• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » مناطق دیدنی ایران » برای یک ایرانی با غیرت تفاوتی بین دریاچه ارومیه و خلیج پارس وجود ندارد
  کد خبر : 10987

  برای یک ایرانی با غیرت تفاوتی بین دریاچه ارومیه و خلیج پارس وجود ندارد

  برای یک ایرانی با غیرت تفاوتی بین دریاچه ارومیه و خلیج پارس وجود نداردReviewed by Aryan on Aug 24Rating: از این که میبینیم به ما ایمیل میدید و هشدار میدید که ” ای بابا ایران ویج هر کسی چیزی نگه شما چرا ساکتید ؟!!! “ این یعنی اقای ایران ویج حواست خیلی جمع باشه که…

  برای یک ایرانی با غیرت تفاوتی بین دریاچه ارومیه و خلیج پارس وجود نداردReviewed by Aryan on Aug 24Rating:


  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  از این که میبینیم به ما ایمیل میدید و هشدار میدید که ” ای بابا ایران ویج هر کسی چیزی نگه شما چرا ساکتید ؟!!! “ این یعنی اقای ایران ویج حواست خیلی جمع باشه که واقعا اعضاء ایران ویج خاص هستند و این یعنی جایگاه واقعی یک گروه در مورد مسائل فرهنگی و ملی کشورش.

  قرار بود در مورد دریاچه ارومیه بنویسم اما نشد ، هم سرم شلوغ بود این چند مدت هم دوست داشتم اطلاعات دقیق و کاملی به دست بیارم اما وقتی خبر ” مجلس طرح دو فوریتی نجات دریاچه ارومیه را رد می کنه!  “ رو شنیدم هم برام ناراحت کننده بود و هم تاسف انگیز که واقعا با دست و دست کردن مسئولین فردا چه جوابی به فرزندان خودمون میخوایم بدیم پس وظیفه دونستم اطلاعاتی جمع کنم در مورد دریاچه ارومیه و اون رو برای شما عزیزان بفرستم در همین حال و هوا بودم که .. این پیغام توسط یکی از آذری زبان ها به دست من رسید که واقعا ناراحت کننده بود

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

   به زبان سرخم خندیدی، فریاد هایت را به نظاره نشستم. در مرگ دریاچه ام سکوت مکن تا به وداع خلیجت نخندم.

  درست بودن یا نبودن جمله بالا به کنار اما بعضی از این افراد که خود را  آذری زبان میدانند که باید به آذری بودن انها شک کرد چون غیرت یک اذری فرقی برایش ندارد هیچ  جای ایران زمین حرف هایی میزنند که باید به ایرانی بودن انها شک کرد .

  مگه میشه خلیج فارس برای یک آذری مهم نباشه ؟ و یا بلعکس مگه میشه دریاچه ارومیه برای پایتخت نشین ها یا هموطنان های دیگر شهرستان ها اهمیت نداشته باشه ؟

  اصلا شما به من بگید مگه ترک و فارس داریم ؟ کی گفته من و تو از هم جدایی که لعنت خدا بر اون باد ، هر چند مخالف زنده باد و مردا باد سر دادن هستیم اما لعنت دادار بر کسی که حرف از جدایی میزنه و دوست داره تیشه به ریشه اتحاد بزنه  صد بار گفتیم و هزار بار هم میگیم همه قومیت ها زیر یک پرچم هستیم و باید با هم باشیم از کرد ها بگیر تا عرب های اهواز و آذری زبان ها.

  ما دیگه به حد کافی از این تفرقه ها تیشه به ریشه خوردیم که دیگه بس هست به حد کافی به انگلیس و روسیه در گذشته سواری دادیم پس تروخدا مثل یه مرد با هم مشکلات کشور عزیزمون رو حل کنیم .

  جوان امروز ایران هوشیار تر از اونی هست که این افراد فکر میکنند .

  من به عنوان یک جوان ایرانی دلم برای دریاچه ارومیه می سوزه چون اون رو جزوی از تاریخم ، فرهنگ و شرافتم میدونم و شده باشه با سطل آب هم شده باشه نمیزارم خشک بشه رسما آماده هستم برای هر قسمتی از اب و خاک ایران عزیزم از جونم مایه بزارم و باکی نیست و برای خودم هیچ کسر شان نمیدونم و میدونم تمام ایران ویجی های عزیز هم این ایمیل رو دریافت میکنند همین طور هستند

  اگه حرفی زدم منو ببخشید اما واقعا دلم پر بود مثل همیشه کوچیک شما عزیزان هستم

  www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج  

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  در عجبم از مردمی که برای جلوگیری از تغییر اسم خلیج فارس به خلیج عرب از هیچ کوششی دریغ نمی کنند (آفرین بر غیرتتون) در حالی از خشک شدن با ارزش ترین دریاچه داخلی کشورشون بی خبرند.


  حالا که خلیج فارس در گوگل به همت ما ایران دوستان ( ترک و کرد و فارس و گیلک و اصفهانی و … ) تغیر اسم داد بهتر بدونید که دریاچه ارومیه با وجود داشتن ویژگی های زیر در حال خشک شدن

   

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌


  دریاچه ارومیه “دومين درياچه شور جهان”، “بزرگترين زيستگاه طبيعي آرتميا”، “بيستمين درياچه بزرگ جهان”، “شورترين درياچه جهان كه حيات در آن جريان دارد” و“بزرگترين درياچه داخلي ايران”

   دریاچه ارومیه دریاچه ای است که در طول تاریخ حتی یک نفر را هم راغرق نکرده، چرا که اگر شنا هم بلد نباشید به سادگی می توانید روی آب شناور بمانید.

   دریاچه ارومیه بزرگترين زيستگاه طبيعي آرتميا در جهان است (موجودي زنده که غذايماهي خاويار است) را دارد و قيمت آن تقريبا با ماهي خاويار برابری می کنه. با این وجودحتی در صورتی که بعدها هم دریاچه احیا شود دیگر اثری از این موجود نخواهد بود.

  این دریاچه شورترين درياچه جهان كه حيات در آن جريان دارد.

