظيفه عمومي براي مشمولان، از اين مسئله گله كرد كه شماره تلفن‌هايي كه براي مشاوره در دفترچه اعزام به خدمت درج شده، دائماً اشغال است و امكان استفاده از اين مشاوره عملاً براي بسياري از مشمولان فراهم نيست. سردار كمالي در اين زمينه قول مساعد داد كه ارائه خدمات غيرحضوري و بخصوص تلفن براي مشمولان تقويت شود.
  جانشين اداره منابع انساني ستاد كل نيروهاي مسلح در پاسخ به مشكل سربازي كه 9 سال قبل پس از يك دوره بيماري از خدمت متواري شده اما درخواست معافيت كفالت دارد، گفت: اضافه خدمت همه سربازاني كه تا پايان سال 86 از خدمت فرار كرده‌اند، بخشيده شده است، بنابراين، اين سربازان بايد به يگان محل خدمت خود مراجعه و شروع به خدمت كنند، پس از آن است كه امكان ارائه درخواست معافيت مهيا و بررسي مي‌شود.

  سردار كمالي همچنين در توضيح قانون مشمولان خارج از كشور در پاسخ به شهروندي كه فرزندش متولد سال 84 بوده و از سال 75 تا 78 در خارج از كشور اقامت داشته است، گفت: قانون مي‌گويد مشمولان خارج از كشور در صورتي كه قبل از پايان سال 82 از كشور خارج شده، حداقل دو سال در آنجا اقامت داشته و در سن مشموليت در خارج از كشور باشند، مي‌توانند از تسهيلات موجود استفاده كنند و البته ارفاقي هم درنظر گرفته شده كه اگر فرد تا 15 سالگي در كشور نباشد و پس از آن وارد كشور شده باشد، مشمول اين قانون بشود. مهلت اجراي اين مقررات تا پايان امسال است، اما در حال بررسي است و امكان دارد تسهيلات جديدي در اين خصوص فراهم شود.

  وي در ارائه راهنمايي به مشمول غايب ديگري كه درخواست استفاده از معافيت كفالت را داشت، اظهار داشت: مشمولي مي‌تواند از معافيت كفالت والدين استفاده كند كه در زمان مشموليت، غيبت نداشته و سن پدر و مادر در آن زمان با قوانين كفالت همخواني داشته باشد.
  جانشين اداره منابع انساني نيروهاي مسلح با اشاره به تغيير قوانين كسري خدمت براساس سوابق ايثارگري، جانبازي و بسيج در پاسخ به شهروند ديگري تأكيد كرد: قوانين كسري خدمت براساس بررسي و ميزان نياز نيروهاي مسلح، تعيين مي‌شود. با اين وجود كساني كه در سال89 گواهي سوابق ايثارگري از سازمان‌هاي مربوط دريافت كرده‌اند تا عيد غدير فرصت دارند آن را به مراكز پليس+ 10 ارائه دهند و براساس اين گواهي معتبر براساس قوانين سال قبل در مورد آنها تصميم‌گيري مي‌شود.

  وي در پاسخ به سؤال مشمول ديگري در اين باره كه «سربازي را چه وقت مي‌فروشند؟» تصريح كرد: برنامه‌اي براي فروش خدمت سربازي وجود ندارد و در آينده نيز چنين امري رخ نخواهد داد.
  سردار كمالي همچنين درباره نحوه انجام خدمت سربازي در قالب امريه به گفت: علاوه بر تأمين سرباز وظيفه براي نيروهاي مسلح، سالانه به 140 وزارتخانه و سازمان 40 تا 42 هزار سرباز در قالب امريه سپرده مي‌شود. براي آنكه از تأثير روابط در استفاده مشمولان از اين شرايط جلوگيري كنيم، مشمولان تحت پوشش كميته امداد، بهزيستي و معافين از رزم، متأهلين و خانواده شهدا و ايثارگران در اولويت قرار دارند. همچنين اين تعهد گرفته مي‌شود كه سرباز درخواست شده، از اقوام درجه يك هيچ‌كدام از كارمندان آن مجموعه نباشد، كه در غير اين صورت فرد، احضار شده و با لغو امريه، محل خدمت او تغيير مي‌كند.

  وي با اشاره به اينكه از اعمال نفوذ در اين زمينه در هر سطح و مقامي بنا به تأكيدات مقام معظم رهبري ممانعت به عمل مي‌آيد، افزود: انتخاب سرباز براي خدمت در قالب امريه به خود سازمان‌ها و نهادهاي درخواست كننده سپرده شده است چرا كه نياز خود را بهتر مي‌شناسند، اما دو شرط بايد در اين ميان رعايت شود: شغل مورد نظر براي سرباز از وظايف اصلي مجموعه باشد، بنابراين سرباز براي امور اداري فرستاده نمي‌شود، علاوه بر اين بايد حتماً براساس تخصص به كار گرفته شود و شغل و رشته همخواني داشته باشد.

  جانشين اداره منابع انساني ستاد كل نيروهاي مسلح با بيان اينكه هيچ برنامه جديدي براي معافيت يا كسري خدمت وجود ندارد، اظهار داشت: بعضي مسئولان در نهادهاي مختلف پيشنهاداتي در اين خصوص اعلام مي‌كنند كه بايد قبل از طرح در رسانه‌ها، به ستاد كل ارائه شود تا پس از بررسي‌هاي تخصصي از مجاري مسئول به مردم اطلاع‌رساني شود، در حالي كه اين شايعات گاهي باعث غيبت بعضي مشمولان مي‌شود.

  سردار كمالي همچنين به ادعاي بعضي فدراسيون‌ها براي معافيت ورزشكاران اشاره كرد و افزود: ورزشكاران مشمول فقط در قالب سرباز قهرمان با تأييد ستاد كل و سازمان وظيفه عمومي مي‌توانند در قالب امريه در اختيار فدراسيون‌ها قرار بگيرند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.