• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » علمی و فضایی » اخبار كوتاه علمی
  کد خبر : 15312

  اخبار كوتاه علمی

  اخبار كوتاه علمیReviewed by Aryan on Oct 9Rating: توليد امولسيون قير از مواد گياهي  محققان دانشگاه مازندران موفق به توليد امولسيون قير از مواد گياهي با هدف جايگزيني به جاي MC2 شدند. دكتر محمدجواد چايچي، عضو هيأت علمي دانشگاه مازندران و مجري طرح اظهار كرد: MC2 كه به عنوان ماده اوليه در ساخت جاده‌ها استفاده…

  اخبار كوتاه علمیReviewed by Aryan on Oct 9Rating:

  توليد امولسيون قير از مواد گياهي 
  محققان دانشگاه مازندران موفق به توليد امولسيون قير از مواد گياهي با هدف جايگزيني به جاي MC2 شدند.
  دكتر محمدجواد چايچي، عضو هيأت علمي دانشگاه مازندران و مجري طرح اظهار كرد: MC2 كه به عنوان ماده اوليه در ساخت جاده‌ها استفاده مي‌شود، از حل كردن قير در حلال‌هاي نفتي مثل گازوئيل و نفت سفيد به دست مي‌آيد، ولي در امولسيون گياهي قير توليد شده هيچ گونه سوخت نفتي وجود نداشته و از امولسيفايرهاي گياهي كه از روغن‌هاي گياهي استحصال مي‌شود، توليد شده است.
  وي با بيان اين‌كه امولسيون قير توليد شده منشأ گياهي دارد ،گفت در اين طرح، قير در آب به صورت امولسيون درمي‌آيد؛ بنابراين وقتي در سطح جاده ريخته مي‌شود، هيچ‌گونه بخاري ندارد.

  قرص جديدي براي پاك كردن خاطرات دردناك 
  گروهي از متخصصان علوم اعصاب با شناسايي اسرار مغز در كنترل استرس، موفق به تهيه تركيبات يك قرص جديد شده‌اند كه مي‌تواند خاطرات دردناك و آزاردهنده را از ذهن پاك كند.
  اين گروه از كارشناسان دانشگاه ليسستر در واقع پروتئين خاصي را شناسايي كرده‌اند كه مغز ‌آن را در واكنش به استرس توليد مي‌كند. آنها دريافته‌اند موش‌هاي آزمايشگاهي كه به لحاظ ژنتيكي فاقد اين پروتئين موسوم به «ليپوكالين ـ2» هستند، در مواجهه با استرس واكنش شديد‌تري نسبت به ساير موش‌ها نشان مي‌دهند. وظيفه اين پروتئين در واقع كاهش اضطراب ناشي از رويداد‌ها و اتفاقات استرس‌زا است.

  روشي براي جلوگيري از سفيد شدن موها 
  محققان لابراتوارهای یک شرکت فرانسوی اعلام کردند که از نوعی میوه ماده‌ای را استخراج کرده‌اند که با مصرف قرص آن می‌توان از سفید شدن موها جلوگیری کرد.
  در حقیقت، این محققان خبر دادند که از یک میوه (از ذکر نام آن خودداری کردند) ماده‌ای را استخراج کرده‌اند که پادتن خاکستری شدن موها است .براساس اين گزارش، این قرص همانند قرص‌های ویتامین نیاز به مصرف روزانه دارد و مصرف آن از زمانی آغاز می‌شود که موها شروع به خاکستری شدن می‌کنند.در حقیقت، ملانوسیت‌ها زمانی وارد فاز خفتگی می‌شوند که ترشح آنزیمی به نام TRP-2 متوقف شود. در واقع این قرص جدید می‌تواند این آنزیم و در نتیجه سلول‌های سالم اما خفته ملانوسیت را دوباره فعال کرده و موجب شود که آنها دوباره ملانین ترشح کنند.

  تعيين دقيق زمان مرگ با مژك‌هاي بيني 
  محققان ايتاليايي موفق شدند از بيني براي تعيين زمان دقيق مرگ استفاده كنند. طرح‌هاي ريز انگشت مانند كه بيني را پوشش داده‌اند تا پس از مرگ نيز از نبض برخوردارند و از آنجايي كه از نبض اين مژك‌ها با سرعت قابل پيش‌بيني كاسته مي‌شود، دانشمندان پزشكي قانوني خواهند توانست به تعيين زمان دقيق‌تر مرگ بپردازند. محققان با توجه به دماي بدن يا سرعت تجزيه مي‌توانند زماني را برآورد كنند، اما اين نشانگرها ممكن است در اثر دما يا درگير بودن فرد در يك مشاجره كمي پيش از مرگ وي منجر به سردرگمي محققان شود.
  سرعت نبض مژك‌ها مي‌تواند ابزار بيشتري را براي كمك به تعيين زمان دقيق‌تر مرگ بخصوص در 24 ساعت پيش از مرگ فرد در اختيار دانشمندان و محققان قرار دهد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.