• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » علمی و فضایی , مطالب برگزیده سایت » از حالا نابینایان هم میتوانند فوتبال بازی کنند !
  کد خبر : 111137

  از حالا نابینایان هم میتوانند فوتبال بازی کنند !

  از حالا نابینایان هم میتوانند فوتبال بازی کنند !Reviewed by Aryan on Nov 13Rating: در تلاشي براي نمايش ميزان گستردگي فناوري گوشي‌هاي هوشمند، يك گروه تحقيقاتي با تركيب چند فناوري مختلف دست به ساخت دستگاهي زده‌اند كه به نابينايان اجازه مي‌دهد با صداها، فوتبال بازي كنند. ايسنا، فناوري ابداعي اين گروه تحقيقاتي به نابينايان اجازه خواهد داد…

  از حالا نابینایان هم میتوانند فوتبال بازی کنند !Reviewed by Aryan on Nov 13Rating:

  در تلاشي براي نمايش ميزان گستردگي فناوري گوشي‌هاي هوشمند، يك گروه تحقيقاتي با تركيب چند فناوري مختلف دست به ساخت دستگاهي زده‌اند كه به نابينايان اجازه مي‌دهد با صداها، فوتبال بازي كنند.

  ايسنا، فناوري ابداعي اين گروه تحقيقاتي به نابينايان اجازه خواهد داد تا از طريق صداهايي كه از ميان هدفون متصل به يك گوشي همراه هوشمند نصب شده بر روي كلاه آنها به گوش مي‌رسد به بازي فوتبال بپردازند.

  اين ايده توسط شركت سوئدي آكستام هولست و Society 46 ابداع شده و از فناوري صداي فراگير براي كمك به نابينايان جهت حركت و تعامل با محيط واقعي متغير بيروني استفاده مي‌كند.

  محققان براي نمايش فناوري خود بين يك گروه از افراد بينا با چشمانشان بسته و يك گروه از افراد نابينا در بخش کوچکي از يک ورزشگاه واقعي مسابقه برگزار كردند.

  براي توليد صداي هدايت كننده بازيكنان، اين تيم تحقيقاتي از سيستم‌هاي دوربين سه بعدي Tracab بر روي ديوارهاي ورزشگاه استفاده كردند. اين دوربين‌ها به رايانه‌هاي مجهز به نرم‌افزار پيگيري متصل بوده كه رديابي هر بازيكن، توپ و موقعيت تيرك‌هاي دروازه را ممكن مي‌سازد.

  هر يك از اين نهادهاي مورد پيگيري از يك صداي خاص برخوردار بود كه بر اساس موقعيت مرتبط آن با هر بازيكن اصلاح شده و سپس به گوشي آي‌فون روي كلاه بازيكن منتشر مي‌شود. از اين رو هر زمان كه يك بازيكن در زمين به بازيكن ديگر نزديك مي‌شود، صداي توليد شده نه تنها بلندتر بلكه در يك فضاي سه‌بعدي برجسته مي‌شود كه بازيكن بر اساس آن مي‌تواند سمت مانع پيش روي خود را تشخيص دهد. اين كار دقيقا به همان شكلي صورت مي‌گيرد كه جهت نزديك شدن يك فرد با جهت موج صوتي قدمهايش بر روي يك سطح موزائيك آشكار مي‌شود.

  به دليل اين تاثير، صوت مي‌تواند به صورت بلادرنگ در زماني كه بازيكن به حركات در زمين گوش مي‌دهد، تنظيم شود. همچنين به دليل وجود گردش‌نما و قطب‌نما در گوشي آي‌فون، اين اثر مي‌تواند همزمان با چرخش سر بازيكن تنظيم شده و يك ديدگاه مداوم را ارائه كند.

  اين سيستم در حالت كلي به بازيكنان اجازه مي‌دهد تا موقعيت ساير افراد، توپ، منطقه‌اي كه در آن قرار دارند و محل تيرك‌هاي دروازه را بشنوند. براساس اين اطلاعات بازيكنان مي‌تواند مانند يك فرد بينا در زمين حركت كنند.

  در اين مسابقه هر كدام از گروه‌ها از تجربيات خاص خود استفاده كردند. گروه بينا از مهارت استفاده از توپ و گروه نابينايان نيز از تجربه حركت در محيط با چشمان بسته برخوردار بودند. اين بازي با نتيجه جالب 1-1 به پايان رسيد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.