خرید کریو

خرید vpn

خرید کریو

خرید vpn

خرید وی پی ان

وی پی ان

دانلود فیلم

 مصاحبه با خانمی که همسر موقت است

ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

صفحه اصلی » اجتماعی » مصاحبه با خانمی که همسر موقت است
کد خبر : 912623

مصاحبه با خانمی که همسر موقت است

چه متأهل و چه مجرد. این سومین مصاحبه‌ی زنان‌پرس با کسی است که تجربه عقد موقت دارد؛ پیش از این یک بار یک آقا(+) و پس از آن یک خانم (+) از تجربیات خود در این زمینه گفتند و این بار، خانمی که خود پیشنهاد کرد تا زنان‌پرس با او گفت‌و‌گو کند موضوع این مصاحبه…

چه متأهل و چه مجرد. این سومین مصاحبه‌ی زنان‌پرس با کسی است که تجربه عقد موقت دارد؛ پیش از این یک بار یک آقا(+) و پس از آن یک خانم (+) از تجربیات خود در این زمینه گفتند و این بار، خانمی که خود پیشنهاد کرد تا زنان‌پرس با او گفت‌و‌گو کند موضوع این مصاحبه است. او در کنار خوبی‌های متعه، کمی هم از آسیب‌ و سختی‌هایش برای زنان می‌گوید. خانمی ۲۹ ساله، تهرانی، با یک بار سابقه‌ی ازدواج و طلاق و ۴ بار تجربه‌ی عقد موقت… 
*** 
ـ چطور با متعه آشنا شدید؟ 

خانمی از بستگان که از همسرش جدا شده بود، با آقای دکتری آشنا شده بود که من در جریانش بودم. در منزل که صحبتش می‌شد، یادم هست اوایل که مادرم راضی نبودند. ولی بعد کم کم که سر موضوع صحبت می‌کردیم، دلایل قانع کننده می‌آوردیم و یکی از کسانی که سعی می‌کرد با استدلال راضی‌شان کند، من بودم. 

ـ آن موقع متأهل بودید؟ 
در دوران نامزدی بودیم. 

ـ یعنی آن زمان نگاه خود شما مثبت بود به قضیه؟ 
بله. من می‌دانستم که با آن فرد رابطه خوبی دارند. از این طرف هم نگاه می‌کردم، می‌دیدم نیازهایی دارد. متعه یقیناً بهتر هست تا به سمت گناه برود. من بحث شرعی قضیه را نگاه می‌کردم. 

ـ چی شد که خود شما متعه را تجربه کردید؟ 
بعد از جدایی من، اولین بار من جایی کار می‌کردم و آقایی به من پیشنهاد داد. من قبول نکردم. 

ـ چرا قبول نکردید؟ 
ترسی بود… 

ـ چه ترسی؟ 
من تازه جدا شده بودم و می‌ترسیدم که باز در رابطه‌ای بیفتم که رابطه مریضی باشد و از نظر روحی درگیرم کند. یکی هم نگاه خانواده. 

ـ به این فکر نکردید که می‌شود به خانواده نگفت؟ 
چرا خب؛ ولی این احساس بد که می‌خواهم کاری را بی‌اطلاع خانواده انجام دهم، همیشه بود و مرا درگیر می‌کرد. بعدتر هم پیش آمد که این پنهان‌کاری بود؛ ولی فقط تا مدتی بود و بعدش ترجیح دادم با مادرم در میان بگذارم. 

ـ وقتی به آن آقا نه گفتید، سعی نکرد شما را توجیه کند؟ 
آن آقا اول پیشنهاد یک رابطه دوستانه را داد. بعد پیشنهاد عقد موقت را داد. بعد خیلی جدی پیشنهاد که به صورت دائم، همسر دومش بشوم. 

ـ تفاوت سنی شما چقدر بود؟ 
۸-۷سال و بچه هم داشت. 

ـ چرا چنین احساس نیازی بود؟ یعنی کاستی‌هایی از طرف همسرش داشت یا به خاطر اینکه کسی را دیده که خیلی دوست دارد با او باشد و … 
هر دو با هم بود؛ یعنی اولی باعث شده بود که دومی به وجود بیاید و علاقه‌ای را بیرون از فضای خانواده جست‌وجو کند. همین را هم دقیقاً به من گفت. بعد هم ماجرا به جایی رسید که من همه‌ی این‌ها را به همسرش گفتم. من و همسرش با هم دوست بودیم. با اینکه من حق می‌دهم که ظرفیت نداشته باشد و سخت باشد برایش قبول این قضیه؛ رابطه ما به هم خورد. 

ـ فکر نکردید که گفتن این قضیه و شرح دلایلش رابطه آن‌ها را خراب کند؟ 
سعی کردم طوری بگویم که این اتفاق نیفتد. ابتدا هم خودش چون حدس زده بود و به من زنگ زد. اولش وقتی ماجرای ابراز علاقه همسرش را به من فهمید، خیلی ناراحت شد. مدام می‌گفت چرا باید اینطور شود! من دلایلش را گفتم. اول همه تقصیرات را گردن همسرش انداخت؛ اما بعد قبول کرد که کاستی‌هایی داشته؛ ولی باز نمی‌توانست بپذیرد که این دلیلی شود که همسرش سراغ زن دیگری برود. آن موقع خیلی خوب و دوستانه با من برخورد کرد، ولی بعد به تحریک اطرافیانش رفتار خیلی بدی با من داشت. در حالی که من خودم اصلاً نمی‌خواستم در آن فضا بمانم، سعی کرد من را بیرون بیندازد! 
علی‌رغم میل باطنی من رابطه ما قبل از این اتفاقات، خانوادگی شده بود و چندبار هم منزل ما آمده بودند. همسرش پیگیر برخی کارهای من بود. من ناخواسته وارد این ماجرا شدم و این آقا خودش را وارد زندگی من کرده بود و سعی می‌کرد به هر نحوی شده من را در این رابطه نگه دارد. 

ـ حالا از اولین باری بگویید که متعه را قبول کردید. 
اولین بار، ۸-۷ ماه بعد این قضیه بود. همان احساس نیاز به بودن یک نفر که با خواهرم و یکی از دوستانم در موردش صحبت کردیم و هر دو در این فکر بودند که اگر مورد خوبی بود، ما را با هم آشنا کنند. یکی دو مورد حتی خواهرم معرفی کرد که صحبت کردیم و من به دلایلی نپذیرفتم. مثلاً یکی‌شان اصلاً از نظر اعتقادی به من نمی‌خورد؛ حتی اگر می‌گفتیم که الان بی‌محرمیت با هم رابطه داشته باشیم، برای این فرد مهم نبود! 

ـ شما گفته بودید که کسانی معرفی شوند؟ 
بله؛ من به خواهرم گفته بودم که نیاز دارم، هم به لحاظ روحی و هم به لحاظ جسمی که کسی کنارم باشد. بعدتر دوستم هم کسی را معرفی کرد. بعد از مدتی که از آشنایی ما گذشت، من خودم پیشنهاد دادم که محرم بشویم. آدم بسیار با اخلاقی بود؛ تمایل و موقعیت این رابطه را هم داشت. این اولین بار بود. 

ـ یعنی موقعیت این فرد چطور بود؟ 
نزدیک سی سال داشت و تا آن زمان همیشه تنها بود. نیاز متقابل به این ارتباط را داشت. 

ـ چطور شد از مخالفت بار اول به این موافقت رسیدید که خود شما پیشنهاد دهنده بودید؟ 
شاید آن نگاه ترس‌آلود، دلیل چندم باشد و من دلایل دیگری داشتم که گفتم نه. آن زمان من تازه جدا شده بودم و اصلاً نمی‌ خواستم وارد یک رابطه جدید عاطفی بشوم. آن رابطه هم دقیقاً داشت عاطفی شروع می‌شد. آن آقا قبل از هر چیز به من ابراز علاقه می‌کرد. 

ـ از سختی جدایی در صورت شروع عاطفی قضیه می‌ترسیدید؟ 
بله. در چنین حالتی معمولاً دلایل شروع یک رابطه منطقی نیست؛ احساس نیاز واقعی نیست. همه چیز درگیر احساسات لحظه‌ای هست که می‌آید و می‌رود و زود هم تمام می‌شود. تعهدی بر پای‌بندی نیست؛ چون دوست داشتن تعهدی نمی‌آورد برای فرد؛ اینکه می‌گوید من تو را دوست دارم، تعهد نمی‌آورد! و تنها زن را وابسته به یک محبت غیر واقعی می‌کند. 

ـ طرف مقابل چرا داشت به این رابطه موقت تن می‌داد؟ مجرد بود یا متأهل؟ 
مجرد بود. نسبت به اطرافیان و دوستانش خیلی کم درگیر رابطه با جنس مخالف شده بود. همین باعث شده بود که محجوب باشد. یک نگاه اخلاقی به موضوع داشت؛ می‌گفت من عذاب وجدان می‌گیرم که با دختری ارتباط داشته باشم و نخواهم که با او ازدواج کنم. ولی چنین مشکلی را با شرایط من نداشت و می‌گفت تو شرایط محرمیت موقت را داری و من و تو می‌توانیم محرم شویم. 

ـ این آقا شرایط ازدواج دائم را نداشت؟ 
خودش این طور می‌گفت که ندارد. 

ـ نگران قضاوت بقیه نبودید؟ 
اوایل به خانواده نگفتم؛ ولی بعد از مدتی گفتم. برخوردها بد بود. هنوز هم این موضوع حل نشده. مادرم بعد از مدتی که موضوع را گفتم، خیلی راحت و منطقی به من حق داد و کنار من بود. ولی اعضای دیگر خانواده این طور نبودند. 

ـ بار اول زمان محرمیت چه مدتی بود؟ 
حدود یک سال و نیم با هم بودیم. حالا قطع می‌شد و مدتی فاصله می‌افتاد و باز صیغه می‌خواندیم. بعد از آن یک سال و نیم هم این طور نبود که مرا رها کند؛ هنوز هم خبر می‌گیرد و گاهی مشکلی داشتم، می آید کمک من. 

ـ چرا قطع شد؟ 
وابستگی ایجاد شده بود و ترس از اتفاقاتی که این وابستگی ایجاد می‌کرد. مادر آن شخص متوجه ارتباط پسرش با یک زن مطلقه شده بود و ترس و نگرانی خود را دائما به ما منتقل می‌کرد. بیشتر من به خاطر حرفی که مادرش زده بود خودم را کنار کشیدم. گفته بود از زن‌های بیوه باید بترسی و این نگاه خیلی آزاردهنده بود. 

ـ در این مدت یک سال و نیم، خواستگار نداشتید برای ازدواج دائم؟ 
داشتم. 

ـ احساس عذاب وجدان نمی‌کردید؟ 
چرا خب؛ خواستگاری داشتم که جدی هم شد. در مراحل اولیه که داشتیم آشنا می‌شدیم، من در دوران عده‌ی محرمیت موقتم بودم. یعنی خواستگار که آمد و قرار شد من فکر کنم، صیغه را باطل کردیم. من در این دوران که از طرفی دوره عده عقد موقتم با آن آقا بود و از طرفی با این خواستگارم به طور جدی حرف می‌زدم، دائماً با خودم درگیر بودم. 

ـ به خواستگار قضیه‌ی این محرمیت موقت را نگفته بودید؟ 
نه؛ ظرفیت پذیرش این موضوع نیست. زمانی رسید که من مجبور شدم قضیه را بیان کنم. رفت و آمد خانوادگی بود و همه گفتند که با هم محرم شوید و از طرفی من شرعاً نمی‌توانستم! من مجبور شدم که قضیه را با خواستگارم مطرح کنم و همین امر، آغازی بود بر اینکه یک بی اعتمادی و بی محبتی پیش بیاید. از محبت آن آقا به من کاسته شد. این موضوع به هم خورد و یکی از دلایل اصلی‌اش هم همین قضیه بود. 
وقتی من موضوع را گفتم، مثالی زد که هر وقت من به آن فکر می‌کنم، برایم خیلی تلخ است. روایتی از پیامبر نقل کرد با این مضمون که اگر مرد مسلمانی با یک زن فاحشه ازدواج کند و باعث اصلاح او شود… این مثال را درباره من زد! وحشتناک بود. این باعث شد که اولین برخورد منفی بین ما پیش بیاید. من گفتم اگر شما دارید یک شرایط کاملاً حلال را با همچین شرایطی قیاس می‌کنید، سکوت می‌کنم و شما را به همان دین و پیامبری که از آن حرف می‌زنید، وا می‌گذارم. سعی کرد توجیه کند؛ ولی این توجیه‌ها هیچ‌وقت فایده نداشت. هنوز هم سعی می‌کنم به آن مثال که به شدت آزار دهنده بود فکر نکنم. 

این یکی از آسیب‌های بزرگ عقد موقت هست. ممکن هست گاهی از یک دختر باکره پرسیده شود که تا به حال کسی را دوست داشتی؛ ولی وقتی خانم مطلقه یا بیوه‌ای قرار هست ازدواج کند و از او می‌پرسند آیا با کسی بودی یا نه، منظورشان این هست که آیا تا به حال محرم موقت کسی بودی! این طور وقت‌ها دروغ گفتن خیلی سخت است و گفتن حقیقت سخت‌تر از آن! چون شما وقتی حقیقت را می‌گویی باید یک عمر برای خودت نگاه‌ها و حرف‌های تلخ و آزاردهنده را بخری در حالی که کار اشتباهی انجام ندادی! 
فقط همین بیوه یا مطلقه بودن یک سری سختی‌ها دارد؛ چه رسد به اینکه بگویی من در این مدت با کسی دیگر بودم! حتی اگر این رابطه حلال باشد. همان خواستگاری که گفتم، نگاهش یک نگاه کاملاً منفی بود. با اینکه فرد کاملا مذهبی‌ای هم بود. 

ـ این نگاه، نگاه شرعی نیست؛ نگاه عرفی‌ست… 
نگاه عرفی هست؛ ولی این آقا و کسان دیگر آن را با شرع مخلوط می‌کنند. خیلی وقت‌ها می‌گویند تقوا داشته باشید و تنهایی و عواقبش را تحمل کنید؛ متعه برای شرایط خیلی خاص است. من این را قبول دارم که برای شرایط خیلی خاص است، مثلاً دختر باکره تا وقتی از سن ازدواج نگذشته، شرایطش با مطلقه یا بیوه متفاوت است. اما اینکه بگوییم تقوا داشته باشید و این هم یک جور امتحان است و تحمل کنید، درست نیست. گاهی پیامدهای این تنها ماندن برای یک زن جبران ناپذیر است. اما متاسفانه این نگاه‌های بسته که با استدلال‌های اخلاقی توجیه‌اش می‌کنند وجود دارد. 