  تحقیقات نشان داده است که خواص طبي و درماني لجن و نمک درياچه اروميه بسيار شبيه با خواص نمک و لجن درياچه بحرالميت اردن است که کشورهاي خارجي بويژه فرانسه، انگليس و آلمان استفاده فراواني از آن مي کنند. لجن دریاچه ارومیه قابلیت چشمگیری در کاهش و تسکین درد داره و می توان از آن برای تهيه محصولات بهداشتي و آرايشي و همچنين احداث کلينيک هاي درماني استفاده کرد.

   

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌


   لجن دریاچه ارومیه قابلیت درمان و نیز جلوگیری از پیشروی بیمارهای پوستی را دارد

  نمک دریاچه ارومیه مقادیر زیادی از مواد معدني از جمله کلر، سديم، پتاسيم، کلسيم، برم، سولفات ها و ديگر مواد معدني به همراه کتون دارد. بنابراین نمک اين درياچه برايبيماريهاي قارچي و پوستي، دردهاي عضلاني و مفصلي، رفع خستگي و استرس و همچنين بهبود پينه و ترک پا و دست تاثیر داره.

  بد نیست بدونید که با وجود فواید بسیار و نقش عمده این دریاچه در اکوسیستم به دلیل اتخاذ سیاست های غلط سطح آب این دریاچه کاهش 7 متر کاهش یافته است و برآوردمی شود تا سه سال آینده کاملا خشک شود. چراکه دیگر خبری از آب 21 رودخانه و 39 مسيل به درياچه اروميه وارد می شد نیست.

   

  www.iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌


  اما کاش با خشک شدن این دریاچه با ارزش که می توانست به منبعی برای جذب توریست و کمک به اقتصاد کشور تبدیل بشه فقط از موهبتی مجانی که در اختیارمان قرار داده شده بود بی بهره می شدیم اما خشک شدن آن علاوه بر از دست دادن مواهبش پیامدهای زیر را به دنبال خواهد داشت .

  زیستگاه بی نظیر اطراف دریاچه از حیات خالی خواهد شد.

  گرد و غبار نمک دریاچه که بسیار خطرناک تر از گردو غبار خاک است ایران و کشورهای همسایه اش را تهدید خواهد کرد چراکه با وزش کمترین بادی ذرات نمک بلند خواهند شد. هرچند شاید گرفتن گرد نمک تفاوتی با گرفتن گرد خاک نداشته باشه ولی تصور کنیدبجای خاک نمک تو چشمتون بره.

  نمک دریاچه خشک شده افزون بر به خطر انداختن سلامت جسمي و تنفسي،موجب از بين بردن زمين‌هاي کشاورزي هم خواهد شد. این نمک زمین های کشاورزی دست کم سه استان را از بین خواهد برد در حالی که این سه استان از شاهرگ های کشاورزی کشور محسوب می شوند تبدیل به گونه ای از بیابان خواهند شد.

  درحالی که می توان با
  1. پمپاژ بخشی از آب سدهای اطراف که در مسیر رودهای جاری دریاچه زده شده است
  2. تزریق آب از دریای کاسپین و رود ارس
  3. بارور نمودن ابرها و ایجاد ابرهای باران زا و باران های مصنوعی
  جلوی این فاجعه جغرافیایی گرفت.

  ما که چندین بار برای تغیر نام خلیج فارس اقدام کردیم ، فکر نمی کنید باید آستین بالا بزنیم تا از خشک شدن با ارزش ترین دریاچه کشورتون جلوگیری کنیم.


  این ایمیل رو به دوستانتون و هر کس که فکر می کنید دغدغه وطن داره ارسال کنید.
  به امید آن که بتونیم در کتاب های جغرافیایی فرزندانمون همچنان اسم دریاچه ارومیه رو به عنوان بزرگترین دریاچه داخلی کشور ببینیم.

   

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۸۶)  • نجات

   من از تمام سایت های آذربایجان و وطن دوستان تقاضا دارم خواهش می کنم در بلای صفحه در کنار صفحه اصلی یک دکمه دیگر اضافه کنند صفحه اصلی ندای دریاچه اورمی محیت زیست وغیره اگر تمام سایت ها این کار را بکنند این یک خبر جهانی میشود بخاطر آبروی خودشان که ندارند شاید کاری بکنند

  • نجات

   دوست وبرادر فارس چرا اذری ها باشما خیلی فرق داردن به خیلی جاهای ایران از خزر اب بردن ولی برای دریاچه ارومیه هزینه برشده هرروز یک کارخانه مهم افتتاح میشود دارید از دود این همه کارخانه خفه میشویدمردم ما مجبورن از بیکاری کوج بکنند برای کار بیان تهران واراک یاکرج و… دوست من خارجیها هستند ازمابه شما برادر ترن چون خیلی به انها خرج میکنیدولی بیا شهرهای ما ببین صاحب دارن برای کلان شهر شدن ارومیه عتراض کردن بخاطر اینکه بودجه ندهند حالا متوجه شدی .حالا چیزی نمی خواهم بگویم برایم مشکل بشود

  • حالم گرفته شده

   ایران=ویرانه
   اگه میخواستن تا الان کرده بودن بخدا ادم زورش میگیره منابع کشورش از بین برن من تا حالا نیومدم ولی عکس های که دیدم کف کردم خیلی قشنگه

  • mohammad hosein

   به خاطر حفظ دریاچه ارومیه وبلاگم رو با نام
   دریاچه ارومیه
   لینک کنید.
   یه سری بزن.
   ممنون
   ormugoli.arzublog.com

  • رویا

   مقاله خوبی بود ولی راهکارهایی که اشاره کردید بسیار پرهزینه و زمان بر و حتی غیر قابل اجراست درحالیکه به جای آن می توان با اصلاح شیوه آبیاری در عرض چند سال دست کم دریاچه را از وضعیت بحرانی خارج کرد. بخش عمده آب منطقه صرف آبیاری باغ ها و زمین های کشاورزی به روشهای غرقابی و بسیار کم بازده می شه و باید تغییر کنه. دولت با هزینه ای به مراتب کمتر می تونه به جای آوردن آب از دریا و رودخانه مرزی با هزار منت و امتیاز و تنش، به کشاورزها وام بده تا آبیاری بهینه رو پیاده کنن
   ممنون از توجهتون

