• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » هزينه توليد نفت در مناطق مختلف جهان
  کد خبر : 10336

  هزينه توليد نفت در مناطق مختلف جهان

  هزينه توليد نفت در مناطق مختلف جهانReviewed by Aryan on Aug 6Rating: هزينه استخراج و توليد نفت خام همواره يكي از عوامل موثر در قيمت نفت است. از آنجا كه نفت در دريا و خشكي توليد مي‌شود، هزينه استخراج و توليد آن نيز متفاوت است. عوامل مختلفي مانند محل استخراج نفت اعم از اين‌كه دريا…

  هزينه توليد نفت در مناطق مختلف جهانReviewed by Aryan on Aug 6Rating:
  هزينه استخراج و توليد نفت خام همواره يكي از عوامل موثر در قيمت نفت است. از آنجا كه نفت در دريا و خشكي توليد مي‌شود، هزينه استخراج و توليد آن نيز متفاوت است. عوامل مختلفي مانند محل استخراج نفت اعم از اين‌كه دريا باشد يا خشكي يا اگر در درياست كم‌عمق باشد يا عميق و مسائل ديگري مانند سبك يا سنگين بودن نفت و نيز نوع تكنولوژي به كار رفته در استخراج نفت، نقش زيادي در هزينه تمام شده توليد آن دارد.

  هرچند شركت‌هاي نفتي به دليل تاثيرگذاري هزينه توليد نفت بر قيمت نفت علاقه‌مند به آشكار كردن هزينه توليد خود نيستند، اما اطلاعاتي كه برخي سازمان‌هاي بين‌المللي انرژي از هزينه استخراج نفت از ميادين فعال در كشورهاي اوپك يا ساير كشورها منتشر مي‌كنند، مي‌تواند به تحليلگران صنعتي و معامله‌گران در عرصه اقتصاد نفت كمك كند. در اينجا نگاهي مي‌اندازيم به وضعيت هزينه‌هاي توليد در چند كشور مهم نفت‌خيز دنيا.

  عربستان سعودي: به دليل نزديك بودن ذخاير نفت خام به سطح زمين ارزان‌تر از ساير نقاط جهان به استخراج نفت مي‌پردازد. بنابر برآوردهاي موجود، هزينه عملياتي استخراج هر بشكه نفت در عربستان به حدود يك تا 2 دلار در هر بشكه مي‌رسد و هزينه كلي توليد شامل مخارج سرمايه‌اي بين 4 تا 6 دلار برآورد مي‌شود.

  عراق: استخراج و توليد نفت در كشور عراق به دليل شرايط خاص استراتژيك و بين‌المللي از نظر تئوريك بسيار ارزان تمام مي‌شود، اگرچه برخي چالش‌هاي امنيتي و سياسي مانع از استخراج سريع و آسان نفت در اين كشور شده و حتي باعث افزايش هزينه‌ها نيز مي‌شود. كارشناسان معتقدند هزينه استخراج نفت در اين كشور بين 4 تا 6 دلار در هر بشكه است هرچند هزينه برخي ميادين عراق به دليل دارا بودن نفت سنگين بالاتر نيز هست.

  امارات متحده عربي: كشوري كوچك با ذخاير نفتي محدود است، اما كارشناسان هزينه توليد نفت در اين كشور را 7 دلار در هر بشكه برآورد كرده‌اند.

  نيجريه: يكي از بزرگ‌ترين توليدكنندگان نفت خام داراي ذخاير قابل توجهي است كه به اعتقاد تحليلگران نفتي توليد هر بشكه نفت خام در ميدان‌هاي واقع در آب‌هاي بسيار عميق نيجريه ممكن است به 30 دلار در هر بشكه نيز برسد و اين در حالي است كه هزينه استخراج نفت در ميدان‌هاي واقع در خشكي اين كشور به حدود 15 دلار براي هر بشكه مي‌رسد.

  تحولات نيجريه طي سال‌هاي اخير در قيمت جهاني نفت نقش تاثيرگذاري داشته است. ناآرامي‌ها و درگيري‌هاي نظامي و سياسي مخالفان با حكومت مركزي و اعتصاب كارگران در اين كشور طي سال‌هاي اخير به عنوان يكي از مولفه‌هاي اصلي افزايش قيمت نفت خام توصيف مي‌شود.

  آنگولا: هزينه استخراج نفت در آب‌‌هاي فراساحلي اين كشور به حدود 40 دلار در هر بشكه مي‌رسد. اين هزينه مجموعه‌اي از هزينه‌هاي سرمايه‌اي و عملياتي است.

