• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی , مطالب برگزیده سایت » بزرگترین اختلاس های مالی در جهان
  کد خبر : 14793

  بزرگترین اختلاس های مالی در جهان

  بزرگترین اختلاس های مالی در جهانReviewed by Aryan on Oct 4Rating: این روزها با سر زبان افتادن ماجرای اختلاس سه هزار میلیارد تومانی(البته رقم درست آن ۱۸۰۰میلیارد تومان است!)، این سوال در ذهن مردم شکل گرفته که آیا این اختلاس در نوع خود، می تواند یکی از بزرگترین اختلاس های مالی در دنیا باشد یا…

  بزرگترین اختلاس های مالی در جهانReviewed by Aryan on Oct 4Rating:

  این روزها با سر زبان افتادن ماجرای اختلاس سه هزار میلیارد تومانی(البته رقم درست آن ۱۸۰۰میلیارد تومان است!)، این سوال در ذهن مردم شکل گرفته که آیا این اختلاس در نوع خود، می تواند یکی از بزرگترین اختلاس های مالی در دنیا باشد یا خیر؟! گروه «تولید تازه» در گزارش زیر کوشیده است که به این پرسش بر اساس آمارهای موسسات معتبر بین المللی مالی (صندوق بین المللی پول و بانک جهانی) و در قالب اینفوگرافی و جدول، پاسخ دهد. پیش از آن خوب است نظری به بزرگترین پرونده های اختلاس و سو» استفاده های مالی در برخی از کشورهای دنیا و نسبت آنها به تولید ناخالص داخلی(GDP) آن کشورها بیندازیم.

  ۱) کلاهبرداری ۶۵ میلیارد دلاری “برنارد مدوف”، از بزرگترین اختلاس های تاریخ بود. مدوف متهم به بزرگترین کلاهبرداری در وال استریت دو سال پیش به حداکثر مجازات، یعنی ۱۵۰ سال حبس محکوم شد. وی که قبلا رئیس غیر اجرائی بورس نزدک بود، پس از اعلام دخالت در ۱۱ فقره اتهام از جمله کلاهبرداری در بازار سرمایه، پولشویی و ارائه مدارک نادرست، بازداشت شد. نامبرده متهم به اختلاس و کلاهبرداری ۶۵ میلیارد دلاری از سرمایه گذاران درنقاط مختلف جهان است، پرونده مذکور انتقادهای بی شماری را متوجه کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا نیز کرده است.

  ۲) مدیرعامل سابق شرکت نفتی روسی، “میخائیل خودوروفسکی” به همراه شریکش “لبدف”، به اتهام سرقت و فروش ۲۱۸ میلیون تن نفت از سوی دادگاه مسکو سال پیش محکوم شدند. پرونده لبدف، رییس بانک مناتپ مسکو و خودوروفسکی از سال ۲۰۰۹ در جریان است.

  ۳) “دومینیک دوویلپن”، نخست وزیر سابق فرانسه که با شکایت سارکوزی به دادگاه معرفی شد، متهم به دریافت کمیسیون در پرونده فروش اسلحه به کشورهای آفریقایی شد او به تازگی تبرئه شده است. دو سال قبل سارکوزی به دلیل اظهارات دوویلپن که گفته بود رییس جمهور فرانسه چند سال پیش در پرونده فروش اسلحه به کشورهای آفریقایی کمیسیون دریافت کرده بود، با شکایت سارکوزی در پرونده کلیراستریم تحت پیگرد قضایی قرار می گیرد. سرانجام هفته پیش دوویلپن از اتهام دریافت کمیسیون ۲۰ میلیون دلاری از روسای جمهوری کشورهای آفریقایی طی سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵ تبرئه شد.

  ۴) رییس جمهوری سابق فرانسه(ژاک شیراک) متهم به ایجاد ۲۵ شغل صوری در زمان صدارتش به عنوان شهردار بوده است. درآمدها و مزایای ناشی از این شغل به حساب حزب متبوع شیراک و هزینه های انتخاباتی او می رفت. او متهم به سو» استفاده از درآمدهای دولتی است که هنوز پرونده وی در محاکم پاریس در جریان است.