ـ فرد مطلقه یا بیوه این امکان را ندارد که گزینه‌هایی مثل خود را بیابد و با واسطه پیشنهاد ازدواج دائم بدهد که نخواهد سراغ متعه و آسیب‌هایش برود؟ 
این هم می شود، ولی باز ریسک هست. به خاطر نگاهی که در جامعه ما نسبت به بحث خواستگاری خانم از آقا وجود دارد. وقتی خانم پیشنهاد می‌دهد، آقا پایش را عقب می‌کشد. خانم‌هایی که شرایط خاص دارند، حتی گاهی یک ابراز علاقه‌ی ساده هم نمی‌توانند بکنند. برای دخترها هم سخت هست، اما برای خانم بیوه یا مطلقه قضیه ناممکن هست تقریباً؛ انگار محکوم هستند به یک سری چیزها. نگاه عرفی جامعه محکوم‌شان کرده، اصلاً نگاه شرعی این‌گونه نیست. 

ـ آسیب‌هایی که مد نظرتان هست، چیست؟ 
یکی از آسیب‌های متعه، این هست که چون دائم نیست و تحت شرایطی اتفاق می‌افتد، بعد از یک مدتی گاهی کوتاه، گاهی طولانی آن آقا می‌رود؛ و هیچ تضمینی وجود ندارد که آن خانم بعد از آن رابطه ازدواج دائم کند و چون یک مدت رابطه‌ای را تجربه کرده، تحمل این تنهایی دوباره خیلی سخت‌تر است. بعد برای جبرانش مجدداً با کسی دیگر وارد یک رابطه‌ای می‌شوند، بعد آن تمام می‌شود و یکی دیگر و … عملاً این قضیه تبدیل می‌شود به یک خودکشی تدریجی. در حالی که این موضوع برای مرد اینگونه نیست؛ مرد می‌تواند در آن ِ واحد با چند نفر باشد و حتی در تمام طول زندگی‌اش اینگونه باشد. مردها کمتر خسارت روحی به‌شان وارد می‌شود. بعد هم آقایی که تجربه متعه دارد، اگر هنگام ازدواج دائم آن را مطرح کند، چندان منفی تلقی نمی‌شود؛ حتی برخی نگاه مثبت دارند که چه جوان خوبی بوده که نیازش را از راه شرعی بر طرف کرده و سراغ گناه نرفته است. اما یک خانم نمی‌تواند اینگونه باشد؛ خانم در چنین روابطی محکوم است و در جامعه‌ی ما عرف نیست که خانم‌ها از این نیازشان حرف بزنند. عرف نیست که بماند؛ اصلاً نگاه منفی هست. 

ـ این آسیب‌ها برای زمانی هست که فرد موضوع را به خواستگارش بگوید؛ اگر نگوید، چطور؟ 
وقتی سؤال می‌شود، چاره‌ای جز گفتن نیست. از طرفی وقتی گفته نمی‌شود، یک ترسی همیشه با آدم هست که اگر رابطه یا رابطه‌هایی را که من در آن بودم، یکی‌اش را این آقا متوجه شود، چه می‌شود! 

ـ راست گفتن هم باعث از دست دادن یک زندگی می‌شود که! 
از دست دادن یک زندگی خیلی بهتر است از اینکه تو وارد یک زندگی بشوی که همیشه به تو یک نگاه تحقیرآمیز می‌شود. بیشتر هم مذهبی‌ها چنین نگاهی دارند؛ چون اساساً این حرفی که ما می‌زنیم در مورد افراد مذهبی هست دیگر؛ غیرمذهبی‌ها که برای‌شان فرقی نمی‌کند! مذهبی‌ها انگار بیشتر این نگاه را دارند که خانم یک مدت تنهایی و پیامدهایش را تحمل کند، بالاخره یک مورد مناسب برای ازدواج دائم پیش می‌آید! 
نگاه به خانمی که چنین تجربه‌هایی دارد، نگاه به عنوان یک زن هرزه است! (سخت بود گفتن این لفظ، ولی دقیقاً این عین نگاهی‌ست که به چنین زنی دارند، در حالی که اصلاً گناهی نکرده است) توقع دارند زن در هر شرایطی که هست، با سختی تحمل کند و منتظر بماند تا کسی با اسب سپید بیاید! این توقع بی‌جایی است و نگاه شرعی هم نیست. چرا زن باید از راه میانبری که خدا برای او گذاشته، استفاده نکند؟! یکی دیگر از آسیب‌های متعه، همین نوع نگاه است؛ موردی که در مصاحبه‌های قبلی زنان‌پرس اصلاً به آن اشاره نشده است. 
آیا می شود شرط کرد که طرف مقابل تا زمان فراهم شدن شرایط ازدواج دائم، بماند؟ طبیعتاً نمی‌شود. از طرفی گاهی هم خانم می‌خواهد عقد باطل شود که آقا این کار را نمی‌کند. از مواردی هم که باید مراقب بود، پیشگیری از بچه‌دار شدن است. 

ـ این‌ها که گفتید، همگی تابعی از نگاه بیرون است، اما نگاه خودت چطور؟ در درون خودت چه احساسی داری؟ 
من همیشه نه اینکه رضایت کامل داشته باشم و بگویم که از این شرایط راضی هستم، ولی چون شرایطی هست که خدا برای من خواسته، رضایت می‌دهم. منظورم از شرایطی که خدا خواسته، روابطم نیست؛ مطلقه بودن است و اینکه شرایط و گزینه مناسب برای ازدواج دائم برای من تاکنون پیش نیامده، و از طرفی نیازهایی که وجود دارد و من به خاطرش وارد یک رابطه می‌شوم. همیشه به خاطر این خواست الهی پیش خدا گله می‌کنم اما وقتی سختی‌ها و قضاوت کردن‌های دیگران و نوع نگاه‌شان هست، در این موضع قرار می‌گیرم که به خودم حق می‌دهم. همیشه یک جور خودم را قربانی نگاه‌های جامعه احساس کردم. 

ـ تا حالا با چند نفر چنین ارتباطی داشتید؟ 
۴نفر 

ـ چرا هیچ کدام از این ۳ نفر اینگونه نبود که اگر هم موقت هست، ثابت باشد؟ 
همیشه این موضوع را خودم مطرح می کردم. در ابتدای همان رابطه. من همیشه وقتی می‌خواهم وارد رابطه‌ای بشوم، دوست دارم طرف مقابل صادق باشد و من بدانم چرا وارد این رابطه می‌شود؛ فقط نیاز جنسی‌ست یا روحی یا قرار است چقدر وقت بگذارد و …؛ یعنی آگاهانه وارد رابطه بشوم. خیلی وقت‌ها ولی این صداقت وجود ندارد؛ با یک اسم دیگری شروع می‌کنند؛ عاقلانه جلو نمی‌آیند و صادق نیستند. من یک چیزی را راحت بگویم، خیلی از آقایانی که سراغ این رابطه می‌آیند، قسمتی از روحشان می‌لنگد؛ مریض هستند! خیلی وقت‌ها خودشان نپذیرفته‌اند تنها نیاز جنسی آن‌ها را به یک رابطه کشانده. و همین گول زدن خودشان باعث می‌شود با طرف مقابل هم صادق نباشند و در نهایت در طول رابطه به آن خانم صدمات زیادی وارد می‌شود. 

ـ حتی اگر مجرد باشند؟ 
نه؛ در مجردها خیلی کم هست. من بهترین رابطه‌ای که داشتم، با همان آقا بود که مجرد بود. باقی هم مجرد بودند، اما تجربه ازدواج و طلاق داشتند. او که اصلاً ازدواج نکرده بود، خیلی بهتر از دو نفر دیگر بود. 

ـ حالا هر کدام این‌ها در ذهن تو یک خاطره‌ی تلخ هستند؟ 
نه؛ اولی این طور نیست. باقی اما تلخ هستند. چون هر کدام قسمتی از وجود مرا با خود بردند در قبال چیزی که به دست نیاوردم. یک زن وقتی وارد رابطه‌ای با یک مرد می‌شود، فقط جسمش را در اختیار آن مرد قرار نمی‌دهد، روحش را هم می‌گذارد. در صورتی که مردها این طور نیستند. بعد وقتی آدم در ازای دادن روحش چیزی به دست نیاورده است، دقیقاً مثل این هست که قسمتی از خودش را داده و رفته! برای چه چیزی؟ هیچ وقت جواب این سوال را پیدا نمی‌کنید. 
اگر به شکل خوبی تمام شده باشد، این حس نیست. مثلاً در مورد اول برای من این طور نشد. حتی بعد آن هم به من زنگ می‌زد و جویای احوالم بود. حتی اگر مشکلی داشتم، برایم حل می‌کرد. این یعنی من تنها جسمم را با این فرد به اشتراک نگذاشته بودم؛ همانطور که خودش. یعنی آن شخص این نگاه را نداشت. در کنار داشتن جسم من به روح من هم اهمیت می‌داد. 

ـ چرا جدا شدید؟ 
داشت وابستگی عاطفی پیش می‌آمد؛ بیش‌تر هم از طرف من… 

ـ شما به خاطر این مسئله یک موقعیت ازدواج را از دست دادید؛ ناراحت نیستید؟ 
به خاطر او نبود؛ فقط یکی از دلایلش او بود. نه؛ من از او ناراحت نیستم. از نگاه‌ها و برخوردهای دیگران ناراحت هستم. خود این قضیه یک امر شرعی است؛ اما به این قضیه شرعی خیلی بد نگاه می‌شود. نگاه این هست که من باید منتظر می‌ماندم و با همه سختی‌های تنهایی می‌ساختم تا یک نفر با اسب سپید بیاید دنبال من! وقتی خدا یک راه میانبر برای من قرار داده است، چرا استفاده نکنم؟ 

ـ تا به حال شده که این قضیه را به کسی پیشنهاد کنید؟ 
نه، مستقیم به کسی پیشنهاد ندادم… 

ـ فکر می‌کنید به چه کسانی می‌شود پیشنهاد داد که از متعه استفاده کنند؟ 
خود پیشنهاد، پیشنهاد بدی نیست؛ خصوصاً به کسی که نیاز روحی و جسمی دارد و یا احتیاج به یک حمایتی دارد. ولی مهم است که با چه کسی! این «با چه کسی» خیلی سخت هست برای زنان که خودشان نمی‌توانند پیشنهاددهنده باشند. باید منتظر باشد که برایش پیش بیاید. 

ـ فرد چه شرایطی باید داشته باشد که سراغ متعه رفتن برای او مجاز باشد؟ 
(سکوت طولانی) دارم فکر می‌کنم؛ خیلی سخت هست به کلمه گفتن. تمام احساس نیازی که تنهایی برای یک آدم می‌آورد؛ هم روحی، هم جسمی. گاهی شرایط اجباری زندگی اجتماعی و اقتصادی هم موجب می‌شود یک زن نیاز به یک حامی داشته باشد و همیشه شرایط ازدواج دائم فراهم نمی‌شود. وقتی هم شرایط ازدواج دائم فراهم نباشد، متعه راه حل خوبی است. 

ـ بین مرد و زن تفاوت هست در این شرایط؟ 
به نظر من مردهایی که می خواهند ازدواج موقت داشته باشند و همسر هم دارند، بهتر هست که همسر دوم (دائم) بگیرند یا حداقل مدت عقد موقت‌شان خیلی طولانی باشد، شبیه یک ازدواج دائم. 

ـ چرا؟! 
چون این طور بیش‌تر از خودشان به زن دوم توجه می‌کنند. زمان و تعهد بیشتری نسبت به او دارند. ولی مرد متأهلی که فقط به خاطر خودش دنبال عقد موقت می‌رود، نرود بهتر است! چون زن‌ها حتی در یک رابطه‌ی موقت خیلی خوب هم احساس رضایت کامل ندارند، چون موقت است. همین موقت بودن خیلی آزاردهنده است. حتی وقتی با کسی که مجرد است، ارتباط برقرار می‌شود، این واقعیت که این آدم یک روز تمام می‌شود و من هم برای او تمام می‌شوم و و اینکه شاید تو تنها بمانی ولی آن شخص یک ازدواج دائم داشته باشد. اینها خیلی آزاردهنده است. 
شاید در مورد مردی که متأهل است، این احساس کمتر باشد و خانم دوم حتی یک احساس پیروزی هم داشته باشد. این یک واقعیت زنانه است. اگر آن آقا برای خانم دوم وقت بگذارد؛ محبت کند، آن خانم این تعلق و تعهد را به عینه می‌بیند. 

ـ خانمی که با عقد موقت به همسری مردی درآمده، کجا و چطور می‌تواند همسرش را ببیند؟ چون پنهان هم هست اغلب. 
اول باید دید دلیل عقد موقت چیست. یک زمانی یک دختر و پسر مذهبی کم سن و سال می‌خواهند با هم باشند، با هم بیرون بروند، دست هم را بگیرند و نمی‌خواهند به گناه بیفتند؛ اینها با هم عقد موقت داشته باشند، نیاز به جایی هم ندارند! چون می‌خواهند رابطه‌شان در همان حد باقی بماند. ولی وقتی قرار است رابطه فراتر از این برود، آقا یا خانم باید یکی شان شرایطش را داشته باشند. 

ـ خود شما چطور؟ کجا هم را می‌دیدید؟ 
خب بیرون با هم بودیم. سینما و پارک و همین فضاهای عمومی. در مورد اول اگر نیاز بود با هم باشیم، طبقه‌ی دوم منزل‌شان می‌رفتیم که با برادرش بودند و هر وقت ما می‌خواستیم برویم، برادرش یا می‌رفت پایین یا کلاً می‌رفت بیرون. 

ـ خانواده این آقا در جریان بودند؟ 
خیر؛ فقط برادرش قضیه را می‌دانست و بعد مدتی هم قضیه را به پدرش گفت. 

ـ موارد بعدی چطور؟ 
یکی از آن‌ها که قرار بر ازدواج بود و طبیعتاً یا منزل ما بودیم یا منزل ایشان. بعدی هم آن آقا منزل مجردی داشت و تنها زندگی می‌کرد. آخری هم منزل یکی از دوستانش که مجرد بود، می‌رفتیم. 

ـ در دوره عقد موقت وظایف همسری چگونه ایفا می‌شود؟ 
بیشتر آقایان تصورشان این هست که دلیل متعه نیاز جسمی‌ست. برایشان مسئولیت نمی‌آورد که بخواهند وظیفه‌ای برای خودشان قائل شوند. هر کاری هم انجام دهند به نظر خودشان لطف است! مگر اینکه قبلش شرط شده باشد؛ حالا چه به لحاظ مالی و چه زمانی که باید بگذرانند و … البته این در همه موارد صدق نمی‌کند. 

ـ مهریه چه در نظر می‌گرفتید؟ 
از یک شاخه گل تا یک مبلغی پول. 