  • سهیل

   سلام به همه کشورم
   از استان ارومیه دارم پیام مینویسم می خوام بگم خود شما هم میدونین دوباره میگم این دریاچه داره خشک میشه سه چهار روز پیش رفته بودم کنار دریاچه واقا آدم خوفش میاد دریاچه با اون بزرگی رنگش قرمز شده میگفتن دریای سرخ ولی باور نمی کردم اما اگه کسی با چشم خودش نبینه باورش نمیشه از مسولان عاجزانه تقاضا میکنم برای این دریاچه کاری کنند ارومیه واسه این دریاچه اش معروفه اگه خشک شه کویر میشه کاش کویر معمولی میشد وقتی باد بوزه حتی به شهر های دیگه حتی استان های دیگه نمک این دریاچه خواد رفت
   برای دوباره زنده شدنش اول به خدا بعد به نمایندگان عزیز دل بستیم
   حرفی ندارم به امید روزی که آب این دریاچه دوباره با سنگ های کنار خیابان جاده دریا برخورد کند یا حق

  • a.n

   علی احمد نیا برات واقعا متاسفم. خیلی بی عرضه هستی.جرات نداری پیامهای مارو بذاری باشن در مغازتو ببند تو هم برو پیش قاضی پور و امسال نماینده های بروجرد

   • احمدنیا

    شما باید نظر بدید اما قرار نیست از این طریق اعتبار ایران ویج زیر سوال بره
    دوست عزیز ما با این تاپیک هدفمون کمک کردن هست قرار نیست توبیخ بشیم شما اگه حرفی دارید و می دونید مشکلی نیست پس چرا از تایید نشدن ان نگرانی ؟

  • saeed majd

   سلام به همه خانواده ی ایران ویچ
   آقا تورو خدا به گوش این مسئولین ما برسونین تا کاری برا این دریاچه بکنن

  • المیرا

   به امید افزایش آگاهی و نجات دریاچه ارومیه که واقعا دلم براش تنگ شده

   خواهش میکنم در این مورد بیشتر اطلاع رسانی کنید تا همه بدونن که دریاچه ارومیه هم جزوی از ایران هستش ایران ما

   • saeed majd

    امید به کی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟به کدام مسئول؟؟به بروجردی یا مشهدی که ساز مخلف زدن؟؟؟؟؟؟//

  • تهمينه

   آقاي سعيد مجد احتمالا شما يا فارسي بلد نيستيد يا پيام منو از آخر به اول خونديد چون پيام من كنايه به بي توجهي سران به تمام مسووليتهاشون ازجمله به همين مشكل.من در عجبم چطور ميشه همچين استنباطي كرد.ضمنا من خودم آذري هستم آقاي باغيرت كج فهم

  • فرناز

   منم قبلا فکر میکردم اذری و پارسی نداریم فقط ایرونی داریم ولی وقتی خوب فکر میکنم میبینم که نه داریم اگه نداشتیم دریاچه ی فیروزه ای حشک نمیشد

   • saeed majd

    خوب معلومه که داریم از خیلی سالها پیش که فارسها خودشونو از آذری های با غیرت سر تر میدونند
    ولی امیدواررم این تعصب کورشون نکنه
    ما به همه ی ایرانی ها احترام بذاریم تا از ما ادب رو یاد بگیرن و هیچ وقت به قومیت ها توهین نکنن

  • مسعود

   ممنون كه انقدر ايراني هستيد با غيرت و كشور دوست

  • afsane

   slm.vaghean age btonin va3amon kari anjam bdin mamnon mishim.torokhudab daryachamon komak konin vaghean va3 onayike khudeshono va3 daryachamon b zahmat nmidazan motasefam.afsane az uromie

  • لوئیزا

   ممنون که به فکر دریاچه استان ما هستید توروخدا حمایت کنید بتونیم واسه نجاتش کاری بکنیم

   • saeed majd

    ان شاا… که مشکل دریاچه خوشگل و با صفای آذربایجانمون حل میشه

  • مهدیه

   با سلام فکر کنم همه ما به ابرانی بودن خودمون افتخار میکنیم ولی متاسفانه افرادی که روی کاران اصلا دلشون برا ایران نمیسوزه اگه میسوخت این حالوروزمون نبود.فقط بودجه رو الکی خرج میکنن وملت بیفتن به جون هم به اسم ترک ولرو فارس بابا همه ما ایرانی هستبم افراد متخصص کم نداریم زنده باد ایران وایرانی

  • علي

   آقا پسر بزار يه چيزايي بهت ياذ بدم چون خيلي اشتباه هاي فاحشي داشتي
   ائلا آذري زبان نه تورك زبان
   دوما من دبچه تبريزم ايراني هم نيستم چون نژادم با تو فرق ميكنه تو پارسي من تورك ببين چقدر با هم فرق داريم

  • sobhan abol hasan zadeh

   ((بیایید ای هموطن دست در دست هم دهیم تا اینده ی ایران به اسم من و تو افتخار کند…))

   من به عنوان آذری ایرانی این حرف و میگم :
   که برای ما ایرانی ها .ترک – فارس – کرد – و…
   خلیج همیشه فارس و دریاچه ارومیه فرقی نمیکند
   امیدوارم برای مسولین نیز فرقی نداشته باشد.
   این مسولین بودن که این فاجه رو به بار اوردن ((با احداث سد جلوی رودخانه ها .باعث این خشک شدن دریاچه شدن))پس باید این مشکل رو همون طور که به وجود اوردن جلوی اون رو بگیرن تا ما از این نعمت و امکانات (استفاده در دارو سازی -صنعت و گردش گری)محروم نمونیم .و شاهد تباهی اون نشیم (در حقیقت با سکوتون در این تباهی سهیم نشویم ).
   امیدوارم همیش

