• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » علمی و فضایی » زبان مادری از پدر به ارث می رسد!
  کد خبر : 12687

  زبان مادری از پدر به ارث می رسد!

  زبان مادری از پدر به ارث می رسد!Reviewed by Aryan on Sep 23Rating: پژوهشگران انگلیسی دریافتند باوجود اینکه به زبانی که به طور ذاتی در هر یک از انسانها وجود دارد زبان مادری گفته می شود اما این زبان از پدر به افراد می رسد. به گزارش خبرگزاری مهر، اینکه زبانها در طول قرون متمادی…

  زبان مادری از پدر به ارث می رسد!Reviewed by Aryan on Sep 23Rating:

  پژوهشگران انگلیسی دریافتند باوجود اینکه به زبانی که به طور ذاتی در هر یک از انسانها وجود دارد زبان مادری گفته می شود اما این زبان از پدر به افراد می رسد.
  به گزارش خبرگزاری مهر، اینکه زبانها در طول قرون متمادی در نواحی مختلف زمین چگونه گسترده شده اند و زبان گفتار به چه روشی در طول تاریخ دستخوش تغییر شده است یکی از معماهای بشر است. اکنون به نظر می رسد که دانشمندان دانشگاه کمبریج تلاشهایی را برای حل گوشه ای از این معما آغاز کرده اند.

  این تحقیقات که بر پایه مطالعات ژنتیکی و بررسی مهاجرتهای بزرگ انجام شده است، نشان می دهد که تغییرات زبانی شناختی پدیده ای هستند که در آن مردها نقش غالب را ایفا می کنند.

  تیم تحقیقاتی “کالین رن فریو” و “پیتر فاستر” به منظور بازسازی روشهای انتقال زبان، گروهی از نشانگذارهای ژنتیکی جوامع متعددی را که در سراسر زمین پراکنده شده اند در بوته آزمایش گذاشتند.

  این نشانگذارهای ژنتیکی برمبنای جنسیت افراد تقسیم بندی شدند به طوریکه برای مردان از نشانگرهای کروموزم Y و برای زنان از نشانگرهای DNA میتوکندریال استفاده شد.

  نتایج تحقیقات این ردیابی ژنتیکی حاکی از آن است که برای مثال، درحال حاضر 0.5 درصد از کل جمعیت جهانی مردان دارای همان کروموزم Y هستند که “چنگیز خان مغول” داشته است. این بدان معنی است که به دلیل هجومهایی که لشکر این خونخوار بزرگ تاریخ انجام داده نشانگرهای ژنتیکی مغولی در بیشتر نواحی دنیا گسترده شده است.

  برای درک تاثیرگذاری مردان بر روی جهشهای زبانی لازم به یاد آوری است این تغییرات در ادامه مهاجرتهایی رخ داده اند که به طور کلی و نه به طور قطعی توسط مردان انجام شده است.

  این مهاجران می توانستند جنگجویان و یا حتی کشاورزان ساده باشند اما در تمام این موارد، در طول قرنها مردان در سطح وسیعتری نسبت به زنان به سرزمینهای جدید نقل مکان کرده اند.

  این تعداد بیشتر مردان در گروههای مهاجر موجب شد که این مردان با زنان بومی ازدواج کنند و به عنوان رئیس و سرپرست خانواده این قدرت را داشته باشند که در داخل خانواده، زبان گفتاری خود را به عنوان زبان غالب مورد استفاده قرار دهند.

  براساس گزارش دیسکاوری مگزین، به گفته این محققان، برای توصیف زبان ذاتی از اصطلاح “زبان مادری” استفاده می شود درحالی که شگفت انگیزترین نتیجه این تحقیق نشان می دهد که زبان مادری در واقع از پدر به ارث می رسد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.