  قزاقستان: اين كشور ميادين نفتي توسعه نيافته بسياري دارد، اما كارشناسان، توليد نفت از ميدان «قزموناي گز» اين كشور را حدود 15 تا 18 دلار تخمين مي‌زنند و بزرگ‌ترين اپراتور نفتي اين كشور كه ميدان «تنگيز شورواويل» را توسعه مي‌دهد حدود 10 تا 12 دلار هزينه استخراج نفت از اين ميدان را برآورد كرده‌اند.

  دليل هزينه زياد توليد نفت در قزاقستان بالا بودن هزينه حمل و نقل و دسترسي به بنادر عنوان شده است.

  ونزوئلا: كارشناسان هزينه توليد نفت در اين كشور را به عنوان يكي از اعضاي اصلي اوپك و از بزرگ‌ترين توليدكنندگان نفت خام در جهان در مجموع 20 دلار در هر بشكه تعيين كرده‌اند. البته بيشتر ميادين نفتي ونزوئلا غيرشني است كه هزينه استخراج آن كمتر از ساير ميادين نفتي است.

  كارشناسان همچنين هزينه‌هاي توليد در ميدان نفتي اوركينوكو در حوزه‌هاي شني ونزوئلا را حدود 30 دلار در هر بشكه برآورد كرده‌اند.

  اكوادور: از توليدكنندگان نفت و داراي ميدان‌هاي كوچك نفتي زيادي است كه دسترسي زيادي به بنادر ندارد و از اين‌رو هزينه توليد نفت در هر بشكه در اين كشور 20 دلار عنوان شده است.

  انگليس: اين كشور يكي از توليدكنندگان نفت در درياي شمال به شمار مي‌رود. هزينه استخراج منابع نفتي‌اش به دليل دشواري دسترسي به نفت باقيمانده در بخش انگليسي درياي شمال به 50 دلار در هر بشكه مي‌رسد و به دليل عميق بودن آب‌هاي اين منطقه هزينه توليد در آن بسيار بالاست.

  نفت درياي شمال اگرچه از نوع نفت مرغوب و سبك است كه معمولا هزينه‌هاي توليد آن پايين‌تر از نفت‌هاي سنگين يا نفت خام‌هاي فوق‌سنگين است، اما واقع شدن ميادين نفتي انگليس در مناطق عميق درياي شمال هزينه توليد و استخراج نفت در اين منطقه را افزايش داده است.

  نكته: هزينه استخراج و توليد نفت خام همواره يكي از عوامل موثر در قيمت نفت است. از آنجا كه نفت در دريا و خشكي در بخش‌هاي مختلف جهان نفت توليد مي‌شود، هزينه استخراج و توليد آن نيز متفاوت است

  نروژ: اين كشور نفتي به عنوان ششمين صادركننده نفت در دنيا با همين وضعيت روبه‌رو است. عمده نفت اين كشور در آب‌هاي عميق و بسيار عميق واقع شده كه هزينه توليد آن بين 30 تا 40 دلار در هر بشكه برآورد شده است. نروژ از 40 سال پيش تاكنون به نفت دست يافته است و براساس اين گزارش آژانس بين‌المللي انرژي، طي گزارشي هزينه توليد نفت در خاورميانه و شمال آفريقا را بين 6 تا 28 دلار در هر بشكه اعلام كرده و هزينه توليد در ميادين متعارف نفتي (معمولي)‌ در نقاط مختلف دنيا را 6 تا 39 دلار برآورد كرده است. آژانس بين‌المللي انرژي همچنين هزينه تزريق گاز براي ازدياد برداشت از ميادين نفتي را 30 تا 80 دلار در هر بشكه عنوان كرده و با اشاره به هزينه استخراج و توليد نفت در ميدان‌هاي آب‌هاي عميق و بسيار عميق رقم آن را 32 تا 65 دلار در هر بشكه برآورد كرده است.

  همچنين اين آژانس هزينه استخراج ميادين واقع در قطب شمال و هزينه توليد آن را 32 تا 100 دلار و هزينه توليد نفت در ميادين داراي نفت خام فوق‌سنگين (قير)‌ را 32 تا 68 دلار در هر بشكه اعلام كرده است.

  كارشناسان هزينه‌هاي عملياتي و سرمايه‌اي توليد هر بشكه نفت خام در كشورهاي الجزاير، ليبي، عمان و قطر را حدود 10 تا 15 دلار در هر بشكه اعلام مي‌كنند.