  • mahsa hashemi

   دوستان واقعا لذت بردم ازین پست
   حتی به دوستان گفتم تو سایتشون هم این پست رو بزنن
   مسولین ما به جا این که بفکر حفظ این گنج الهی باشن .بدنبال برچسب زدن به ادمایی هستن که تلاش میکنن تا این واقعیت تلخ و اشتباه بزرگ که منجر به این فاجعه شده به مسولین نشان دهند تا هرچه زود تر جلوی تباهی این نعمت رو بگیرن
   ما حاظریم در این زمینه هر اقدام و کمکی رو با جان و دل انجام دهیم
   ((ایران میراث هفت هزار ساله ایست که ما امانت دار ان هستیم برای ایرانیهای اینده که از نسل مادها-اریایی ها وپارتها و … هستتند .ایرانی برای حفظ نسلت امانت دار باش ))

  • sardar

   سلام .خسته نباشین
   ممنون از این مطالبی که گذاشتین.
   اما یه حرف صادقانه واسه این همه دردو بالایی که برای دریاچه ارومیه وجو دارد همین چند خط کافیه؟این مطلبتان فقط برای دفاع از خلیج فارس بود نه ارومیه.این همه مطالب خاص برای ارومیه هست.چرا فقط به این جمله بسنده کردی و روی ااون مانور دادین؟ازتون انتظارات بیشتری داشتیم

  • ندا

   سلام
   اولا ممنونم از مطالب زیباتون. من خودم اهل ارومیه هستم یه شهر
   خیلی قسنگ با مردمی بی نظیر.از وقتی یادم میاد تابستون که میشد به عشق دریا رفتن و ابتنی کردن لحظه شماری میکردیم الان 26 سال دارم و 5 سالی میشه که ابتنی نکردم هروقت میرم کنار دریا گریه ام میگیره. از دریای قشنگمون چیزی جز شوره زار نمونده.از فلامینگو ها هم دیگه سالهاست که خبری نیست> لطفا نجاتش بدین

   • المیرا

    منم از تبریز هستم و به قول شما عاشق آب تنی تو این دریاچه بودم و هستم ولی وقتی میری اونجا واقعا ناراحت کننده میشه جیگر ایران داره نابود میشه لطفا همگی بجنبین
    یه کاری بکنین

  • a.n

   احمدنیا جان نترس تنها جایی که ما میتونیم فعلا اطلاع رسانی کنیم اینجاست پیغام هارو حذف نکن این مردم نباید در راهپیمایی هایی که دولت در اون نفع داره شرکت کنن به این میگن اعتراض فرهنگی به اونی که مثل دیروز میرن تو خیابونا موتور آتیش میزنن و شیشه میشکنن میگن شورش

  • a.n

   بچها دمتون گرم امروز گل کاشتین. @};-
   متاسفم که هیچ خبرنگاری نبود که از این وقایع فیلم برداری کنه.
   کاش مسئولین اجازه راهپیمایی میدادن تا این مشکلات پیش نمیامد.

   • saeed majd

    باشیوا دولانیم تبریز لی غیرتی هچ وقت اولمز

  • saeed majd

   سلام واقعا ازتون ممنونم در مورد مطالبتون راجع به دریاچه ارومیه
   حرفای شما متین ولی ای کاش شعار نبودن
   میدونین که ما ترک ها یا بهتر بگم آذری زبان های با غیرت رو شما فارس ها به خاطر لهجه مون مسخره میکنین مگه شما اگه به یه زبان دیگه مثلا انگلیسی حرف بزنین لهجه ندارین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ پس چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟متاسفم برا مسئولین عزیز فارس زبان میهن عزیزم که آینده نگریشون مختل شده و میگن جمعیت اون سه استان کوچ کنن به این یکی استان ها واقعا این حرف احمقانه نیس ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟این عزیزانی هم که نظر دادن نفت نداره یا مثل زاینده رود و جنگل گلستان… تو حدیث داریم که مومن دو بار تو یه چاله نمیافته پس چرا این مسئولامون میافتن؟؟؟؟بازم ما آذریا امید به خدا داریم نه بنده های احمقش (دور از حضور) که متاسفانه خودشونو مسئول فرض میکنن در حالی که نیستن…
   سعید از تبریز

   • a.n

    دمت گرم سعید جان گل گفتی

  • ترک تور چی

   آغا احتیاجی به دریای خزر نیست میتونند با استفاده از بارور کردن ابرها این مشکل رو حل کنند به همین راحتی نه احتیاجی به دریای خزر هست و نه رود ارس تازه خود دریای خزر حالو روز خوبی نداره

   • احمدنیا

    دریای خزر چیه دوست عزیز دریای کاسپین

  • golnaz

   اقای احمد نیا شما انگار دارین ا ز یه دولت دیگه حرف میزنید که ما نمیشناسیم!!! کدوم مسئولین دلسوز!!! اخه یعنی اونا نمیدونن که حالا ما بخوایم اطلاع رسانی کنیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! طرح تو مجلس تصویب نشده!!
   اوضاعمون خیلی خرابه! خیلی

  • آناهیتا

   دریای کاسپین؟شاخاب پارس؟دریاچه ارومیه؟؟؟؟؟اینا چین؟کجان ؟وظیفه نماینده ها فقط پاچه خواری و اینا فقط بخاطر حقوق بالا و بدست آوردن موقعیت بالا تو جامعه نماینده میشن نه اینکه مشکلات مردم و شهر ها رو بیان کنن

  • تهمينه

   دوست عزيزدرياچه اروميه نفت نداره كه سود ميلياردي نصيب سران بكنه پس دليلي نميمونه براي رسيدگي به اين مشكل.مانند هزاران مشكل كه توي ايران هست وهيچ مس‍‍‍ؤؤلي براي پاسخگويي وجودنداره

   • a.n

    عزیزم درست نفت نداره ولی خیلی چیزا داره که از نفت با ارزشتره بهتره من نگم و خودتون برین در مورد جزایر و محیط زیست و معادن این دریاچه تحقیق کنید که لذتش بیشتره

   • saeed majd

    خترای بی غیرتی مثل تو نبایدم بفهمن که دریاچه ی بزرگ ایران چی دارهشما فارسا همه تون همینید شما ها زن عربید

  • aida

   تو دبی با اون آب و هوا قطب مصنوعی درست کردن برای جلب توریست !!!امان از ناشکری ما ایرانی ها که همه چی داریم و هیچی نداریم !!!!