ـ با تمام شدن زمان متعه، احساس خلاء عاطفی پیش نمی‌آید؟ 
طبیعتاً پیش می‌آید. در همان دوران هم با فکر کردن به اینکه «یک روزی تمام می شود»، این احساس پیش می‌آید. این حس موقت بودن، آزاردهنده است؛ خصوصاً اگر رابطه خوبی باشد. 
اینکه آدم همسر موقت مردی شود که همسر دارد، اصلاً جالب نیست؛ مگر اینکه آن آقا واقعاً دلیل قانع کننده‌ای داشته باشد یا اینکه شرایط مالی‌اش را داشته باشد و شرایط دیگر را؛ طوری که وقت گذراندن با همسر دوم به زندگی اول آسیبی وارد نکند. در غیر این صورت جالب نیست کسی که همسر دارد، سراغ متعه برود. 

ـ شاید بعد مدتی همسر دوم هم مثل همسر اول، دلش را زد و رفت سراغ بعدی! 
اگر بنا بر دل زدن باشد که باید حق بدهیم به نگاه منفی‌ای که وجود دارد! چنین آدمی یقیناً بیمار هست. الان جالب است که خیلی از کسانی که واقعاَ شرایط متعه را دارند، ساکت هستند و خودشان را سانسور می‌کنند. نیازشان را نمی‌گویند؛ حتی فکر کردن به چنین نیازی را موجب شرمندگی پیش خودشان می‌دانند. کسانی خیلی به خودشان جسارت این کار را می‌دهند که چندان نیاز و دلیلی هم نداشته است. تنوع‌طلبی چیز خوبی نیست؛ خیلی اساتید اخلاق این تنوع طلبی را سرزنش می‌کنند. گاهی ایراد از کم گذاشتن همسر اول هست که این طور مواقع مرد حق دارد. 

ـ برخی هم متعه را خلاف حقوق زن می‌دانند که فقط منفعت مرد را تأمین می کند… 
واقعاً این طور نیست؛ چون نیاز دو طرفه هست. مگر زن نیاز جنسی یا روحی و عاطفی ندارد؟! تنهایی هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها آزاردهنده است. خدا در قرآن می‌گوید ما زن و مرد را برای آرامش همدیگر قرار دادیم؛ نمی‌گوید زن برای آرامش مرد! 

ـ الان منتظر ازدواج دائم هستید؟ 
بله 

ـ و اگر موردی برای موقت پیش بیاید… 
قبول نمی‌کنم. مواردی هم بوده اخیراً که رد کردم. خسته شدم. به نظرم آن زندگی یک جور خودکشی تدریجی بود. الان ترجیح می‌دهم سختی‌ها را بیشتر تحمل کنم. موقت بودن، خیلی سخت است. حتی اگر خودت با این موضوع کنار آمده باشی نگاه‌های جامعه و اطرافیان همیشه بخشی از ذهنت را درگیر می‌کند و مثل خوره روحت را می‌خورد. 

ـ نظر شما در ترویج و تبلیغ متعه چیست؟ 
ترویجش را مشکلی ندارم؛ چه متعه، چه تعدد زوجات. چون واقعاً آقایانی هستند که توانایی داشتن همسر دوم را دارند و خانم‌هایی هم هستند که به یک همسر دائم نیاز دارند و از طرفی شرایط ازدواج را ندارند. 

ـ همسر اول چه می‌شود؟ 
نگاهی که الان در جامعه نسبت به همسر دوم وجود دارد، چیزی هست که به جامعه‌ی ما تزریق شده است و تا یک زمانی اصلاً در ایران نبوده است. خیلی از آقایان دو همسر داشتند و حتی در یک خانه زندگی می‌کردند. همین الان هم من سراغ دارم دو خانمی را که همسر یک آقا هستند و در آپارتمان کنار هم زندگی می‌کنند. مردی که توانایی روحی و عاطفی و مادی برای تأمین دو زن را داشته باشد، چرا چنین کاری نکند؟! یقیناً جلوی خیلی از فسادها گرفته می‌شود. 

ـ همسر اول چی؟ او که از نظر روحی این قضیه را نمی‌پذیرد.
باید این مورد برای زن اول جا بیفتد. باید اول دنبال این بگردیم که چرا تا یک زمانی هیچ مشکلی نبوده و بعد مشکل‌دار شده! این تفکر از کجا آمده؟! این تفکر در همین ایران ۵۰ یا ۶۰ سال پیش نبوده یا خیلی کم بوده است. 

ـ شما اگر همسر مردی باشد و او قصد ازدواج مجدد داشته باشد، مشکلی ندارید؟ 
اگر توان اداره‌ی دو همسر را داشته باشد، مشکلی ندارم. من خیلی به این قضیه فکر کردم و واقعاً با آن مشکلی ندارم. من نمی‌گویم حالا برود با کسی که خیلی زندگی مناسب و نرمالی دارد، ازدواج کند؛ یک زنی را تحت حمایت خودش بگیرد که نیاز به یک مرد دارد و موقعیت ازدواج برایش پیش نیامده و اگر آن زن (همسر اول) واقعاً یک زن مؤمن خودساخته‌ای باشد، این قضیه را قبول می‌کند. چون یک زن از بسیاری احساسات آزاردهنده مثل تنهایی، عدم امنیت و نیاز نجات پیدا می‌کند. زن‌هایی که تن به متعه می‌دهند، خیلی وقت‌ها دنبال یک پناهگاه هستند؛ بیشتر دنبال یک حامی و یک سرپناه امن هستند. چرا یک زنی که خدا را می‌شناسد، فقط خودش را ببیند و با این قضیه مخالفت کند؟ 

ـ فکر نمی‌کنید شما حسب شرایط خودتان دارید این را می‌گویید؟ 
بله؛ من چون این شرایط را دارم، این حرف‌ها را می‌زنم؛ اما خیلی خوب است که آدم‌ها بتوانند خودشان را جای کسی بگذارند که شرایط این چنینی دارد. پس تکلیف این زن‌ها و تکلیف فسادی که در جامعه ایجاد می‌شود، چه می‌شود؟! فکر می‌کنید همه‌ی زن‌های مطلقه یا بیوه سراغ متعه می‌روند؟ نه؛ بسیاری هم به حرام می‌افتند. گرچه اعتقادات خودشان را هم دارند. ولی مجبور می‌شوند؛ نیاز مالی، بچه‌دار بودن، حالا هر چی! اینها همه زنجیروار به هم ربط دارد. 

ـ با همه‌ی آسیب‌هایی که گفتید و اذیت‌هایی که شدید، باز در آخر می‌گویید درست است؟ 
کار مثبتی است؛ ولی در شرایط خودش. دو طرف باید شرایطش را داشته باشند. نوع نگاه جامعه هم به متعه باید تغییر کند. اصل همین نوع نگاه است که می‌شود از طریق سینما و صدا و سیما و داستان‌نویسی و رسانه‌ها و آوردن مثال‌های خوب و موفق در کنار دلایل منطقی و بررسی شده این نگاه اشتباه را تغییر داد. 

ـ نگران نیستید این مصاحبه که کار شد، به شما در کامنت ها بد و بیراه گفته شود؛ آن هم از سوی قشر اینترنتی ما که خودشان را فرهیخته هم می‌دانند؟ 
احساسم این هست که احتمالاً خیلی‌ها علیه من موضع خواهند گرفت؛ آقایان به دلیلی و خانم‌ها به دلیلی دیگر! خانم‌های متأهل بیشتر البته!

مطالب مرتبط

ویژه های ایران ویج

دیدگاهها (۵۵۱) • لیلا

  خوب درقرآن قانون برده داری هم اومده یعنی الان باید برده داری کنیم؟

  Thumb up 2 Thumb down 4
  • دانیال

   احسنت به شما. مثال خیلی جالب و به جایی بود. ای کاش بعضی ها اندکی تفکر همراه با صداقت و شرافت رو جایگزین پیروی کورکورانه میکردند.

   Thumb up 0 Thumb down 1
 • f

  سلام
  از نظر من صیغه (متعه) یعنی زنای رسمی

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 4 Thumb down 7
 • محسن

  من هیچ نظری نمیدم، اینی هم که دارم میگم خدای احد و واحد میدونه نظرم نیست فقط واسه روشن شدن ماجرا دارم میگم!!! من هیچ نظری نمیدم چون ما کسی نیستیم که بخایم نظر بدیم!!! اون کسی تو کار خدا دخالت میکنه که سر از کار خدا در بیاره!!!! من و شما که رقمی نیستیم که بخایم تو کار خدا فضولی کنیم!!! اونایی که میگن نه منتظر عذاب باشن اینجا نه اون دنیا، چون دارن دین رو تحریف میکنن، مقابله حرفه مستقیم خدا وایستادن بدون دلیل فقط با استدلالات شخصی!!!! دلیل و سند و مدرکم فرااااااااااااااون، حداقلش اگه قبول نمیکنن نگن تو دین نیست و این حرفا، بگن ما قبول نداریم و اما اونایی که قبول دارن، هنر نکردن که دارن از فرمان الهی اطاعت میکنن!!! پس خواهشاً خفه شیم و بزاریم خدا کارش رو بکنه و ما بندگی رو یاد بگیریم!!! اگر این مسئله رو قبول ندارین تمامیه احکام شریعت رو زیر سئوال بردید!!! من بازم در پایان میگم امیدوارم خدا من رو ببخشه اگر نظر دادم!!! من هیچ نظری راجع به احکامی که خدا خودش بهشون عالمه ندارم و نمیخام داشته باشم و دخالت کنم، فقط باهاس گفت چشم، نمیتونی بگی چشم حداقل معرفت داشته باشه نگو غلطه و نیست! با تشکر از عزیزان ببخشید اگر بی احترامی شد به کسی، قصدی نداشتم

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • علی

  و یک مورد دیگه هم هست
  اونم اینه که در احادیث خیلی از متعه تعریف شده و مورد ستایش قرار گرفته و گفته شده بعد از نزدیکی وقتی غسل میکنند و آب غسل از رو مو هایشان پایین میریزد خداوند ثواب…
  و یا هر بوسه یک حسنه نوشته میشه
  که این روایات از امام صادق و پیامبر اکرم بوده
  وحالا بین وجدان و احکام شک بوجود میاد که قطعا حق شک کردن در حکم صریح قرآن رو نداریم
  ولی خانمی که هنوز در سن ازدواجه پسندیده نیست که متعه کنه و خودم شخصا این مورد رو نمیپذیرم
  ولی در مورد خانم های مطلقه ای که میان سال یا بالای۳۷هستن دلیلی برای مخالفت نمیبینم

  Thumb up 2 Thumb down 4
 • علی

  چون انسان کم تحمل است ازدواج موقت را قرار دادیم و ما به نیازهای او آگاه تریم(نمیدونم کجای قرآنه ولی خوندم)
  خدا حکم داده
  و در جای دیگه ای از قرآن گفته اگر برای ازدواج با زنان آزاده توان ندارید واگر میترسید که به گناه کشیده بشید با کنیزها ازدواج کنید
  و در پایان همین آیه گفته که ولی اگر همون ازدواج دائم با کنیزهارو هم نکنید و صبرکنید برای شما بهتره(۲۵سوره نساء)
  حالا ما بیایم بگیم چون خدا گفته پس بریم که بریم
  نه
  خدا گوشت خر رو حرام نکرده پس باید فرت و فرت بخوری؟

  Thumb up 3 Thumb down 2
 • sara

  با سلام به این تنهای بیمار ،راستش را بخواهی اگر روزی بفهمم همسرم با کس دیگری ازدواج کرده ا.ل جستجو در علت میکنم و برای مدتی با او خداحافظی میکنم و از زندگیش میروم تا فکر کند و بخواهد که تنها با من باشد یا دیگری چون همانند شیران زنان نیز پاسبانان عشق در خانواده تحمل دیدن شیر دیگری حتی اگر ضعیف باشد و احتیاجمند به کمک، ندارند من نیز تحمل رقیب ندارم و نخواه داشت اما این خاطره سیاه در قلبم میماند شاید با تماموجود در کنارش بمانم چون روزی دوستش داشتم و لایق عشقم بوده .به چند دلیل برای کارش فکر میکنم :او مردی بیمار است که در نتیجه انتخاب غلطم و تحقیق نادرست خانواده در مرحله آشنایی بوده که تلاش میکنم بهبود یابد و تنها او را مقصر نمیدانم، اگر خانم زیر پایش نشسته که همه به دلبریهایش در محیط کار و بیرون آشنا بوده اند به رئیس و بزرگترش خواهم گفت تا فکر چاره و درمانش باشند .اگر همسرم به زن ساده و نچندان آتش بیار و هوس باز دل ببندد اگر همسرم بیمار نباشد من بیمارم و لایق درمان شدن اگر درمان پذیر نباشم خود از او جدا میشوم البته با دریافت تمام حقوقم در این زندگی که با هم ساختیم.اگر نه من بیمار بودم نه او و نه تاحدی زنی که راضی به همسر دوم بودن است، به هر حال چنین زنی بیمار است و نیاز به درمان دارد، اینبار کوتاهی هایی از جانب من و از جانب او بوده ، من او و خود را هرگز نمیبخشم که چرا نتوانستیم نیمه پر کننده هم باشیم و این دنیا را با کوتاهی در قبال خودمان تمام کردیم.

