خرید کریو

خرید vpn

خرید vpn

خرید کریو

خرید vpn

خرید وی پی ان

وی پی ان

دانلود فیلم

 مکــان هــای دیــدنــی یــزد

ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

صفحه اصلی » مناطق دیدنی ایران » مکــان هــای دیــدنــی یــزد
کد خبر : 882081

مکــان هــای دیــدنــی یــزد

 آب انبار شش بادگیری   برای شهرهای کویری همچون یزد ارزش آب بیش از هر جای دیگر احساس می شود. در این شهر بیش از ۷۵ آب انبار وجود دارد که یکی از معروف ترین آنها آب انبار شش بادگیر است. این آب انبار دارای شش بادگیر می باشد و ۱۸۰ سال پیش در دوره…

 آب انبار شش بادگیری  

 آب انبار شش بادگیری

آب انبار شش بادگیری

برای شهرهای کویری همچون یزد ارزش آب بیش از هر جای دیگر احساس می شود. در این شهر بیش از ۷۵ آب انبار وجود دارد که یکی از معروف ترین آنها آب انبار شش بادگیر است. این آب انبار دارای شش بادگیر می باشد و ۱۸۰ سال پیش در دوره قاجاره ساخته شده است. از ویژگیهای مهم این اثر تاریخی دو دهانه بودن این آب انبار است. این آب انبار دارای تزئینات مقرنس کاری بوده و دارای ۵۵ پله ورودی در قسمت جنوبی است.

  باغ دولت آباد  

 باغ دولت آباد

باغ دولت آباد

باغ دولت آباد یکی از باغهای معروف ایرانی است که در زمان محمد تقی خان (دوره زندیه) طراحی و ساخته شده. این باغ از قناتی به همین نام مشروب می شود و جریان آب در باغ، استخوان بندی طراحی آنرا تشکیل می دهد. جالبترین بنای مجموعه را عمارت هشتی و بادگیر تشکیل می دهد که تلفیق جریان آب و هوا به زیباترین شکل صورت گرفته است. بادگیر باغ دولت آباد با ۳۳ متر بلندی از سطح زمین شاهکار مهندسی و نشانه نبوغ معماران یزدی است.

  مجموعه حمام و بازار خان

 مجموعه حمام و بازار خان

مجموعه حمام و بازار خان

 

قدمت حمام خان یا “گرمخانه نور” به سال ۱۲۱۲ ه. ق. برمیگردد که در تاریخ ۱۲۴۲ ه. ق. مورد تجدید بنا و تزئینات قرار گرفته است. تزئینات حمام خان بسیار ساده بوده بطوریکه مهمترین تزئین آن نقاشیهای بخش شاه نشین می باشد. مساحت حمام ۱۱۷۰ متر مربع و زیر بنای آن ۹۰۰ متر مربع می باشد. ساخت بازار خان به زمان ناصرالدین شاه قاجار بر میگردد. ساختار متفاوت موجود در آن حکایت از ساخت تدریجی این بازار دارد.

  آتشکده زرتشتیان  

آتشکده زرتشتیان در خیابان آیت الله کاشانی واقع گردیده و شامل ساختمان و باغ زیبایی است که در قرن اخیر ساخته شده است. در این محل آتش مقدس که برای زرتشتیان محترم می باشد نگهداری و از آن مراقبت می شود. ساختمان اصلی در وسط حیاط قرار دارد و آنرا درختانی همیشه سبز احاطه کرده اند. حوضی مدور و بزرگ در محور ورودی بنا به آن زیبایی خاصی بخشیده است.

  دخمه زرتشتیان  

دخمه زرتشتیان در انتهای جنوبی شهر یزد در حوالی منطقه صفائیه در بالای تپه ای نسبتا مرتفع قرار دارد. در این محل دو دخمه وجود دارد که یکی قدیمی تر بنام هانجکی هاتریا (زرتشتی هندی الاصل) و دیگری که جدیدتر می باشد به نام گلستان معروف است. در وسط این دو دخمه چاله ای سنگی وجود دارد که زرتشتیان مردگان خود را در آن قرار می داده اند. دخمه گلستان دارای قطر ۲۵ متر و ارتفاع دیوار از سطح تپه ۶ متر است و دخمه هانجکی دارای قطر ۱۵ متر می باشد.

  مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه)  

 مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه)

مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه)

این ساختمان مشهور به زندان اسکندر می باشد و متعلق به قرن ۶۳۱ ه. ق. بوده و بانی آن شرف الدین علی رضی است. این مدرسه در محله فهادان و در مجاورت بقعه دوازده امام قرار دارد. در حیاط این مدرسه چاهی با قطر حدود ۲ متر وجود دارد که به فضایی سرداب مانند با عمق حدود ۵ متر منتهی می شود. کف سرداب حوضی قدیمی وجود دارد که از جمله آثار به جای مانده از بنای اولیه ساختمان است.

  خانه لاریها  

 خانه لاریها

خانه لاریها

این خانه در سال ۱۲۸۶ ه. ق. ساخته شده و مالک آن حاج محمد ابراهیم لاری بوده است. از این مکان سابقا به عنوان خانقاه نعمت اللهی استفاده می شده است. مساحت آن حدود ۱۷۰۰ متر و زیر بنائی معادل ۱۲۰۰ متر مربع را داراست. درها، پنجره ها، ارسی ها و اتاقهای آئینه کاری و نقاشی شده آن یکی از نمونه های زیبا و عالی خانه های اعیانی قرن سیزدهم است.

  خانه ملک التجار  

 خانه ملک التجار

خانه ملک التجار

این خانه نمونه در حدود یکصد و بیست سال قبل در یکی از بازارهای مهم شهر ساخته شده و متعلق به ملک التجار بوده است. مدخل خانه به اسلوب روزگار خود دارای کوچه ای دراز و باریک و با دیوارهای بسیار بلند است. نقاشی اتاقهای این خانه، کار یک نقاش شیرازی است که از حیث اسلوب کاملا با نقاشی های عمارت نارنجستان شیراز همسان است. این خانه در حال حاضر تبدیل به مهمانسرای سنتی به نام مهمانسرای سنتی ملک التجار (هتل سنتی ملک التجار) شده است.

  بقعه دوازده امام  

 بقعه دوازده امام

بقعه دوازده امام

این بقعه مشتمل بر دوازده گنبد منفرد در سال ۴۲۹ ه. ق. به دستور ابو سعید و ابو یعقوب از امرای علاء الدوله فرامرز ساخته شد. در این بقعه کتیبه ای به خط کوفی بالای سردر که در حاشیه ای از نقوش گُل و بوته قرار دارد و سنگ قبر فخرالدین اسفنجردی از مشایخ بزرگ قرن هشتم که در محراب نصب است توجه بینندگان را به خود جلب می کند.

  بقعه سید رکن الدین  

 بقعه سید رکن الدین

بقعه سید رکن الدین

این بنا در سال ۷۲۵ ه. ق. بنا نهاده شده و محل دفن سید رکن الدین محمد قاضی می باشد. این بنا دارای گنبد، گچ بری های خطوط اسلیمی داخل ایوان بلند و مقرنس های چهار گوشه بنا و محراب بلند می باشد. در داخل بقعه آثار تزئینات آجر کاری و خطوط کوفی و نستعلیق بر دیوارها و حتی در قسمت سقف که با آب رنگ نقاشی شده است به چشم می خورد.

  مسجد ریگ  

 مسجد ریگ

مسجد ریگ

این مسجد که کاروانسرایی مخروبه بوده، توسط امیر معین الدین اشرف بنا گردید. منار گلی مزین به کاشی با خطوط و نقوش هندسی، قفسه ای چوبی در بالای منار، کتیبه خط ثلث بر کاشی معرق در سه طرف سردر، در کنده کاری دو لنگه ای، کاشی های شش ضلعی فیروزه ای و آبی با حاشیه های سیاه و سفید مرسوم قرن نهم هجری در بدنه محراب و طاق نمای محراب با گچ کاری مقرنس از ویژگی های مهم این مسجد به شمار می رود.

