• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » حباب طلا؛ بلی یا خیر؟
  کد خبر : 11734

  حباب طلا؛ بلی یا خیر؟

  حباب طلا؛ بلی یا خیر؟Reviewed by Aryan on Sep 7Rating: قیمت طلا در بازارهای جهانی در ماه میلادی گذشته به بالاترین ركوردهای مشاهده شده تا كنون رسید و این سوال را در ذهن كارشناسان و سرمایه گذاران ایجاد کرد كه آیا زنگ خطر “حباب” را به صدا درآورده است؟ آیا افزایش بهای این فلز گران،…

  حباب طلا؛ بلی یا خیر؟Reviewed by Aryan on Sep 7Rating:

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  قیمت طلا در بازارهای جهانی در ماه میلادی گذشته به بالاترین ركوردهای مشاهده شده تا كنون رسید و این سوال را در ذهن كارشناسان و سرمایه گذاران ایجاد کرد كه آیا زنگ خطر “حباب” را به صدا درآورده است؟ آیا افزایش بهای این فلز گران، حبابی است؟

  به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، قیمت طلا از ۲۵۵ دلار در اوت سال ۱۹۹۹ به بیش از ۱۸۰۰ دلار بدون كاهش یا سقوط قیمت در هر اونس رسیده است. بنابراین درك جذب شدن سرمایه گذاران به سوی این فلز به ویژه در مقایسه با آشفتگی در بازار سهام طی همین مدت، ساده است. همچنین با توجه به رشد مداوم قیمت طلا در بیش از یك دهه گذشته، انتظار عمومی از ادامه افزایش قیمت طلا قابل درك است. با این همه رشد بهای طلا در سال جاری شتاب یافته و این پرسش را مطرح كرده است كه آیا اكنون طلا خیلی گران نیست؟

  در مقایسه با حباب های دیگر، افزایش بهای طلا در واقع یكنواخت به نظر می رسد. قیمت طلا در ۱۰ سال گذشته تا ماه اوت كه به ركورد هزار و ۹۱۷ دلار و ۹۰ سنت در هر اونس رسید، ۵۸۷ درصد افزایش داشت. در مقابل، قیمت نفت خام طی یك دهه پیش از اینكه به اوجش در سال ۲۰۰۸ برسد، تقریبا ۱۰ برابر افزایش یافت اما هیچ كدام از این دو قابل مقایسه با نزدك نبودند. شاخص بازار سهام آمریكا، بیش از دو هزار درصد در یك دهه تا مارس ۲۰۰۰، صعود كرده است.

  مقایسه های دیگر نتایج چندان روشنی در برندارند. بر اساس ارزیابی دویچه بانك، در واقع طلا با تطبیق برای هر دوی تولید كننده و تورم مصرف كننده آمریكایی، از اوج قیمت در سال ۱۹۸۰ فراتر رفته است. این امر نشان می دهد كه قیمت در حال حاضر فوق العاده گران است. از سوی دیگر دویچه بانك، طلا را در مقایسه با قیمت نفت یا شاخص سهام ۵۰۰ اس اند پی محاسبه می كند كه حركت به سمت سه هزار دلار را نشان می دهد.

  راه دیگر ارزیابی حبابی بودن قیمت طلا، بررسی استدلال های اصلی به نفع آن است. یكی از این استدلال ها این است كه طلا در برابر كاهش ارزش دلار، حفاظت می كند. با این همه رشد بیش از ۲۰ درصدی بهای طلا از ماه آوریل تاكنون، در حالی روی داده است كه ارزش دلار واقعا تغییر نكرده است. دلیل دیگر این است كه طلا در برابر تورم فراگیر حفاظت می كند. با این همه این مسئله با ضعیف شدن اقتصادهای توسعه یافته و تشدید سیاست پولی در اقتصادهای نوظهور بعید به نظر می رسد. طلا به عنوان ذخیره سرمایه توصیف می شود اما تاریخ چند دهه گذشته نشان می دهد كه می تواند از این نظر برای دوره های زمانی طولانی، بسیار بد باشد. نوسان قیمت رو به رشد نیز علیه این استدلال شمرده می شود.

  پشتیبان واقعی طلا، نزدیك یا زیر صفر بودن نرخ های بهره بانكی است كه یك حس بحران را تقویت كرده و موجب افزایش تقاضای سرمایه گذاری برای این فلز گران بها شده است. بانك مركزی آمریكا در نهم ماه اوت وعده داد نرخ بهره پایه را تا حداقل سال ۲۰۱۳، بین صفر و ۰.۲۵ درصد نگه دارد تا به رشد اقتصاد این كشور كمك كند. در واقع افزایش یك باره اخیر بهای طلا از ماه ژوییه تاكنون، مصادف با ركود در بازار مسكن بوده است. بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله وزارت دارایی آمریكا نیز برای نخستین بار در تاریخ این كشور به پایین صفر كاهش یافت.

  به دلیل اینكه طلا گرایش دارد در طول ركودهای اقتصادی درازمدت یا دوره های تورمی كه هر دو همچنان احتمال های واقعی در آمریكا هستند، عملكرد خوبی داشته باشد، برخی پیش بینی می كنند طلا در سال جاری به حركت صعودی ادامه می دهد. تحلیلگران بانك “جی پی مورگان” می گویند: طلا تا پایان سال جاری ممكن است حداقل به دو هزار و ۵۰۰ دلار در هر اونس برسد كه ركورد جدیدی از نظر شرایط تطبیق یافته اسمی و تورمی است.

  موجا، رییس و مدیر اجرایی شركت سرمایه گذاری معدنی “آلبانیان مینرال” نیز با بیان اینكه طلا در سال جاری میلادی، ۴۱۲ دلار در هر اونس، افزایش قیمت داشته است، پیش بینی كرد قیمت طلا بر مبنای نرخ های بهره پایین، تقاضای افزایش یافته و تدابیر تحرك اقتصادی بیشتر در آمریكا و اروپا، همچنان قوی بماند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.