• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » تاریخ ایران » زن صخره‌اي ایران باستان، در حال محو شدن
  کد خبر : 10944

  زن صخره‌اي ایران باستان، در حال محو شدن

  زن صخره‌اي ایران باستان، در حال محو شدن Reviewed by Farnaz on Aug 22Rating: باز هم خبر از محو و نابود شدن است. اين بار نيز درباره‌ي يك نقش‌برجسته‌‌ي باستاني. به گزارش خبرگزاری مهر از شيراز نقش‌برجسته بي‌مانند زن ایران باستان، در شهرستان کازرون فارس رو به نابودي است. محسن عباسپور، عضو شورای مرکزی انجمن…

  زن صخره‌اي ایران باستان، در حال محو شدن Reviewed by Farnaz on Aug 22Rating:

  باز هم خبر از محو و نابود شدن است. اين بار نيز درباره‌ي يك نقش‌برجسته‌‌ي باستاني. به گزارش خبرگزاری مهر از شيراز نقش‌برجسته بي‌مانند زن ایران باستان، در شهرستان کازرون فارس رو به نابودي است.

  محسن عباسپور، عضو شورای مرکزی انجمن هم‌اندیشان جوان شهرستان کازرون، گفته است كه: در این شهرستان 10 نقش‌برجسته از روزگاران تاریخی و باستانی وجود دارد، كه سه تا از آن‌ها نقش زنان هستند. يكي در «نقش قندیل»، ديگري در «نقش بهرام» و آن يكي هم در «نقش پریشو».
  عباسپور از بي‌توجهي در نگهداري از اين نقش‌برجسته‌ها گله‌مند بوده و سركشي‌‌هاي موردي يگان حفاظت را نا‌كافي دانسته‌است.

  به گفته‌ي عباسپور نقش‌برجسته «پریشو» سال ١٣85 پيدا شده و تاکنون، گرچه برخی پژوهشگران، پژوهش‌هاي اندكي را درباره‌ي آن انجام داده‌اند، اما كار پژوهشي بزرگي درباره‌ي آن و برخی دیگر از آثار تاریخی نزدیک به آن، مانند قلعه و گور‌دخمه‌ای که در فاصله‌ي کوتاهی از آن، جاي دارند انجام نشده است.

  او از نابودي اين نقش‌برجسته‌ها پيش از آن‌كه بررسي، تصوير‌برداري و اسكن شوند، تا ناگفته‌هايي را كه درباره‌ي گذشته‌ها، در خود دارند، روشن سازند، بيم داشت و از نابودي بخشي از نقش‌برجسته‌ي پريشو ابراز نگراني كرد.
  برپايه‌ي‌ نخستين بررسي‌ها، روشن شده كه این نقش، تصویر یک زن بوده که كنده‌كاري آن پايان روزگار ساسانی و یا آغاز روزگار اسلامی انجام‌شده است. اين نگاره در ناحيه‌ي چهره، پاها و یکی از دست‌ها آسیب‌های بزرگي دیده اما دست راست، نیم‌تنه و بخشی از دست چپ آن همچنان برجای است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.