  • amir

   باتشكر از شما من واقعا از شنيدن رد آب رساني به درياچه اروميه ناراحت شدم وخيلي متاسفم شدم

  • نیلوفر

   سلام.حالا شما میگید از دست ما مردم چه کاری بر میاد؟خودمون که نمی تونیم لیوان لیوان آب بریزیم توی ارومیه.مولین باید یه کاری بکنن.

  • اميدنيك

   خداون خيرتان بدهد كه اين مطالب را درمورد درياچه اروميه نوشتيد واين قدر براي ازدست رفتن آن متاثر هستيد شمارا به خدا اين مطالب را با شرح بيشتر با هروسيله اي به سمع ونظر نمايندگان محترم مجلس برسانيد شايد آنانكه نماينده اين مردم و برخاسته از متن همين مردم واين مرزوبوم هستند با آگاهي و احساس مليت و مسئوليت بيشتري نسبت به موضوع فكر واقدام نمايند كه انشااله يادگاري ارزشمند از اين دوره مجلس در يادها و تاريخ باقي بماند.

  • fahime

   اميدوارم روزي برسه دوباره درياچه ايي پر اب رو به لطف خدا وبرنامه ريزي درست مسئولين ببينيم .

  • fahime

   با سلام وتشكر ازارسال مطالب ارزشمند شما و ديگر همگارانتان.

  • امین

   ما اصفهانیا با خشک شدن زاینده رود حالو روز اذری ها رو خیلی خوب می فهمیم تازه زاینده رود که شورم نبود ولی الان خیلی حالم گرفته .دیگه دلم نمیاد از رو سی وسه پل رد شم نذارید دریاچه ارومیه با ندونم کاری بخشکه تو رو خدا نذارین

  • mahsa

   اصلا ببينيد اين اقايون صدر نشين ناراحته درياچه اروميه هستند!!؟؟مگه براي جنگل گلستان چي كار كردن؟مگه براي زاينده رود چيكار كردن؟براي برج قابوس چي؟من يه اذري هستم اما ساكن استان گلستان.برج قابو كه مطمئنم خيلي كم ازش اطلاعات داريدهزار ال و اندي قدمت داره كه از رطوبت وجلبك و … اره داغون ميشه.بابا اينا دلشون واسه ايران و ايراني نمي سوزه اگه بسوزه كي جيبشو پر كنه؟!! :-??

  • mohammad

   salam, mamnun az inke mardomo agah mikonid. vali che fayde vaghti un balayia ahmagh bashan chikar mishe kard?
   ye rahi peyda konin ke beshe jolosho gereft.
   Mamnun az unayi ke be fekre mihanan.

  • کیخسرو

   عالیه!این کارتون خیلی خوبه موفق باشین

  • iman

   فقط باید اظهار تاسف کرد که مملکتی با این همه درآمد باید بشینه و نظاره گره نابودی بیش از 50 درصد بزرگترین پدیده زیست محیطی ایران و جهان باشیم.
   من حالا که این مطالب رو از دوستان میخوندم پیش خودم میگفتم ما همه ایرانی هستیم شکی هم نیست.اما چه خوبه این به حرف نباشه
   فکر کردم اگه میشد این صداها رو این واکنش خودمونه نسبت به این ضایعه با اعتراضی هر چند کوچیک به گوش مسئولان برسونیم. از خودمون شروع کنیم. باور کنید من خودم اگه همچین جریانی راه بیافته هستم.
   آقای احمد نیا لطفا مدیریت کنید و شما که تو بطن کار هستید اگه میشه اینو اجرا کنید.
   زنده باد ایران و ایرانی

  • فروغ

   ایرانویج عزیز مطلب دردناک رو درباره دریاچه ارومیه خواندم. واقعا شما بگید که باید چه کنیم؟ درباره نام خلیج فارس طرف ما گوگل بود( یعنی افرادی که منطقیند و ذینفع هم نیستند) اما درباره دریاچه ارومیه کدوم یک از حضرات دلشون سوخته؟ وقتی چیزی سود شخصی برای خودشون نداشته باشه، به بود ونبودش اهمیتی نمیدن.

  • محمدرضا خان زاده

   با سلام مطلب واقعا به جا بود ولی ایکاش این دست مطالب هزاران هزار بار تکرار بشه شاید کسایی که خودشونو به خواب زده اند بیدار بشن هر چند میگن اونی را که واقعا خوابه میشه راحت با صدا زدن بیدارش کرد ولی اونی که خودشو به خواب زده نمیشه بیدار کرد
   یکی هم لطفا در مطالبتون کلمه آذری به کار نبرید چون خیلی ها به این کلمه حساسیت دارن و مطالب واقعا زیبا به خاطر این کلمه خراب میشن بهتره از کلمه ترک استفاده کنیم تا همه راحت باشن

  • a.n

   سلام.
   درسته که هزینه زیاد داره. ولی شما تا حالا دیدین یه جنگل آتش بگیره؟ میدونین اونوقت چیکار میکنن؟ درختای اطراف آتش سوزی رو قطع مکنن و آتش رو در همان قسمت مهار مکنن.
   حالا میدونی اگه این کارو نکنن چه اتفاقی میفته؟نه خوب اینو نمیدونی.
   نه تنها کل جنگل بلکه آبادی ها و شهرهای اطراف این جنگل به آتش کشیده میشن. بعد میدونی چی میشه؟مردم بیشتری به قول خودت رو به قبله میشینن. میدونم همشو میدونستی خواستی کمی مارو بخندونی خلاصه لازمه دیگه <:-P

