• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » علمی و فضایی » دانشمندان پنبه‌ جادويي مجهز به حسگر اختراع کردند
  کد خبر : 111217

  دانشمندان پنبه‌ جادويي مجهز به حسگر اختراع کردند

  دانشمندان پنبه‌ جادويي مجهز به حسگر اختراع کردندReviewed by Aryan on Nov 13Rating: دانشمندان دانشگاه كاگلياري ايتاليا در مسير دستيابي به سيستم‌هاي الكترونيك‌ قابل پوشش راحت، دست به ساخت ترانزيستورهايي از بافت پنبه زده‌اند. برخي از منسوجات الكترونيكي مانند پيراهن‌هايي كه به يكپارچه‌سازي دستگاه‌هاي نظارتي ضربان قلب مي‌پردازند، در حال حاضر در بازار موجودند اما…

  دانشمندان پنبه‌ جادويي مجهز به حسگر اختراع کردندReviewed by Aryan on Nov 13Rating:

  دانشمندان دانشگاه كاگلياري ايتاليا در مسير دستيابي به سيستم‌هاي الكترونيك‌ قابل پوشش راحت، دست به ساخت ترانزيستورهايي از بافت پنبه زده‌اند.

  برخي از منسوجات الكترونيكي مانند پيراهن‌هايي كه به يكپارچه‌سازي دستگاه‌هاي نظارتي ضربان قلب مي‌پردازند، در حال حاضر در بازار موجودند اما اين محصولات داراي سيم و جعبه‌هاي حجيم از ابزار الكترونيكي هستند.

  علاوه بر اين، بافت فلز و سيليكون كه معمولا در ساخت وسايل الكترونيكي استفاده مي‌شوند، در پارچه بسيار مشكل بوده و همچنين الياف پليمري رسانا كه قابل بافتن باشند از راحتي مورد انتظار افراد برخوردار نيستند.

  اين در حالي است كه پنبه با اين كه اين راحتي را تامين مي‌كند رسانا نيست. از اين رو اين محققان توانسته‌اند راهي براي رسانا كردن پنبه جهت كاربري به عنوان ترانزيستور پيدا كنند.

  آنها بر روي الياف پنبه يك پوشش نانوذرات طلا با تركيبي از يك پليمر رسانا دادند كه ورودي ترانزيستور، قلب اكثر دستگاههاي الكترونيكي را شكل داده و عبور جريان از يك الكترود به الكترود ديگر را تنظيم مي‌كند.

  محققان ايتاليايي براي تكميل اين ترانزيستور، پنبه رسانا را با يك پليمر نيمه رسانا پوشش داده كه جريان بين دو الكترود را هدايت مي‌كند. با تغيير ولتاژ در ورودي ترازيستور در زمان عبور جريان در مدار، مي‌توان اين ترانزيستور را به حالت كاملا رسانا يا نيمه رسانا درآورد.

  اين ترانزيستورها كه مانند نخ‌هاي پنبه‌يي هستند، مي‌توانند به صورت الكتريكي و با گره زدن آنها به يكديگر و ديگر اجزاي پنبه‌اي مرتبط شوند.

  اگرچه سرعت اين ترانزيستورها فعلا با سرعت ترانزيستورهاي سيليكوني در ريزپردازشگرهاي معمولي مطابق نيست، اما آنها مي‌توانند وظايف ساده محاسباتي را اجرا كنند. براي مثال يك فرش مي‌تواند تعداد افراد داخل اتاق را محاسبه كرده يا دما را احساس كند.

  اين ترانزيستورهاي جديد همچنين نويدبخش بيوحسگرهاي قابل پوشش بهتر هستند. در يك پژوهش جداگانه، محققان دانشگاه ميشيگان در «آن آربور» موفق به پوشش‌دهي نخ‌هاي پنبه‌يي در نانولوله و پادتن‌هايي شده‌اند كه حالت رسانايي آنها را در مجاورت با خون تغيير مي‌دهد.

  چنين حسگرهاي مي‌توانند براي مثال در زمان زخمي شدن يك سرباز به پزشكان هشدار بدهند. همچنين به گفته محققان، ترازيستورهاي پنبه‌يي به دليل برخورداري از قابليت تقويت علائم، مي‌توانند حسگرهايي با حساسيت بيشتر ايجاد كنند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.