• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » چگونه به نوجوانان مدیریت مالی را آموزش دهیم؟
  کد خبر : 1318036

  چگونه به نوجوانان مدیریت مالی را آموزش دهیم؟

  چگونه به نوجوانان مدیریت مالی را آموزش دهیم؟Reviewed by Aryan on Dec 25Rating: در دنیای امروز یاد گرفتن نحوه هزینه پول، مهارتی است که باید آموزش داده شود. بسیاری از ما عادات هزینه ای اشتباهی داریم که در طول زمان استمرار می یابد. بهترین فرصت برای تصحیح عادات اشتباه هزینه ای، سنین نوجوانی است. باید…

  چگونه به نوجوانان مدیریت مالی را آموزش دهیم؟Reviewed by Aryan on Dec 25Rating:

  مدیریت مالی
  در دنیای امروز یاد گرفتن نحوه هزینه پول، مهارتی است که باید آموزش داده شود. بسیاری از ما عادات هزینه ای اشتباهی داریم که در طول زمان استمرار می یابد. بهترین فرصت برای تصحیح عادات اشتباه هزینه ای، سنین نوجوانی است.

  باید بدانیم که نحوه مدیریت هزینه ها و درآمدها یک مهارت است که نخست باید آموزش داده شود. هیچ انسانی به صورت طبیعی و ناخودآگاه به این مهارت دست نمی یابد. از سوی دیگر، این مهارت باید چندان تکرار و تمرین شود تا در چرخه آزمایش و خطا، مهارت خود را تقویت کنیم. بهترین فرصت برای آموزش این مهارت و تمرین آن نوجوانی است. والدین باید در این سن نوجوانانشان را در فرصت های مدیریت مالی قرار دهند تا در آینده آنان بتوانند خود اداره هزینه هایشان را به دست گیرند.

  مهم ترین گام در مسیر آموزش مالی نوجوانان این است که نخست والدین رویکرد اصلی خود را به هزینه های مالی معلوم کنند. این مهم ترین قسمت آموزش مالی است. قسمت عمده یادگیری فرزند شما از آن چیزی است که در رفتار مالی شما می بیند و نه آنچه که شما به او می گویید. فرزندان پولشان را همان طور هزینه می کنند که والدینشان. شما می توانید به فرزندتان نصیحت کنید که: «پولی که ذخیره می کنی مانند درآمدی است که به دست می آوری.»، اما صرف این نصیحت فایده ای ندارد، اگر فرزندتان تحقق این را در رفتار شما نبیند.

  باید درباره مسائل مالی با نوجوانتان صریح باشید. با او درباره این مسائل حرف بزنید. نظرات او را بپرسید و سعی کنید اشتباهات او را تصحیح کنید. والدین بسیاری از مسائل را خود در طی زمان یاد گرفته اند، اما به راحتی می توانند این تجربه را در اختیار فرزندشان قرار دهند. مسائل مالی بخش مهمی از آینده فرزند شما را تشکیل خواهد داد. ناتوانی در حل مسائل مالی او را در دنیای امروز با مشکلات زیادی مواجه می کند.

  فرزندتان را در نحوه برنامه ریزی برای هزینه ها مشارکت دهید. اگر شما به فرزندتان پول توجیبی ماهیانه می دهید، اجازه دهید در عین راهنمایی او، سعی کنید به او بفهمانید که او مسوول پولش است. بدین طریق او در عمل یاد می گیرد که تصمیم گیری اشتباه مالی اش می تواند به ضررش تمام شود و اگر خوب پولش را مدیریت کند، می تواند برای هزینه های دیگر خود پول داشته باشد. سعی کنید به او پول توجیبی ماهیانه یا هفتگی بدهید. این گونه او یاد می گیرد که چطور پول خود را در طی زمان مدیریت کنید. دادن پول توجیبی روزانه به هیچ عنوان راهکار مناسبی نیست. دادن پول توجیبی روزانه باعث می شود او نتواند تبعات تصمیم های اشتباه مالی خود را ببیند.

