• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » خانه داری و آشپزی » مجله هنر آشپزی3,پذیرایی شام,پذیرایی ایستاده
  کد خبر : 10005

  مجله هنر آشپزی3,پذیرایی شام,پذیرایی ایستاده

  مجله هنر آشپزی3,پذیرایی شام,پذیرایی ایستادهReviewed by Farnaz on Aug 3Rating:  پذیرایی شام در این پذیرایی اگر هم تعداد مدعوین کم و مهمانان خودمانی باشند باز باید تشریفات کامل و با مراقبت انجام گیرد بطور کلی دعوت های رسمی و مجلل و با شکوه در موقع شام به عمل میایند در پذیرایی های ساده و خودمانی…

  مجله هنر آشپزی3,پذیرایی شام,پذیرایی ایستادهReviewed by Farnaz on Aug 3Rating:

   پذیرایی شام

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  در این پذیرایی اگر هم تعداد مدعوین کم و مهمانان خودمانی باشند باز باید تشریفات کامل و با مراقبت انجام گیرد
  بطور کلی دعوت های رسمی و مجلل و با شکوه در موقع شام به عمل میایند در پذیرایی های ساده و خودمانی شام نیز باید تشریفات را تا حدی رعایت کرد و سهل انگاری در آن به هیچ وجه جایز نیست و در این موقع است که دقت و سلیقه در دکور و تزیین سفره نشانه ابتکار و هنر خانم خانه شناخته میشود و تمام نکات حساس در پذیرائی ها باید در این موقع به کار برده شود.استفاده از ظروف عتیقه و انواع کریستال نقره و سفره و دستمال های کمیاب مجاز بلکه ضروری است روی میز را باید با سفره کتان سفید که کاملآ تمیز و کمی آهار دار باشد پوشانید, سفره های دست دوزی شده با گل رنگی در مهمانیهای شام بکار برده نمیشوند و بهتر است روی سفره را با انواع گل های طبیعی که در نهایت ظرافت و سلیقه تهیه شده باشند,تزئین کرد, بکار بردن شمعدانهای پایه کوتاه و ارزنده از قبیل نقره یا کریستال و انواع آن از اهم وسایل سفره شام است. فاصله بین مهمانها مانند میز ناهار باید در حدود 75 سانتیمتر باشد هنگام شام از کارد و چنگال و لیوان های متعدد به تناسب انواع خوراک و مشروب (نوشیدنی بدون الکل) باید استفاده شود .

  ترتیب قرار دادن آنها به شرح زیر است:

  کارد گوشت را در طرف راست بشقاب باید قرار داد بطوریکه لبه تیز آن به طرف بشقاب باشد, کارد ماهی و بعد از آن قاشق (در فرانسه قاشق از پشت روی سفره قرار میگیردو در آمریکا و انگلیس از رو) چنگال بزرگ طرف چپ بشقاب و بعد از آن چنگال کوچکتر ( به شکلی که مورد قاشق ذکر شد ) قرار میگیرد.
  کارد کره خوری را میتوان در بشقاب کوچکی جلوی بشقاب و سمت چپ آن قرار داد. کارد و چنگال و قاشق دسر خوری را باید جلوی بشقاب گذاشت و بعد لیوان ها به تعداد آشامیدنی ها و مشروبات غیر الکلی بالای بشقاب از چپ به راست بترتیب قرار میگیرد.
  دستمال سفره باید زیاد تا خورده و فشرده نشده باشد در صورتیکه سوپ در سالن پذیرایی سرو شود دستمال سفره وسط بشقاب قرار میگیرد و در صورتیکه سوپ روی میز آورده شود دستمال سفره ها در سمت چپ قرار داده خواهد شد . در میهمانی های رسمی که تعداد میهمان ها زیاد است میتوان اسامی مدعوین را روی کارت های ظریفی نوشته و جلوی بشقاب نزدیک لیوان ها قرار داد . نمک دان ها باید متعدد باشند تا در دسترس همه واقع شوند.

