• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » ضرب المثل ها » آش شله قلمکار
  کد خبر : 129856

  آش شله قلمکار

  آش شله قلمکار Reviewed by Aryan♥ on Nov 18Rating: هر کاري که بدون رعايت نظم و نسق انجام گيرد و آغاز و پايان آن معلوم نباشد ، به آش شله قلمکار تشبيه و تمثيل مي‌شود. اصولا هر عمل و اقدامي که در ترکيب آن توجه نشود، قهراً به صورت معجوني در مي‌آيد که کمتر از…

  آش شله قلمکار Reviewed by Aryan♥ on Nov 18Rating:

  هر کاري که بدون رعايت نظم و نسق انجام گيرد و آغاز و پايان آن معلوم نباشد ، به آش شله قلمکار تشبيه و تمثيل مي‌شود. اصولا هر عمل و اقدامي که در ترکيب آن توجه نشود، قهراً به صورت معجوني در مي‌آيد که کمتر از آش شله قلمکار نخواهد بود.
  اکنون ببينيم آش شله قلمکار چيست و از چه زماني معمول و متداول گرديده است.
  ناصر الدين شاه قاجار بنابر نذري که داشت سالي يک روز، آن هم در فصل بهار ، به شهرستانک از ييلاقات شمال غرب تهران و بعدها به علت دوري راه به قريه سرخه حصار، واقع در شرق تهران مي‌رفت. به فرمان او دوازده ديگ آشي بر بار مي‌گذاشتند که از قطعات گوشت چهارده رأس گوسفند و غالب نباتات مأکول و انواع خوردنيها ترکيب مي‌شد. کليه اعيان و اشراف و رجال و شاهزادگان و زوجات شاه و وزرا در اين آشپزان افتخار حضور داشتتند و مجتمعاً به کار طبخ و آشپزي مي‌پرداختند. عده‌اي از معاريف و موجهين کشور به کار پاک کردن نخود و سبزي و لوبيا و ماش و عدس و برنج مشغول بودند. جمعي فلفل و زرد چوبه و نمک تهيه مي‌کردند. نسوان و خواتين محترمه که در مواقع عادي و در خانه مسکوني خود دست به سياه و سفيد نمي زدند، در اين محل دامن چادر به کمر زده در پاي ديگ آشپزان براي روشن کردن آتش و طبخ آش کذايي از بر و دوش و سر و کول يکديگر بالا مي‌رفتند تا هر چه بيشتر مورد لطف و عنايت قرار گيرند. خلاصه هر کس به فرا خور شان و مقام خويش کاري انجام مي‌داد تا آش مورد بحث حاضر و مهيا شود. چون اين آش ترکيب نامناسبي از غالب مأکولات و خوردنيها بود، لذا هر کاري که ترکيب ناموزون داشته باشد و يا به قول علامه دهخدا:” چو زنبيل در يوزه هفتاد رنگ” باشد؛ آن را به آش شله قلمکار تشبيه مي‌کنند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.