• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » مطالب برگزیده سایت » برخی نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس حتی نمی‌دانند تار چیست!
  کد خبر : 1307299

  برخی نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس حتی نمی‌دانند تار چیست!

  برخی نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس حتی نمی‌دانند تار چیست! Reviewed by Aryan♥ on Dec 22Rating: هنگامی که با چند نفر از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تماس گرفتیم تا واکنش مجلس را در این باره جویا شویم، با نا‌باوری دریافتیم که اعضای کمیسیون اصلا آگاهی از این موضوع ندارند. برخی از نمایندگان کمیسیون حتی…

  برخی نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس حتی نمی‌دانند تار چیست! Reviewed by Aryan♥ on Dec 22Rating:

  هنگامی که با چند نفر از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تماس گرفتیم تا واکنش مجلس را در این باره جویا شویم، با نا‌باوری دریافتیم که اعضای کمیسیون اصلا آگاهی از این موضوع ندارند. برخی از نمایندگان کمیسیون حتی نمی‌دانستند، تار چه چیزی است و برخی حتی گفتند، کمیسیون فرهنگی اهمیتی به موسیقی نمی‌دهد و موسیقی از اولویت‌های این کمیسیون نیست.

  تار شیرازی به نام کشور آذربایجان ثبت شد؛ مولوی هم که ترکیه صاحب شد. خلاصه آن که اگر مسئولین محترم کمی صبر پیشه کنند، هستند کسانی در کشورهای پیرامون که دوست دارند با میراث ملی کشور ما به خودشان هویت بدهند.

  به گزارش ایران ویج به نقل از تابناک، در شرایطی که تقریبا همه جوامع دنیا، یکپارچه کمر به نابودی هویت ملی و فرهنگی ایران بسته‌اند، هنوز مسئولین ما در خواب خوشند و شاید هنوز برخی از آنان حتی از تازه‌ترین آن‌ها نیز آگاهی نداشته باشند.

  اصولا ما عادت کرده‌ایم که «نوشدارو پس از مرگ سهراب» آماده کنیم؛ پس از ثبت مولوی به نام کشور ترکیه، برخی واکنش‌ها به آن نشان دادیم و تازه یادمان آمد، چه گوهری از دست رفت. زمان زیادی از این ماجرا نگذشته بود که در یک اقدام مشابه، کشور آذربایجان نیز توانست تار ایرانی را در یونسکو به نام خود ثبت کند.

  بنا بر این گزارش، داریوش پیرنیاکان از نوازندگان این ساز و سخنگوی خانه موسیقی ایران در این باره می‌گوید: درباره چگونگی رخ دادن این اتفاق با نماینده پیشین ایران در یونسکو تماس گرفتیم و او تأکید کرد که نماینده کنونی ایران در یونسکو، باید نسبت به این ثبت اعتراض می‌کرد. ‏

  پیرنیاکان در ادامه افزود: مقصر اصلی در روی دادن این اشتباه تاریخی، نماینده ایران در یونسکو است که اطلاع نداده و با خانه موسیقی مشورت نکرده است.

  وی در پایان افزود: اعتراض خانه موسیقی در نامه‌ای به آگاهی وزیر ارشاد خواهد رسید و کمترین چشم‌پوشی درباره این اشتباه تاریخی، این است که این ساز باید سازی مشترک میان ایران و آذربایجان به ثبت برسد.

  نکته جالب در این زمینه آن است که وقتی با چند نفر از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تماس گرفتیم تا واکنش مجلس را در این باره جویا شویم، با نا‌باوری دریافتیم که اعضای کمیسیون اصلا آگاهی از این موضوع ندارند. برخی از نمایندگان کمیسیون حتی نمی‌دانستند، تار چه چیزی است و برخی حتی گفتند که کمیسیون فرهنگی اهمیتی به موسیقی نمی‌دهد و موسیقی از اولویت‌های این کمیسیون نیست.

  یکی از روحانیان کمیسیون فرهنگی مجلس در این زمینه گفت: کمیسیون فرهنگی در زمینه موسیقی راه نمی‌یابد و اگر موردی باشد، از طریق وزارت ارشاد و میراث فرهنگی که از زیرمجموعه‌های کمیسیون فرهنگی مجلس هستند وارد کمیسیون می‌شود، ولی اساسا کمیسیون در بحث موسیقی زیاد وارد نمی‌شود و در واقع بیشتر فعالیت ما در کمیسیون در حوزه عفاف و حجاب و مسائلی از این دست است.

  دو تن دیگر از اعضای این کمیسیون در گفت‌وگوی تلفنی گفتند: از این موضوع آگاه نیستند و هیچ توضیحی در این باره ندادند.

  عضو دیگری از این کمیسیون ضمن بی‌اطلاعی از ثبت تار ایرانی به نام کشور آذربایجان گفت: کمیسیون زیاد در این گونه مسائل وارد نمی‌شود.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.