  هزینه تولید نفت در ایران

  عبدالمحمد دلپريش، مدير برنامه‌ريزي تلفيقي شركت ملي نفت در گفت‌وگو با جام‌جم درباره هزينه استخراج و توليد يك بشكه نفت خام مي‌گويد: نفت توليدي ايران از نفت‌هاي متوسط است كه هزينه توليد و استخراج آن در هر بشكه كمتر از 10 دلار است.

  وي معتقد است: محاسبه دقيق هزينه توليد نفت نيازمند سازوكار حسابداري صنعتي است و اعداد و ارقامي كه اعلام مي‌شود، دقت كافي را ندارد. دلپريش هزينه اجراي طرح را شامل محاسبه هزينه‌هاي جاري سرمايه‌گذاري و استهلاك مي‌داند و معتقد است: مجموع اين هزينه‌ها در دوره‌اي معين، هزينه اجراي پروژه را تشكيل مي‌دهد و توليدي شدن طرح‌ها حدود 4 تا 5 سال به طول مي‌انجامد كه بر اين اساس به طور كلي مي‌توان گفت هزينه توليد نفت در ايران به بيش از 5 دلار در هر بشكه نمي‌رسد.

  دلپريش تاكيد دارد: توليد نفت فوق‌سنگين يا برداشت از مخازن شني، هزينه توليد را در بسياري از مناطق به بالاي 20 دلار مي‌رساند، اما نفت سنگين ايران با داشتن API (ميزان سنگيني و سبكي نفت)‌ حدود 20، جزو نفت‌هاي متوسط محسوب مي‌شود و از زيرمجموعه‌هاي نفت‌هاي فوق‌سنگين با API زير 10 به شمار نمي‌آيد.

  اين در حالي است كه در سه نقطه مركزي، جنوب و فلات قاره ايران روزانه در مجموع نزديك به 4 ميليون بشكه نفت در حال توليد است.

  يكي از مديران سابق شركت ملی مناطق نفت‌خيز جنوب به «جام‌جم» مي‌گويد: هزينه توليد هر بشكه نفت در مناطق نفت‌خيز جنوب بين 5‌/‌1 تا 8‌/‌1 دلار در هر بشكه است. مناطق نفتي جنوب با دارا بودن 45 ميدان نفتي و 60 مخزن ظرفيت توليد 2‌/‌3 ميليون بشكه نفت در كشور را دارند كه بيش از 80 درصد كل توليد نفت‌خام كشور را شامل مي‌شود.

  به گفته وي، يك ميليون و 800 هزار بشكه نفت توليدي مناطق جنوب صادر و يك ميليون و 400 هزار بشكه آن به پالايشگاه‌هاي كشور منتقل مي‌شود.

  اين مقام نفتي تاكيد دارد هزينه توليد نفت در مناطق نفتي جنوب ايران در حالي پايين است كه براي توسعه ميادين نفتي عراق 5‌/‌5 دلار به ازاي هر بشكه قرارداد بسته مي‌شود.

  به گفته وي، هزينه توليد در مناطق فلات قاره و آب‌هاي خليج‌فارس با ساير مناطق متفاوت است زيرا هزينه حفاري در دريا و خشكي متفاوت است و از اين رو هزينه‌هاي عملياتي و سرمايه‌اي بر قيمت استخراج نفت تاثيرگذار است ولي توسعه نفتي دريايي را بسيار پرهزينه و پرخطر مي‌‌داند.

  50 درصد حجم ذخاير نفتي دنيا در خليج‌ فارس است و شركت نفت فلات قاره ايران با دارا بودن 46 ميدان مشترك اختصاصي در خليج‌ فارس روزانه حدود 700 هزار بشكه نفت توليد مي‌كند كه نفت ميدان مشترك هنگام با عمان ـ كه از نوع مرغوب‌ترين نفت دنيا به شمار مي‌رود ـ در خليج فارس استخراج مي‌شود.

  كارشناسان، هزينه توليد نفت در فلات قاره ايران را 3 تا 4 دلار در هر بشكه عنوان مي‌كنند. همچنين نفت مناطق مركزي ايران نيز كه حدود 60 ميدان نفتي دارد و در مناطق خشكي واقع شده‌اند و اغلب ميادين آن توسعه نيافته‌اند،‌ كارشناسان معتقدند به دليل جوان بودن ميادين نفتي در اين مناطق، هزينه توليد آن نيز كمتر خواهد بود،‌ اما از آنجا كه اين مناطق داراي نفت خام سنگين هستند، هزينه توليد آن در هر بشكه را حدود 3 دلار ارزيابي مي‌كنند.


   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.