خرید کریو

خرید vpn

خرید vpn

خرید کریو

خرید vpn

خرید وی پی ان

وی پی ان

دانلود فیلم

 چه مقدار تعریق در بدن بیش از حد طبیعی است؟

ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

صفحه اصلی » دانستنیهای پزشکی » چه مقدار تعریق در بدن بیش از حد طبیعی است؟
کد خبر : 451330

چه مقدار تعریق در بدن بیش از حد طبیعی است؟

سوفیا ز. واستلر به یاد دارد که در سال چهارم ابتدایی همیشه بازو هایش را به بدنش می چسباند. او هرگز دوست نداشت دستش را برای جواب دادن به سوال بالا ببرد. تعریق بیش از حد باعث می شد حلقه ا ی از عرق در زیر بغلش پدیدار شود حتی وقتی که هوا گرم نبود….

سوفیا ز. واستلر به یاد دارد که در سال چهارم ابتدایی همیشه بازو هایش را به بدنش می چسباند. او هرگز دوست نداشت دستش را برای جواب دادن به سوال بالا ببرد. تعریق بیش از حد باعث می شد حلقه ا ی از عرق در زیر بغلش پدیدار شود حتی وقتی که هوا گرم نبود. او تا زمانی که ۳۰ سالش نشده بود با دکتری در مورد اینکه بازوهایش همیشه از عرق خیس است صحبت نکرده بود. پزشک بعد از شنیدن مشکلش، با او در مورد «هایپر هیدروسیس» یا همان تعریق بیش از اندازه صحبت کرد و توضیح داد که این بیماری به تعرق غیرقابل پیش بینی و بیش از مورد نیاز بدن گفته می شود.

 

سوفیا که اکنون ۳۶ ساله است می گوید: یک سری پیامدهای روانی هم وجود داشت که به همراه این بیماری آمد. من نمی دانستم که این مشکل ممکن است برای افراد دیگری هم اتفاق بیفتد. در آن زمان که کلاس چهارم ابتدایی بودم، سعی می کردم خودم را از چشم دیگران مخفی کنم و با خودم می گفتم این چه مشکلی است که برای من پیش آمده و فرد دیگری مشکل مشابه من را ندارد؟

در این مطلب متخصصین پوست در مورد تعریف تعریق طبیعی صحبت می کنند و اینکه اگر بیش از اندازه عرق می کنید، چه کاری باید انجام دهید.

● چرا عرق می کنیم؟

دکتر «نوئل سلیش» استادیار رشته پوست در دانشگاه تورنتو می گوید: تعریق باعث کنترل دمای بدن و میزان آب بدن می شود. ما همیشه تا حدی عرق می کنیم، اما در محیط های گرم، در طول ورزش یا در زمانی که تحت استرس جسمانی یا روانی هستیم، تعریق به میزان قابل توجهی بیشتر می شود.

دکتر «دیوید پاریزر» استاد دانشگاه پوست دانشکده پزشکی ویرجینیای شرقی می گوید: ما بین دو تا چهار میلیون غدد عرقی در بدنمان داریم که بر روی پیشانی، صورت، زیر بغل و کف پا متمرکز شده اند. آنها عرق تولید می کنند و عرق از طریق منافذ پوستی دفع می شود تا بدن ما را از گرم شدن بیش از حد محافظت کند. با تبخیر شدن عرق، پوست ما خنک می شود.

● چرا بعضی از ما بیش از دیگران عرق می کنیم؟

دو نوع «تعریق بیش از اندازه» وجود دارد: تعریق بیش از اندازه اولیه، که به خودی خود اتفاق می افتد و تعریق بیش از اندازه ثانویه که توسط داروها یا سایر مشکلات پوستی زمینه ای ایجاد می شود. در این مقاله به تعریق بیش از اندازه نوع اولیه پرداخته می شود.

دکتر سلیس می گوید: اکثر افرادی که مبتلا به تعریق بیش از اندازه هستند، چهار برابر حالت طبیعی عرق می کنند. هر چند ممکن است این میزان بسیار بیشتر یا بسیار کمتر باشد. مشکل این است که زمانی که بدن آنها نیاز به خنک شدن ندارد هم عرق می کند. این افراد می توانند افرادی آرام، خونسرد و بدون استرس باشند، اما باز هم بیش از حد عرق کنند.

