• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » وزیر کشاورزی! رتبه بندی شما را باور کنیم یا قیمت های میوه را ؟
  کد خبر : 1029091

  وزیر کشاورزی! رتبه بندی شما را باور کنیم یا قیمت های میوه را ؟

  وزیر کشاورزی! رتبه بندی شما را باور کنیم یا قیمت های میوه را ؟ Reviewed by Aryan on Dec 11Rating: معاون امور تولیدات گیاهی وزارت جهاد کشاورزی در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران اعلام کرده است که جایگاه ایران در تولیدات باغی در جهان در رتبه نهم و در خاورمیانه در رتبه نخست است….

  وزیر کشاورزی! رتبه بندی شما را باور کنیم یا قیمت های میوه را ؟ Reviewed by Aryan on Dec 11Rating:

  معاون امور تولیدات گیاهی وزارت جهاد کشاورزی در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران اعلام کرده است که جایگاه ایران در تولیدات باغی در جهان در رتبه نهم و در خاورمیانه در رتبه نخست است.

  “ناصر توکلی” با اشاره به اینکه از ابتدای انقلاب اسلامی در ایران تولیدات محصولات کشاورزی در کشورمان چهار برابر شده است ، افزود که ایران با تولید سالانه 107 میلیون تن محصولات کشاورزی در میان بیست کشور نخست جهان قرار دارد.

  این اظهارات معاون وزیر جهاد کشاورزی بسیار امیدوار و دلگرم کننده است و طبیعتا انتظار این است که وقتی کشوری در جمع بیش از 200 کشور جهان در زمینه تولید محصولات باغی و میوه در جایگاه نهم قرار دارد (یعنی در جمع 5 درصد نخست جدول تولید کنندگان عمده میوه در جهان) قیمت های آن برای اکثریت شهروندان ایرانی مناسب و ارزان باشد.

  قیمت میوه

  اما وقتی شهروندان ایرانی برای خرید میوه به بازار می روند با واقعیتی دیگر روبرو می شوند؛ گویی در کشوری زندگی می کنند هیچ گونه محصول باغی در آن به عمل نمی آید و شهروند یک کشور وارد کننده میوه اند و طبیعتا باید قیمت های بیشتری بابت فرایند واردات و حمل و نقل بپردازند.

  قیمت میوه علی رغم تولید بالای محصولات باغی در ایران ، بسیار بالاست به نحوی که بسیاری از خانوارهای ایرانی سبد میوه و تنوع آن را محدود کرده اند و حتی برخی خانوارها از خِیر قرار دادن میوه در سبد مصرفی روزانه خود گذشته اند.

  قیمت انواع میوه در سطح مغازه ها و فروشگاه های تهران و بسیاری از شهرها از سال گذشته بدین سو رشدی سرسام آور داشته به نحوی که شهروندان باید برای خرید چند کیلو میوه گاه تا دهها هزار تومان بپردازند و این در حالی است که سطح درآمدها و حقوق بسیاری از شهروندان حقوق بگیر یا افراد دارای شغل آزاد اگر بگوییم نسبت به سال گذشته کاهش نداشته است، لااقل بدون تغییر مانده است.

  با توجه به اظهارات معاون وزیر جهاد کشاورزی در زمینه جایگاه کشورمان در زمینه تولید محصولات باغی در جهان و منطقه باید بیش از گذشته تاسف خورد که در کشوری که دارای تولیدات بالای محصولات باغی است :

  – بازار داخلی پر از میوه های وارداتی از خارج است

  – دولت برای کنترل بازار میوه در برخی ایام سال از جمله شب عید و ماه رمضان مجبور به واردات بی رویه میوه برای پایین نگه داشتن قیمت است

  – علی رغم همه این تمهیدات قیمت میوه در بازار داخلی برای کشوری که در جمع 10 کشور نخست تولید کننده در جهان قرار دارد ، بسیار بالاست و سهم میوه به عنوان یک قلم مهم مصرفی در سبد روزانه خانوارها روز به روز کوچک و کوچک تر می شود و این مساله نشان از این واقعیت دارد که ” نظام توزیع ” محصولات باغی در ایران علی رغم توسعه در “بخش تولید” به سامان نیست.

  – نکته قابل توجه و تاسف انگیز این که پول های حاصل از گردش مالی میوه ، عمدتاً به جای آن که متوجه تولیدکنندگان شود ، به جیب دلال ها سرازیر می شود. در واقع ، در چرخه بازار میوه ، دو سر طیف، یعنی کشاورزان و مصرف کنندگان ، بیشترین فشار را متحمل می شوند و واسطه ها ، برندگان نهایی این بازار هستند.

  ایران ، سرزمین تناقض هاست و فیمت سرسام آور میوه در کنار اعلام این که ما ، یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان میوه در جهانیم ، یکی از همین تناقضات است.

  ( عصر ایران )

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.