• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » فرهنگی و هنری » تشکیل کلاس‌های بیش از 32 نفر ممنوع
  کد خبر : 14055

  تشکیل کلاس‌های بیش از 32 نفر ممنوع

  تشکیل کلاس‌های بیش از 32 نفر ممنوعReviewed by Aryan on Sep 28Rating: به گزارش ایران، وزیر آموزش و پرورش در آغاز سال تحصیلی جدید، تراکم کلاسی را خط قرمز آموزش و پرورش اعلام کرده و تأکید می‌کند که نباید کلاس‌های درس به مرز 40 نفر برسد، این در حالی است که امروز با گذشت حدود…

  تشکیل کلاس‌های بیش از 32 نفر ممنوعReviewed by Aryan on Sep 28Rating:

  به گزارش ایران، وزیر آموزش و پرورش در آغاز سال تحصیلی جدید، تراکم کلاسی را خط قرمز آموزش و پرورش اعلام کرده و تأکید می‌کند که نباید کلاس‌های درس به مرز 40 نفر برسد، این در حالی است که امروز با گذشت حدود یک هفته از سال‌ تحصیلی بعضی از اولیای دانش‌آموزان از شلوغی و تراکم 45 نفری کلاس‌ها در بعضی استان‌ها بشدت گلایه‌مندند.

   خبر انتقال 90 درصد مدارس نوبت بعدازظهر به صبح در دوره‌های ابتدایی، راهنمایی و متوسطه اگرچه موجب رضایت و خرسندی بسیاری از خانواده‌ها شد اما این دغدغه را نیز به وجود آورد که مبادا با یک نوبته کردن مدارس و به تبع آن، حذف کلاس‌های درس در نوبت بعدازظهر، کلاس‌های نوبت صبح با افزایش جمعیت دانش‌آموزان روبه‌رو شود، دغدغه‌ای که متأسفانه امروز و تنها با گذشت یک هفته از شروع مدارس ایجاد شده و بسیاری از اولیای دانش‌آموزان را نگران کرده است.

   با این وجود معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با با قاطعیت اعلام می‌کند که هیچ مدرسه‌ای حق ندارد به بهانه یک نوبته کردن جای خالی نوبت بعدازظهر را با افزایش دانش‌آموز در نوبت صبح جبران کند و در صورت بالا بردن تراکم کلاس‌ها و افزایش تعداد دانش‌آموزان در نوبت صبح با متخلفان بشدت برخورد خواهد شد.

   فاطمه قربان میانگین تراکم کلاسی در مقطع ابتدایی در سراسر کشور را 20 نفر اعلام می‌کند و می‌گوید: میانگین تراکم کلاس‌های ابتدایی در سطح کشور حداکثر 35 نفر است اما این رقم به معنی این نیست که هیچ کلاسی بالاتر از 35 نفر نباید تشکیل شود چرا که ما همه تلاشمان این است که حتی یک دانش‌آموز هم بیرون از کلاس درس نمانده و جذب مدرسه شود.

   وی ادامه می‌دهد: البته طبیعی است که در بعضی مناطق جغرافیایی به علت تراکم بالای جمعیت برخی کلاس‌ها با بیش از این تعداد و مثلاً با 36 نفر تشکیل شود، اما باید توجه داشت که هیچ مدیر و معلمی نیز علاقه‌مند به این کار نیست.

   قربان تأکید می‌کند در صورتی که مدرسه‌ای برای جذب دانش‌آموزان اجباری نداشته و بافت جغرافیایی منطقه نیز پرتراکم‌ نباشد، اما اگر مدیر مدرسه‌ای بیش از تراکم اعلام شده اقدام به ثبت‌نام دانش‌آموزان کند تخلف کرده و با او برخورد می‌شود.

  معاون ابتدایی آموزش و پرورش از مردم خواست در صورت مشاهده تراکم بیش از ظرفیت کلاس‌ها شکایت خود را به اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش اعلام کنند.

  قربان به اولیای دانش‌آموزان قول داد تا در صورت اعلام شکایت حتی از دورترین نقطه کشور نیز بازرسین آموزش و پرورش اعزام شده و موضوع را بررسی کنند.

   در عین حال، ابراهیم سحرخیز، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش نیز در گفت‌وگو با میانگین تراکم کلاسی را در این مقطع 28 تا 32 نفر اعلام کرده و می‌گوید این میانگین مختص مناطق شهری است و در مدارس روستایی بسیار پائین‌تر از این تعداد و در حد 12 تا 15 نفر است.

   وی تأکید می‌کند: طبق بخشنامه ساماندهی نیروی انسانی در سال 90 تراکم کلاسی به تفکیک هر استان مشخص شده و تشکیل کلاسی با بیش از 32 نفر پذیرفتنی نیست.

   سحرخیز ادامه می‌دهد: آموزش و پرورش در صورت حفظ تراکم کلاس‌ها به مدیران مدارس، اجازه انتقال نوبت بعد از ظهر به نوبت صبح را داده است و در صورتی که مدیری با وجود کمبود فضا، کلاس‌های خود را به نوبت صبح منتقل کند تخلف کرده و ما با او برخورد می‌کنیم.

   وی با تأکید بر این‌که تشکیل کلاس‌های درس با بالاتر از میانگین تراکم کشوری غیرقانونی است، می‌گوید: براساس اعلام وزیر آموزش و پرورش به ادارات کل تراکم کلاس‌های درس نباید به مرز 40 نفر برسد، البته روی همین تعداد هم بحث داریم و در تلاشیم تراکم کلاس‌ها به این رقم نرسد.

  سحرخیز اظهار می‌دارد: اگر در جایی مثل شهرک‌های مسکونی که از کمبود فضای آموزشی رنج می‌برند، تعداد دانش‌آموزان در کلاس بیش از حد ظرفیت شد، افزایش تراکم کلاس‌ها از اختیار ما خارج می‌شود مگر این‌که بتوانیم فضای جدیدی را برای انتقال دانش‌آموزان ایجاد کنیم.

   این مقام مسئول اضافه می‌کند: آموزش و پرورش همه سعی خود را کرده است تا با ایجاد کلاس اضافه، تراکم را کاهش دهد، خوشبختانه ما کمبود معلم نداریم و با ایجاد کلاس‌های موقت این خلأ را جبران کرده‌ایم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.