• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » مطالب دینی » جزئیات مقدمات معنوی حج
  کد خبر : 14463

  جزئیات مقدمات معنوی حج

  جزئیات مقدمات معنوی حجReviewed by Aryan on Sep 30Rating: دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با تأکید بر لزوم آمادگی جسمی، روحی و معنوی حجاج قبل از عزیمت به سرزمین وحی، بصیرت و آگاهی را اساس این آمادگی دانست و گفت: اگر انسان به این سفر آگاه باشد قرب الهی، قبر و قیامت را در این…

  جزئیات مقدمات معنوی حجReviewed by Aryan on Sep 30Rating:

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با تأکید بر لزوم آمادگی جسمی، روحی و معنوی حجاج قبل از عزیمت به سرزمین وحی، بصیرت و آگاهی را اساس این آمادگی دانست و گفت: اگر انسان به این سفر آگاه باشد قرب الهی، قبر و قیامت را در این زمان بهتر لمس می کند .

  حجت الاسلام محمد حسن اختری دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)با اشاره به نامگذاری امروز جمعه (۸ مهرماه) به نام روز “حج، خودسازی و معنویت” به خبرنگار مهر گفت: حجاج برای انجام فریضه حج علاوه بر آمادگی های جسمی و مالی باید از نظر روحی و معنوی نیز خود را آماده این سفر و فریضه بزرگ کنند.

  وی افزود: آمادگیهای معنوی دو قسم است؛ مسلمان باید نسبت به فراگیری احکام دینی حج، از قبل آمادگیهای لازم را داشته باشد تا بتواند حج درستی را به جا آورد که از طریق دوره های آموزشی که سازمان حج و زیارت برگزار می کند این امر محقق می شود.

  حجت الاسلام اختری یادآور شد: بخش دوم آمادگیهای روحی است؛ حاجی در سفر بسیار عظیمی گام می نهد و می خواهد فریضه ای را به جا آورد که تا کنون انجام نداده است و به معنای دیگر به زیارت خانه خدا می رود و شاید چنین سفری یکبار در عمر آدمی امکانپذیر باشد. کسی که می خواهد سیر تکاملی در این سفر داشته باشد باید در خود آمادگیهایی ایجاد کند و این آمادگی با توبه، استغفار و با رعایت مبانی دینی و شرعی به دست می آید.

  وی تصریح کرد: مسلمان در ایام حج گویی به یک مهمانی بزرگی می رود او علاوه بر اینکه لباسها و ظواهر خود را آماده می کند باید مسائل باطنی و معنوی خویش را نیز مورد توجه قرار دهد و اگر آلودگیهایی دارد خود را پاک کند و اگر حق الناسی برگردن دارد پرداخت نماید و اگر با کسی مشکلی دارد آن را برطرف کرده و کدورتهای اخلاقی را رفع کند.

  دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت یادآور شد: مسلمان باید به این مسئله توجه کند که به جایی سفر می کند که اساس اسلام و قرآن از این مکانهای مقدس آغاز شده است و بداند که به کجا پا نهاده و تاریخ گذشتگان این منطقه و تاریخ رشد اسلام را مورد توجه قرار دهد . در ایام حج انسان با هزاران همنوع از فرقه ها، کشورها، زبانها و لباسهای گوناگون روبرو می شود و ایام حج می تواند فضای جدید بین المللی برای او فراهم کند.

  حجت الاسلام اختری، بصیرت و آگاهی را اساس آمادگی روحی و معنوی در حج توصیف کرد و افزود: حاجی توجه کند در چه راهی قدم نهاده است؛ حج دوره فشرده یکماه ای است که برنامه های متعددی را می بیند که کاملا می تواند او را متحول کند. اگر انسان به این سفر آگاه باشد قرب الهی، قبر و قیامت و… را در این زمان بهتر لمس می کند چون نمودهایی از قیامت و آخرت در آنجا شکل می یابد.

  وی در پایان یادآور شد: در سرزمین عرفات انسان می تواند با خدای خود مناجات کرده و از این طریق ارتقای معنوی و فکری پیدا کند و یا در سرزمین منی مسلمان گذشت و فداکاری و مقابله با شیطان و هوای نفس را درک می کند. اگر مسلمان در حج نسبت به کاری که می خواهد انجام دهد بصیرت داشته باشد ان شاء الله می تواند بهره های فراوانی از این سفر برگیرد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.