• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سینما و تلویزیون » همایون اسعدیان سریال «دا» را به تهیه کنندگی منوچهر محمدی می‌سازد
  کد خبر : 147801

  همایون اسعدیان سریال «دا» را به تهیه کنندگی منوچهر محمدی می‌سازد

  همایون اسعدیان سریال «دا» را به تهیه کنندگی منوچهر محمدی می‌سازدReviewed by Farnaz on Nov 22Rating: سریال تلویزیونی «دا» که اقتباسی از کتاب «دا» است طی جلسه ای با حضور محسن مومنی(رییس حوزه هنری)، منوچهر محمدی(تهیه کننده)، همایون اسعدیان(کارگردان)، محمد حمزه زاده(مدیرعامل انتشارات سوره مهر)، سهیل جهان بیگلری(معاون سینمایی حوزه هنری)، مرتضی سرهنگی(مدیر دفتر ادبیات…

  همایون اسعدیان سریال «دا» را به تهیه کنندگی منوچهر محمدی می‌سازدReviewed by Farnaz on Nov 22Rating:

  سریال تلویزیونی «دا» که اقتباسی از کتاب «دا» است طی جلسه ای با حضور محسن مومنی(رییس حوزه هنری)، منوچهر محمدی(تهیه کننده)، همایون اسعدیان(کارگردان)، محمد حمزه زاده(مدیرعامل انتشارات سوره مهر)، سهیل جهان بیگلری(معاون سینمایی حوزه هنری)، مرتضی سرهنگی(مدیر دفتر ادبیات و هنر پایداری حوزه هنری) و راوی کتاب «دا» زهرا حسینی به طور رسمی کار خود را آغاز کرد.

  در این جلسه  محسن مومنی رییس حوزه هنری ضمن بیان برخی از ابعاد ارزشمند خاطرات «دا» گفت: با اينكه  كتاب «دا» ركورد قابل توجهي در آثار دفاع مقدس به خود اختصاص داده و با استقبال بي نظيري مواجه شد است  اما حقيقتا بايد اعتراف كنيم که هنوز به دست همه نرسيده است. عليرغم اينكه اين كتاب در نوع خود بي نظير بود و جمع كثيري از مردم انشارات سوره مهر را با اين اثر مي شناسند و به اين خاطر تحسين مي كنند. اما به هر حال هنوز هم همه از آن مطلع نيستند.

  وی افزود: از روز اول که خاطرات خانم حسینی را از خرمشهر شنیدیم و قرار شد خاطرات ایشان جمع آوری شده و به شکل کتاب ارائه گردد به دلیل جذابیت این خاطرات این نکته را مورد توجه خود قرار دادیم که این  خاطرات  قابلیت تبدیل شدن به فیلم را دارد و بايد تبديل به فيلم بشود .تا امروز هم گروه های مختلفی اعلام آمادگی کردند برای اقتباس از این کتاب اما ما به دنبال فرد مورد اعتمادي بوديم كه سابقه هنري قابل تكيه اي داشته باشد،‌ که به لطف خدا این این امر تحقق پیدا کرد و امیدواریم به یاری خداوند و شهدای خرمشهر بتوانیم بخشی از ایثارگری های و مقاومت این ملت شریف رو به نمایش بگذاریم.

  در ادامه مرتضی سرهنگي(مدیر دفتر ادبیات و هنر پایداری حوزه هنری): انتخاب اين كتاب براي تبديل  شدن به سريال نه فیلم بسيار انتخاب هوشمندانه اي است. زيرا اين روايت روايتي كاملا اجتماعي است . ما از جنگ دو روايت داريم . يكي روايت نظامي است كه البته كار مراكز نظامي است و به ما ارتباط چنداني ندارد و البته تجربيات بسيار با ارزش نظاميان را مي طلبد. با همه اهميتي كه آن نوع روايت براي ارتش هاي همه كشورها دارد، ولي با توده مردم ارتباط برقرار نمي كند و پر از نقشه و اعداد و ارقام و تاكتيك هاي نظامي است. ما به اين نوع روايت در جنگ مي گوييم روايت واقعه. ما يك روايت ديگر از جنگ داريم كه روايت انساني است و «دا» جزء كتاب هايي است که روایت انسانی دارد. جالب اين است كه رواي اين كتاب يك سرباز نيست،‌ يك دختر 17 ساله اي است پر از آرزو كه در بحبوحه جنگ قرار مي گيرد و وقايعي شكل ميگيرد.