محققان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث این اختلال می شود، اما پزشکان فکر می کنند شاید مشکلی بین ارتباط مغز با غدد عرقی وجود داشته باشد. به نظر می رسد که غدد عرقی افراد مبتلا به تعریق بیش از اندازه، حساس تر از غدد عرقی افراد عادی است. این مشکل در برخی افراد موروثی است. ممکن است تعریق بیش از اندازه در بیشتر افراد یک خانواده وجود داشته باشد. بیش از دوسوم افراد مبتلا به این بیماری، افراد مبتلای دیگری نیز در خانواده شان دارند و به نظر می رسد این مشکل از آغاز بلوغ شروع می شود. تعریق بیش از اندازه یا «هایپر هیدروسیس» تمایل دارد خود را در چهار منطقه از بدن نشان دهد: زیر بغل، کف دست، کف پا، صورت و کف سر. اما تعریق بیش از حد می تواند در سراسر بدن اتفاق بیفتد. تعریق معمولا متقارن است؛ به این معنی که هر دو طرف بدن به یک میزان تحت تاثیر غدد قرار می گیرند و عرق می کنند.

● چه مقدار تعریق، تعریق زیاد محسوب می شود؟

برای تشخیص «هایپر هیدروسیس» لازم نیست کمیت تعریق را اندازه بگیریم، کافی است بفهمیم تعریق بیش از اندازه، کیفیت زندگی بیمار را تا چه حد تحت تاثیر قرار داده است.

ممکن است دو نفر، یکی دو برابر حد طبیعی و دیگری هشت برابر حد طبیعی عرق کند، ولی هر دوی آنها مبتلا به «هایپر هیدروسیس» باشند.

اگر بیش از حد به عرق کردن خود و راه های مقابله با آن فکر می کنید، به احتمال زیاد تعرق شما از حالت عادی بیشتر است، برای مثال فردی که همیشه لباس تیره می پوشد و سه پیراهن یک شکل همراه خود به محل کارش می برد تا با تعویض آنها تعریق بیش از اندازه اش را مخفی کند. بعضی از افراد حتی از حوله های کوچک و گاهی هم از نوار بهداشتی کوچک برای مخفی کردن عرق زیر بغلشان استفاده می کنند. آنها ممکن است یک شی مرطوب کنار دست خود بگذارند و به بهانه خیس بودن دست شان با همکاران شان دست ندهند!

● چگونه از شر تعریق زیاد خلاص شویم؟

راه های زیادی برای درمان «هایپر هیدروسیس» وجود دارد. متخصصان پوست درمان را با تجویز ضدعرق ها شروع می کنند. اگر این نسخه جواب نداد، پزشکان از درمان به وسیله امواج کوتاه الکتریکی روی مناطقی که غدد عرقی وجود دارد، استفاده می کنند. روش دیگر تزریق سم بوتولیسم «بوتاکس» است، هر دوی این موارد باعث بلوکه شدن سیگنال های غدد عرقی می شود که عملکردشان تولید عرق است. زمان تکرار این درمان وقتی است که تعرق زیاد مجددا شروع شود. اگر این درمان ها عمل نکنند، داروهایی وجود دارند که می توانند عملکرد غدد عرقی را مختل کنند، اما باید در نظر بگیرید که این داروها عوارض جانبی شدیدتری دارند. جراحی برای برداشتن غدد عرق یا قطع اعصاب غدد، آخرین راه های علاج محسوب می شوند.

به عنوان مثال خانم جوانی بود که تعریق زیاد در ناحیه زیر بغل نداشت، ولی از تعریق زیاد کف دست و پایش رنج می برد، برای درمان تعریق زیاد کف دست این خانم از بوتاکس و برای کف پایش از امواج کوتاه الکتریکی استفاده شد.

مطالب مرتبط

ویژه های ایران ویج

دیدگاهها (۰)نظرسنجی

وضعیت اقتصادی کشور و معیشت مردم را در سال 93 چگونه می بینید؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

آخرین اخبار و مطالب

پربازدیدترین مطالب امروز