  • a.n

   سلام.
   به نظر من بهتر یه نظر سنجی بذاریم و بعد با استناد به اینکه مردم ایران از این موضوع تا چه حد ناراحت و دل نگران هستند پیش مسئولین بی فکر رفته و اعتراض خودمونو با این روش نه تنها به گوش مسئولین داخلی بلکه به تمام سازمانها و ارگانهای حمایت از حقوق بشر و حیات وحش برسونیم.ارومیه چند سالیه مسافراش زیاد شده آخه مردم حتی از زاهدان میان اینجا خشک شدن دریاچه رو از نزدیک ببینن شایدم میان برای خدا حافظی آخه معلوم نیست این دریاچه تا کی آب داشته باشه آمارهای ما ایرانی ها که هیچوقت درست نبوده حالا میگن 3 سال دیگه خشک میشه معلوم نیست شاید سال دیگه ما دریاچه ای به این اسم نداشته باشیم داشته باشیم کویر ارومیه ما احالی ارومیه از غیرت تبریزی ها زیاد شنیدیم البته لازم به ذکر است که تقریبا تمامی مسئولین ارومیه بی غیرت و بی عرضه هستن حد اقل کاش این تبریزی ها واسه این دریاچه کاری بکنن.از گفتن این حرفم خیلی ناراحت شدم و میدونم خیلی ها هم میشن ولی چه کنیم که واقعیت اینه اگه مسئولین ما اندازه یه ارزن غیرت حالیشون بود بودجه شهرو آخر سال بر نمیگردوندن به دولت و نمیگفتن آقایون ما اینو اضاف اواردیم نتونستم خرج کنیم حالا که دیگه گذشته و هر روز داره بیشتر به سرمون میاد به امید احیای دوباره دریاچه ارومیه قربان شما a.n

  • shahrbanoo

   akhe dadasham ma vase harchi astin bala konim paiin miadesh
   dar har hal mamnoon k motale kardin

  • محمد

   اولن من به عنوان یه تبریزی از همتون تشکر می کنم دومن اون جمله یه چیزه دیگس یه جمله سیاسی که تغییرش دادن شده اون سومن کار خوبی کردین اینو به همه ایمیل کردین من به عنوان یه دانشجوی پزشکی مملکت به سایت های زیادی سر زدم همشون دارن از دریاچه ارومیه می گن!!!!!

  • ترک تور چی

   یاشاسین دریاچه او رومی یه

  • رضا

   با سلام ودعاي خير از شما برادر گرامي نميدانستم كه كسي مثل شما دلش به حال درياچه اروميه بسوزه ازاينكه ايميلتون روخوندم به خدا خيلي خوشحال شدم ميخواستم بگم كه من ازاهالي شهرستان اروميه هستم وبارها شده در حال شنا براي درياچه اروميه گريه كردم اخه اگه از خونواده ادم كسي ميميره ادم به خاطر دل تنگي اون شخص گريه ميكنه پس از شما دوست عزيز وبزرگوار خواهشمندم طي ايميلي به همه دوستان اعلام فرماييد كه درياچه اروميه باان نعمتهاي فراوان وان حيوانات نادر كه در درياچه زندگي ميكنند كفن پوش شد وانهايي كه ميگند فرقي بين ترك فارس وغيره نيست بگم برادر عزيز انچه شما فكر ميكنيد نيست اگه فرقي نبود ازشهرهاي فارس نشين نيزاعتراض ميكردندچنانچه كشورهاي شمال ايران مثل اذر بايجان وديگر كشورها از اب رود ارس استفاده ميكنند ولي براي درياچه اروميه نميشه ميخوام ازان از اون برادر كه در مورد عدم اب رساني درمورد اكوسيستم نوشته اياديده ويا ايا اصلا ميدونه كه مقدار وسرعت رودخانه ارس چقدره كه استفاده ازان به اكوسيستم ضرر دارد يانه ###درياچه اروميه با نمك خود كفن پوش شد به خاطر بي ابي### درياچه من راحت بخواب كه به سرور شهيدان مانيز در حال شهادت نيز اب ندادند.

  • حامد

   منم به عنوان یه ایرانی معتقدم هیچ یک از آثار باستانی و مناظر طبیعی که با قدمت هستند نباید فراموش بشه….

   دوستان به نظر من ما باید یه سایت نظرسنجی راه بندازیم و توی اون همه مردم ایران بیان واسه نجات دریاچه زیبای متاسفانه در حال خشک شدن ارومیه توسط دولت رای بدن….
   هرکدوم از دوستان که با ایجاد سایت آشنایی داره اینکارو انجام بده…تا نه تنها مردم ایران بلکه همه مردم دنیا بیان رای بدن….فقط رای و هیچ……
   اینو هم بدونید….بزرگترین پاداش این کار افتخاریه که به موسس سایت میرسه…..
   و اینو مطمئن باشید تا پایان امسال اگه خبری از نجات دریاچه زیبامون نشه….حتی اگه شده باشه من با هر کی که بتونم با خودم بیارم حداقل خونواده خودم از جنوب شرق کشور میام و لااقل واسه خجالت کشیدن دولت مردا هم که شده باشه به خدا با سطل تو دریاچه آب میریزیم….و اونجا مطمئنم که همه مردم غیور اون شهر و اطراف دریاچه ارومیه واسه همراهی میان و با سطل آب میریزیم…..
   بذار دنیا بدونن ما مردم ایران واسه نجات گذشته کشورمون که شرافت هر ایرانیه از هیچی دریغ نمیکنیم….

   دوستان مطمئن باشید با دوتا پیام دادن و نظر دادن هیچی حل نمیشه….باید همت کرد…کاری انجام داد…به خاطر ایران…به خاطر پدر ایران کوروش کبیر….به خاطر اسطوره های ایرانمون

   • a.n

    عزیزم دست گلت درد نکنه که میخوای بیای اینجا و با سطل آب بریزی ولی حواست باشه یه وقت اسم سیاسی روت نزارن.آخه ما قبلا روز 13 بدر این کارو کردیم با تمام مردم ولی با باتون نظامی ها مواجه شدیم

    • حامد

     دوست گلم…..هیچ جایی تو دنیا نیست که بشه کاری رو تنها انجام اد…….به قول معروف::
     یک دست صدا نداره

  • حمید

   در جواب ariباید بگم که چطوری میشه آب خوزستان رو به اصفهان برد یا میشه آب خزر رو به سمنان برد، ولی نوبت دریاچه ارومیه که میشه صرف نمیکنه؟ ضمنا اکوسیستم دراچه ارومیه رو همین دولت به هم زده و باید هم خودشون درست کنن درحالیکه د.لت تو کم آی اصفهان و سمنان نقشی نداشته

  • فرشته

   بسیار غمگینم. باعث تاسف است

  • آرش

   علی جان داداش گلم
   ماشاءالله به غیرت و تعصبت . داداشی تقریبا همه ما بچه های ایران ویج یا حتی گروه ها و دسته های دیگه از تمام نقاط خاک پاک وطنمون برای دریاچه زیبای ارومیه دلسوز و نگران هستیم و از این وضع تاسف میخوریم .
   ازهیچ کاری برای به سر غیرت و هوشیاری آوردن به ظاهر نمایندگان مجلس هم کوتاهی نخواهیم کرد . ولی داداش آیا فکر میکنی نماینده مجلسی که چند میلیون و بعضیها چند ده میلیون و چند صد میلیون حقوق میگیرند این درد واقعا حائض اهمیته ؟؟؟
   چشم ما این مطلب را برای همه میفرستیم ، امید اینکه این حرکت ما بعضی بی غیرتها را سر غیرت بیاره .