  مجموعه امیر چخماق  

 مجموعه امیر چخماق

مجموعه امیر چخماق

امیر جلال الدین چخماق از سرداران و امرا شاهرخ تیموری و حاکم یزد با همکاری همسر خود فاطمه خاتون در جهت آبادانی یزد مجموعه ای شامل تکیه، میدان، حمام، کاروانسراها، خانقاه، قنادخانه، چاه آب سرد و از همه مهمتر مسجد امیر چخماق را بنیان نهاده است. سنگ نصب شده در کریاس مسجد به طرف میدان، شبکه های ظریف از کاشی های معرق دور خارجی گنبد، محراب صفه اصلی با تاقنمای مقرنس کاری و… این مسجد را از نظر مرتبه زیبایی بعد از مسجد جامع قرار داده است.

  مسجد جامع کبیر یزد  

 مسجد جامع کبیر یزد

مسجد جامع کبیر یزد

مسجد جامع یزد یکی از با ارزشترین میراث های تاریخی هنری و گنجینه ای از معماری اسلامی موجود در شهر یزد است. بانی ساختمان اصلی مسجد را علاءالدوله گرشاسب آل بویه در قرن ششم هجری قمری می دانند، ولی مسجد کنونی مربوط به آل مظفر و تیموریان قرن هشتم و نهم هجری است. از امتیازات هنری و معماری این مسجد می توان قدرت و استواری کاشیکاری های نفیس و جالب و سردر بلند آن اشاره کرد.

 

مطالب مرتبط

ویژه های ایران ویج

دیدگاهها (۴۷) • بهاره

  عالی بود مرسی از اطلاعات فوق العاده خوبی که دادید

  Thumb up 3 Thumb down 1
 • منا دانش راد

  Mrc az etelaate mofideton .

  Thumb up 2 Thumb down 1
 • الناز

  سلام .من امروز اتفاقی رسیدم اینجا.داشتم دنبال مطلب درمورد مسجد ریگ یزد میگشتم .امیدوارم روز خوبی داشته باشید .

  Thumb up 2 Thumb down 1
 • آرمان

  چول زن

  Thumb up 0 Thumb down 4
 • مهسا

  سلام واقعا از کاره قشنگتون ممنون ما امروز تصمیم داریم بریم یزد من خیلی تونستم از این اطلاعات استفاده کنم

  Thumb up 6 Thumb down 0
 • عسل

  مرسی مطالب خیلی عالی بود

  Thumb up 4 Thumb down 1
 • احمد

  اگر ادرس و بشماره تلفنی از مکانها هم برای هماهنگی بازدید بود خیلی بهتر می شد بازدر همین سطح هم خوب بود

  Thumb up 2 Thumb down 2
 • mina

  مرسی خیلی کمک کرد

  Thumb up 1 Thumb down 2
 • کیانا

  مرسی خیلی کمک کرد <3

  Thumb up 2 Thumb down 1
  • hannaneh tahernia

   احیاناٌ فامیلی شما عباداللهی نیست؟؟؟؟؟

   Thumb up 0 Thumb down 2
 • پیتزا

  عالی است

  Thumb up 2 Thumb down 2
 • توانگر

  باتشکر ازشما سرکارخانم متین تصاویر عالی بودند

  Thumb up 1 Thumb down 2
 • mehran

  ممنون

  Thumb up 2 Thumb down 2
 • مژده

  سلام منم به نوبه خودم تبریک میگم امیدوارم سالهی قشنگی رو در کنار هم داشته باشید.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 • مریم

  بسیار بسیار عالی بود. ازتون میخوام لطفا واسه سایر استان های کشور هم این کارو انجام بدین. با سپاس

