• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  کد خبر : 10726

  گربه ی پالاس

  گربه ی پالاسReviewed by Farnaz on Aug 16Rating: نام علمی: Otocolobus manulنام انگلیسی: Manul, Pallas Cat اسم این گونه رو از پیتر سیمون پالاس، طبیعی‌دان آلمانی، گرفتن . موهای گربه پالاس به نسبت جثه از تمام گونه‌های دیگه گربه بلندتر و متراکم‌تره. کمی بزرگ‌تر از یک گربه اهلی است ولی بدنش نسبتا حجیم‌تر و سنگین‌تر…

  گربه ی پالاسReviewed by Farnaz on Aug 16Rating:

  نام علمی: Otocolobus manulنام انگلیسی: Manul, Pallas Cat

  اسم این گونه رو از پیتر سیمون پالاس، طبیعی‌دان آلمانی، گرفتن . موهای گربه پالاس به نسبت جثه از تمام گونه‌های دیگه گربه بلندتر و متراکم‌تره. کمی بزرگ‌تر از یک گربه اهلی است ولی بدنش نسبتا حجیم‌تر و سنگین‌تر و پاهاش کوتاه‌تر و محکم‌ترند. پوزه کوتاه، صورت پهن و گوش‌های بسیار کوتاه و گرد داره. این ویژگی‌ها حکایت از سازش با محیط سرما داره. چشم‌ها درشت‌اند و مثل جغد در جلوی سر قرارگرفتن. احتمالا به خاطر اهمیت بینایی در شکار بوده که به این شکل تکامل یافته‌ اند. رنگ پوشش بدن خاکستری روشن هست که گاهی به زرد نخودی یا نارنجی سوخته و خرمایی می‌زند. در گربه های بالغ نوک موها سفیده که به آنها ظاهری یخ‌زده می‌ده. روی پیشونیش خال‌های تیره‌ای داره و دو نوار تیره به شکل مایل در امتداد هر گونه کشیده شده. لب، چونه و گلوش سفیده. یک سری نوارهای عرضی ممکنه روی پشت و دست و پا باشه. انتهای دم تیره هست و چهار حلقه اونو احاطه کرده .

  این گربه شکل‌های گوناگونی دارد که آن را از دیگر گربه‌سانان متمایز می‌سازد. چشمان گرد این جانور، برجسته‌ترین ویژگی‌اش به شمار می‌آید. پاهایش کوتاه هستند، سرین‌اش نسبتا بزرگ است و موهایش بلند و انبوه هستند.

  پراکندگی و زیستگاه: گربه پالاس در سرتاسر آسیای میانه از ماورای قفقاز و ساحل شرقی دریای خزر تا ترکمنستان، ازبکستان، شرق و مرکز قزاقستان، تبت تا آلتایی، تووا (منطقه‌ای در جنوب سیبری هم‌مرز با مغولستان)، مغولستان، سیچوآن و از جنوب تا ایران، افغانستان و شرق لاداخ (منطقه‌ای کوهستانی در شمال شرقی کشمیر). این ناحیه شامل زیستگاه‌های مختلفی همچون دشت، بیابان، فلات‌های مرتفع و دامنه‌های صخره‌ای بی‌درخت است. زیرگونه O.m.nigripectus در مجاورت کشمیر یافت می‌شود. در طول آخرین عصر یخبندان گربه پالاس در اروپا حضور داشت و اکنون در منطقه لاداخ در ارتفاع بالاتر از چهارهزارمتری دیده شده است. در نقشه روبه‌رو پراکندگی کنونی پالاس به رنگ خاکستری دیده می‌شود. این نقشه بر اساس اطلاعاتی ترسیم شده که در بررسی وضعیت گربه‌های وحشی و برنامه عمل حفاظتی توسط گروه متخصصان گربه (CSG) وابسته به IUCN در سال 1996 تهیه شده است.
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.