• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » کشور دچار بیکاری پنهان شده است
  کد خبر : 12572

  کشور دچار بیکاری پنهان شده است

  کشور دچار بیکاری پنهان شده استReviewed by Aryan on Sep 22Rating: مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: نسبت جویندگان كار فارغ التحصیل دانشگاهها در سالهای برنامه اول، دوم و سوم توسعه به كل جویندگان كار در استان، حدود ۴ درصد را تشكیل می داده است اما در سالهای اخیر از كل…

  کشور دچار بیکاری پنهان شده استReviewed by Aryan on Sep 22Rating:

  مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: نسبت جویندگان كار فارغ التحصیل دانشگاهها در سالهای برنامه اول، دوم و سوم توسعه به كل جویندگان كار در استان، حدود ۴ درصد را تشكیل می داده است اما در سالهای اخیر از كل جویندگان كار ثبت نام شده در استان، حدود ۳۳ تا ۳۵ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهها هستند.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، مهندس “علی اکبر لبافی”، در حاشیه همایش اشتغال جوانان بسیجی که در محل مجتمع آیه های مشهد برگزار شد، در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: از ۵۲ ساعت کار در طول یک هفته در کشورهای خارجی ۸۴ درصد نتیجه حاصل می شود که این میزان در ایران تنها ۱۶ درصد است.

  وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر کشور دچار بیکاری پنهان شده است، گفت: در کشورهای دیگر در یک بنگاه اقتصادی ۱۹.۵ ساعت کار در طول یک روز انجام می شود که این میزان در کشور ما در حدود ۵.۵ ساعت است!

  وی با اشاره به اینکه تحقق “جهاد اقتصادی” با فعالیت در بنگاههای زودبازده دست یافتنی است، افزود: با افزایش ۵.۵ ساعت فعالیت یک بنگاه اقتصادی به ۸ ساعت می توانیم نتیجه کار در این بنگاهها را از ۱۶ به ۵۰ درصد افزایش دهیم.

  لبافی از هدررفت بسیاری از سرمایه گذاریها در کشور خبر داد و افزود: در حال حاضر به نحو مطلوبی از سرمایه گذاریهای اقتصادی در کشور استفاده نمی شود.

  وی با انتقاد از نحوه پرداخت دستمزد در کشور، ادامه داد: فرهنگ کنونی کار در کشور در بحث حقوق و دستمزد مبتنی بر وقت مزدی و نه کارمزدی است؛ بدین صورت که نیروی کار در ساعتی معین حضور می یابد و در ساعت معینی نیز به کارش خاتمه می دهد.

  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در خصوص ادغام وزارتخانه های تعاون و کار، یادآور شد: با این ادغام هم افزایی بیشتری در حوزه اشتغال به وجود خواهد آمد چرا که در اساسنامه وزارت تعاون سابق پیش بینی استفاده از سرمایه های خرد، آموزش کارآفرینی و اشتغالزایی شده بود.

  وی از وجود ۴۰۰۰ تعاونی غیرفعال در خراسان رضوی خبر داد و گفت: برای فعال سازی این تعاونیها به دنبال استفاده از منابع مالی هستیم تا بتوانند در عرصه تعاون وارد شوند.

  وی با اشاره به اینکه تا قبل از ادغام دبیرخانه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری خراسان رضوی، تعهدی نسبت به اشتغال نداشت، اظهار داشت: تعهد بخش تعاون برای اشتغالزایی در سال جاری بالغ بر ۳۰ هزار نفر است که فعالیتی که تاکنون برای این موضوع انجام شده، با هدف گذاری این بخش فاصله زیادی دارد.

  لبافی از اختصاص ۲۴۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه برای مشاغل خانگی و کسب وکارهای کوچک در سال جاری در استان خبر داد و بیان كرد: از ابتدای سال جاری تاکنون بالغ بر ۲۰ هزار نفر در سامانه مشاغل خانگی و کسب و کارهای کوچک ثبت نام كرده اند و در برنامه های سال جاری بنا داریم تا برای ۵۰ هزار نفر در این بخش اشتغالزایی کنیم.

  وی با انتقاد از سیستم بانکی در حوزه اشتغالزایی، تاکید کرد: بانکهای استان بر اساس برنامه چهارم باید یك هزار میلیارد تومان برای اشتغالزایی تسهیلات پرداخت می کردند که تاکنون این میزان محقق نشده است.

  به گزارش ایسنا، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی خواستار همکاری بانکها برای تحقق اهداف جهاد اقتصادی در حوزه اشتغالزایی شد و اظهار داشت: با ارتقای فرهنگ کار و ارزش گذاری برای کار می توان بهره وری را در کشور افزایش داد.

  لبافی با تاکید بر اینکه هر کسی که در کاری که مشغول شود باید از ابتدای فعالیتش بیمه شود، تاکید کرد: تا زمانی که نتوانیم نیروی کار و تقاضا را به یک تعادل برسانیم، نمی توانیم بر اساس قانون همه امور را با یکدیگر تطبیق دهیم.

  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی از بیکاری ۲۰۰ هزار نفر در استان خبر داد و افزود: باید کارفرما به دنبال کارگر باشد و اگر عکس این موضوع رخ دهد نمی توان روابط کار را در محیط کار احیاء کرد.

  وی با بیان اینکه باید بر اساس برنامه پنجم توسعه، سالانه ۸۰ هزار شغل در خراسان رضوی ایجاد شود، از کاهش نرخ بیکاری استان به ۷ درصد تا پایان این برنامه خبر داد و گفت: در حال حاضر نرخ بیکاری خراسان رضوی بالغ بر ۸.۹ درصد است و این میزان در کشور بالغ بر ۱۱ درصد است.

  وی از اصلاح قانون کار براساس پیشنهادات تشکلهای کارگری و کارفرمایی خبر داد و گفت: تفاوت حقوق کارگران قراردادی و رسمی و سنوات کارگران از جمله مواردی است که در اصلاح قانون کار دیده شده است.

  لبافی با بیان اینکه در حال حاضر در هر ماه به ۱۳ هزار نفر از کارگرانی که کارشان را از دست داده اند، بالغ بر ۵ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت می شود، تاکید کرد: با این اعتبار می توان ۵ کارخانه یک میلیارد تومانی در استان احداث کرد.

  وی با اشاره به اینکه اگر یك واحد تولیدی، کارگرانی را که کارشان را از دست داده اند به کار بگیرد، حق بیمه سهم کارگر و کارفرما را پرداخت خواهیم کرد، افزود: در ۶ ماهه ابتدای سال جاری بالغ بر ۱۵۰۰ نفر از این کارگران مشغول به کار شده اند که نتیجه آن صرفه جویی بیش از ۶ میلیارد تومان از محل صندوق اجتماعی بوده است.

  آفتاب

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.