• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سبک زندگی , گیاه شناسی، کشاورزی و باغبانی » شرايط نگهداري گياهان آپارتماني
  کد خبر : 13021

  شرايط نگهداري گياهان آپارتماني

  شرايط نگهداري گياهان آپارتمانيReviewed by Aryan♥ on Sep 24Rating: هواي مورد نياز تعويض هواي درون اتاق با بازگذاشتن پنجره‌ها و ورود هواي تازه سبب مي‌شود که اکسيژن کافي و مورد نياز به گياه رسيده ساقة گياهان قوي‌تر شده در مقابل بيماري‌ها مقاومت بيشتري يابند. همچنين با اين کار گاز نشتي از اجاق گاز و چراغ‌هاي…

  شرايط نگهداري گياهان آپارتمانيReviewed by Aryan♥ on Sep 24Rating:

  هواي مورد نياز
  تعويض هواي درون اتاق با بازگذاشتن پنجره‌ها و ورود هواي تازه سبب مي‌شود که اکسيژن کافي و مورد نياز به گياه رسيده ساقة گياهان قوي‌تر شده در مقابل بيماري‌ها مقاومت بيشتري يابند. همچنين با اين کار گاز نشتي از اجاق گاز و چراغ‌هاي گازي ديواري و ديگر آلودگي‌هاي هوا از اتاق خارج مي‌شوند.
  اما بايد گياه را از وزش مستقيم باد که به سرعت و مستقيماً به گياه مي‌وزد، نظير باد کولر و کوران حفظ کنيد. همچنين هنگامي که دماي بيرون اتاق از درون آن کمتر است از باز نمودن پنجرة محل استقرار گياهان براي ورود هواي تازه اقدام نکنيد زيرا براي گياهان زيان‌آور است. تغيير درجة حرارت ناگهاني محيط زيست گياه، باعث ريزش برگ‌هاي تحتاني آن مي‌گردد.
  نور
  نور مورد نياز گياهان آپارتماني نور غير مستقيم مي‌باشد. در تاريکي هيچ گياهي رشد نمي‌کند. ديوار به رنگ روشن (سفيد) سبب رويش بهتر گياهان مي‌شود علت اين امر انعکاس نور متوسط رنگ‌هاي روشن در آپارتمان‌هاي کم نور است.

  برگ‌ها و ساقه‌هاي گياهان مستقر در پشت پنجره اغلب به طرف نور کشيده شده و خم مي‌شوند. جهت جلوگيري از اين نقيصه و حفظ توازن رويش بايستي گهگاهي آن را به يک طرف بچرخانيد. مواظب باشيد که گياهان گلدار را هنگامي که گل‌ها روييده‌اند حرکت ندهيد.
  نور فلورسنت را مي‌توان به عنوان منبع کمکي نور به جاي نور طبيعب جهت رشد گياهان استفاده نمود. از لامپ‌هايي که از خود حرارت مي‌دهند نظير لامپ‌هاي مدادي براي گياهان گلدار و از مهتابي‌ها يا لامپ‌هاي گازي براي گياهان بدون گل و با برگ زينتي استفاده مي‌گردد. بهترين وضعيت براي استفاده از نور مصنوعي در جايي که نور طبيعي کافي نمي‌باشد، استفاده از چند لامپ مهتابيِ آفتابي و سفيد است. گياهان مورد نظر بايد به فاصله حدود 24 سانتي‌متر در زير مهتابي‌ها قرار بگيرند، به شرطي که لامپ‌ها حداقل حدود 14 ساعت در روز روشن باشند. براي آسان‌تر شدن کار مي‌توان از کليدهاي تايمر دار استفاده کرد. البته اين تجويز براي مکان‌هايي است که نور غيرمستقيم به ميزان بسيار کم به آنجا مي‌رسد و فاقد نور کافي مي‌باشد.
  از طرفي چنانچه مشاهده نموديد که گياه در ساعات گرم روز بين ساعات ده تا شانزده حالت پژمردگي پيدا کرده و برگ‌ها ابتدا به زردي و سپس به رنگ قهوه‌اي تغيير رنگ پيدا کرده مطمئن باشيد که از نور زياد رنج مي‌برد. آن را از پنجره دورتر قرار دهيد يا در اواسط روز پرده‌ها را بکشيد.