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌


  سرویس قهوه خوری و چایی بعد از ترک سفره در سالن آورده می شود . سوپ را ممکن است در سالن در فنجان های مخصوص سوپخوری سرو کرد و یا بعد از اینکه میهمان ها سر میز آمدند آورد و در بشقاب های مخصوص ریخت . بعد از صرف هر غذا بشقاب مخصوص آن را باید برداشت و بشقاب خوراک بعدی را بجای آن قرار داد ( بدیهی است وقتی خوراک مفصل است جایز نیست یکدسته بشقاب را داخل هم روی میز قرار داد ) ترتیب دادن خوراک و قرار دادن و برداشتن بشقاب های خالی بدین صورت است که ابتدا غذا را باید کاملآ قطعه قطعه کرد تا برداشتن آنها برای مهمان ها بسهولت امکان پذیر باشد و در پای هر دیس خوراک کارد و چنگال یا قاشق مخصوص آن خوراک باید گذاشته شود و سپس دستمال سفید و تمیزی را زیر دیس خوراک میگذارند و خوراک را پیشخدمتی که کاملآ مسلط بکار خود است در طرف چپ مهمان ها نگاه میدارد در حالی که دست را آنقدر پایین میگیرد که دیس همسطح میز میشود و قبل از اینکه مهمان به اندازه کفایت از خوراک برنداشته است دیس را از جلوی او رد نمیکند . گاهی ممکن است یکنوع خوراک را که مورد توجه مهمان هاست دوبار گردانید . آب و مشروبات غیر الکلی را باید از طرف راست ریخت و باید دقت کرد که در موقع ریختن قطرات آن سفره را آلوده نکند و لیوان ها نیز زیاد پر نشوند . ظرف های آلوده را از طرف چپ میهمان بر میداریم و ظرف های تمیز را از طرف راست میگذاریم.

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌


  ممکن است دسر را بعد از صرف شام در سالن پذیرائی صرف نمود. در این صورت باید دسر و ظرف های دسر خوری و کارد و چنگال و قاشق دسر خوری بوسیله پیش خدمت کاردانی سرو شود.

   

  پذیرایی ایستاده


  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  ممکن است هنگام شام با ناهار از میهمانها بطرز ایستاده پذیرایی کنیم , البته این مورد در صورتی که مهمانی رسمی نباشد و مهمان ها تعداد بیشتری باشند در این حال روی میز را با یک پارچه نرم میپوشانیم و روی آنرا سفره می اندازیم لیوان ها را بطور منظم دو طرف میز میچینیم , بشقاب ها و کارد و چنگال ها را بطوریکه روی هم انباشته نشود در دو سر میز در نهایت نظم قرار میدهیم (در صورتیکه غذا مفصل باشد ومیز گنجایش قرار دادن ظروف و لیوان ها و کارد و چنگال را نداشته باشد برای قرار دادن آنها میتوانیم از روی بوفه یا میز جداگانه استفاده کنیم) و خوراک ها مجموعآ روز میز قرار میگیرند و هر کس مطابق میل و سلیقه خود خوراکی را بر میدارد و کنار میرود آب و مشروبات غیر الکلی را میتوانیم روی میزهای چرخدار یا میز کوچکی کنار اطاق قرار بدهیم و ممکن است در فواصل خوراک پیشخدمت لیوان های آب و مشروب غیر الکلی را در سینی بگذارد و بگرداند.

  نوع دیگر کوکتل میگو :

  یکعدد کلم برگ بزرگ را در کاغذ مخصوص آلمینیوم که مثل نقره درخشان است میپیچیم بطوریکه کلم هیچوقت دیده نشود , به چوب های مخصوص میگوی درشت پخته شده , حلقه های سوسیس سرخ شده و قطعات کوچک ژامبون لوله شده و زیتون سبز و سیاه میزنیم و سطح کلم را بطور منظم با آنها میپوشانیم و مقداری سس ( تاوزند آیلند ) و یا سس کاری در ظرف مخصوص میریزیم و کوکتل را با آن سرو میکنیم . این کوکتل شکل قشنگ و جالبی دارد و در پذیرایی ها کوکتل گردانده میشود.

  www.Iranvij.ir | گروه اینترنتی ايران ويج ‌

  منبع: رزا منتظمی

   

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۸)  • elahe

   من از اشپزی لذت می برم ودوست دارم ممنون میشم از این هنرها ودست پخت غذاهای خوشمزه به من ایمیل بزنید

  • ziba

   vay ghoshnam shod 😀
   chidemaneshon shek bod yad ghereftam mrc khanomi

  • fariborz

   مرسی فرناز جون از این عکس های بسیار زیبا

  • noorani

   مرسی فرناز جان موفق باشی 🙂

  • shelman360

   خیلی شیک وجالب بود اگه اینا میز چیدن پس میز چیدن ما چیه؟ :-??

  • ASAL

   مرسی میشه روش سفره آرایی و بستن دستمال سفره رو آموزش بدین .تشکر میکنم

  • Iman

   جالب بود =D>

  • raha

   سلام عکس های میزهای شام باسلیقه وشیک هستندوتقریبا یه سبکی وآرامشی درونشون هست.
   ازتون ممنونمموفق باشیدهمیشه …

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.