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 4 Thumb down 4
 • بهمرام

  بک نگاه ساده و بی سوادانه هم به این ماجرا موید این نکته هست که عمل این خانم حالا سنجیده یا نسنجیده ضربات مهلکی به زندگی خودش و چندین نفر وارد کرده! جریان زندگی چندین نفر رو عوض کرده و به تنهایی یک بیماری روانی تمام عیار رو براش به ارمغان آورده که هنوز خودش حسش نکرده و یک نگاه موشکافانه تر به این ازدواج و روابط اطراف این خانم تداعی گر ازدواج و طلاق فرانسویه که غیرت و حیا در نایاب این روابط هست! من ازدواج موقت را نه رد می کنم و نه تایید ولی آیا اسلام در پیش روی انسان فقط دو راه قرار داده ؟! یعنی یا زنا و یا متعه؟!آیا راه دیگری به نام عفاف قرار نداده؟! اگر قرار نداده پس تهذیب و خود سازی مسلمان کی اتفاق می افتد ؟ هروقت هوس خانم به دلش زد یکی را صیغه کند و چند شبی و روزی خوش بگذران و تا دلش را زد یکی دیگر! این با فحشا چه تفاوتی دارد؟! پس اگر یک خانم متاهل دچار همین مشکل آقایان شد چه باید بکند؟ مگر نه این است که قوانین اسلام مو لای درزش نمی رود؟
  این خانم اگر متعه نمی شد چه بسا آن خواستگار خوشبختش می کرد ولی یکسال یکسال و چند ماه چند ماه با آقای فلانی و بهمانی و سیر و صفایی و احتمالا بچه ای که فرزند طلاق هست بی برو برگرد و سرانجامی تاریک!
  اسلام متعه را حلال کرده ولی نه با این کیفیت! حلال نکرده که واجبات را وا بگذاریم و هر روز بر طبل مستحبات بکوبیم. این همه حکم اسلام! چرا به این یکی گیر داده اید
  بجای این شرایط ازدواج دائم جوانان را جور کنید. فرهنگ سازی کنید
  خدایا
  خودت به داد این مردم برس …

  Thumb up 3 Thumb down 1
 • منتظر بحث درست و حسابی ام میتونید منطقی ج بدین

  آهای ادم خوب ها که گفتین این خانم فاحشه اس ، این یک خانومه که با ۴ نفر رابطه داشته در زمانی که دیگری تو زندگیش نبوده اگه اون فاحشه است مردایی که همزمان با ۲ نفر رابطه دارن چی هستند؟
  پسرایی که همزمان ۵ تا دوست دختر دارن و با افتخار راجب لب گرفتن از این یکی و کار دیگه با اون یکی پیش بقیه دوستاشون صحبت میکنن
  این خانوم د شانسه اگه یه ادم خوب میومد تو زندگیش حتما ازدواج دائم میکرد، مشکل مردهای هوس باز هستند که فقط این بیچاره رو موقت خواستن
  در یه کلام ازدواج موقت این بنده خدا رو ازار داده
  اما رو روان مردای کثیف جامعه ما(منظور همه نیستن ،اما خیلی ها رو شامل میشه) هیچ اثری نمیذاره
  از ریش و پشم داراش تا سه تیغه هاش

  Thumb up 0 Thumb down 1
 • زن

  اول اینکه تو جامعه ما مسئله شرع و عرف خیلی وقتها جاشون با هم عوض شده من کسی هستم که این تجربه رو دارم ۵ساله با همسرم هستم طی این مدت نسبت به هم وفادار و صادق بودیم همین ازدواج موقت باعث شده خیلی از رفتارهای ….نداشته باشیم یا حتی بهش فکر نکنیم هر چند که در تمام زندگیها چه مجردی چه ازدواج دائم وچه موقت مشکلاتی وجود داره اما مهم طرز مواجه ما با مشکلات هست.در ضمن بعضی خانومها رو دیدیم که نوشتن اگر همسر خودتون بود …حتی این سوال پرسیدنش هم درست نیست وخیلی زشته. با آرزوی روزی که قلبهای ما در آرامش باشند

  Thumb up 2 Thumb down 1
 • متاسف

  حاضرم شرط ببندم اگه متعه واسه خانوماهم حلال بشه فرداهمه این اقایونی که ازش دفاع کردن میان برضد متعه فحش وفحش کاری راه میندازن

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 8 Thumb down 5
 • نام...

  برخی اقایون معتقدن اگه متعه نکنیم پس زنا کنیم؟!!!یعنی باید یکی را انجام دهند
  خیلی رذالتها هست که برخی مایل ب انند کاش اسلام من دراوردی شما حلال ان راهم ارائه میکرد مثلا
  علاوه بر زنای حلال
  دزدی حلال
  قتل حلال
  کتک حلال
  دروغ حلال
  غیبت حلال و……..!!!!!!!!!!!
  من الان گرسنه ام زود یه راه بهم معرفی کنین چطوره واسه گرسنگی زیرشکم راه!!!دادین واسه بالای شکم چیکار کنیم؟؟لابد سنگ ببندیم ب شیکممون وتحمل کنیم
  خیلی مضحکه واقعا وحال بهم زن

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 9 Thumb down 7
  • javad

   با این زبانی که داری مشخصه بیل که به قامتت نخورده.بروکار کن.نگین کار نیست.بگین حال نیست آخه همه میخان یه روزه به اوج برسن… .عقد موقت هم برای اهلش حلاله.کسی که راه آخرش باشه و دائم نتونه… .وبعد باید بگم ماقتل حلال داریم.جهد ودفاع//کتک حلال داریم نهی از منکر بقیشم هست خاستی تحقیق کن… .//بعد ازاون اگر دستت جلو بنده دراز باشه همیشه گوشنه ای ولی دست جلو خدا دراز کنی گوشنه نمیمونی.دوست من توقعت بجا کن واز صمیم قلب از خدا بخاه. در مورد خانوم مصاحبه شونده باید بگم از نظرمن عقد موقت درصورتی خوبه که یک بار باشه یا به دفعات زیاد تکرار نشه وبعد از هرکدام یه زمان مشخص بغیر از عده شرعی صبر کنن برای خود سازی نفس تا این حلال خدا به حرام« وبا عرض پوزش» مثل حرزه گاری تبدیل نشه.یعنی با افراد متعدد بودن عادی نشه.وقداست وحیا زنانگی وغیرت مردانگی از بین نرود.برادر کوچک شما۲۴ساله دیپلمه مغازه دارصرفا جهت اطلاع همینجوری

   Thumb up 0 Thumb down 1
 • عارف

  انقد سنگ اسلام روبه سینه نزنید اگه به دین هست که میگه اشکالی نداره مادر یا پدر خوانده با فرزندخوانده خود -پسریا دختر- ازدواج کنه !!!!!!!!پس با این طناب به چاه نروید که ان دنیا تازه متوجه این فریب خواهید شد

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 10 Thumb down 9
 • zahra

  واقعا برای این خانوم متاسفم که خیلی هوسبازه …….

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 19 Thumb down 23
 • roz

  سلام من درباره ی این خانم نظریه ای نمیدم چون ممکن از نظر روانشناسی یادر بچگی یادر همین سن دچارکمبود محبت یامشکلات دیگرباشدک دست به این کار زده ولی بااصل این موضوع مخالفم چون کسانی هستند ک زنهای فوق العاده خوبی داشتند ولی بخاطر این موضوع زندگیشان ازهم باشیده وبدترین ضرر را برای همان خانمی داره ک صیغه میشود چون باهرباررابطه احساس بوچی وبیهودگی وافسردگی به فرد دست میدهد وبه نظر من این زندگی نیست ک خدابرای انسان قرارداده خدا هر انسانی را برای هدفی افریده ک باید باسعی و تلاش توکل بر اوبه هدفش برسد به نظرمن این خانم هم هدفش را گم کرده وباید توکل بر خدامیکرد تاخدایک فرد مناسب رابرایش انتخاب میکردوسر راهش قرارمیدادتا ازدواج دائم کنداین خانم و امسال ایشون تا کی میتوانندبه این کار ادامه دهند وتکلیفشان مشخص نباشد؟ویک سربناه دائم نداشته باشند به نظر من خداازدواج رانه تنهابرای رفع نیاز ها بلکه برای کامل شدن هردونفروتنهانبودهرفرددرمسیر زندگی قرارداده اگر ادم هابااین دیدبه زندگی نگاه کنندهیچگاه طرف صیغه نمیروند.چون شایدازنظرشرعی درست باشدولی ازنظراخلاقی وانسانیت درست نیست

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 9 Thumb down 5
 • somaie

  من بااین کار مخالفم نه به خاطر شرع یا عرف ،خود این خانم نتیجه کار رو بیان میکنن لطمه روحی و صبری که بعد از این ماجراها تحمل میکند بیشتر از بار اول نیست ؟؟؟بعد از این چنین روابطی زن لطمه میبینه وخود اون این رابطه رو خودکشی میدونه خودکشی که روح از بین میره

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 11 Thumb down 4
 • محمد

  از سویی در مواردی ازدواج دائم مقدور نیست. مثل اینکه دو طرف توانایی پذیرفتن مسئولیتهای گسترده ازدواج دائم را ندارند، یا افراد متأهل درمسافرت های طولانی و یا به علل دیگری با مشکل عدم ارضای غریزة جنسی رو به رو می شوند. یا عوامل دیگری، نیاز به ازدواج موقت را به وجود می آورد.
  و اسلام که قوانینش مطابق مصالح و مفاسد حقیقی و متناسب با ذاتیات انسان است، در کنار ازدواج دائم، ازدواج موقت را نیز تشریع کرده و آن را مجاز می داند. البته باید متوجه این نکته بود که قوانین اسلام، همانند قطرات زنجیر به یکدیگر متصل می باشند. و نباید به صورت بخشی و جزئی دیده شوند. یک جزء در یک سیستم می تواند زیبایی بخش باشد، در حالی که اگر از آن سیستم خارج شود و جدا در نظر گرفته شود، جز زشتی نداشته باشد. مثل خال بر روی گونه که سبب زیبایی آن می شود، اما اگر آن خال جدا از گونه باشد، امری قبیح و کریه خواهد بود.

  «أَ فَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْکِتابِ وَ تَکْفُرُونَ بِبَعْضٍ فَما جَزاءُ مَنْ یَفْعَلُ ذلِکَ مِنْکُمْ إِلاَّ خِزْیٌ فِی الْحَیاةِ الدُّنْیا وَ یَوْمَ الْقِیامَةِ یُرَدُّونَ إِلى‏ أَشَدِّ الْعَذابِ وَ مَا اللَّهُ بِغافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ [بقره/۸۵] آیا به بعضى از کتاب ایمان مى‌‏آورید و بعض دیگر را انکار مى کنید؟ پاداش کسى که چنین کند در دنیا جز خوارى نیست و در روز قیامت به سخت‏ترین وجهى شکنجه مى‏شود و خدا از آنچه مى‌‏کنید غافل نیست.»

  بنابر این باید در نظر داشت که همان دینی که ازدواج موقت را تشریع کرده است، مجوزی برای تنوع طلبی و هرزگی نمی دهد و نفس اماره انسان را دشمن ترین دشمنان انسان معرفی می کند:
  «قَالَ النَّبِیُّ ص أَعْدَى عَدُوِّکَ نَفْسُکَ الَّتِی بَیْنَ جَنْبَیْک‏[۱] پیامبر (ص) فرمودند: دشمن ترین دشمنان انسان، نفس میان دو پهلوی اوست. (کنایه از شکم و شهوت جنسی)»

  با این نگاه روشن می شود که ازدواج موقت در جای خود بسیار مناسب و حتی ضروری است. که مقابله با آن، تبعات منفی بسیاری در جامعه ایجاد می کند. حضرت علی (ع) در این باره می فرمایند:
  «لَعَنَ اللَّهُ ابْنَ الْخَطَّابِ فَلَوْلَاهُ مَا زَنَى إِلَّا شَقِیٌّ أَوْ شَقِیَّةٌ- لِأَنَّهُ کَانَ یَکُونُ لِلْمُسْلِمِینَ غَنَاءٌ فِی الْمُتْعَةِ عَنِ الزِّنَا[۲] خدا پسر خطاب را لعنت کند ، اگر او نبود، کسی مرتکب زنا نمی شد، به جز انسان پست! چون مسلمانان به واسطه متعه، نیازی به زنا نداشتند.»

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 12 Thumb down 4
 • محمد

  «فرق ازدواج موقت با رابطه نامشروع چیست؟»
  ،از افرادیکه این سوال را دارند بپرسید: «فرق ازدواج دائم با رابطه‌ی نامشروع چیست؟». چرا اگر یک زن و مرد [چه مسلمان، چه مسیحی، چه بودایی و ...]، اگر حتی بیست سال هم زیر یک سقف با هم زندگی کنند و صاحب سه فرزند هم بشوند، رابطه‌ی آنان نامشروع و فرزندان‌شان حرامزاده قلمداد می‌شود، مگر چه فرقی دارد؟! چرا حتی در قوانین مدنی و حقوقی، کسی که بیست یا سی سال با دیگری زندگی مشترک دارد و سه فرزند هم دارد، نمی‌تواند مدعی شود که من «متأهل هستم» و حتی از حقوق مدنی و اجتماعی یک متأهل نیز نمی‌تواند استفاده کند؟! خواه در ایران یا یک محیط اسلامی باشند و خواه در یک جامعه‌ی غربی مثل امریکا و اروپا و خواه در خاور دور مثل چین، ژاپن، کره و فیلیپین.

  پس، ازدواج که با یک خطبه منعقد می‌گردد، چه در اسلام و مسجد باشد، چه در مسیحیت و کلیسا و چه در زرتشت و معبد و چه در …، قوانین و تعهداتی را بر فرد و جامعه حمل می‌کند که سبب نظام و سلامت روحی، روانی، جسمی، ارتباطی، حقوقی و … شخص و اجتماع می‌گردد.

  به عنوان مثال: قانون نفقه، قانون ارث، قانون مالکیت، قانون حضانت، قانون محرمیت (مثلاً ممنوعیت ازدواج با مادر یا پدر همسر برای تمام عمر)، قوانین مربوط به شخصیت، هویت، ملیت و حقوق مادی و معنوی فرزندان و …، همه قوانین و تعهداتی است که در سرتاسر دنیا، با همین یک خطبه، که زن می‌گوید: خودم را به ازدواج تو درآوردم و مرد هم قبول می‌کند، یا وکیل‌شان آن را می‌خواند، بر فرد و جامعه حمل می‌شود.

  ازدواج موقت نیز، همان ازدواج است، با این تفاوت که پایان زندگی مشترک، به مرگ یا طلاق موکول نشده است، بلکه از قبل تعیین شده و بین طرفین به توافق رسیده است. خواه زندگی مشترک یک ساعت باشد و یا پنجاه سال، وقتی برای پایان آن وقتی تعیین و توافق شد، می‌شود ازدواج موقت و بسیاری از قوانین و تعهدات فردی و اجتماعی ازدواج دائم را جاری و ساری می‌نماید. چنان که اگر کسی ازدواج دائم نمود و پس از یک یا دو ماه به دلیل اختلاف طلاق گرفت و یا همسرش از دنیا رفت، بسیاری از این قوانین در مورد او به اتمام نمی‌رسد.