  اصولاً نور مستقيم آفتاب براي گياهان آپارتماني، مخصوصاً برگ‌هاي تازه جوانه‌زده مضر است و نبايستي نور آفتاب مستقيماً از پشت شيشة پنجره به آنها بتايد. بهتر است نور از پرده کرکرة نيمه‌باز و يا پردة توري عبور نموده و به اصطلاح فيلتر شده باشد.
  آبياري
  در مورد آبياري گياهان مسئلة مهم تنظيم فواصل آبياري در فصول مختلف است طبق آمار به دست آمده اکثر گياهان آپارتماني در اثر افراط در آبياري و عدم اطلاع مردم از نحوه آبياري آنان از بين مي‌روند. ميزان آب در هر آبياري بايد طوري باشد که آب اضافي از گلدان خارج شود تا مطمئن شويم که آب به تمام قسمت‌هاي گلدان و ريشه‌ها رسيده است. در ضمن با اين روش از باز بودن سوراخ زهکش گلدان هم اطمينان حاصل مي‌کنيم. آب جمع شده در زير گلداني را حتماً بايد خالي کنيد زيرا مانع تنفس ريشه مي‌شود و در نهايت موجب مرگ آن مي‌گردد. از دادن آب خيلي سرد و کلردار نيز به آنان خودداري نماييد.
  زمان آب دادن گياهان:
  مناسب‌ترين زمان آبياري در گرم‌ترين ساعات روز، زماني است که خاک گلدان رو به خشکي نهاده ولي هنوز کاملاً خشک نشده است. جهت راهنمايي و ياري شما به تشخيص صحيح اينکه خاک گلدان در حال خشک شدن هست يا خير، اولاً بايد سطح خاک گلدان خشک باشد و در برخي گياهان دو نم باشد. ثانياً هنگامي که با انگشت به گلدان ضربه مي‌زنيد بايد صداي پوکي بدهد که نشانة خشکي خاک است و نه صداي خفه که در اثر خاک مرطوب توليد مي‌شود. خاک مرطوب نسبتاً چسبنده است و خاک دو نم چسبندگي کمتري دارد. خاک 85 درصد گياهان آپارتماني بايستي هميشه مرطوب باشد. خاک مرطوب خاکي است که اگر آن را مشت کنيد و فشار دهيد، فرم گرفته و با يک تلنگر ذرات آن از هم جدا مي‌شود.
  عوامل مؤثر در آبياري گياه:
  چنانچه درجة حرارت محيط و شدت نور به هر دليلي در آپارتمان بيشتر شود نياز گياه به آب طبيعتاً بيشتر مي‌شود. گياهاني که در گلدان‌هاي کوچک هستند يا براي مدتي خاک و يا گلدانشان تعويض نشده نسبت به گياهاني که در گلدان‌هاي بزرگ بوده يا خاک آنها و گلدانشان تازه عوض شده، نياز بيشتري به آب دارند.

  در فصل پاييز که هوا رو به سردي مي‌رود و به خصوص در فصل زمستان، رشد گياه هم کمتر شده و ممکن است به طور کلي متوقف گرديده باشد. در اين فصل که هنگام استراحت گياه است، تبخير آب داخل خاک گلدان نيز کمتر مي‌گردد. پس بايد از ميزان آبياري آن کاسته و فواصل آن را زيادتر و از افراط در آبياري آن خودداري نمود. مجدداً در فصل بهار و تابستان ميزان آبياري را بسته به نياز گياه افزايش دهيد.
  به طور کلي گياهان گوشتي و کاکتوس‌ها به فواصل آبياري بيشتري نياز دارند تا گونه‌هاي داراي برگ‌هاي نازک نظير حسن يوسف و پيله‌آ. خلاصه اينکه هرچه گياهان داراي برگ‌هاي پهن‌تر و بزرگ‌تر بوده و رشد سريع‌تر داشته باشند دفعات بيشتري به آب نياز دارند.
  مطالب زير را خوب به خاطر بسپاريد و براي جلوگيري از تلف شدن گياهانتان نکات يادآوري شده را دقيقاً به کار بنديد.
  1- در هنگام آبياري از آبي که سرد نبوده و دماي آن با درجة حرارت محيط زيست آن يکسان و کلر آن نيز خارج شده باشد استفاده نماييد.