  Thumb up 2 Thumb down 2
 • نگار

  سلام از اینکه با شما هستم خیلی خوشحالم
  مطالبی که برام میفرستید واقعا جالب و خوندنیه مرسیییییییییییییییییییییی

  Thumb up 1 Thumb down 2
 • صدف

  سلام سرکار خانم متین زاد روز تولدت تون رو صمیمانه به شما تبریک میگم وبراتون بهترینها رو آرزومندم . واز ایمیلهای قشنگ وزیبایی که برام می فرستین ممنون هستم .وزندگی در کنار همسرتون آقای احمدی نیا را به شما تبریک می گم وبراتون خوشبختی آرزومندم .

  Thumb up 4 Thumb down 1
 • سحر

  سلام خانوم متین از ایمیلهای زیباتون ممنونم. عکسای قشنگی گذاشته بودین

  Thumb up 4 Thumb down 2
 • مینا

  نمیدم نظر نمیدم نمیدم نمیدم

  Thumb up 3 Thumb down 3
 • عادل

  با سلام
  اگر از زیارتگاه چک چک(زیارتگاه زرتشتیان) نزدیک اردکان نیز که جای بسیار زیبایی هست عکسی میزاشتین خیلی خوب بود.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 • پرنیا

  جای ماخالی.خوش گذشت؟

  Thumb up 2 Thumb down 1
 • هما

  اسایتتون بسیار خوب ازهمتون تشکر میکنم
  دوباره تور نمیذارین به شهرهای دیگه چون واقعا افسوس خوردم که در بین دوستان ایران ویجی نبودم

  Thumb up 3 Thumb down 1
 • بانوی ایرانی

  درود بر شما
  ممنون از ایمیل پر محتواتون ،اگه سعادت همراهی با شما عزیزان را نداشتیم با معرفی مکانهای دیدنی این امکان برایمان فراهم شد که بتونیم در سفرهایمان استفاده کنیم.ممنون از شما . هر جا هستید شاد و خوش و سلامت باشید، در ضمن زاد روز همسر عزیزتون رو تبریک میگم . *خانم فرناز متین تولدتون مبارک * برای شما دو عاشق زندگی سرشار از عشق و شادی در کنار هم برای سالیان متمادی آرزومندم .

  Thumb up 3 Thumb down 1
 • amir

  مبارک باشد این روز وهر روز که باهم خوشید
  قدر جوانیتان را بدانید که به سن ما که رسیدید قدر روزهای گذشته را بدانید ونه افسوس بخورید بر جوانی که طی شد

  Thumb up 3 Thumb down 2
 • farzan

  سلام و درود بر همه ی بچه های ایران ویج…خواستم از زحماتتون تشکر کنم و البته تولد خانم متین رو تبریک بگم(ببخشید یه کم دیره،اما من امروز ایمیلتون رو خوندم)به همراه آرزوی زندگی شاد ، سالهای سال ، در کنار همسرتون .

  Thumb up 3 Thumb down 1
 • زینب

  هوووووووووووممممممممم.خوش به حالتون رفتین یزد.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 • الهام

  سلام.خانم متین تبریک برای تولدتون.وهم چنین تبریک به همسرتون برای سالروزتولدعشق زندگیشون.ازمطالبتوت وعکسای زیبا متشکرم.باآرزوی روزهایی خوش برای تمامiranvijiها.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 • f

  سلام خیلی جالب بود لطفا عکس های تور یزد رو تو سایت بزارید ممنون

  Thumb up 3 Thumb down 2
 • reza

  salam man vaghean keyyyyf kardam az in ax ha amma ye pishnehad daram :
  inke agar betonid az tamame nighat e iran ye hamchin chizi ro mesle YAZD be sourate PDF tahiye konid vaghean ALy mishe
  BAZ HAM MAMNOON

  Thumb up 3 Thumb down 1
 • nagoftani

  ba salam
  emailaei ke vasam mifrestin vaghean aaaaalie.kheeeyli mamnoon.
  kheyli doost dashtam toore yazdo biam vali az oonjaei ke daneshjooamo mashghoole tahsil nemitoonestam!