  پس، از مهم‌ترین تفاوت‌های ازدواج (دائم و موقت) با رابطه نامشروع این است که زمینه‌های بی‌نظمی، بی‌تعهدی، سوء استفاده، رواج فساد و فحشا، ظلم و … را از بین می‌برد. و البته در روابط شخصی نیز بسیار مؤثر است. خیلی فرق دارد که انسان به کسی که با او رابطه جنسی برقرار می‌کند، به چشم همسر نگاه کند و مقابلش متعهد باشد و یا به چشم یک فاحشه و فاسق (زن یا مرد). و این معنا را بانوان که لطیف‌ترند، بیشتر احساس و درک می‌کنند، چون امر بسیار لطیفی، حساس و ظریفی است

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 13 Thumb down 1
 • محمد

  باسلام
  این چه وضع بحث کردنه ، واقعا ادعاهای مارو یه تریلی هم نمیکشه ولی در عمل هیچی نیستیم،نظرات منطقی بدون توهین بهتر از این فحاشی هاست ،فکر کنید ،تحقیق کنید قرار نیست تایید یا رد اینکار به شما آسیبی برسونه که اینقدر عصبانی میشید.
  ظمنا به احکام خدا و دین خدا توهین نکنید چون کفر محسوب میشه حتی اگر از روی عصبانیت باشه و یادآوری میکنم کسی از خشم خداوند در امان نیست.
  ارجاع میدم شمارو به آیه ی ۲۴ از سوره مبارکه نساء
  ترجمه: و زنان شوهر دار( بر شما حرام است) مگر آنها را که (از راه اسارت) مالک شده اید (زیرا اسارت آنها در حکم طلاق است) اینها احکامی است که خداوند بر شما مقرر داشته است اما زنان دیگر غیر از اینها (که گفته شد) بر شما حلال است که با اموال خود، آنان را اختیار کنید ، در حالی که پاکدامن باشید و از زنا خودداری نمایید.
  و زنانی را که متعه (ازدواج موقت) می کنید، واجب است مهرآنها را بپردازید و گناهی بر شما نیست در آنچه بعد از تعیین مهر، با یکدیگر توافق کرده اید.
  (بعدا می توانید با توافق، آن را کم یا زیاد کنید) خداوند دانا و حکیم است

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 7 Thumb down 4
 • حکیم

  ما باید به ایشان حق بدهیم زیرا زن کانون محبت است ونیاز به همدم دارد که باید ازروی عقل وشرع تغذیه شود ایشان نه تنها کار بدی نکرده بلکه بهترین راه را برای درگیر نشدن به گناه را انتخاب کرده فرق متعه با گناه زنا این است که متعه حکم خدا وباعث ارامش روحی ومعنوی است اما زنا دارای عذاب وجدان وخلاف قانون اللهی وعدم ثبات اخلاقی است .

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 6 Thumb down 12
 • یه زن

  Hidden due to low comment rating. Click here to see.

  (کاربران این نظر را نپسندیدند) Thumb up 8 Thumb down 21
  • فرهاد

   Hidden due to low comment rating. Click here to see.

   (کاربران این نظر را نپسندیدند) Thumb up 7 Thumb down 20
  • صداقت

   من یه سوالی دارم خانم همسر موقت:
   شما به چه دلیل ۴ بار ازدواج موقت انجام دادید؟
   شما گفتید که برای ارضای جسمی و عاطفی بوده. چقدر احساساتتون زود عوض میشده. یعنی به تمام همسران موقتتون علاقه داشتید یا تنها برای ارضای جنسی بوده؟
   پس فرقی بین جنس مذکر و مونث نمیبینیم. حتی زن ها هم علاقه شدیدی به چند همسری دارند. منتها به دلیل اینکه شرع این اجازه رو نمیدیده که زن ها همزمان چند همسر اختیار کنند، زن ها هم به این روش روی آورند.
   به آقایون علاقه مند به ازدواج موقت هم که ادعای علاقه شدید به همسرشون رو دارند پیشنهاد میدم که اگر به همسرشون وفادر نیستند دست کم صادق باشند و قبل از ازدواج موقت این مساله رو با همسرشون در میون بگذارند. همونطور که ازدواج موقت رو حق خودشون میدونند، این هم حق همسرانشون است که مطلع باشند.

   (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 19 Thumb down 7
  • شبنم

   faghat bayad begam jaye taaseof dare…………. harzegiii o havasroonit ro nazariin paye in masael……..
   inghad birag hastiin………
   age zanetoon ham hamin kar ro kone baz ham hamin harf ha ro mizaniiid………vaghean motaasefam

   (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 12 Thumb down 2
 • دانیال

  بعضی مواقع اگه فکر کنیم که خدا یه قانونی رو چرا گذاشت راه دوری نمیره…چرا خدا با فاحشگی مخالفت کرد؟!من نظرم اینه که ارزش انسان بالا تر از اینه که بخواد فقط به جنبه جنسی طرف مقابل نگاه کنه آیا واقعا اگه صیغه موقت جاری بشه قضیه فرق میکنه؟با کارهامون بهونه دست زد دیگران ندیم که دینمون رو به تمسخر بگیرند یه کسایی مثل شاهین نجفیو…
  بعضی ها میگن توی احادیث اومده مراجع هم قبولش کردن پس حلاله ولی شما چرا شطرنجو آهنگو این جور چیزا مطرح میشه نظر مراجع یادتون میره؟!من به عنوان یه پسر جوون ایرانی حاظرم گناه بکنم ولی با چیزهایی مثل این خدا و دینشو در دید دیگران کوچیک نکنم

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 15 Thumb down 4
  • نیکی

   کاملا باهات موافقم.چون معلومه که شرف داری.

   Thumb up 4 Thumb down 2
 • محمد

  Hidden due to low comment rating. Click here to see.

  (کاربران این نظر را نپسندیدند) Thumb up 12 Thumb down 22
  • فتانه

   درست است که زن اول و دوم ندارد و خداوند زن و مرد را برای هم افریده، اما ایا زنانی که در رابطه با شوهر خود دچار خلا های روحی و جسمی هستند هم میتوانند متعه کنند با مردی دیگر!!! اینطوری ان مرد دوم هم به گناه نمی افتد و زن نیز با محرم خود خلوت خواهد کرد!!! و همه فوایدی که شما برای زن دوم بیان نمودید برای شوهر دوم نیز میتواند صدق کند!!

   (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 26 Thumb down 7
 • محسن

  با سلام
  دوست عزیزی که نظر من رو خذف کردی لطفا یه سری به آدرس زبر یزن تا بهتر بفهمی که من چی میگم.
  http://www.taahod.com/showthread.php?tid=8831
  من قبول دارم که نیت این خانم که شما با اون مصاحبه کردید خیر بوده و صداقت داشته ولی خیلی از خانمها این صداقت رو ندارند.
  خود من از بابت ازدواج بیچاره و بدبخت شدم نه راه پیش دارم و نه راه پس.
  ولی خدا بزرگه و جواب اونهای روکه به نام دین سو استفاده میکنن رو یه روز به خوبی میده.

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 18 Thumb down 3
 • محمد

  صداقت ایشان در این مصاحبه قابل تقدیر است. همه احکام خداوند حکیمانه هستند از جمله متعه و تعدد زوجاتٰ منتها باید در نسبت با سایر احکام و دستورات خداوند در نظر گرفته شوند.

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 19 Thumb down 8
 • hadi

  من که حرفای این خانومو قبول دارم چون حتما خدا حکمتی برای این کار داشته و هیچ کار خدا بی حکمت نیست به نظر من صیغه تو این دوره زمونه برای کسایی که نمیخوان به گناه آلوده بشن و شرایط ازدواج ندارن خوبه. اسلام دین کاملی پس بیایین واقعا مسلمان باشیم.من و شما به خوبی میدونیم که نیاز جنسی رو باید ۱ جوری ارضاش کرد و به نظر من صیغه راهیه که خدا واسه کسایی گذاشته که شرایط ازدواج ندارن

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 14 Thumb down 11
 • محسن

  با سلام
  خدا رو شاهد میگیرم که از روی غیرت بیجای مردانه و یا با تعصب حرف نمیزنم
  ولی اکثر خانمها اگر شوهرهاشون با یه خانم صحبت معمولی بکنه و یا خدای نکرده اگر به خانمی لبخند بزنه و یا اگر بفهمن که شوهراشون قبل ازدواج دوست دختری داشته چنان ناراحت میشن که حد نداره.
  حالا چطور بعضی از زنها راضی میشن در طول عمرشون با چندین مرد رابطه جنسی داشته باشن و اگر یک روز آدم ساده ای آومد خواست با او ازدواج کنه چیزی از گذشته خود بیان نکنن و پیش خودشون بگن که گذشته گذشته و زندگی جدید را بچسب!!!
  واقعا اسم این عمل نیازه؟ یا یه اسم دیگه داره؟
  هزاران دختر و پسر پاک و درست توی این مملکت زندگی میکنن و لحظه ای به این طور مسائل و اعمال دیگر فکر نمیکنن.
  الان عصر و دوره دیده نشدن آسمان پر ستاره است و عدم بیداری وجدان.
  با عرض معذرت و پوزش از دوستانی که میکن این عمل شرعیه ولی اگر شرع ما درست بود هیچ بچه ای گرسنه نمخوابید و الان هزاران جوان برای مهریه در زندان نبودن و در کل شهر باید گلستان میشد.
  هرچند به نظر همه احترام میذارم ولی نظرم اینه که این عمل هرچند نیاز ضروری یک انسانه ولی از وجدان و شرف به دوره.
  اگر فکر کردید بی ادبی کردم ببخشید.

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 57 Thumb down 12
 • هدی

  چرا بعضی ها اینقدر هوس رو محکوم می کنند؟! هوس چیز بدی نیست و باید ارضا بشه. شیرینی و آزامش زندگی در همینه.

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 19 Thumb down 15
 • رضا

  لطفا همه گوش کنن.با توجه به پیام های دوستان و نظراتشون به نظر من ازدواج موقت برا آقایون هوس و سکس و برا خانوما یه سرپناه و کمک مالیه بیشتر نسبت به هوس گرچه بعضی زنا کلا بیمارن و هوس بازن . نظر من اینه که باید جایی مثل شهر نو وجود داشته باشه که مردا برا رفع نیاز هوس خودشون برن اونجا و همون دو کلمه عربی برا محکم کاری خونده بشه اینجوری زنای فاحشه تو خیابون جم میشن و با آزمایشات سلامتی وارد رابطه با آقایون میشن . بیماری های مقاربتی کمتر میشه.و این خانوم محترم و امثال اون که صیغه موقت میخونن با آقایون مشکل اینو ندارن که مردا برا هوس بیان دنبالشون و اگه کسیم برا صیغهموقت بیاد واقعا برا اینکه زنو تحت حمایت خودش از هر لحاظ قرار بده میاد و مشکل بر طرف کردن هوس جنسی خودشو نداره. آدما صادق ترن تو این رابطه

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 17 Thumb down 3
 • amir

  برایشان آرزوی خوشبختی میکنم!!!شرایط سختی دارند!!!

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 28 Thumb down 2
 • بهرام

  به نظرمن بعضیها هم مشکلاتی دارند که به سمت متعه میرن حتی اگه متاهل باشن حالا به هردلیل روحی جسمی وجنسی مهم اینه که توی متعه هم باصداقت باشن وبه انصاف رفتارکنن هیچ ایرادی نداره

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 10 Thumb down 12
 • سیدآل رسول آبپخش

  بسم الله الکریم:قانونی را که خدای خالق انسان تشریع نموده است نمی توان رد کرد.این خودخواهی انسان است که همه چیز را فقط برای خود میخواهد.انسانی که یکبار در زندگی شکست خورده چرا نباید بتواند نیاز روحی وجسمی خود را برطرف کند؟چرا کسی که می خواهد شرافت خود راحفظ کند،براثر نگاه منفی دیگران نتواند این کار را انجام دهد؟ای کاش می شد نگاه منفی مردم نسبت به این کار تغییر کند.

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 19 Thumb down 9
 • اکبر

  تا وقتی ازدواج موقت در ایران قانونی باشه مردای هوس باز با کلی دلیل و منطق من درآوردی تمایل به انجام این کار را توجیه کرده و انگیزه اصلی (هوس) خودشان را پشت لوای قانونی و حتی اجتماعی این امر پنهان می کنند . من یک مرد هستم و خیلی خیلی به اصول ایمانی پایبندم . ولی با خودم رو راست که میشم میبینم حتی نمیشه بین دو تا بچه ی خودت مساوات و عدالت را کاملاً برقرار کنی حالا چه برسه بین دو زن؟ می دانیم این اولین شرط ازدواج موقت یا مجدده که تقریطباً محاله کسی بتونه به اون عمل کنه .پس این قضیه در همین ابتدا منتفیه. حالا اگه با خودتون صادق باشین میبینین ته ته ازدواج موقت فقط و فقط هوسه……………….

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 54 Thumb down 10
  • محمد

   یعنی خداوند خواسته نعوذ بالله با شرطی که امکانش محاله انسانها را سر کار بذاره؟

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 3 Thumb down 5
  • زهره-

   برای آقایون میشه گفت هوسه ولی برای خانمها چیزای دیگه هم هست.

   (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 16 Thumb down 3
 • علی

  با سلام خدمت دوستان عزیز.
  هر کسی بسته به حالش احتیاج به جنس مخالف و رابطه جنسی داره.
  این برای کسانی که قبلا رابطه جنسی داشتند تقریبا مثل نیاز به غذا رو داره. شاید بتونی ۵ روز غذا نخوری ولی باید آخرش یه کاریش بکنی.
  حالا سئوال من اینه که خانم های که باید عده نگهدارند در دوره عده برای نیاز جنسی چطور باید خودشون رو متقاعد و کنترل کنند؟
  به نظر شما این براشون خیلی سخت نیست؟
  آیا با کتمان و سرکوب این مسئله مشکلی بخصوص از لحاظ روحی براشون پیش نمیاد؟
  آرزوی موفقیت برای همه دارم.

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 23 Thumb down 4
 • mon

  باسلام
  کامنتهای همگی شماراخواندم از بی ادبی و اهانت به خانواده بعضیها ناراحت شدم ولی در کل تمامی این اتفاقها خواه ناخواه درجامعه میافتد .به شخصیت و اعتقاد خود فرد بستگی داره.
  من خودم یه خانم مطلقه ام .شوهر من متاسفانه یک فردتحصیلکرده این جامعه بود که علاوه برچشم چرانی و هوسرانی عقیده ای هم به حرام وحلال نداشت و عاقبت ازسرکارای اینچنینی و اعتیاد و فحاشی ودست بزنی که داشت با۲ بچه ازش جداشدم.الان برای خودم کارم وزندگیمو دارم بابچه هام زندگی میکنیم ولی میخواستم بگم بیشترخواستگارانی که تواین مدت داشتم آقایون متاهل بودن که پیشنهادمیدادن یکی دونفری هم ازخواستگارای قبل ازازدواجم بودن که همچنان از عشق قدیم مینالیدند باتمام وسوسه های این پیشنهادات و تمام مشکلاتی که دراداره زندگیم دارم ولی با تمام این حرفا فقط به خاطر اینکه خود من قربانی اینکاربودم، راضی نشدم به خاطررفاه خودم و دورنمای عشقولانه ای که این آقایون متاهل عاشق نمابا موقعیتهای برجسته خودشون به من نشان میدادن، زندگی اون زن ببیچاره از خدا بیخبرشون که به امیدی باهاشون زندگی میکنه رو خراب نکردم والان باآقای مجردی آشنا شدم که حاضره سرپرستی دو تابچه هام روهم قبول کنه به نظر من اون خانم باید صبرمیکرد تا حداقل با یه فرد مجرد آشنا میشد که تبعات کارش زیاد نباشه و رابطه اش رو بخاطر اینکه خودم زخم خورده این روابط هستم اصلا قبول ندارم .اینهمه فرد مجرددر جامعه است .