  2- توجه داشته باشيد جمع شدن آب در زير گلداني مضر است و آب اضافي بلافاصله بايستي تخليه شود و هر چند ماه يک بار نيز اطمينان حاصل نماييد که آب از سوراخ تحتاني آن به آرامي خارج گردد.
  3- خيس نگه‌داشتن مداوم خاک گلدان، هواي موجود در خاک را به بيرون مي‌راند و سبب مي‌شود ريشه‌هاي آن در اثر عدم تنفس پوسيده و درنتيجه گياه تلف گردد.
  4- درجة حرارت محيط زيست گياهان، جنس گلدان، فصل و نوع خاک آن تأثير مهمي در تنظيم آبياري دارد.
  5- يکي از علائم اولية افراط در آبياري، زرد شدن برگ‌هاي تحتاني نظير ديفن‌باخيا و در برخي از گياهان مانند ليندا لَخت و شُل شدن برگ‌هاي فوقاني آن است. توجه داشته باشيد افراط در آبياري علت مرگ بيشتر گياهان آپارتماني است.
  درجه حرارت و رطوبت هوا
  يکي ديگر از عواملي که در سلامتي و طراوت گياهان نقش عمده‌اي دارد ميزان رطوبت و حرارت موجود در اطراف آن‌هاست. کمبود رطوبت محيط زيست گياه، آب کلردار و کمبود پتاسيم موجب سوختگي نوک و حاشية برگ‌ها و ايجاد لکه‌هاي قهوه‌اي رنگ در نقاط مختلف برگ‌ها مي‌شود.
  توجه داشته باشيد اگر مي‌خواهيد گياهانتان از طراوت و شادابي خاصي برخوردار باشند، درجة حرارت محيط زيست آنان نبايد از حدود 20 تا 22 درجة سانتي‌گراد کمتر باشد برخي از آنان تا 10-12 درجه بالاتر از صفر حتي کمتر از آن را تحمل مي‌نمايند ولي افسرده و کسل مي‌شوند.
  چگونه رطوبت هواي اطراف گياهانمان را در داخل آپارتمان بالا ببريم؟
  1- زير گلداني گياهان را قدري بزرگ‌تر از قطر دايرة دهانة گلدان و گودتر از زيرگلداني‌هاي معمولي، چيزي شبيه به تشت، که حدود ده سانتي‌متر عمق و عرض آن از چتر گياه بزرگتر باشد انتخاب کنيد و کف آن را مملو از شن درشت يا پوکة صنعتي يا سفال خرد شده نموده و روي شن‌ها به آن اندازه آب بريزيد که آب با ته گلدان تماس نداشته باشد که باعث پوسيدگي ريشه‌ها نشود. حال گلدان را روي شن‌ها قرار دهيد. تبخير مداوم آب درون شن‌ها باعث بالا رفتن ميزان رطوبت در اطراف گياه مي‌گردد و چنانچه با رطوبت‌سنج آزمايش نماييد، هواي اطراف گلدان سه تا پنج مرتبه مرطوب‌تر از قسمت‌هاي ديگر اتاق است.
  2- روش ديگر آن است که با دستگاه آب‌فشان (اسپري) آب ولرم را به صورت هاله در گرم‌ترين ساعات روزهاي تابستان به روي گياه بپاشيد. همچنين مي‌توانيد در فصل زمستان با قراردادن ظرف آب و يا کتري روي بخاري و يا قرار دادن حوله‌هاي مرطوب آغشته به اسانس اُکاليپتوس روي پره‌هاي رادياتور شوفاژ و يا استفاده از دستگاه بُخور تا حدود زيادي رطوبت محيط آنان را بالا ببريد. توجه داشته باشيد قطرات آب اسپري شده بيش از حد روي برگ‌ها (حباب مانند) نمانند و همچنين افراط در اسپري باعث جمع شدن آب در محل اتصال دمبرگ به ساقه در گياهاني نظير يوکا، ديفن‌باخيا و ليندا مي‌شود که براي آنان مضر است و به تدريج باعث ايجاد لکه‌هاي قهوه‌اي در سطح برگ گياه و پوسيدگي دمبرگ مي‌گردد. براي دفع آب‌هاي اضافي روي برگ‌ها، گياه را به صورت آرام تکان دهيد تا آب‌هاي اضافي آن فرو ريزد.