  وی به بیان این که روايتي اين دختر در تلويزيون بهتر از سینما جواب ميدهد افزود: راوي ما زن است و زن يعني زندگي و معني عامي كه در دنيا وجود دارد اين است كه جنگ ضد زندگي است. اينكه جلوي اين ضد زندگي يعني جنگ ، يك زن قرار مي گيرد. خود به خود درام است. حوادثي كه بر خانم حسيني گذشته و در اين كتاب روايت شده از جنسي است كه به شدت با مردم ارتباط برقرار مي كند. چون در حقيقت اين خانواده ها هستند كه دارند جنگ مي كنند. من اين را از اين جهت عرض كردم كه خود انتخاب سريال براي فرم اين اثر، انتخابي هوشمندانه است.

  منوچهر محمدي در ادامه این جلسه به عنوان تهیه کننده این مجموعه با بیان این نکته که متولد آبادان بوده و خود از نزدیک با برخی از حوادث آغازین جنگ روبرو بوده است گفت: وقتي كار  تولید این سریال به من پيشنهاد شد من اول امتناع كردم نه استقبال. به دلايل متعددي از جمله اينكه احساس مي كردم كار وقاعا دشوار و مشقت باري است. دشواري فيلم جنگي از يك سو كه خودش اساسا دردسر ها و سختي هاي خاصي دارد. گاهي نپذيرفتن كار دليل كراهت نيست،‌ برعكس به دليل فهمي است كه انسان از پيچيدگي كار دارد. و گاهي انسان بعضي از كارها را به دليل قداست اين كارها نمي پذيرد. در مورد اين كتاب و بحث خود خرمشهر هم نظرم همين بود. تا بالاخره بعد از چندين ماه رفت آمد من زمان خواستم تا يك بار ديگر كتاب را بخوانم و تحليل اوليه خودم را ارائه بدهم كه اگر موافق بوديد مي رويم سراغ گام بعدي

  وی افزود: نخستين چيزي كه در اين كتاب براي من ارزش دارد اثبات يك حرف جديد است كه ما براي نسل جديد و نسل آيندمان بايد بزنيم. كه اين حرف «جنگ تحميلي» نام دارد. ما هيچ آمادگي به معناي متعارف نداشتيم. مهم ترين وجه اين قصه ما اين است كه يك ملت در برابر يك ارتش ايستاده است. اين شايد اولين معناي مهم مورد نظر ما باشد و اگر همگي حول محور همين مفهوم بگرديم شايد بتوانيم به سوالي که چندين سال است خيلي باب شده پاسخ دهيم. نسل جوان ما اكنون مي پرسند اصلا چرا جنگ شروع شد ؟ حتما شما يك كاري كرديد. حتما شما مي خواستيد انقلابتان را صادر كنيد که جنگ شده است. اتفاقات خرمشهر به نظر من يكي از اصلي ترين پاسخ ها به این سوالات آن هم به انساني ترين شكل آن است. مردم اين شهر مردمي عادي بودند كه هر روز صبح بيدار مي شدند و مي رفتند دنبال حيات روزمره شان و يكدفعه با چنين هجومي رو به رو مي شوند و نكته در اين جاست كه مي ايستند و ايستادگي مي كنند. اگر بتوانيم اين روايت را خوب در بياوريم در سطح تفكري كلان خدمت بزرگي در اين راستا انجام داده ايم.

  محمدی ضمن بیان دشواری های این کار خاطرنشان کرد: يكي از سنگ هاي بزرگي كه خودم سر راه خودم قرار دادم اين بود كه عنوان کردم ما ديگر امكان ساخت اين فيلم را در خرمشهر فعلی نداريم زيرا اين خرمشهر ديگر خرمشهر آن سال نيست و مردم هم ديگر حوصله و تحمل تكرار اين صحنه ها را ندارند. به خصوص اينكه اتفاقاتي كه در كتاب است چون با جزئيات بيان شده بايد يكبار ديگر از نو خرمشهر را بسازيم. بايد ماكتي از اين شهر در ابعاد كاريمان بسازيم . بايد اين اتفاق بيفتد كه بتوانيم حق مطلب را ادا كنيم و آن حرف ها را انتقال دهيم . اين يعني كه ما داريم از يك پروداكشن عظيم صحبت مي كنيم و البته از اجرايي نسبتا سخت. وقتي همه چيز در حد مطلوب و مقدور شكل بگيرد به طور طبيعي تماشاگران كه متشكل از مردم،‌ رزمندگان، منتقدين ،‌صاحب نظران سياسي و دايه داران جنگ هستند، احساس كنند كه همه چيز گفته شد و تقريبا چيز ناگفته اي در آن ماجرا باقي نمانده است. نكته اي كه در مورد كتاب «دا» وجود دارد اين است كه اين كتاب سرشار از لحظات عاطفي و حسي است،‌ و به همين دليل چيزي بين قصه و خاطره است. ما در اين جا صحبت از يك سريال مي كنيم. سريال يعني قصه اي كه از ابتدا شروع مي شود و تا انتها پيش مي رود. اين قصه شخصيت هايي دارد كه بايد با بينندگان ارتباط برقرار كند و پي رنگي اساسي در قصه وجود دارد كه به نظر من علاوه بر زاويه ديد خانم حسيني بايد به زواياي ديگري هم بپردازيم زيرا كار بزرگي انجام مي دهيم. كتاب «دا» ضمن همه محسناتي كه دارد به شدت كتاب تلخي است. اما در كنارش حتما حوادث شيريني هم بوده كه بايد ذكر شود و لحظاتي باشد كه تماشاگر يك نفسي بكشد.

