• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » پوست ، مو و زیبایی » چه عواملي باعث ايجاد خارش سر مي‏شوند؟
  کد خبر : 126490

  چه عواملي باعث ايجاد خارش سر مي‏شوند؟

  چه عواملي باعث ايجاد خارش سر مي‏شوند؟Reviewed by Farnaz on Nov 17Rating: «وقتي حمام رفتي مقداري از قره‏قروت را در آب تقريبا جوش حل کن و آن را به سرت بزن و خوب ماساژ بده. قره‏قروت به‌دليل نمک و موادي که در آن وجود دارد سرت را ضدعفوني مي‏کند و ديگر هيچ‌وقت سرت خارش نمي‏گيرد»…

  چه عواملي باعث ايجاد خارش سر مي‏شوند؟Reviewed by Farnaz on Nov 17Rating:

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌«وقتي حمام رفتي مقداري از قره‏قروت را در آب تقريبا جوش حل کن و آن را به سرت بزن و خوب ماساژ بده. قره‏قروت به‌دليل نمک و موادي که در آن وجود دارد سرت را ضدعفوني مي‏کند و ديگر هيچ‌وقت سرت خارش نمي‏گيرد»

  اين توصيه يکي از افرادي بود که مشکل خارش سر خود را به جاي مراجعه به پزشک در اتاق گفت‏وگوي اينترنتي مطرح کرده بود و هرکس با توجه به داشته‌هايش اظهارنظري مي‏کرد…

  فرد ديگري نوشته بود: «ممکن است خارش سرت در اثر خوب کار نکردن کبدت باشد چون وقتي پوست لکه‏هاي قهوه‏اي مي‏زند به همين دليل است.» به همين بهانه و براي آشنايي با مشکل خارش سر و باورهايي که در اين زمينه وجود دارد با دکتر رامين طاهري، متخصص پوست و مو و استاديار دانشگاه علوم پزشکي سمنان گفت‏وگو کرده‌ايم.

  آقاي دکتر! چه عواملي باعث ايجاد خارش سر مي‏شوند؟

  خارش پوست سر معمولا به دليل ابتلا به بيماري‏هاي پوستي سر، استفاده از مواد شوينده و آرايشي، رنگ مو، آلودگي و کثيف بودن پوست سر و آلوده‌شدن به شپش سر ايجاد مي‏شود. از بين بيماري‏ها مي‏توان به درماتيت سبورييک و پسوريازيس پوست سر اشاره کرد که يکي از علايم آنها خارش پوست سر است. خارش ممکن است فقط در قسمتي از پوست سر يا در تمام آن وجود داشته باشد. استفاده نادرست از مواد شوينده، شامپوها، انواع رنگ مو و موادي که براي حالت دادن موها مصرف مي‏شوند نيز ممکن است فرد را دچار حساسيت پوستي کند که درنهايت باعث خارش مي‌شود. مشخصه اصلي اين نوع خارش آن است که با تکرار استفاده از اين مواد، خارش بيشتر مي‏شود.

  آيا استفاده از برخي غذاها و داروها هم مي‏تواند ايجاد خارش کند؟

  غذاها خيلي در ايجاد خارش سر تاثيرگذار نيستند و به همين دليل افرادي که از اين مشکل رنج مي‏برند محدوديت غذايي خاصي ندارند اما در مورد داروها اين‌طور نيست. مصرف برخي داروها مي‏تواند عوارضي مانند خارش، التهاب و قرمزي نه‌تنها در پوست سر بلکه در تمام پوست بدن ايجاد کند.

  کدام يک از عواملي که ذکر کرديد شيوع بيشتري دارند؟

  شايع‌ترين علت خارش معمولا بيماري درماتيت سبورييک است که علايم فرم خفيف آن شوره زدن يا چرب شدن پوست سر است و فرم شديد بيماري خود را به‌صورت خارش، شوره و قرمزي نشان مي‏دهد و گاهي حتي ممکن است صورت، ابروها و گوش‏ها را هم درگير کند. علت شايع ديگر هم استفاده از مواد آرايشي و شامپوهاست.

  شامپو بايد چه خصوصياتي داشته باشد تا با پوست سر سازگار باشد؟

  هر فردي بايد باتوجه به نوع پوستي که دارد از شامپوي مخصوص همان پوست استفاده کند. مثلا اگر کسي پوست خشکي داشته باشد و از شامپوي قوي استفاده کند، تمام چربي محافظ پوستش به‌طور کامل از بين مي‏رود و ايجاد خارش مي‏کند ولي اگر همين فرد از شامپوي مخصوص موهاي خشک استفاده کند خارش سرش از بين مي‏رود. درمورد ساير مواد آرايشي موي سر هم به همين شکل است. با قطع ماده‏اي که ايجاد خارش کرده اين مشکل از بين مي‏رود.

  اين مشکل معمولا در چه نوع پوستي ديده مي‏شود؟

  خارش سر معمولا در همه نوع پوستي بين خانم‏ها و آقايان ديده مي‏شود ولي پوست‏هاي خشک بيشتر به آن مبتلا مي‏شوند. پوست چرب به دليل ماده چربي که دارد تا حدودي نسبت به اين مشکل مقاوم‏تر است بنابراين مواد شيميايي، شوينده‏ها و موادي که براي حالت دادن موها استفاده مي‏شوند اثر تحريک‌کنندگي کمتري دارند اما همين مواد در پوست‏هاي خشک و به‌خصوص در نيمه دوم سال که رطوبت هوا کمتر مي‏شود، تحريک‌کننده‏تر هستند.