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 44 Thumb down 5
  • lind

   من تا اینجا ساکت بودم و فقط میخواستم کامنت ها رو مطالعه کنم ولی حیفم اومد به تفکر عصر حجر شیرین خانوم جواب ندم .
   (((واقعا خجالت اور است.این کار فاحشگی اسلامی است.یعنی چی که خودت رو عرضه کنی به مردای مختلف با خواندن دو کلمه عربی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟و در قبال گرفتن هزینه های زندگی یا خرجی و یا هر زهرماری که توجیه میکنید این فاحشگی اسلامی رو. حالا این چه فرقی با خودفروشی طبیعی دارد؟؟؟؟خودفروشی طبیعی اسمش روش هست ولی اینکه خودفروشی کنی و دو کلمه عربی هم بخونی برا توجیه این کار مزخرف شرم اور است . و این برا غرور یک زن و ارزش یک زن اسیب می رساند.البته اگه غروری باشه تو این فاحشه هتی اسلامی!!!!!!!!!!!!!!!!!!به نظر من ادم بدون خوندن دو کلمه ایه و اینا حتی با وجود شوهر بره هر کار دلش خواست بکنه باشرفتر از فاحشگی اسلامی است.))

   باید به عرض شما برسونم مادر شما هم با همین دو کلمه خوندن عربی خودش رو به پدرتون عرضه کرد.
   اصلا شما که با دین اسلام مخالفید چرا به خودتون اجازه میدید که تو کار ما فضولی کنید .

   (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 38 Thumb down 23
  • ناشناس

   سلام خانم و یا آقای محترم چقدر شما کوته فکر و احمقید که به این قاعده اسلامی که کاملا متناسب جامعه اسلامی هست توهین می کنید. سوء استفاده یک عده نباید موجب این شود که شما به این قاعده که برای حفظ جامعه و خانواده خیلی هم کارآمد هست توهین کنید. حیوانیتی که شما فرمودید که زن شوهر دار بره و هر کار دلش خواست بکنه رو با همین الفاظ رکیک موجه جلوه می دید. و عقل بسیارکم کارتون خودتون رو آزاده تصور می کنید. جامعه ما به کجا رسیده که امثال تو می تونند نظراتشون رو به این شکل با این جملات موجه جلوه بدند و به این راحتی با کمترین سوادی نظر بدهد درباره یک قاعده اسلامی که بسیار هم مفید ساختار جامعه اسلامی هست با توجه به قواعد جامعه شناسی و انسان شناسی.
   پیش نهاد می کنم این مطلب رو بخونید خانم(به احتمال زیاد) خیلی ناراحت نشو از متنم و سریع به آقایون توهین نکنی تصور نکنی که من یک آقا هستم؛ بنده یک خانم مجرد هستم که عقلم خیلی بیشتر از تو امثال تو کار می کنه و قدرت تحلیل و فهم جامعه و نیازهای اون رو دارم. در ضمن این نامه که در این پست که آدرسش در ادامه می آید را خودم نوشته ام.
   چاره اساسی عشق به جنس مخالف
   http://asheqi.parsiblog.com/

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 12 Thumb down 18
  • محمد

   خدایی که همه هستی و انسان را آفریده ؛ خودش بهتر می دونه که نیاز بشریت چی هست و هیچیک از دستوراتش بی حکمت نیست .
   شما که به متعه می گید فاحشگیه اسلامی عقلتون ناقصه . تحمل کن هر وقت عقل کل شدی به دستورات خدا اشکال بگیر

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 7 Thumb down 10
  • زهرا

   من بانظر لیندا جون موافقم. مردا چطور به خودشون اجازه می دن که به همسرشون خیانت کنن.ایا اگه زن اجازه تعدد زوج داشت بازم این نظرو داشتن.

   Thumb up 4 Thumb down 0
  • مهسا5

   به نظرم شمائی که شرایط اون خانم روداریدبهترین جواب رودادین.امایه جمله رواشتباه نوشتین”اون زن بدبخت ازخدابیخبر”فکرکنم میخواستین بنویسین ازهمه جابیخبر
   به هرحال باحرفاتون موافقم به شرط اینکه خودداری کنن تایه موردمجردیازن مرده یازن طلاق داده برای ازدواج دائم یاصیغه چدین ساله بیادسراغشون چون اگه برن باپسرای مجردبعدااون دختری که میخوادبااون پسرازدواج دائم داشته باشه مطمئنادوست نداره همسرش رابطه جنسی روتجربه کرده باشه

   Thumb up 0 Thumb down 0
 • yashar

  سلام خدمت همگی
  یه ضرب المثل تو اکثر کشورهای جهان هست که میگه
  مرد واقعی اونیه که با زنان و دخترهایی که باهاشون در ارتباطه جوری رفتار کنه که میخواد با دختر و همسر خودش رفتار بشه
  قضاوت با خودتون . چه خانم ها چه آقایون این ضرب المثل برا خانم ها هم صدق میکنه . اگر ذهنتون پذیرای همچین واقعیت هایی میتونه باشه پس موافق باشید اگر نه بهتر به ارزش های خودمون پایبند باشیم حالا چه دینی و مذهبی چه انسانی و شرافتی
  از همه ممنونم بابت بحث های جالبشون و مخصوصا دست اندرکاران تهیه و انجام این مصاحبه

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 18 Thumb down 3
 • ناشناس

  سلام. به نظر من مصاحبه خوب و سازنده ای بود. موضوع متعه بالاخره یک روز باید در کشور ما حل شود. زیرا این نیاز در هر دوجنسی که شرایط ازدواج نداشته و یا به هر دلیل مجبور به طلاق شده اند، وجود دارد. اگر اصل وجود داشتن این نیاز و یا راه حل شرعی آن را ندیده بگیریم، قطعا فساد در جامعه بیشتر و بیشتر می شود. با آرزوی موفقیت برای این خانم متشرع و بسیار بسیار محترم

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 12 Thumb down 4
 • یوسف

  با سلام.
  هر کسی چه زن و چه مرد یه سری نیاز ها داره که نمی تونه از اونها فرار کنه.فقط امیدوارم برای برطرف کردن نیازهامون بهترین راه و درست ترین و عاقلانه ترین راه رو انتخاب کنیم به طوری که وقتی سر روی بالش میزاریم از خودمون شرمنده نباشیم. هم بخاطر اعمال و کردار و گفتاری که با دیگران انجام میدهیم و هم بخاطر دل خودمون. نه ظلم به خود کنیم و نه به دیگری.
  هر کاری میکنیم چه درست و چه غلط لطفا و خواهشا اون رو به خدا و قران و مسائل مذهبی نسبت ندهیم. هم اکنون اسلام در قرن ۱۴ هجری بیش از ۱۰۰ نوع نگرش و تفسیر و پیرو داره که فقط خدا میدونه کدومشون درستند و خدایند.
  پس بهتره هر کسی خودش باشه. و نقابی از هر جنس و شکلی به صورت نداشته باشه.
  زندگی هر شخص به خودش مربوطه و راهی که در اون قدم برمیداره آخرش مشخصه.
  خدا آخر و عاقبت همه مارو ختم به خیر کنه.

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 25 Thumb down 2
 • ح . م

  یه سوال من کل قرآن رو خوندم با تقسیر ولی هیچ جا از ازدواج موقت صحبتی نشده اگه میشه این آیه و سوره شو بگید ما بریم بخونیم ممنون شاید من ندیدم

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 38 Thumb down 9
  • مرتضی

   هوالحق
   سلام دوست عزیز
   همه ی مباحث دینی ما در قرآن نیومده بلکه برای اثبات حکمی از احکام اسلامی باید به یکی از ادله ی چهارگانه (قرآن , روایات , عقل و اجماع)استناد بشه.یعنی احکام دینی یا از طریق قرآن به دست ما میرسه یا روایات یاعقل(حسن و قبح عقلی) و یا اجماع.
   مثل دو رکعت بودن نماز صبح که در قرآن نیومده اما در روایات هست.
   من شما رو ارجاع میدم به کتب روایی بحث متعه که به صورت مفصل آورده شده:
   کافی ج۱۱ ص۷
   بحار النوار ج۱۰۰ ص۳۱۲
   وسائل الشیعه ج۲۱ ص۵
   من لا یحضره الفقیه ج۳ ص۴۵۸
   الاستبصار ج۳ ص۱۴۱
   وبسیاری از منابع دیگر…

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 15 Thumb down 16
  • ح . م

   دوست عزیزی که به اینجانب پاسخ دادی منم همینو میخواستم من نگفتم که تو روایات نیومده من گفتم تو قرآن نیومده بعد همه میگن تو قرآن به صراحت گفته وگرنه منم میدونم که روایات زیاد داریم که مثل قرآن سندیت ندارند
   روایاتی رو که مثل قرآن محکم نیست لقب میدیم به قرآن

   (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 27 Thumb down 10
  • مرتضی

   برادرم
   اولا اگر بخواهیم فقط به هر آنچه در قرآن آمده عمل کنیم و هر آنچه در قرآن است سندیت داشته باشد که نحوه انجام بسیاری از احکام جزییات آن نا مشخص و گنگ میمونه و اصل بسیاری از احکام هم باید مغفول واقع بشه
   در فقه اسلامی ادله اربعه داریم با هر کدام ازآنها که حکمی ثابت شود واجب الاتباع است. به حکم خود قران (یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا أَطیعُوا اللَّهَ وَ أَطیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْکُم) اطاعت از رسول وجانشین به حق آن اطاعت از خداست
   ثانیا روایت باب متعه آنقدر زیاد هست که توتاتر معنوی داشته باشد آن چیزی که ظنی است و می توان شاید کسی بتواند در سندیت آن خدشه وارد کند آحاد است نه خبر متواتر که قطعی الصدور است
   شما را به مطالعه تفسیر المیزان علامه طباطبائی (ره) ذیل آیه ۲۴ سوره نساء (ج ۴ چاپ دفتر انتشارات اسلامی قم) ص ۴۳۱ تا ص ۴۳۹ دعوت می نماییم

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 7 Thumb down 2
  • محمد

   سلام دوست عزیز آقای ح۔ م
   سوری نساء آیہ ی ۲۴ این سورہ جایی کہ می فرماید :۔۔۔ فما استمتعتم بہ منھن فاتوھن اجورھن ۔۔۔ دلات صریح بر نکاح موقت یا ھمان متعہ دارد در تفسیر این آیہ حتماً ببینید تا بہ جواب خود برسید
   محمد از قم

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 8 Thumb down 4
  • محمد

   Hidden due to low comment rating. Click here to see.

   (کاربران این نظر را نپسندیدند) Thumb up 0 Thumb down 11
  • فاطمه

   آیه متعه، آیه ۲۴ سوره نسا

   Thumb up 2 Thumb down 3
  • سلام

   عزیزم همه چیز که نباید تو قران بیاد که پس سنت ، عقل و اجماع چی میشه ؟

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 1 Thumb down 7
 • امید

  همینکه این خانم راستگو بوده و به خاستگارش گفته در زمان عده محرمیت هست حاکی از اینه که بدستورات قران پایبند بوده اگر غیر از این بود میتوانست کتمان کنه . برای ایشان خیلی ناراحت شدم امیدوارم خداوند به ایشان همسری لایق عطا کنه و خوشبخت بشه اامیین یا رب العالمین

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 41 Thumb down 3
 • Saba924

  سلام
  با توجه به داغ بودن این بحث خواستم منم به چند مورد اشاره کنم:
  ۱٫ تا وقتی که در موقعیت کسی قرار نگرفتیم نمی تونیم اونو قضاوت کنیم
  ۲٫ ما انسانیم و خداوند به ما دو نعمت عقل و وجدان رو داده، سوای اینکه چه مذهبی و مسلکی و اعتقادی داریم اگر هرکاری که می خوایم انجام بدیم این دو گوهر وجودمون رو قاضی کنیم و مطابق شأن انسانیمون رفتار کنیم نه به خودمون آسیب می زنیم و نه به دیگران
  ۳٫ به نظر من هم کسی که سعی می کنه غریزه جنسی رو در خودش بکشه بیماره و هم کسی که این غریزه رو لجام گسیخته رها می کنه تا بدون هیچ محدودیتی در بیابان هوس بتازه. اگر ما انسانیم پس در کنترل غرایزمون باید فرقی با حیوانات داشته باشیم پس این دیدگاه که چون مردها تنوع طلبن صیغه و ازدواج دوم و خیانت یک چیز اجتناب ناپذیره مردوده و اصلا توجیهی نداره چون در اینصورت فرقی میان انسان و حیوان نیست (که البته در مورد زنها هم صدق می کنه) و از طرف دیگه این دیدگاه هم مردوده که زن اگر شرایط ازدواج دائم براش فراهم نیست پس غریزه جنسیشو سرکوب کنه. شاید خیلی زنها بسیار راحت اینکار رو انجام بدن ولی شرایط جسمانی هیچکس با دیگری یکسان نیست اما بازم در اینجا خیلی راحت می شه برای رابطه ای که قراره ایجاد بشه شرایطی تعیین کرد که انسان رو از دایره انسانیت خارج نکنه و باعث صدمه به خود و دیگران نشه. مثلا اینکه با یک مرد متأهل ارتباط برقرار نکنه . چیزی که توی جامعه زیاده مردان مجرد و مطلق پس چرا یک زن پاشو روی زندگی زن دیگه بذاره و باعث نابودی یک خانواده بشه که عواقبش تا نسلها باقی می مونه
  ۴٫ متأسفانه طبق آمار رسمی بیش از ۷۵% طلاقها در ایران مستقیم یا غیرمستقیم به دلیل اختلال در روابط جنسی هست به این دلیل که ما یاد نگرفتیم در مورد مسائل و مشکلات جنسی مون با همسرمون صحبت کنیم مشاور و روان درمان و پزشک که دیگه جای خود داره. همین که متوجه می شیم در رابطه جنسی با همسرمون مشکل داریم و یا اینکه حس می کنیم رابطه ارضامون نمی کنه بجای اینکه در موردش حرف بزنیم (که این حرف زدن خودش تخلیه روانیه و از انباشته شدن انرژی منفی درون ما و بغرنج تر شدن مسأله جلوگیری می کنه ) و راهکار عقلانی و منطقی پیدا کنیم یا به پزشک و مشاور و روان درمانگر مراجعه کنیم بلافاصله خودآگاه یا ناخودآگاه به فکر پاک کردن مسأله (طلاق) یا ارضای نیازهای جنسیمون در خارج از چارچوب خانواده و اخلاقیات می افتیم. آقایون! خانوما! کسایی که توی زندگیتون همچین مسائلی دارید باور کنید باور کنید علم پیشرفت کرده چیزایی که توی زندگی ما ایرانیا بیش از ۷۵% آمار طلاقهامونو رقم میزنه سالهاست که در اروپا و آمریکا برای بچه دبیرستانی ها مسائلی کاملا حل شده و پیش پا افتاده است. چون اونا وقتی باهاش روبرو شدن ازش فرار نکردن سعی در پاک کردن مشکل و یا تغییر مسیرشون نکردن، اونا خیلی منطقی با مشکل روبرو شدن ریشه یابی کردن راهکار براش پیدا کردن حلش کردن و بعد هم به نسلهای بعدیشون آموزش دادن و با اینکار اونا رو در برابر این مشکلات به نوعی واکسینه کردن. اگر مردی تنوع طلبه و دوست داره در آن واحد با چند زن باشه این اختلال شخصیتی داره یا اگر زنی با شوهرش مشکل جنسی داره بیماره یا خودش یا همسرش ، اما خوشبختانه اختلال شخصیتی یا اختلال در رابطه زناشویی، سرطان نیست درمان داره کافیه به اولین و نزدیکترین مرکز مشاوره مراجعه کنید یا حتی به مرکز بهداشت محله تون که خدماتش هم رایگانه! اصلاح نیازی نیست تو خیابون جلوی زنای دیگه بوق بزنید! یا خانوما بیافتین دنبال مردای متأهلی که معمولا هم مردایی معصوم! و مظلوم! هستن که در زندگی خانوادگی کاملا یکطرفه مورد اجحاف و بی مهری و بی توجهی عاطفی و جنسی همسرشون قرار گرفتن و شما قراره نقش فرشته نجات رو براشون بازی کنید!
  ۵٫ آقای محترمی که که خیلی ادعای مسلمونی می کنی و از کل اسلام همین رو یاد گرفتی که مرد می تونه ۴ تا زن عقدی و ۴۰ تا صیغه ای داشته باشه! پیغمبر محترمتون فرمودن که حتی اگر در نگاه کردن به زنانت هم نتونی عدالت رو رعایت کنی نباید بیش از یک زن بگیری و در آخر هم تأکید کردن که چون شما نمی تونید این عدالت رو برقرار کنید پس اینکار رو نکنید.
  ۶٫ خانومای محترمی که از چند همسری حمایت می کنید! حتی در حرمسرای پادشاهانی نظیر ناصرالدین شاه هم که تعداد بسیار زیادی زن داشته، زنا برای یک شب بودن در کنار شاه حتی دست به قتل هووهای خودشون می زدن. خدا برای هیچکدومتون نخواد ولی هنوز سایه یک زن دیگه رو روی زندگیتون حس نکردین که اینجور شعارای ایده آلیستی رو سر دادین! لطفا تیشه به ریشه خودتون و همجنسهاتون نزنید!