  به او بگویید اگر در هزینه های مالی خود در این ماه صرفه جویی کند، شما به او پول اضافه می دهید، اما اگر نتواند پول خود را تا آخر ماه حفظ کند، شما از پول ماه بعد او کم می کنید. این رفتار به او مسوولیت پذیری در قبال پول هایش را یاد می دهد. برای او لباس نخرید، بلکه پولی در اختیار او قرار دهید و به او بگویید که او با این پول می تواند برای خودش لباس بخرد. او در عمل یاد می گیرد که چطور پول خود را مدیریت کند و چه محصولاتی بخرد تا بتواند همه وسایل ضروری خود را تهیه کند. با فرزندانتان درباره خرید های عمده مانند خرید اتومبیل یا وسایل خانه مشورت کنید. به آنان بگویید که چقدر پول دارید و چه قصدی دارید. این کار علاقه او را به مدیریت مالی تقویت می کند. درباره مسائلی مانند بیمه یا هزینه، تعمیر ماشین او را مسوول کنید تا یاد بگیرد درباره این امور خود اقدام کند. این کار شخصیت اجتماعی او را تقویت می کند.

  در هزینه های کوچک خانه اجازه بدهید فرزندتان مسوول امور باشد. برای مثال او را مسوول پرداخت همه قبض ها کنید. به او یاد دهید قیمت قبض ها را حساب کرده و بنویسد تا معلوم شود مصرف ماهیانه آب، برق، گاز و مانند افزایش یافته است یا کاهش. هنگامی که به خرید می روید، حتما او را با خود ببرید. در عمل او بسیار بیشتر می تواند یاد بگیرد. به او بگویید قصد خرید چه اقلامی را دارید و چقدر پول دارید. در تهیه فهرست خرید با او مشورت کنید. نظرش را درباره فهرست خریدتان بپرسید. به او اجازه دهید به فهرست خرید شما اقلامی را اضافه یا چیزهایی را از آن حذف کند. در هنگام خرید با او حرف بزنید و سعی کنید در حین عمل تجربیاتتان را در اختیارش بگذارید، مثلا این که لزوما مارک مشهور، جنس با کیفیت نیست.

  اجازه بدهید نوجوانتان در اوقات بیکاری کاری پاره وقت داشته باشد، مخصوصا تعطیلات تابستانی بهترین فرصت برای این کار است، این بهترین فرصت برای آموزش امور مالی به اوست. او در طی این مدت، علاوه بر این که مهارتی را یاد می گیرد، می آموزد که پول در آوردن امری راحت نیست. بنابراین باید هزینه هایی را انجام دهد که ارزش پولش را داشته باشد. او این مطلب را بهتر می فهمد اگر خود کاری داشته باشد و پول به دست بیاورد. این کار اعتماد به نفس نوجوانتان را به نحو قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. به او بگویید که حساب پس اندازی در بانک برای خودش باز کند. او صاحب حساب است. می تواند پول هایی را که به دست می آورد در بانک بگذارد.

  این کار او را با عملیات مختلف بانکی که بخشی اساسی در فرایند آموزش مالی نوجوانان است آشنا می کند. علاوه بر این، او می تواند یاد بگیرد که اگر جلوی هزینه های غیر ضروری خود را بگیرد و آنها را پس انداز کند، می تواند از پول خود برای خرید وسایلی مانند لپ تاپ استفاده کند. فراموش نکنید که توانایی مدیریت امور مالی امری زمانبر است و احتیاج به آزمایش و خطا دارد. بنابراین به او فرصت اشتباه بدهید. منتها ضروری است که او در هر مورد دقیقا بداند که کجای کار را اشتباه کرده است. با او صحبت کنید و از او بخواهید خودش رفتار اقتصادی خود را تحلیل و نقد کند. بدون اشتباه کردن، هیچ یک از ما نمی توانستیم چیزی را یاد بگیریم. مهم این است که اشتباهمان را فراموش نکنیم و از آن برای آینده درس بگیریم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.