• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پزشکی » مصرف بلند مدت کنسرو مي‌تواند موجب ابتلا به سرطان و انواع آلرژي‌ها شود
  کد خبر : 126219

  مصرف بلند مدت کنسرو مي‌تواند موجب ابتلا به سرطان و انواع آلرژي‌ها شود

  مصرف بلند مدت کنسرو مي‌تواند موجب ابتلا به سرطان و انواع آلرژي‌ها شودReviewed by Aryan on Nov 17Rating: اين روزها يکي از راه‌ هاي آسان براي تهيه غذاها، استفاده از کنسرو آن هاست. کنسروها داراي طيف گسترده‌اي هستند که از قديمي‌ترين و رايجترين آن‌ مي‌توان به کنسرو ماهي تن و جديدترين آن‌ها نيز غذاهاي کنسروي همچون…

  مصرف بلند مدت کنسرو مي‌تواند موجب ابتلا به سرطان و انواع آلرژي‌ها شودReviewed by Aryan on Nov 17Rating:

  اين روزها يکي از راه‌ هاي آسان براي تهيه غذاها، استفاده از کنسرو آن هاست. کنسروها داراي طيف گسترده‌اي هستند که از قديمي‌ترين و رايجترين آن‌ مي‌توان به کنسرو ماهي تن و جديدترين آن‌ها نيز غذاهاي کنسروي همچون فسنجان، کله‌پاچه، سيرابي و شيردان اشاره کرد.

  مير، کارشناس تغذيه در گفت‌وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه سيستان و بلوچستان، گفت: از آن جا که زمان توليد تا مصرف مواد غذايي کنسروي طولاني است، به برخي از اين غذاها نگهدارنده‌ هايي افزوده مي ‌شود تا مواد غذايي سالم مانده و از فساد آن ها جلوگيري شود.

  وي افزود: در برخي ديگر نيز افزودني ‌هايي به منظور خوش‌ طعم کردن ماده غذايي استفاده مي ‌شود که اگر مقدار اين نوع مواد شيميايي تحت کنترل و نظارت دقيق نباشد، مي ‌تواند در درازمدت مشکلاتي چون سرطان، آسم، تنگي نفس، آلزايمر و انواع آلرژي ‌ها را در مصرف‌ کننده ايجاد کند.

  وي بيان کرد: يکي از مسموم‌ کننده‌ ترين عناصري که در برخي مواد غذايي بسته‌بندي شده به کار مي‌ رود مواد رنگي، آن هم به ميزان فراوان است تا شکل و شمايل و رنگ غذا براي مصرف ‌کننده جذاب شود. اين مواد مي ‌توانند به داخل خون انسان نفوذ کرده و انواع امراض خوني و مسموميت را ايجاد کنند.

  وي اشاره کرد: نمک يکي از عناصر اصلي براي حفظ، دوام و ايجاد طعم مطلوب در مواد غذايي کارخانه‌ايست. 75 درصد از نمکي که بدن ما دريافت مي ‌کند از همين مواد غذايي بسته‌ بندي شده است. به دليل وجود اين افزودني اجتناب ‌ناپذير، مصرف غذاهاي کنسروي در افراد مبتلا به فشارخون، تنگي نفس، نارسايي کليوي و حتي سرطان دستگاه گوارش بايد محدود شود.

  وي ادامه داد: شکر از ديگر موادي است که براي ايجاد طعم مطلوب و حذف طعم نامطلوب برخي مواد افزودني شيميايي به غذاهاي کنسروي افزوده مي‌ شود. مبتلايان به ديابت و چاقي بايد قبل از مصرف اين نوع غذاها، ترکيبات مندرج روي بسته‌بندي آن‌ها را مشاهده کرده و از مصرف غذاهاي کنسروي حاوي شکر بپرهيزند.

  وي تاکيد کرد: روغن از جمله مواد اصلي برخي کنسروها نظير کنسرو ماهي است. مصرف بيش از حد و غيراستاندارد روغن در اين نوع غذاها براي افراد مبتلا به کلسترول و تري گليسيريد بالا بسيار مضر بوده و کالري مازاد آن، چاقي را به ارمغان مي ‌آورد.

  وي خاطر نشان کرد: فرآيندهاي حرارتي در کنسروسازي به صورت غيرمستقيم است و بين ماده حرارت ‌دهنده و غذا، تماسي وجود ندارد. اما موادي که در نزديکي سطح انتقال حرارت قرار دارند نسبت به موادي که فاصله بيشتري با حرارت دارند، سريع‌ تر به دماي مورد نظر رسيده و ادامه حرارت‌ دهي مي ‌تواند موجب کاهش خصوصيات ماده غذايي مانند رنگ، مزه، عطر و نهايتا مواد مغذي حساس نظير ويتامين ‌هاي B و C آن شود.

  مير بيان کرد: اين نوع فساد در اثر خوردگي لاک درون قوطي و واکنش با ترکيبات محتوي قوطي ايجاد مي‌ شود. بايد دقت کرد که لاک قوطي، کاملا صاف و بدون ترک خوردگي و تغيير رنگ محسوس باشد. لکه‌ هاي سياه در ديواره قوطي، نشان‌ دهنده آلودگي شيميايي محتويات داخل کنسرو است. از سوي ديگر سطح لحيم‌کاري قوطي ‌هايي که با مواد غذايي تماس مستقيم داشته باشند مي ‌توانند باعث ورود يون سرب به ماده غذايي و سپس ورود به بدن مصرف‌ کننده شده و سلامت انسان را به خطر اندازد.

  وي در پايان گفت: اين نوع آلودگي مي ‌تواند در اثر سوراخ شدن يا زنگ ‌زدگي قوطي کنسرو به محتويات داخل آن نفوذ و غذا را فاسد کند. از طرفي عدم توجه به انجام عمل پاستوريزاسيون مناسب و اصولي مي ‌تواند منجر به رشد ميکروب ‌هاي بيماري‌زا در محصول شود. هنگام خريد انواع کنسرو به تاريخ انقضا و مجوز بهداشت آن ها توجه کنيد و قوطي‌ هاي کنسرو را 20 دقيقه بجوشانيد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.