  خارش هميشه به‌تنهايي ديده مي‏شود يا ممکن است با علايم ديگري نيز همراه باشد؟

  ابتدا بيمار فقط دچار خارش مي‌شود اما پس از مدتي ممکن است با قرمزي و پوسته‏ريزي يا شوره همراه باشد و گاهي حتي مي‏تواند پشت گوش‏ها و گردن را هم درگير کند.

  اگر فردي در خانواده به اين مشکل مبتلا باشد، مي‏تواند ساير اعضا را هم مبتلا کند؟

  مواردي که ذکر کردم هيچ‌کدام از شخصي به شخص ديگر واگيردار نيستند. فقط يک نوع خارش خيلي خاص و شديد داريم که به‌دليل آلودگي به شپش است و به شدت واگيردار است و مي‏تواند تمام اعضاي خانواده را مبتلا کند. اين مشکل در کودکاني که به مهدکودک و مدرسه مي‏روند زياد ديده مي‏شود و مي‏تواند به‌راحتي ساير اعضاي خانواده را آلوده کند.

  برخي افراد از خارش سر قبل از حمام و برخي بعد از حمام شکايت مي‏کنند. اين دو گروه چه تفاوتي با هم دارند؟

  خارش سر قبل و بعد از حمام باتوجه به نوع موها متفاوت است. اين مشکل در افرادي که پوست خشکي دارند با شستن بيش از حد موها و حمام رفتن مکرر بدتر مي‏شود. افرادي که پوست چرب دارند زماني از خارش سر شکايت مي‏کنند که دير‌به‌دير حمام مي‏روند. يکي از سوالاتي که ما از مراجعانمان مي‏پرسيم اين است که وقتي سرشان را مي‏شويند، خارش بهتر مي‏شود يا بدتر. پاسخ به اين سوال نشان‌دهنده نوع بيماري است.

  نظرتان در مورد استفاده از قر‏قروت که در ابتدا به آن اشاره شد، چيست؟

  قره‌قروت باقيمانده آب جوشيده‌شده کشک است که از پوست سر جذب نمي‏شود. به هيچ‏وجه خاصيت ضدعفوني‌کنندگي ندارد. اتفاقا چون حالت چسبنده دارد به موها مي‏چسبد و براي پاک کردن آن احتياج به ماساژ زياد و آب فراوان است که همين ماساژها ممکن است باعث ريزش بيشتر موها شود.

  خوب کار نکردن کبد چطور؟ آيا مي‏تواند باعث ايجاد خارش در سر شود؟

  يکي از علايم چندگانه اشکال در کارکرد کبد ممکن است خارش پوست سر باشد ولي کسي که به اين دليل دچار خارش پوست است معمولا علايم ديگري مانند زردي پوست و چشم، تغيير در رنگ ادرار و مدفوع و … نيز دارد. اگر فقط مشکل خارش سر وجود داشته باشد، اشکال کارکرد کبد مي‏تواند به‌عنوان تشخيص‏هاي بعدي مطرح شود.

  آيا اين باور درست است که « اگر سرت خارش دارد يعني اينکه رنگ مي‏خواهد»؟

  نه! اين باور به‌هيچ‏وجه پايه و اساس علمي ندارد حتي رنگ‌کردن در برخي افراد، باعث ايجاد خارش و پوسته‏ريزي مي‏شود و اگر اين کار تکرار شود و ادامه‏دار باشد، خارش بدتر خواهد شد. به اين افراد توصيه مي‏کنم مقدار رنگ يا دفعه‌هاي رنگ کردن موهايشان را کمتر کنند.

  اين درست است که خارش سر در معتادان به دليل موادي که استفاده مي‏کنند زيادتر ديده مي‏شود؟

  بله! مواد شبه ترياکي که به‌صورت سوء‌مصرف در معتادان ديده مي‏شود، مي‏تواند در پوست بدن و سر خارش ايجاد کند.

  براي درمان چه بايد کرد؟ آيا حتما بايد به پزشک مراجعه کرد يا درمان‌هاي خانگي هم دارد؟

  خارش سر درمان خانگي مهمي ندارد. ما باتوجه به نوع پوستي که فرد دارد توصيه‏هايي به او مي‏کنيم. مثلا افراد با پوست خشک بايد کمتر موهايشان را بشويند و از شامپوهاي ملايم استفاده کنند. اگر پوست چرب است و مختصري شوره دارد، بايد شستشوي پوست کمي بيشتر باشد. در اين صورت بيماري تخفيف مي‌يابد و علايم کمتر مي‏شود اما کسي که به‌طور مداوم دچار خارش سر است، بايد به پزشک مراجعه کند. پزشک بايد علت را بررسي کند و براساس آن درمان درستي انجام دهد زيرا هرکدام از علت‏ها درمان خاص خود را دارد.

  اگر کسي در چنين مواقعي براي درمان به پزشک مراجعه نکند ممکن است در اثر خاراندن زياد پوست، آن را زخمي کند و عفونت‏هاي ميکروبي مانند زردزخم هم به مشکل اضافه شود و آن را بدتر کند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.