• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » مطالب دینی » حضرت معصومه(س) از مدینه تا قم
  کد خبر : 14300

  حضرت معصومه(س) از مدینه تا قم

  حضرت معصومه(س) از مدینه تا قمReviewed by Aryan on Sep 29Rating: حضرت معصومه(س) در عبادت و زهد شهره بود و در فضل و کمال، به مدارج عالی نائل آمد. القاب و صفات بسیاری که حضرت فاطمه معصومه(س) بدان معروف شد، نشانه سجایای والای اخلاقی ایشان است.   از میان فرزندان بزرگوار حضرت امام موسی بن…

  حضرت معصومه(س) از مدینه تا قمReviewed by Aryan on Sep 29Rating:

  حضرت معصومه(س) در عبادت و زهد شهره بود و در فضل و کمال، به مدارج عالی نائل آمد. القاب و صفات بسیاری که حضرت فاطمه معصومه(س) بدان معروف شد، نشانه سجایای والای اخلاقی ایشان است.

   

  از میان فرزندان بزرگوار حضرت امام موسی بن جعفر(ع) ، دو فرزند ایشان یعنی حضرت امام علی بن موسی الرضا(ع) و حضرت فاطمه کبری (ع) ملقب به معصومه، از ویژگیهای خاص برخوردار بوده اند تا ادامه دهنده خط تا ادامه دهنده خط امامت بعد از پدر باشند.

   

  پس از ۲۵ سال که از تولد حضرت امام رضا (ع) گذشته بود، حضرت فاطمه معصومه(ع) در اولین روز ماه ذیقعده سال ۱۷۳ هجری قمری در شهر مدینه چشم به جهان گشود، آن حضرت به همراه امام رضا (ع) هر دو در دامان پاک یک مادر بزرگوار به نام حضرت نجمه خاتون(س) که از مهاجران مغرب بود، رشد و پرورش یافته اند.

   

  این در حالی است که پدر بزرگوارشان پیوسته در زندان هارون الرشید بسر می بردند و سرانجام در همان زندان، هنگامی که حضرت معصومه در سن ده سالگی بود، به شهادت رسیدند و از آن زمان به بعد حضرت معصومه (س) تحت مراقبت امام رضا(ع) قرار گرفت.

   

  با آغاز خلافت مأمون این خلیفه مکار عباسی، او نیز همانند اسلاف غدارش برای مقابله بانفوذ روبه گسترش تعالیم امامان معصوم و اهل بیت عصمت و طهارت بر دلهای مشتاقان و جلوگیری از انسجام سیاسی شیعیان حضرت علی(ع) به ترفندی دیگر متوسل شده و امام رضا(ع) را به پایتخت خود مرو دعوت کرد.

   

  امام با اکراه این دعوت را پذیرفتند و بدون این که کسی از بستگان و اهل بیت خود را همراه ببرند به سوی مرو» حرکت کردند.

  حضرت فاطمه معصومه در سال ۲۰۱ هجری قمری، یک سال پس از ورود امام رضا به مرو، با چهار تن از برادران و گروهی از برادرزادگان به سوی خراسان حرکت کردند و چون این کاروان کوچک به حوالی ساوه رسید عده ای از دشمنان اهل بیت به دستور مأمون عباسی راه را بر آنان بستند و در یک درگیری نابرابر همه برادران و تقریباً اکثر مردان همراه کاروان را که حدود ۲۳ نفر بودند به شهادت رساندند.

   

  حضرت معصومه(س) از شدت رنج و تأثر روحی بیمار شد و بنا بر قولی حضرت را مسموم کردند . چون شب هنگام خبر به مردم قم و آل سعد رسید، موسی بن خزرج به نمایندگی آنان در همان هنگام از قم به قصد ساوه حرکت کرد تا ایشان را به قم دعوت کند. پس از دیدار حضرت و پذیرفتن دعوت وی، خود زمام مرکب ایشان را در دست گرفت و به سوی قم و به منزل و سرای خویش آورد.

   

  در روایت دیگری آمده است، هنگامی که حضرت فاطمه معصومه به شهر ساوه قدم نهاد، از همراهان خود پرسید مسافت اینجا تا قم چقدر است، پاسخ را گفتند. در این هنگام به یاد خبری از پدرش افتاد. لذا فرمود: مرا به قم ببرید که از پدر بزرگوارم بارها می شنیدم که قم مرکز شیعیان ماست. بدین ترتیب باقیمانده افراد کاروان به جای رفتن به مرو به جانب قم تغییر مسیر داده و در ۲۳ ربیع الاول سال ۲۰۱ وارد قم شدند.

   

  خبر ورود آن حضرت به قم برای همه مسرت آفرین و هیجان انگیز بود. بزرگان و سایر مردم به استقبال آن حضرت آمدند و پروانه وار و مشتاقانه ایشان را در میان گرفتند. در پیشاپیش آنان شخصیت برجسته شهر، موسی بن خزرج اشعری حرکت نمود و افسار شتر آن حضرت را به دست گرفته و افتخار می کرد تا آنکه به درخواست او، حضرت در منزلش اقامت کرد.

   

  بیماری حضرت که از غم هجران برادر و شهادت و مظلومیت دیگر برادران و همراهان و یا سمی که به ایشان داده شده است، هفده روز ادامه یافت و ایشان بهتر از هرکس به حال خود و کوتاهی عمرش آگاه بود، روزهای آخر عمر را به عبادت و راز و نیاز با معبود یگانه مشغول بود .

   

  سرانجام در روز دهم ربیع الثانی و «بنا بر قولی دوازدهم ربیع الثانی» سال ۲۰۱ هجری پیش از آن که دیدگان مبارکش به دیدار برادر روشن شود، در دیار غربت و با اندوه فراوان در سن ۲۸ سالگی دیده از جهان فروبست و شیعیان را در ماتم خود به سوگ نشاند .

   

  عبادتگاه روزهای پایانی عمر ایشان که هم اکنون به نام بیت النور معروف است ، زیارتگاه شیفتگان اهل بیت(ع) عصمت و طهارت است.

   

  پس از وفات، پیکر مطهر و شریف حضرت فاطمه معصومه (س) را غسل داده و کفن کردند و باشکوه فراوان تشییع و در محلی موسوم به “باغ بابلان” که اکنون روضه منوره حضرت است به خاک سپردند.

   

  حضرت معصومه (س) از پرهیزکارترین زنان شیعه و از زنان عالمه و محدثه بوده و روایات متعددی از طریق ایشان در کتب احادیث شیعه و اهل سنت آمده است.

   

  در یکی از زیارتنامه های آن حضرت، القابی همچون طاهره: پاکیزه، حمیده: ستوده خصال، برّه: نیکو رفتار و تربیت شده، نقیه: پاک خصلت، :مرضیه: مورد رضای پروردگار، رضیه: راضی از حق، محدثه: راوی حدیث، “شفیعه: شفاعت کننده در روز جزا و معصومه به ایشان اطلاق شده است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.