   • نیلوفرحاصلی

    kheili khob goftin makhsosan ghesmate hoghogheshonooooooooo

  • a

   سلام بازهم به من و شما …!!!
   ان شاء الله درست میشه

  • raheleh

   سلام
   اما ای کاش همه چیز با زدن این ایمیلها به هم دیگه حل میشد. اون آقایونی که اون بالا نشستن هر کار که بخواهند میکنند.اگه بخوان این دریاچه رو نجات بدن میدن اگرم نه که هیچ…
   باید همگی دعا کنیم که لااقل کسانی پیدا شن که فکر آیندگان باشن.از ما ها که دیگه گذشت…

  • neda

   من ایمیل شمارو خوندم من وداداشم از کسایی هستیم که به آریایی بودنمون افتخار میکنیم و برای حفظ ذره ذره خاک وطنمون ایران بزرگ تلاش میکنیم ماهم پیشتیبان شما برای نجات دریاچه ارومیه هستیم ما حاضریم هرکاری کنیم تا ایران بزرگ رو همیشه سربلند نگه داریم ماهمیشه پیروز خواهیم بود و پرچم پرافتخار ایران و ایران ویج همیشه بالاست.همه برای نجات دریاچه ارومیه تلاش میکنیم.

  • ari

   سلام

   اینکه باید برای نجات دریاچه کاری کرد شکی نیست.ولی مشکل اینجاست که ایران با بحران آب مواجهه و اگر سدی رو که راه رودخانه رو به دریاچه بسته باز کنیم مردم با بی آبی چه کار کنند؟
   همچنین پمپاژ آب از سد های اطراف یک کار غیر عملی است.در حقیقت سد ها ساخته شده اند تا آب را ذخیره کنند.اگر قرار باشد آبشان پمپاژ شود خب خیلی راحت سد را بر می دارند و راه رودخانه را به دریاچه می دهند.

   تزریق آب از دریای کاسپین نیز عملی نیست چون سطح آب آن پایین تر است و اگر قرار به پمپاژ باشد با این فاصله و توان کل برق شهر های اطراف را باید صرف پمپ آب از دریاچه کاسپین کرد.

   همین طور رود ارس نیز وظیفه آب رسانی را به حوزه خود و دریای کاسپین دارد.خب شما اگر راه رود ارس را کج کنید اکوسیستم حوزه رود ارس و دریای کاسپین به خطر می افتد.در حقیقت برای نجات یک اکوسیستم یک اکوسیستم دیگر را خراب می کنید.

   هزینه ساخت ابر باران زا هم به حدی بالاست که در موارد نادر فقط برای پر کردن سد ها ازش استفاده می شود که آن هم نمی کنند.حال برای پر کردن یک دریاچه به وسعت ارومیه به چند صد یا حتی چندین هزار باران زای مصنوعی نیاز است.

   البته قصد من ایراد گرفتن نبود.بلکه می خواستم بگویم به این آسانی ها که تصور می کنید هم نیست.هر رود و سدی را که بخواهند تغییر دهند کلی کشاورز و شهر و روستا اطراف آن رود / سد باید رو به قبله بخوابند.همچنین اکوسیستم های حوزه ی رود ها هم به اندازه ی دریاچه ارومیه مهم اند که با تغییر مسیر رود همه آن ها نابود می شوند.همچنین حتی اگر یک منبع بی انتها آب هم داشته باشیم.انتقال آب با لوله های تحت فشار با سرعت 30 متر بر ثانیه به لوله ها و تجهیزات بسیار عظیم با ابعاد بزرگ نیاز دارد که با این هزینه شاید بتوان سه بار کل تهران را فاضلاب کشی به صورت ثقلی نمود.به علاوه آن همه فولاد و لوله یک شبه ساخته نمی شوند و برای ساخت چنین سیستمی علاوه بر هزینه ماه ها وقت لازم است

   ارادتمند

   • a.n

    سلام.
    درسته که هزینه زیاد داره. ولی شما تا حالا دیدین یه جنگلآتش بگیره؟ میدونین اونوقت چیکار میکنن؟ درختای اطراف آتش سوزی رو قطع مکنن و آتش رو در همان قسمت مهار مکنن.
    حالا میدونی اگه این کارو نکنن چه اتفاقی میفته؟نه خوب اینو نمیدونی.
    نه تنها کل جنگل بلکه آبادی ها و شهرهای اطراف این جنگل به آتش کشیده میشن. بعد میدونی چی میشه؟مردم بیشتری به قول خودت رو به قبله میشینن. میدونم همشو میدونستی خواستی کمی مارو بخندونی خلاصه لازمه دیگه

   • mohammad

    aghaye aziz hala shoma ba in hame ettelaat, aya hameye in sadhayi ke zadan lazeme?
    ina vaghti ye kariro yad migiran dige vel kon nistan michasban besh velesh nemikonan, bara har saddi aval bayad ye tahghighati ham kard alaki nist ke. ba in sadha ecosysteme daryache be ham rikhte inam dar nazar begir.

   • تیراختور

    عیبی یوخ …عیبی یوخ
    به امید روزی که برای آمدن افراد بی وجدانی مثل شما به دریاچه اورمیه
    ویزا بخوان………..

