• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  کد خبر : 1016

  غار خفاش

  غار خفاشReviewed by Aryan♥ on Mar 20Rating:   غارخفاش غارخفاش يکي ازپديده هاي نادر طبيعي کشور و حتي در بين کشورهاي منطقه است که حدود 1 کيلومتر از چشمه هاي آبگرم فاصله دارد.اين غار طبيعي که حدود 265 متر طول دارد و داراي استالاکيت ها و استالاکميت هاي فراواني است .در اين غار ده ها…

  غار خفاشReviewed by Aryan♥ on Mar 20Rating:

   

  غارخفاش
  غارخفاش يکي ازپديده هاي نادر طبيعي کشور و حتي در بين کشورهاي منطقه است که حدود 1 کيلومتر از چشمه هاي آبگرم فاصله دارد.اين غار طبيعي که حدود 265 متر طول دارد و داراي استالاکيت ها و استالاکميت هاي فراواني است .در اين غار ده ها گونه از خفاش دمدار، خفاش بال پهن وجود دارد و نکته قابل توجه در اين غار دو چيز است که بسيارحائز اهميت است.
  1ـ فراواني خفاش در اين غار که تعداد آنها به ده ها هزارمي رسد. اين خفاش ها در هنگام غروب از اين غار به صورت دسته هاي بزرگ خارج شده و در اين هنگام فضاي جالبي را به وجود مي آورند اين خفاش ها مسافتي 3 کيلومتري تا شهر را طي مي کنند و در سال هاي قبل که خانه ها اکثرا گلي و زياد نبوده در بعضي خانه هاي قديمي مي ماندند اما هم اکنون بعد از طي مساحت زياد به غاربرمي گردند.
  2ـ وجود لايه هاي فضله حيواني ناشي ازفضولات خفاش ها که در طول دوران تاريخي که مجموعاً روي هم انباشته شده است. البته اين نوع فضله به عنوان قوي ترين کود حيواني در زراعت کشاورزي و ساير موارد مورد توجه قرار گرفته است و مشهور است که در تپه هاي تاريخي علي کش و محمدجعفرکه توسط هيات باستان شناسي در سال هاي قبل از انقلاب مورد کاوش واقع شده است از اين فضله در بخش کشاورزي استفاده شده است و در تاريخ آمده است که دهلران درکنار تپه علي کش اولين مهد تمدن کشاورزي درغرب فلات ايران است.
  اين غار به عنوان يکي از غارهاي مهم و دست نخورده جهان به عنوان اولين غارخفاش و مورد توجه گردشگران و محققان ودانشمندان قرارداشته است.
  اين غار در سه کيلومتري شمال شرقي شهر دهلران در دامنه کوهي مشرف به دره و چشمه هاي آب گرم دهلران واقع شده است. اين غار به علت زندگي ميليون ها خفاش در داخل آن، به غار خفاش معروف شده است. خفاش هاي آن از نوع دم دار و بزرگ هستند. اين غار دهليزهاي وسيعي دارد که عمق بعضي از قسمت هاي آن به 400 متر مي رسد.
  غار خفاش دهلران يکي از غارهاي تاريخي عصر غارنشيني است که بعدها به زيستگاه خفاش تبديل شده است.
  غار خفاش در فهرست آثار ملي ثبت شده و مورد حفاظت و مراقبت است

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • خدیجه کلهری

   با سلام و تبریک سال نو
   جهت بیشتر شدن مراجعه گردشگران به این استان بهتر است نسبت به آثار گردشگری،تاریخی و زیارتی این استان اطلاع رسانی بیشتری کنید

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.