• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » فرهنگی و هنری » تدریس کتاب‌های کمک آموزشی به‌جای کتب درسی، تخلف است
  کد خبر : 140367

  تدریس کتاب‌های کمک آموزشی به‌جای کتب درسی، تخلف است

  تدریس کتاب‌های کمک آموزشی به‌جای کتب درسی، تخلف استReviewed by Aryan on Nov 20Rating: به نقل از ایسنا، در پی تماس برخی اولیاء دانش‌آموزان با روابط عمومی اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان مبنی بر معرفی یک سری کتاب‌های کمک آموزشی توسط برخی دبیران در مدارس، معاون آموزش و نوآوری این اداره‌کل اعلام کرد: کتاب‌های کمک درسی…

  تدریس کتاب‌های کمک آموزشی به‌جای کتب درسی، تخلف استReviewed by Aryan on Nov 20Rating:

  به نقل از ایسنا، در پی تماس برخی اولیاء دانش‌آموزان با روابط عمومی اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان مبنی بر معرفی یک سری کتاب‌های کمک آموزشی توسط برخی دبیران در مدارس، معاون آموزش و نوآوری این اداره‌کل اعلام کرد: کتاب‌های کمک درسی که دبیران به دانش‌آموزان معرفی می‌کنند، بیشتر جنبه حل‌المسائل دارد و ذهن دانش‌آموزان را تنبل می‌کند.

  سیدبهزاد علوی در این‌باره اظهار داشت: کتاب درسی مدارس یکی از ارکان نظام آموزشی کشور محسوب می‌شود؛ این کتاب‌ها متناسب با سن، ظرفیت و نیازهای آموزشی و تربیتی دانش‌آموزان تالیف شده و سیستم آموزش و پرورش متناسب با کتاب، به‌صورت هماهنگ تقویم آموزشی و برنامه درسی را پیش‌بینی کرده‌است.

  وی ادامه‌داد: کتاب درسی در 34 هفته آموزشی در سال تحصیلی تدریس می‌شود و برای تحقق اهداف آموزشی و تربیتی هر درس، کتاب کار معلم نیز پیش‌بینی شده است. کتاب‌های درسی هر پایه تحصیلی بخشی از آموزش 12 ساله دوره عمومی و متوسطه را تشکیل می‌دهد که آموزش کامل کتاب و پرداختن به تمام بخش‌ها باعث توالی آموزش می‌شود.

  معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان گفت: از ویژگی‌های کتاب‌های درسی، مدنظر قرار دادن کلیه دانش‌آموزان با توجه به تفاوت‌های فردی آن‌ها، تحریک حس کنجکاوی و ایجاد سوال و مشارکت دادن دانش‌آموزان در فرایند یادگیری است که موجب خلاقیت و نوآوری آن‌ها می‌شود.

  علوی افزود: سایر فعالیت‌های پیش‌بینی شده در آموزش و پرورش متناسب با محتوای کتاب‌های درسی، معنا و مفهوم پیدا می‌کند. از جمله طرح کلاس‌های موضوعی در دوره راهنمایی و متوسطه، طرح رویکرد تربیتی دروس دوره راهنمایی، طرح مسابقات آزمایشگاهی و کارگاهی و کلاس‌های هوشمند و بسیاری از طرح‌های در حال پیگیری که همه حول محور کتاب‌های درسی پیش‌بینی شده‌اند.

  وی اظهارداشت: مهمترین وظیفه همکاران ما در مدارس، تدریس کتاب‌های درسی با توجه به تقویم آموزشی در طول سال تحصیلی و استفاده از تمام ظرفیت مدرسه برای تقویت فرآیند یادگیری دانش‌آموزان است؛ به‌طور مثال استفاده از کارگاه و آزمایشگاه، برپایی اردوهای علمی و آموزشی، ترغیب دانش‌آموزان به پژوهش و تحقیق و اتخاذ روش‌های فعال تدریس که دانش‌آموز در روند آموزش مشارکت و فعالیت داشته باشد، از اهداف آموزش و پرورش است.

  معاون آموزش و نوآوری اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان گفت: همه مطالب کتاب درسی مهم بوده و باید مورد توجه قرار گیرد؛ نوع فعالیت مشخص شده برای هر مطلب، باعث تنوع بخشی به آموزش می‌شود. هر بخش کتاب به‌عنوان پیش آموخته‌های مطالب بعد محسوب می‌شوند. در صورتی که کتاب‌های کمک آموزشی در سطح بازار که ممکن است در برخی از مدارس مورد توصیه قرار گیرد، فاقد جامعیت بوده، حافظه محوری را تقویت می‌کند و فهم و عمق در یادگیری ایجاد نمی‌کنند. همچنین خلاقیت محور نیستند و به‌دلیل متفاوت بودن با مطالب کتاب درسی باعث سرخوردگی و تخریب اعتماد به نفس دانش‌آموزان می‌شوند.

  علوی ادامه‌داد: این کتاب‌ها بیشتر جنبه تجاری و بازاریابی دارند و تبلیغ گسترده برخی از موسسات آموزشی صرفا جنبه سودجویی دارد. با توجه به اینکه فعالیت موسسات آموزشی در سطح مدارس وجاهت قانونی ندارد، تدریس و معرفی کتاب‌های کمک آموزشی به‌جای کتاب درسی تخلف آشکار محسوب می‌شود و افت آموزشی را در مدرسه ایجاد می‌کند.

  وی اظهارداشت: همچنین هرگونه جزوه‌ای که جای کتاب درسی را بگیرد یا اهمیت کتاب درسی را کم کند باید به‌عنوان یکی از عوامل افت آموزشی از سوی مدیران مدارس مورد پیگیری قرار گیرد.

  معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان افزود: از برنامه‌های محوری امسال در نظارت کارشناسان و گروه‌های آموزشی از مدارس، بررسی روند کیفی تدریس کتاب درسی و رعایت بودجه‌بندی کتاب در طول سال تحصیلی، کنترل ارزشیابی‌های مستمر و پایانی بر مبنای کتاب درسی و برگزاری دوره‌های ضمن خدمت، کارگاه‌های آموزشی و دعوت از مولفین کتب درسی برای معلمین و دبیران است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • ميلويي

   عالي عاليه خيلي خيلي به روز هستيد

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.