  Thumb up 3 Thumb down 1
 • hossein.g

  سلام
  ممنون از ایمیلهای که برام میفرستین
  واقعن اموزنده هستن باتشکر فراوان

  Thumb up 3 Thumb down 0
 • neda

  زیبا
  چشمگیر
  پرمحتوا
  عالی
  بی نظیر
  و
  و
  و
  .
  .
  .تشکر فراااااااااااااااااااااااااااااااااااااوان

  Thumb up 3 Thumb down 3
 • shokoohy

  با درود مدت ده سال است که کار آموزش شاهنامه خوانی و شاهنامه شناسی را برای کودکان و نوجوانان انجام می دهم
  خوشحال می شوم که بتوانم کمکی کنم

  Thumb up 2 Thumb down 3
  • farnaz

   درود بر شما
   لطفآ شماره تماس خود را برای iranvijmaster@gmail.com پست کنید
   با سپاس فراوان

   Thumb up 1 Thumb down 3
 • vahideh

  خانم متین نازنین تولدتون مبارک:)

  Thumb up 1 Thumb down 3
  • farnaz

   سپاسگذارم وحیده جان

   Thumb up 2 Thumb down 2
 • mona

  ممنون میشم ازتون اگه در مورده تورهاتون اطلاع رسانی کنید.

  Thumb up 1 Thumb down 2
  • farnaz

   درود بر شما منا خانم گل ما برای تور ها هم ایمیل ارسال میکنیم

   Thumb up 3 Thumb down 2
 • عاطفه

  سلام تولد همسرتون مبارک
  امیدوارم سالهای زیادی با عشق کنار هم باشید
  دوست داشتم سفر یزد باهاتون باشم اما نشد……

  Thumb up 2 Thumb down 2
 • leila

  سلام خسته نباشید از بابت ایمیل های زیبامتشکرم خیلی دوستتان دارم .موفق باشید

  Thumb up 2 Thumb down 1
 • ali ataee

  متشکرم از اطلاعات خوبی که دادید

  Thumb up 2 Thumb down 1
 • nana

  ار ارسال این مطالب در مورد اثار تاریخی کشورمان بی نهایت سپاسگزارم

  Thumb up 3 Thumb down 1
 • معین

  اززحمات سرکار خانم کمال تشکررادارم امیدوارم موفق باشید

  Thumb up 2 Thumb down 1
 • mojtaba

  salam khanume matin mer30 az emiil zibatun vali bazi az etelaati ke dade budid eshtebah bud va az un tarafam yazd jahaei ba ghedmate khili bishtaram dare ke kash tu emiletun ovorde budid vali dar kol khili khub bud

  Thumb up 0 Thumb down 2
  • farnaz

   درود بر شما
   خوشحال میشیم اگر اطلاعاتی دارید برای ما بفرستید حتمآ استفاده میکنیم جناب مجتبی
   از توجه تون سپاسگذارم منتظر مطالب شما هستم

   Thumb up 0 Thumb down 2
 • آرش عبدی

  سلام خانوم متین خیلی ایمیلتون زیبا بود. مرسیییییییییییییی

  Thumb up 1 Thumb down 1
 • امیر عطایی

  سلام خانم متین بنده چند وقتی است که از ایمیلهای زیبای شما بهره مندم خواستم از این طریق تشکری خدمت سرکار داشته باشم از ایمیلهای خوبتون بنده رو بهرمند سازید ممنونم از شما

  Thumb up 1 Thumb down 1

نظرسنجی

وضعیت اقتصادی کشور و معیشت مردم را در سال 93 چگونه می بینید؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

آخرین اخبار و مطالب

پربازدیدترین مطالب امروز