  3- آخرين روش اين است که گلدان‌ها را دور هم جمع کنيد. چون برگ‌ها به طور دائم از خود بخار آب پس مي‌دهند اين رطوبت در محدوده گلدان‌ها جمع و متراکم شده و رطوبت محيط را بالا مي‌برد.
  کود
  چه وقت کود بدهيم؟ معمولاً دادن کود شيميايي جامع (کمپلکس) به مدت چهارماه بعد از خريد گياه ضروري مي‌باشد. البته اگر گياه در گلخانه نباشد، زمان کود دادن دوران رويش و يا گل دادن گياه است، که اين دوران براي گياهان بدون گل (برگ‌هاي زينتي) و گلدار از ماه فروردين تا آبان بوده و براي گونه‌هاي گل‌دهندة زمستاني فصل زمستان مي‌باشد. در دوران استراحت (خواب بودن) گياه، که رشد در آن صورت نمي‌گيرد و گياه گل و برگ نمي‌روياند، به آن کود ندهيد چرا که سبب فشار به گياه شده و آن را ضعيف مي‌کند و باعث رويش نابهنگام برگ‌ها و ريشه‌ها مي‌شود. براي کوددهي بايد از کودهاي محلول که تمام عناصر مورد نياز گياه شامل سه عنصر اصلي ازت، فسفر و پتاس و دوازده عنصر فرعي نظير روي، آهن، موليبدن، مس، بُر و… مي‌باشند استفاده کرد. اين کودها، هرماه يک بار يا از طريق خاک يا روي برگ‌ها اسپري مي‌شود. (طبق دستور روي جعبه کود) کمتر از مقدار توصيه شده در روي جعبة کود اشکالي ندارد ولي بيشتر از مقدار توصيه شده باعث مرگ گياه مي‌گردد.
  خاک گلدان
  بهترين ترکيب براي خاک گلدان گياهان آپارتماني به طور اعم، شامل يک قسمت ماسه و دو قسمت خاک برگ يا پيت موس مي‌باشد. ولي براي قلمه زدن يا تکثير از ترکيب دو قسمت ماسه و يک قسمت خاک برگ يا پي موس استفاده مي‌گردد.
  هنگامي که از خاک برگ براي تعويض خاک گلدان استفاده مي‌نماييد نکتة مهم اين است که نبايد خاک را بسيار فشار داد. فشردگي زياد خاک برگ سبب مي‌شود که خاک برگ‌ها به هم بچسبند و از ورود هوا و تنفس ريشه، که براي رشد گياه بسيار مهم و ضروري است، جلوگيري نمايد.
  در صورت امکان براي قلمه‌زني مي‌توان به جاي ماسه از ترکيبات معدني پرلايت و دانة ريز ليکا (پوکة صنعتي ريز) هم استفاده نمود.
  تعويض گلدان
  تعويض گلدان به سه دليل انجام مي‌شود: خالي شدن خاک گلدان از مواد غذايي و رشد زياد ريشه‌ها. به همين خاطر نشانة تعويض گلدان، ظهور علائم کمبود مواد غذايي است و يا خروج ريشه‌ها از سوراخ زهکش ته گلدان و يا متورم شدن ريشه آنان در سطح خاک گلدان و يا به صورت مارپيچ در ته خاک گلدان جمع شده باشد.
  توجه: در مورد گياهان کند رشد و گياهاني که گلدان بزرگ دارند مي‌توان به جاي تعويض گلدان، چند سانتي‌متر از خاک سطحي گلدان را با خاک جديد تعويض نمود. بهترين زمان تعويض گلدان در صورت نياز نيمة دوم اسفند بعد از گرم شدن هوا در محيطي سربسته مي‌باشد. گلدان جديد بايستي فقط يک سايز از گلدان قبلي بزرگ‌تر باشد. زيرا اکثر گياهان آپارتماني در گلداني که به نظر شما کوچک مي‌آيند بهتر رشد مي‌کنند.
