• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » میوه های ایرانی با برچسب خارجی!
  کد خبر : 14875

  میوه های ایرانی با برچسب خارجی!

  میوه های ایرانی با برچسب خارجی!Reviewed by Aryan on Oct 4Rating: رییس اتحادیه باغداران كشور اظهار كرد: به دلیل واردات بی رویه میوه و جایگزینی میوه های خارج از فصل، میوه های فصلی كشور كه همیشه مورد استقبال بالا بودند با كاهش مصرف در بازار داخلی مواجه شده اند؛ به طوری كه خربزه ایرانی كه…

  میوه های ایرانی با برچسب خارجی!Reviewed by Aryan on Oct 4Rating:

  رییس اتحادیه باغداران كشور اظهار كرد: به دلیل واردات بی رویه میوه و جایگزینی میوه های خارج از فصل، میوه های فصلی كشور كه همیشه مورد استقبال بالا بودند با كاهش مصرف در بازار داخلی مواجه شده اند؛ به طوری كه خربزه ایرانی كه جزو مرغوب ترین خربزه جهانی است با برچسب خربزه فرانسوی وارد بازار می شود تا شاید بازار بهتر و قیمت بالاتری داشته باشد.

   

  وی ابراز عقیده كرد: این مشكل وقتی حادتر می شود كه هزینه های تولید نیز بدون سیاست های حمایتی یكباره افزایش می یابد و قدرت رقابت صادراتی را نه تنها از محصول می گیرد بلكه قیمت خرید آن از سوی دلالان حتی هزینه تمام شده باغداران را تامین نمی كند و این گونه است كه محصول در سردخانه ها رها می شود یا اصلا از درخت چیده نمی شود.

   

  عنایت الله بیابانی در گفت وگو با ایسنا گفت: درحالیكه خربزه و هندوانه دو محصول كیفی كشورمان هستند و هر ساله به میزان قابل توجهی صادر می شدند امسال به دلیل افزایش هزینه های تولید و نداشتن رقابت صادراتی نه تنها صادرات آن كاهش یافته است بلكه در داخل هم بازار مناسبی ندارد.

   

  به گفته بیابانی در این زمینه هیچگونه كنترل و نظارتی وجود ندارد و متاسفانه فرهنگ با واردات بی رویه استفاده از محصولات داخلی و ذائقه مردم تغییر كرده است.

   

  به اعتقاد نایب رییس خانه كشاورز اشاعه مصرف محصولات خارجی، سیاست های ضد تولید است؛ به طور مثال انگور دانه درشت و گوشتی قرمز كه مشابه انگور شیلی است در استان اصفهان تولید و كیلویی هزار و ۵۰۰ تومان در بازار تهران عرضه می شود اما انگور شیلی كیلویی بیش از ۱۰ هزار تومان در مغازه های سطح شهر عرضه می شوند.

   

  در این میان جای سوال است درهای واردات به روی میوه های خارجی كه گشوده است هیچ؛ میوه های ایرانی چرا باید با نام خارجی و با برچسب خارجی بازار داشته باشند و مصرف شوند؟ چرا باید هزینه های بالا، رقابتی بودن صادرات محصولاتی همچون خریزه را از ما بگیرد و سیاست حمایتی از تولید و صادرات هم وجود نداشته باشد علیرغم اینكه یكی از مزیت های كشورمان تولید صیفی جات است.

   

  لازم به یادآوری است كه طی سه ماهه نخست سال گذشته بیش از دو هزار تن پوست خربزه تازه، یخ زده و خشك كرده به ارزش ۵۰۸ هزار و ۴۲۷ دلار به كشورهای آلمان، امارات متحده عربی و تركیه صادر شد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.