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 51 Thumb down 4
 • پندده

  با سلام به شما و خانمی که با این صراحت کلام به نکاتی اشاره کردند که متاسفانه در جامعه ما یا مطرود و یا مغفول مانده است. امیدوارم که افراد به این نگاه برسند که وجود هر کس قبل از ازدواج متعلق به خود اوست و نباید از امور قبل از ازدواج از طرفین سوال نمود. چرا که خداوندی که ما را خلق کرده است ما را بهتر می شناسد و از کم وکاستهای ما اطلاع دارد . پس برای تداوم زندگی لازم است افراد از همان آغاز زندگی مشترک با هم پیمان ببندند که دیواری فولادین بین خود و گذشته بکشند و از بازگویی گذشته ای که برایشان هیچ سودی ندارد پرهیز کنند. ولی دقت داشته باشند که هیچ مرد و زنی از خیانت خوشش نمی آید؛ پس باید خود را از زمان ازدواج ملزم به رعایت حقوق همسران خود نمایند. و در تعالی خود و خانواده خویش کوشا باشند. تا در سایه لطف و رحمت خداوندی زندگی شیرینی را بنیان گذارند. به امید خوشبختی همه زوجهای این مرز و بوم.

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 13 Thumb down 1
 • مریم

  من یک زن دارای مدرک فوق لیسانس و مادر ۲ فرزند هستم. از وقتی که فهمیدم شوهرم با یک زن مطلقه که سیگار می کشد و مشروب می خورد دوست شده به خودم می گویم فایده نجابت و پاکی چیست؟ آدم ببخشید … و هرجایی و زن دوم باشه بهتر است از این که با آبرو بنشیند و زندگی کند و شاهد خیانت شوهرش باشد.

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 46 Thumb down 15
  • یک مرد

   خانم محترم …ضمن اینکه به شما بخاطر اینکه انسان شرفی هستید تبریک میگم …می خواستم یک نکته رو بگم …شما بخاطر همسرتون انسان خوبی نشدید…شما ماهیتاٌ انسانید …بنابراین غصه نخورید ..شما اشتباه نکرده اید ….اون اشتباه کرده ….من همسرتون رو محکوم کنم ..اصلاٌ دراین اندازه ها نیستم ولی میخوام بگم شما خوب هستید چون به خودتون احترام میگذارید وایشون رفتار خوبی نداره چون خودش به خودش احترام نمی گذاره …

   (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 52 Thumb down 3
  • عباس

   مریم خانم قداست و پاکی شما میتونه باعث افتخار خانواده و مخصوصا بچه های شما باشه. آینده درباره شما قضاوت میکنه چه خوبه که بچه ها با افتخار از مادرشون یاد کنن!
   این امتیاز رو از خودت نگیر لطفا

   (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 46 Thumb down 2
  • مهسا5

   من هم وقتی آدمای هرزه ی خوشبخت رمیبینم گاهی میگم هرچی آدم بدترباشه خوشبخت ترمیشه!اماته تهش واقعابه این حرف اعتقادی ندارم چون اولا مافقط برای این دنیاآفریده نشدیم وتواون دنیا بایدجوابگوباشیم ودوما اینکه آدم باشرف زندگی کنه وبتونه به خودش وپاکیش بباله خیلی شیرین ترازخوشیهای زودگذراون خانمه.

   Thumb up 2 Thumb down 0
 • علی جان

  این روزا ی دور تو شهر بزنی کلی خانم و دخترهس.کی دیگه ب ازدواج موقت فکرمیکنه…!!!!!.ضمنا کاربران اینترنت ایران قشر فرهیخته ی جامعه نیسن همشون چون الان همه با ی گوشی ساده هم میتونن بیان نت و چیز عادی ای هس

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 7 Thumb down 3
 • ع.س مورخ 24-1-92

  من یک مرد هستم اگر مردی با زنش خوش باشه سراغ هیچ زنی نمی رود مگر برای هوس رانی . پس استدلال بی خودی برای صیغه نداشته باشیم. اگر هوس کار خیر برای زنان بیوه دارید لطفاً حکم خدا را به سخره نگیرید و منتی هم رو سر زنان بیوه نگذارید.

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 61 Thumb down 8
 • محمد

  کدوم ادم بی غیرتی حاضره خواهر و مادرش صیغه بشن …اصلا کی حاضره با دختری که قبلا صیغه شده ازدواج کنه ها

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 42 Thumb down 23
  • یه دوست

   اگر خواهر شما مردد بین زنا و صیغه باشه ، شمای با غیرت کدامو به خواهرتون پیشنهاد می دید ثانیا خوشم میاد از خدا هم باغیرت تر شدی…..

   (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 40 Thumb down 20
  • محمد

   کدوم آدم با غیرت اگه بفهمه کسی صیغه نشده ولی با خیلی از پسرها دوست بوده و رفت آمد داشته ازدواج می کنه ؟
   کسی اگه خواهرش زن کس دیگه شده باشه ، اشکالی داره ؟ شما خودت خواهر داری ؟ داماد داری ؟

   Thumb up 4 Thumb down 0
 • نسیم

  سلام
  پیامبر و ائمه علیهم السلام ازدواجهاشون همه دائمی بوده نه موقتی، و تجویز اسلام برای ازدواج موقت هم برای شرایط خاص بوده که چاره دیگه نباشه نه برای ارضای هوس و حتی آمده است که ائمه علیهم السلام دیگران را از ازدواج موقت که پایه و اساس درستی نداشته نهی کردند.
  ما هم بهتره قبل از قضاوت تمام شرایط را با هم بسنجیم و بعد نظر بدیم نه اینکه با توجه به شرایط و نظر خودمون تصمیم بگیریم

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 17 Thumb down 9
  • مش ممد

   سلام نسیبه خانم شما از کدوم منبع این حرف را می زنی در حالیکه قرآن فرموده ۴ زن بیشتر نمی شه اما پیامبر ۱۳ زن دائم داشته باشد .تا زه اگر هم پیامبر قرار باشد با بقیه فرق داشته باشد باید کمتر بگیرد چون در این طور موارد اینطور بوده . پس نظر خودتو پای اسلام نگذار

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 9 Thumb down 8
  • مهسا5

   اولاکه راست میگن وزنهای پیامبروائمه دائمی بودن،بعدشم اگه پیامبر۱۳تازن داشتن حکم۴تازن مال مردای”عادل”بعدازپیامبربوده که شایدتعدادشون به اندازه انگشتای دست هم نباشه.به هرحال این حکم بعداز۱۳زن پیامبرنازل شده وازاون به بعدلازم الاجراشده هرچندتوهمین حکم هم پیامبراستثناءشمرده شده وخدابهترازهرکسی میفهمه چی گفته وچه خیریتی توش هست وشرایط لازم برای گرفتن زن دوم روهم توضیح داده که میتونم باجرآت بگم شامل هیچکدوم ازمردای این دوره نمیشه.

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • arn85

   من با نسیم خانم موافقم درضمن وقتی که قرآن داشته نازل میشده پیامبر اون زنها رو داشته و فقط یک بار که مسلمانان بدور از خانواده تو جنگ بودند پیامبر جواز صیغه رو دادند و بعد اتمام جنگ حکم را پس گرفته و فقط ازدواج موقت را جایز دانسته اند و در دین ما اسلام اومده که اگر مردی توانایی اداره چند زن را داشته باشه می تونه حتی تا چهار زن هم داشته باشه زن باید مطیع و فرمانبردار مردش باشه و مرد هم آنگونه که پیامبر خداوند با همسرانش رفتار میکردند رفتار کنه اینجوری هیچ مشکلی پیش نمیاد پس ازدواج دائم مورد تائید و ازدواج موقت بنا به داشتن مشکلات زیاد در حین و بعد ازدواج موقت صحیح نمیباشد.

   Thumb up 3 Thumb down 2
 • مریم

  Hidden due to low comment rating. Click here to see.

  (کاربران این نظر را نپسندیدند) Thumb up 37 Thumb down 50
  • nazanin

   باسلام مریم جون تو شستشو مغزی شدی مث خیلی ها عزیزم چند همسری فقط مخصوص پیامبر صفتان بوده و یک اضظرار واسه مصلحت جامعه ولی تو جامعه ما این وضعیت وجود نداره عزیزم/زن بی سرپرست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ به همون تعداد که زن بیوه دارم همون تعداد مرد بیوه داریم بجای این که یه مردی که مطمینا از پس یه زنشم برنیماد و مسلما با تفاوتها و مقایسها و عدم رعایت عدالت ظاهری و باطنی که قراره بین تو و زن دوم باشه تو رو نابود میکنه مریم جان!!!!!تصور کن همسر بی ظرفیتت بره یه زن دوم بگیره و هر شب بیاد و از زیبایها و برتریهاش نسبت به تو حرف بزنه و دایما تو رو مقایسه کنه و خواه ناخواه به سمت دومی کشیده میشه و تو رو مث یه دستمال دور میندازه /واقعیت اینه که مردها تنوع طلبن و وحشی شهوت و اگه حربه ای نباشه که کنترلشون کنه جامعه رو به گند میکشونن / تو داری اشتباه محض میکنه برو فکرتو اصلاح کن و همه جانبه به این قضیه نگاه کن عزیزم /تازه این یکی از اسیب شناسیهاشه اگه بخوای فکر کنی خودت بیشتر ازمن میتونی مصداق بیاری
   موفق و بیدار باشی

   (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 39 Thumb down 12
  • صبا

   سلام
   این به خاطر بی عرضگی و سوء استفاده بعضی مردها از اختیاراتشون است نه بد بودن قانون چند همسری یا متعه، مثل یک خوردن یک دارو برای کسی که مریض نیست.
   ضمنا اگه مردی خواهان زن دوم باشه شما به عنوان همسر اول ترجیح می دید بره با چند تا زن هرزه و نامحرم ارتباط برقرار کنه یا با ازدواج دوم این ارتباط برقرار بشه (هر چند هر دو تاش ناراحت کننده است ولی کدوماش رو ترجیح می دید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟)

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 14 Thumb down 18
 • فرزاد

  سلام
  دلایل منطقی تری رو مطرح کردین.بنظر میرسه درحال حاضر باید روی مسایل زیر بیشتر کار بشه.
  ۱-طرح موضوع ازدواج موقت از لحاط شرعی و روانشناسی در جامعه.
  ۲- بررسی دلایل مخالفت همسر اول(من با علامت۱ معرفی میکنم) با ازدواج دوم(موقت)مرد.
  ۳-شناسایی آثار و عواقب برخوردهای محافظه کارانه مسئولین جامعه و نیز همسران اول با موضوع در گرایش بانوان مطلقه به مسیرهای خطرناک.که قطعا این خطرات متوجه همسر۱، پسر و برادرونزدیکان او نیز خواهد بود.
  ۴- ارائه راهکارهای منطقی و قابل اجرا در جامعه با رویکرد شرایط اجتماعی ایران.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 • sima

  من یه سوال داشتم میخواستم بدونم که صیغه ۲نفر باشم گناه داره یا نه

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 2 Thumb down 10
  • یه دوست

   در زمان ازدواج خواه دایم ، خواه موقت، ازدواج با فرد دیگری باطل و معصیت کبیره است.

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 13 Thumb down 8
  • علی ادهمی ....

   Hidden due to low comment rating. Click here to see.

   (کاربران این نظر را نپسندیدند) Thumb up 3 Thumb down 15
 • iman

  انواع ازدواج های پیشنهادی برای مردان چون خونشون از ما رنگین تره و مخلوقات برتر خدا هستنو زن صرفا یه ابزار واسه ارضای قسمت زیر شکمشون :
  * ازدواج مسلم: ازدواج اول که حق مسلم هر مردی است.
  * ازدواح مفرح: مردی که از یکنواختی زندگی با همسر اولش خسته شده است، برای تفریح زن دیگری بگیرد.
  * ازدواج موجه: چرا مردی که زن اولش بچه دار نمی شود یا بیماری دارد، به بهانه های واهی مثل مردانگی و انسانیت و تن دادن به قسمت و صبر در امتحان الهی، به پای او بماند؟ موجه است که در این هنگام هرچه زودتر برای ازدواج بعدی اش اقدام کند.
  * ازدواج متمم: مرد ببیند چه صفات زنانه ای را دوست داشته که زن اولش ندارد. بعد زنی بگیرد که آن صفت ها را داشته باشد.
  * ازدواج مثلث: مرد تقوی پیشه کرده و به سه زن قناعت نماید.
  * ازدواج مربع: مرد تمام چهار زنی را که شرع به او اجازه می دهد بگیرد.
  * ازدواج ملون: مرد چهار زن بگیرد: سفید پوست، سرخ پوست، سیاه پوست و زرد پوست.
  * ازدواج منظم: مرد هر شش ماه یک بار زن بگیرد.
  * ازدواج میسر: مرد هر زنی را که برایش میسر است بگیرد.
  * ازدواج مشبک: مرد یک شبکه هرمی ازدواج راه بیندازد. به این معنی که هر زنی گرفت، آن زن، چهار زن دیگر را هم به او معرفی کند و او همه آنها را بگیرد.