  تميز کردن و براق نمودن برگ‌ها
  گرد و غبار به طرق مختلفي دشمن برگ‌ها و گياهان مي‌باشند. گرد و غبار، زيبايي و درخشندگي برگ‌ها را از بين مي‌برد و نيز روزنه‌ها و منافذ گياه را مي‌پوشاند. بنابراين گياه نمي‌تواند به طور کامل تنفس کند. گرد و غبار لايه‌اي روي برگ تشکيل مي‌دهد که جلوي جذب مؤثر نور آفتاب را مي‌گيرد. گرد و غبار مخصوصاً در مناطق صنعتي و در شهرهاي بزرگ، حاوي مواد صنعتي و شيميايي بوده و براي گياه زيان‌آور مي‌باشد.
  بنابراين برگ‌ها بايد به طور مرتب به طريقي که ذکر مي‌شود تميز شوند. اين عمل با اسپري کردن آب يا پاک کردن برگ‌ها توسط يک اسفنج تميز انجام مي‌شود.
  هرگز برگ‌هاي جوان و تازه روييده را تميز نکنيد چرا که بسيار لطيف بوده و خيلي سريع زخمي مي‌شوند. در مواقعي که برگ‌ها بسيار کثيف هستند مي‌بايد که اول با دستمالي نرم خاک‌ها را گرفته سپس برگ‌ها شست‌وشو شوند. اگر اين کار قبل از شست‌وشوي برگ‌ها انجام نپذيرد ممکن است که شستن برگ‌ها ايجاد لايه‌اي از گِل چسبنده روي برگ نمايند که به مراتب بدتر از حالت اول برگ‌ها گرديده و باعث مسدود شدن منافذ برگ‌ها و در نتيجه مرگ گياه مي‌گردد.
  در مورد کاکتوس‌ها و گياهاني که برگ‌هايشان به آب حساس است (مثل بنفشه آفريقايي و سرخس) از اسپري آب روي برگ‌ها خودداري کرده و با بُرس يا قلم موي نرم مرطوب، خاک آنها را بزداييد.
  نگهداري از گل هاي آپارتماني هنگام مسافرت
  هر ساله هنگام تعطيلات و مسافرت ها خانواده هايي که در فضاي داخل خانه شان تعدادي گياه آپارتماني را پرورش مي‌دهند، همواره دل نگران آبياري آنها مي‌شوند. برخي مسئوليت آبياري را به همسايه و يا فاميل خود مي‌سپارند ولي بعضي ديگر که چنين امکاني را ندارند، به هنگام برگشتن با گياهاني پژمرده روبه رو مي‌شوند. در صورتي که مي‌توانند با به کارگيري يکي از چند راهکار زير با خيالي آسوده به سفر بروند.
  1ـ گلدان ها را کف حمام يا آشپزخانه بچينيد و سطلي حاوي آب را در کنار هر گلدان و در سطحي بالاتر از آن قرار دهيد.
  پارچه اي نخي به اندازه يک متر يا بيشتر و به عرض حدود پنج سانتي متر آماده کنيد و يک سر آن را از کنار گلدان به داخل خاک فرو کنيد. سر ديگر را در سطل پر از آب قرار دهيد. به اين ترتيب دستمال پارچه اي همواره آب را به خود جذب مي‌کند و آب آرام آرام به داخل خاک گلدان منتقل مي‌شود.
  2ـ در داخل وان حمام يا در يک لگن بزرگ، کمي آب بريزيد و چند آجر در کف آن و در داخل آب قرار دهيد. سپس گلدان ها را بر روي آجرها بچينيد. توجه داشته باشيد، گلدان ها به طور مستقيم درون آب قرار نگيرند و در ضمن در کف هر يک از گلدان ها نيز حداقل چند سوراخ وجود داشته باشد.
  3ـ يک تکه حوله يا پتوي کوچک مستعمل را در کف وان يا لگن بزرگ قرار دهيد. داخل وان يا لگن را به ارتفاع دو الي سه سانتي متر آب بريزيد. گلدان ها را بر روي حوله يا پتوي مرطوب قرار دهيد يا آن که نيمي از يک تکه حوله بزرگ را درون لگن و يا سيني بزرگي قرار داده و گلدان ها را روي آن بچينيد. سر ديگر حوله را در داخل ظرف گود ديگري که با آب پر شده است بگذاريد. توجه داشته باشيد ظرف دوم بايد در سطحي بالاتر از ظرف اول قرار گيرد. در ضمن اندازه ظروف را با توجه به ابعاد گلدان ها و گياه درونشان انتخاب کنيد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.