• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » دانستنی ها , مطالب برگزیده سایت » 15 حقیقت درباره نمک که نمی دانستید
  کد خبر : 119139

  15 حقیقت درباره نمک که نمی دانستید

  15 حقیقت درباره نمک که نمی دانستید Reviewed by Aryan on Nov 15Rating: ( اختصاصی ایران ویج ) به گزارش ایران ویج ، تا قبل از قرن بیستم در اتیوپی کنونی که در آن زمان به نام آبیسینیا معروف بوده، بسته های یک پوندی نمک به نام آموله پول رایج در این کشور محسوب می…

  15 حقیقت درباره نمک که نمی دانستید Reviewed by Aryan on Nov 15Rating:

  ( اختصاصی ایران ویج )

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  به گزارش ایران ویج ، تا قبل از قرن بیستم در اتیوپی کنونی که در آن زمان به نام آبیسینیا معروف بوده، بسته های یک پوندی نمک به نام آموله پول رایج در این کشور محسوب می شد.
  بزرگترین سطح نمکی جهان با مساحت بیش از 6000 کیلومتر مربع در بولیوی قرار دارد؛ اسم این دریاچه سالار دو اویونی است. وقتی لایه ی نازکی از آب روی سطح نمکی را می پوشاندانعکاس آن مثل آینه می شود. این انعکاس برای دانشمندان بسیار مفید است مخصوصاً در هنگام انجام تحقیقاتی که از فضا صورت می گیرد. علاوه بر این در این سطح نمکی نیمی از ذخیره ی لیتیوم (سبک ترین فلز جهان) هم وجود دارد. عکس این دریاچه در بالا آمده است.
  نمک برای بدن بسیار مفید است و اگر بیش از حد آب بنوشید نمک بدن شما کم می شود و ممکن است به بیماری مبتلا شوید که می تواند کشنده باشد.
  استفاده ی بیش از حد از نمک هم می تواند خطرناک باشد. در واقع حدود یک گرم نمک برای هر کیلوگرم از وزن بدن لازم است تا باعث مرگ شود. در گذشته از این روش برای خودکشی بر طبق یک آیین مذهبی در چین انجام می شده. البته از آنجایی که نمک بسیار گران قیمت بوده است این روش در بین اعیان و اشراف معمول بوده است.
  نمک دریایی حاوی مواد معدنی بسیاری است که برای بدن بسیار مفید هستند. بهترین نوع نمک دریایی چون از دریا گرفته می شود باید کمی مرطوب باشد.
  در قرون وسطی نمک به قدری گران قیمت بوده که گاهی به نام “طلای سفید” از آن یاد می شده است. یکی از مسیر های تجارت نمک در قرون وسطی هنوز هم در آلمان وجود دارد و شهر لونبرگ را به ساحل دریای بالتیک مرتبط می سازد.

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  در هندوستان با مخلوط کردن آب نمک با بذر نوعی گیاه مخلوط کرده و نمک سیاه درست می کنند. انها این مخلوط را در کناری قرار می دهند تا آب آن تبخیر شود. در نتیجه گلوله های سیاه رنگی بر جا می ماند که وقتی آسیاب می شود به یک پودر صورتی رنگ تبدیل می شود (همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنید).
  در یکی از مناطق فرانسه به نام گراند هنوز هم نمک را به روش باستانی به دست می آورند و برای این کار از سبد هایی استفاده می کنند که آب دریا از آن عبور می کند و نمک آن به جا می ماند. این روش باعث می شود که نمک به جا مانده بسیار گران قیمت و مورد توجه باشد. بهترین نوع آن به نام گل نمک معروف است. این نمک را قبل از صرف غذا بر روی آن می پاشند و هرگز در پخت و پز از آن استفاده نمی شود.
  گفته می شود که به سربازان رومی به جای پول نمک داده می شده البته این تصور اشتباه است. ارتباطی که سربازان رومی با نمک داشته اند احتمالاً این بوده که از مسیر های تجارت نمک که به روم می رسیده مراقبت می کرده اند. سربازان رومی بیش از آنکه کارمند دولت باشند، به طور خصوصی کار می کرده اند.
  قبل از ظهور یهود در هنگام قربانی کردن حیوانات از نمک هم استفاده می شده است. به این مسئله در سفر لاویان تورات هم اشاره شده است. در گذشته نمک مظهر ذکاوت و دانایی بوده است.
  سوخت هواپیما بعد از اینکه تصفیه می شودبا نمک مخلوط می شود تا قبل از استفادههمه ی آب موجود در آن گرفته شود.

  کلرید سدیم یا همان نمک (عکس بالا) وقتی تشکیل می شود که سدیم که یک ماده ی ناپایدار است با گاز کلرین واکنش شیمیایی انجام دهد. نمک تنها ماده سنگی است که به طور مرتب توسط انسان خورده می شود.
  در اوایل قرن نوزدهم در نزدیکی مرزها قیمت نمک 4 برابر گوشت گاو بود چون وجود آن برای زنده ماندن انسان ها و احشام حیاتی بود.
  تنها 6 درصد از نمکی که در آمریکا تولید می شود مصرف خوراکی دارد. 17 درصد از آن هم برای ذوب کردن یخ بزرگراه ها در طول ماه های سرد سال استفاده می شود.
  در اواخر قرن 17 میلادی مهمترین محموله ای که از جزایر کارائیب به آمریکای شمالی میرسید نمک بود. و مهمترین محموله ای که از آمریکای شمالی به کارائیب می رسید ماهی نمک سود شده بود که از آن برای خوراک بردگان در مزارع شکر استفاده می کردند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.