  ۵) “بانک گلدمن ساش” نیز سال گذشته از سوی دادگاه انگلستان به پرداخت ۲۰ میلیون لیر استرلینگ (۲۰ میلیون یورو) متهم شد. این بانک به دلیل تقلب و ورود به تولید و تجارت یک محصول در آمریکا و پنهان کردن این مسئله از مقامات انگلستان به پرداخت این جریمه محکوم شد.

  ۶) “سوهارتو”، دیکتاتور اندونزی در طول سه دهه حکومت خود در اندونزی مبلغ ۳۵ میلیارد دلار اختلاس کرد که ۵۰۰ میلیون دلار آن پولهایی بود برای کمک به قشر ضعیف اندونزی در نظر گرفته شده بود.

  ۷) “فردیناند مارکوس”، رییس جمهور فیلیپین (۱۹۷۲ ۸۶) که گفته می شود همسرش ۳۰۰۰ جفت کفش در کلکسیون خانگی خود نگهداری می کرد، در طول حکومتش ۱۰ میلیارد دلار پول از کشورش خارج و در بانک های سوییس نگهداری می کرد. ۱۴ سال بعد از مرگش، بانک های سوئیس مبلغ ۶۵۷ میلیون دلار از دارایی های او را به مقامات فیلیپینی باز گرداندند.

  ۸) “موبوتو سس سکو”، رییس جمهور جمهوری دمکراتیک کنگو (۱۹۶۵ ۱۹۹۷) در زمان ۳۲ سال حکومتش ۱۲ میلیارد دلار از کمک های صندوق بین المللی پول را برای منافع شخصی خود هزینه کرد.

  ۹) در سال ۲۰۰۳ در فرانسه در حدود ۳۷ نفر به اتهام دریافت رشوه ای به مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار از سوی گروه نفتی “الف آکیتن” محکوم شدند. به گفته رییس شرکت مذکور، این پول برای هزینه های انتخابات ریاست جمهوری صرف شده است. در سال ۲۰۰۳، رونالد دوماس، وزیر خارجه فرانسوآ میتران، که یکی از متهمین اصلی این پرونده بود ضمن اعلام بی گناهی از این اتهام گفت که هیچ پولی از سوی این شرکت نفتی دریافت نکرده است.

  ۱۰) در فوریه ۲۰۰۵ دادگاه تل آویو “امری شارون”، پسر آریل شارون را به اتهام سو» استفاده از منابع مالی حزب (به مبلغ ۱/۳ میلیون دلار) برای هزینه های انتخاباتی محکوم کرد.

  ۱۱) در ماه اخیر به نقل از نیویورک تایمز، دو نفر در آمریکا به اتهام سو» استفاده ۲/۵ میلیون دلاری از یک پیش دبستانی بازداشت شدند. بنا به گزارشات، این زن و شوهر با نام تهیه تغذیه برای مراکز پیش دبستانی در چند منطقه همچون منهتن، بروکلین و کوئینز، ۲/۵ میلیون دلار اختلاس کرده اند. این پرونده بزرگترین پرونده فساد مالی در مراکز آموزشی آمریکا به شمار می رود که به دنبال شکایات شماری از مدیران مراکز پیش دبستانی مبنی بر عدم دریافت تغذیه کافی و مورد قرار داد، به جریان افتاده است.

  ۱۲) یکی از داغ ترین و بزرگترین پرونده های فساد مالی که این روزها به سوژه خبری رسانه داخلی و برخی از رسانه های خارجی تبدیل شده است، موضوع اختلاس ۱۸۰۰میلیارد تومانی مربوط به “شرکت توسعه سرمایه گذاری امیر منصور آریا” می باشد که در رسانه ها به اختلاس سه هزار میلیارد تومانی مشهور شده است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.