  • HOOMAN

   با درود به تو ایرانی وطن پرست همانطور که یکی از دوستان نوشته ما ایرانی هستیم چه فرقی میکونه که ترک/پارس/کرد/یا لر/گیلک/بلوچو/ویا عرب باشیم.من که قلبم به درد آمد بخصوص که خود از نزدیک این مسئله رو حس کردم و فکر میکنم عاقلانه ترین روش برای نجات دریاچه ارومیه بارور کردن ابرها وایجاد باران باشد البته تخصص ندارم که کدام یک عملی تر است و بعنوان یک ایرانی شخصا تا آنجایی که در توانم هست با جان و دل آماده کمک هستم فقط باید راه عاقلانه را برگزید و عاجزانه از ایزد منان خواستارم که باران رحمتش رو از ما و دریاچه زیبای ارومیه دریغ نکنه ما ایرانیها لیاقتشو داریم و اگر خون پارسی در رگهایمان جریان دارد باید از این مسئله ناراحت و دل نگران باشیم .به امید نجات این دریاچه زیبا و پر برکت و به امید بارش باران های سیل خیز بر روی دریاچه ارومیه.

  • RoR

   salam
   man ke vaghan tahte tasir gharar gereftam man ta betoonam harkari az dastam bar miad mikonam

  • Masoud

   دوست گرامی سلام
   بنده یک آذری زبان از میان ملت غیور و قهرمان ایرانی سربلند و پیروز هستم .
   دوست عزیز من در شهرستانی تقریبا نزدیک دریاچه ارومیه زندگی می کنم. شاید برای شما که تا حدودی دور هستید تنها یک خبر باشد ولی برای ما که در بطن ماجرا هستیم یک واقعیت است واقعیتی تلخ اما واقعی. آری فرقی ندارد که ترک باشیم یا کرد یا لر و یا پارس مهم این است که ایرانی هستیم . و به ایرانی بودن خود افتخار می کنیم و ایرانی هر کجا باشد عزت و اقتدارخود را هرگز از دست نمی دهد . پس ما ایرانیان نیز بیایم با عزت و اقتدار خود نگذاریم که یک فاجعه زیست محیطی و حتی جهانی به وجود آید. شاید با این مقالات درد دل ما ایرانیان به گوش مسولین محترم برسد و کاری برای نجات دریاچه ارومیه نمایند.

  • نیکی

   سلام ایمیلی که فرستادید کاملا قانع کننده است که حداقل برای سلامتی و از دست ندادن زمین های کشاورزی کاری کنیم ولی از دست ما کاری ساخته نیست کاش این ایمیل را به تصمیم گیرنده ها بفرستید

  • نهال

   گزارش خوبی بود اما یک نکته را اشاره نکردید . برای دریاچه ارومیه چکار می توان کرد .هرچه گفته بوذید با پشتیبانی نهاد ها و سازمانها شدنی است. فکر می کنید اگر مثل تغییر نام خلیج غارس میشد بطور فردی دست به کاری زد کسی دریغ میداشت؟ اما واقعا ما چکار می توانیم بکنبم ؟

   • احمدنیا

    دوست عزیز با اطلاع رسانی درست توسط شما دوستان مسئولین و نهاد های دلسوز دست به کار میشند

    • سعیده

     نه دوست عزیز. با این چیزها مسئولین ما دست به کار که نمی شوند هیچ، هیچ ارزشی هم براشون نداره که منابع و ثروتهای طبیعی ایران چی به سرش می یاد.

     من با نهال و نیکی عزیز موافقم. توی مورد خلیج فارس ما کاری از دستمون بر میومد و انجامش دادیم. ولی برای ارومیه چه کار می تونیم بکنیم؟؟؟؟

  • Anahita

   منکه نمیدونم چی بگم. کاش همه احمدنیا بودیم کاش فقط از پشت مانیتورها شعار ندیم . کاش واقعاً برای مملکتمون آستین همت بالا بزنیم. ونذاریم یه عده برای جیبهای خودشون نابودش کنن. کاش فقط حرف نزنیم و کاری واسه چیزایی که داریم از دست میدیم بکنیم. منم دلم خیلی پره ولی متاسفانه من احمدنیا نیسم بلد نیسم باید چیکار کنم فقط میتونم بگم امیدوارم حداقل بتونم از احمدنیاها حمایت کنم و نذارم تنها باشن. وقتی حرفی میزنن بگم که حق دارن کنارشون باشم یه دست نباشه .

  • طیبه

   هیچ کجای این کشور با ارزش تر از جای دیگه نیست چون همه جای اون به نام ایرانه
   به امید افزایش آگاهی تمامی مردم ایران زمین

  • اردشیر

   سپاس بیکران از غیرتت!
   صبحم رو منور کردی!
   به امید روزهای خوب ایران…..
   پیروز باد خلیج همیشه پارس

  • ابراهیم

   با سلام وخسته نباشید
   آقا دستتون درد نکنه بازم شما شاید با این پیگیری ها نتیجه بده دمتون گرم ما را هم بی خبر نذارید.

  • مهدی سرخابدهی

   باسلام:
   خیلی متاسفم در مورد دریاچه زیبای ارومیه خواهش می کنم بیشتر در این مورد مطلب بنویسید و مسئولان را آگاه و بیدار سازید متشکرم.

  • حسن

   چو ایران مباشد تن من مباد
   در این بوم بر زنده یک تن مباد

  • علی

   از حسن نظر همه بعنوان یک آذری تشکر میکنم امیددارم که به یاری هم ایرانی ابادتر خواهیم داشت

  • بازيار

   با سلام
   جناب احمد نيا
   واقعا لياقت داري
   ايكاش يك هزارم غيرت شما را اين مجلسي هاي ….. وابسته داشتند خصوصا نماينده بدبخت بروجرد كه تابحال ندانسته آذربايجان سر ايران است ايكاش يكي به اين …. مي گفت چيزي را كه بهت ديكته مي كنن حداقل يكبار خودت بخوان بعد بيا تو مجلس هار كن از يك سرزمين با بيش از4000 سال تاريخ مي شود دل كند كه اين … مي گويد آذربايجانيها بروند جاي ديگري زندگي كنند مگر لرند بروند توي بيابونها زندگي كنند

   • mohammad

    با سلام ايميلتو درباره درياچه اروميه خوندم خيلي خوب نوشتي داداش اي ول

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.