  وی در پایان یادآور شد: من هميشه گفته ام اگر اين جنگ هيچ دليل و توجيهي هم نداشته باشد فقط از يك منظر قابل دفاع است و آن اينكه ما در تاريخ 200 سال گذشته ايران هرچه جنگ كرديم تكه اي از خاكمان را داديم رفت و تنها جنگي كه ما يك ميلي متر خاك نداديم همين جنگ بود و اگر اين جنگ از هيچ زاويه اي محترم نباشد از اين زاويه محترم است.

  همايون اسعديان(کارگردان این سریال) در ادامه این نشست گفت:  من اين كتاب را 4 سال پيش خواندم بدون اينكه كوچك ترين ذهنيتي براي ساخت آن داشته باشم و اكنون كه دوباره خواندمش به ديد جديدي رسيدم. تا كنون هرچه ساخته شده راجع به آزادي خرمشهر بوده و اين كتاب درباره سقوط خرمشهر است. باور من بر اين است كه سقوط خرمشهر حماسه است نه فتح آن. اين سقوط و اين مقاومت مردمي اين قدر عظمت دارد كه يك حماسه است. زيرا براي فتح ديگر ارتش و سپاه شكل گرفته و در زمان سقوط اينها نبود. ما دايما مي خواهيم درباره اين حماسه اول صحبت كنيم و بگوييم كه اين سقوط به دليل مردمي بودنش بسيار با ارزش تر از فتح خرمشهر است. طبيعتا وقتي اين قدر كلان به موضوع نگاه مي كنيم بايد با ديدي دوباره كتاب را بخوانيم كه من خواندم و تمامي اسامي را يادداشت كردم. كساني كه زنده هستند بايد به سراغشان همه آنها برویم و با تک تک آنها  صحبت كنيم. بايد با افراد زيادي هم صحبت شويم و از زواياي ديگري هم به اين موضوع نگاه كنيم زيرا فقط يكبار می توان به اين كار دست بزنيم و این پروژه از پروژه هایی که هر روزه اتفاق نمی افتد. اميدوارم بدون عجله بتوانيم تمام ظرايف اين ماجرا را در بياوريم و كاري بكنيم كه هم در شان مردم خرمشهر كه خالقان اين حماسه هستند، هم در شان كتاب و هم در شان تمام دوستاني كه دارند زحمت مي شكند تا اين كار در تحقق پیدا کند‌ باشد.

  در پایان این نشست زهرا حسینی راوی کتاب «دا» ضمن اعلام آمادگی برای همکاری با این گروه خاطر نشان کرد: خدا را شكر مي كنم كه خداوند بازهم اين امكان را به من داد و به اين كتاب عنايت كرد. البته بايد يادآوري كنم كه من نويسنده اين كتاب نيستم و فقط راوي آن هستم زيرا اين اشتباه دردسرهاي زيادي را براي من به همراه داشته است. اين كتاب تاريخ يك ملت است . تاريخ آبرو و اعتبار يك ملت است. شرف ملت ايران است كه همانطور كه فرموديد فقط يكبار ساخته مي شود. مي گويند اگر مي خواهيد چيزي را خراب كنيد يكبار بسازيد اگر هم مي خواهيد آباد كنيد يكبار بسازيد. نكته جالب اين است از وقتي كه قصه ساخت سريال شكل گرفت هميشه يكي از گزينه هاي من آقاي محمدي و آقاي اسعديان بودند. چون من جلوه هاي ويژه خاك سرخ را خيلي دوست داشتم و با مضمون طلا و مس هم بسيار خوب ارتباط برقرار كردم. اميدوارم مثل ساير كارهايتان نسبت به اين ملت، نسبت به اين نظام، به خصوص نسبت به شهداي اين مردم به خوبي اداي دين كنيد.

  پروژه سریال «دا» به تهیه کنندگی منوچهر محمدی و کارگردانی همایون اسعدیان  به سفارش و سرمایه حوزه هنری آغاز به کارکرد و اینک در مرحله پژوهش و نگارش فیلمنامه است.

  کتاب «دا» خاطرات مقاومت مردم خرمشهر در زمان اشغال این شهر به دست سربازان عراقی است که از زاویه دید یک دختر 17 ساله بیان می شود. این کتاب محصول انتشارات سوره مهر حوزه هنری است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.