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 50 Thumb down 5
  • سحر

   اقا ایمان واقعا گل گفتی میشه همین انواع ازدواجها رو هم برای خانمها توضیح بدی؟ البته اگه برای زنان این حق رو جایز میدونید!!!!!!

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 7 Thumb down 3
 • ارغوان

  با سلام خدمت تمام دوستان گرامی-متن نوشته شده بسیار صادقانه بود و قابل تقدیر ولی اظهار نظر ها تا حدودی غیر کارشناسی-من نیز جدا شده ام ولی تا به حال سمت ازدواج موقت نرفته امولی این را دلیل برجستگی خود نمیدانم چون وضعیت این گونه خانم ها را از دید خودم نگاه نمیکنم-هستند بسیاری از خانم های ما که به دلیل مشکلات مالی تن به متعه می دهندبنابراین نباید به قضیه یک سویه نگاه کرد-آنچه در جامعه امروز ما بایستی اصلاح گردد رواج ازدواج دوم با اطلاع همسر اول است و تغییر نگرش بانوان در این زمینه-زیرا بانوان اول باید بپذیرند که علاوه بر همسرشان طالب صداقت او نیز هستند در حالی که در اجتماع امروز ما صداقت رنگ باخته و آقایون به راحتی دروغ می گویند از ترس همسر اول و به راحتی زنا میکنند از ترس همسر اول وهمه شاد هستیم که در یک جامعه اسلامی(به ظاهر)زندگی میکنیم

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 8 Thumb down 3
  • arn85

   گل گفتی ارغوان خانوم گل گفتی مرسی خوشحالم که زنان فهمیده ای چون شما در جامعه ما هستند تبریک میگم.

   Thumb up 2 Thumb down 2
 • خادم

  در ضمن برای محققین
  برید مطالعه کنید و ببینید که حدیث پیامبر که فرموده اند النّکاح سنتی…
  یعنی چی؟؟؟
  آیا نکاح یعنی ازدواج؟؟؟؟؟؟؟ ازدواج دائم؟؟؟؟؟؟
  یا که روابط جنسی؟؟؟؟
  البته روابط جنسی با همسر!!! چه موقت و چه دایم!!!!
  حالا برید تحقیق کنید.
  یا زینب.س.

  Thumb up 3 Thumb down 2
  • arn85

   خادم جان تو برو تحقیق کن عزیزم چون النکاح سنتی یعنی فقط و فقط ازدواج دائم چون نه تنها پیامبر هیچ زن صیغه ای نداشتند بلکه این کار رو نفی نیز میکردند

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 3 Thumb down 7
 • خادم

  این کار هر چه باشد از گناه کردن بهتر است.
  از نظر علما و مراجع هم اشکالی ندارد قبلاً احطیاط میکردند ولی حالا چند تن از مراجع حتی اذن پدر را برداشته اند، …
  خودتان به جامعه امروز نگاه کنید؟؟؟
  یه پسر مذهبی تو همین قم وقتی بخواد بره حرم یا جمکران، نخواد ببینه هم میبینه دختران و زنانی که رها هستند در خیابان و …
  خیلی هم خودش رو نگهدارد آخرش تاب نمیاورد مگر اینکه از خانه بیرون نرود…
  در زمان امامان و معصومین علیهم السلام این بوده است. مگر نداریم که بعد از هر جنگ که در می افتاد و مردان کشته می شدند پیامبر و معصومین به خانواده هایشان کمک میکردند؟؟؟؟ چرا پیامبر آن قدر زن داشت؟؟؟ چرا معصومین ازدواج میکردند؟؟؟
  ۱٫ معصومین که گناه نمیکردند که نیاز به ازدواج داشته باشند
  ۲٫ معصومین میترسیدند که زنان بی سرپرست بمانند و بخاطر خرج زندگیشان مجبور به فاحشگی بشوند.
  در این زمان اگر ازدواج موقت باشد ولی با حفظ آبرو!!!! چه اشکالی دارد؟؟؟
  چرا پسران دنبال دوست دختر هستند و دختران دنبال دوست پسر؟؟؟
  نیاز دارند میفهمید؟؟؟
  ولی این کار باید با حفظ آبرو باشد فقط و فقط
  یا علی
  یا زینب.س.

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 7 Thumb down 5
  • arn85

   اینهایی که گفتی هیچکوم دلیل موجه نیست و نمی باشد چون هیمین بالا خانومی سوال کرده که میتونه همزمان صیغه دو نفر باشه اگه قبح ازدواج موقت تو جامعه شکسته بشه مطمئنن مشکلات جامعه بیشتر از امروز میشه .

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 7 Thumb down 2
 • سهیل

  ازدواج موقت نه کلاه شرعیه نه هرزگی چیزیه که خدا حلالش کرده اما از راه درست استفاده کردنشم شرطه که این سو تفاهما هم پیش نیاد بهتره اون خانومایی که قصد صیغه شدن دارن ته ازدواج موقتشون به عقد دائم برسه که برچسب هرزگی بهشون نزنن و در ضمن قرار نیس ادم بخاطر خودخواهی خودش زندگی کس دیگرو بهم بزنه خیلی بی انصافیه ………

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 6 Thumb down 2
 • مریم

  با سلام خدمت همه دوستان
  من صرفا نطر خودم رو میگم و نمیدونم تا چه حد درسته یا نه.
  من در شرایط این خانم نبودم و نمیدونم در چه تنگنایی بوده و نمیتونم قضاوت کنم.
  فقط در مورد اینکه تعدد زوجین رو امر مثبتی تلقی کردند و من متاهل هستم باید بگم به هیچ عنوان نمیپذیرم همسرم زنی دیگه رو صیغه کنه و یا عقد دائم !!!
  دیگه نمیتونم با کسی باشم که با من صادق نباشه و …
  و به شدت مخالف این قضیه ام.

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 23 Thumb down 4
  • arn85

   مطمئنن دوست هم نداری که شوهرت مخفیانه با کس دیگری باشه یا بیافته تو گناه در ضمن اگه خودت اونی باشی که شوهرت میخواد هیچ وقت شوهرت به سراغ زن دیگری نمیره.

   Thumb up 5 Thumb down 2
 • فرحناز

  مطمعنا”این خانم از اشاره به بعضی نکات پرهیز کرده مثل این که اصل این ماجرا یک تجربه هیجان انگیز بوده و اینکه چون در زندگی تجربه تلخ داشته براش مهم نبوده که دراین بین چه کسانی زجر می کشند .
  کما اینکه سه تجربه با مردان متعاهل داشته چرا ؟ چون مجرد ها اون را کنار گذاشتن و با کس دیگری ازدواج کردن اون هم این مسله را خیانت به خودش دیده پس خیانت برایش یک مسله حل شده است که هرکس دیگری میتواند تجربه کند . ظمنا” مردان متاهل چون کار و درآمد ثابت دارند می تونستند از پس مخارج این خانم برآیند . من کنم کسانی که به طور غیر شرعی این کار را می کنند چون مجبورند دست به عصاتر و محتاط تر رفتار کنند هم خودشان کمتر صدمه میبینند و هم کمتر خودشان را محق میدونند . آقایون هم که زن دوم ویا صیغه را برای خودشون مباح می دونند بهتره قبول کنند که یک ترسوی تمام عیار هستند کسانی که به خاطر ظعف شخصیتی تمام مدت به خودشون و اطرافیان دروغ میگند . اگر مردشی برو مشکلت رو با زنت حل کن یا اختلافتون رو حل کنید وباصداقت زندگی کنید ویا مردو مردونه حق وحقوق زنت رو بده و هر کدوم به راه خودتون ادامه بدین ولی این جور مردا هم خدا رو میخوان و هم خرما اقلب هم مشکلی با زنشون ندارند بلکه بیماری جنسی و فرهنگی دارند متاسفانه هم بعضی خانم های ضعیف هم میشند توالت سکس این افراد . اگر واقعا” آدمی برو کار کن و با فکر سالم و انرژی مثبت زندگی سالم را طلب کن . متاسفم که وقتی براتون صرف می کنه شرعیات و وقتی که صرف نکنه عرفیات را پیش می کشی .
  نکته دیگه این که ما زنها هستیم که به هم خیانت می کنیم .

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 21 Thumb down 3
 • علیجان

  در برخورد با این مسئله اولا باید خود را جای طرف مقابل قرار داد وسپس دید چه راههایی برای حل مسئله اش وجود دارد آنگاه
  نسبت به موضوع قضاوت کرد .
  شخص بسیار تشنه ای که آب تصویه شده بهداشتی برای خوردن در اختیار ندارد ناچارا برای زنده ماندن بطور موقت مجبور است از آب غیر بهداشتی نیز بیاشامد . این اشکال به او وارد نیست بلکه به ما وارد است که چرا امکان استفاده از آب بهداشتی را برای او فراهم نیاورده ایم.
  این خانم محترم هم با علم به مشکلات متعه ( به تعبیر خودش خودکشی تدریجی ) ، ناچارا به استفاده از این راه برای ماندن در صراط مستقیم خداوندی با وجود شنیدن طعن و نگاه افراد ناآگاه شده است و رضایت خدا را به رضایت بنده اش ترجیح داده است که انشاالله خدا اجرش را به او بدهد و از خدا میخواهم که او را در فائق آمدن بر مشکلاتش موفق بدارد که خدا فرموده : ان مع العسر یسرا – البته بعد از هر سختی آسایشی است و به ایشان میگویم البته ارضای نیازها به طریق شرعی بسیار بالاتر از تمسک به راههای غیر شرعی می باشد .
  ما باید نگران باشیم که چه می شود جامعه ی ما را که در آن عمل شرعی منفورتر از عمل غیر شرعی زنا که خدا به شدت ما را از انجام آن نهی کرده و وعده عذاب داده میشود ! ایا جز این است که ایمانمان دچار سستی شده است ؟
  برای تقریب به ذهن شاید اگر التماسهای کسی را که بدلیل ارتکاب قتل در حال قصاص می باشد ببینید شاید با این حکم خداوند نیز مخالفت نمایید ولی باید خودمان را بجای خانواده مقتول قرار دهیم تا آنگاه در این نوع موارد بتوانیم قضاوت صحیحی داشته باشیم.
  چطوراست ازدواج هم که نوعی صیغه است اما از نوع دائمی نظر منفی در مورد آن وجود ندارد و غیرت برادر و پدرعروس از انجامش تحریک نمیشود ولی به صیغه ولی از نوع موقتش باید به پدر یا برادران او بر بخورد . قطعا این اشکال به نگاهمان برمیگردد . انشاالله خدا ایمانمان را به مرحله ای برساند که در برابر احکام دینش مطیع محض باشیم حتی اگر بدلیل عقل ناقصمان با آن موافق نباشیم حتی اگر آن مورد صیغه ولو برای خودمان و یا نزدیکانمان باشد .

  Thumb up 2 Thumb down 2
 • اعغتلب

  من هم آمادگی مصاحبه رو دارم.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 • یک زن

  اولا باید ازدواج موقت برای فرد متاهل ممنوع بشه چون خودش یک نوع خیانته.و دوم ایکه چرا خودتونو گول میزنین با خوندن یک آیه همه چیو واسه خوتون مجاز میکنین.

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 18 Thumb down 10
 • marya

  با اسم خدا وپیغمبر هر کثافتکاری روحلال می کنین
  امثال شماهان که این جامعه رو به لجن کشیدن آقای مهدی
  مازورکی نخوایم بریم بهشت کی وباید ببینیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 11 Thumb down 11
  • یه دوست

   شما انگار تو جامعه نیستی ببینی چی جامعه رو به گند کشیده ، یه نگاهی به دور و برت بنداز

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 6 Thumb down 5
 • شهلا

  اینجا همه راجع به مشکلات آقایون حرف زدند و کار اوون خانم رو قضاوت کردند.
  هیچکس نمیگه که برای یک دختر که از سن ازدواج گذشته و اونهم درخواستهایی داره که نه توی دین و نه در عرف هیچ راهی براش نیست چه باید بکنه ؟
  واقعا راهی هست ؟ من دیگه بریدم

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 6 Thumb down 4
  • امیرحسین

   سلام شهلا خانوم
   بله راه برای دخترهایی هم که نیاز جنسی اذیتشون میکنه بسته نیست تنها شرط رضایت و اطلاع پدر است برای ازدواج موقت و الا دختر هم که باشی میتونی ازدواج موقت داشته باشی به شرط رضایت پدر.

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 6 Thumb down 3
  • شهلا

   متشکرم از پاسخ شما ولی این یعنی نه راهی نیست. چون هم پدر راضی نمیشه و هم جامعه نگاه خوبی به این گروه نداره

   Thumb up 6 Thumb down 1
  • یه دوست

   اگه رضایت پدر جنبه عقلایی ندارد و دختر می داند با از دست دادن این مورد مرد مناسب دیگری پیدا نخواهد کرد ، طبق نظر تعدادی از مراجع اذن پدر شرط نیست.

   Thumb up 4 Thumb down 3
  • تنهــــــــا

   با شما همدردم
   هیچ کس ره حلی ارائه نمی دهد
   چون راه حلی نیست
   اینها میخواهند نه سیخ بسوزه نه کباب
   اما خودشون خوب میدانند که چوب عرف هر دو را یا دست کم یکی را میسوزاند
   راهی جز عفت و پاکدامنی نداریم
   لا اقل انچه در دنیا از دست دادیم در اخرت هم از دست ندهیم

   Thumb up 2 Thumb down 2
  • شهلا

   واقعا متاسفم برای جامعه ای که پاسخی برای نیازهای اولیه انسان ارائه نمیده و فقط شعار میده. ضمنا آخرتی در کار نیست هرچه هست همین دنیاست و ما هم اکنون در جهنم آن به سر میبریم

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 9 Thumb down 7
  • یه دوست

   این دنیا برا کسی که یه نگاه به دور و برش نمی ندازه باید هم جهنم باشه

   Thumb up 3 Thumb down 2
  • زهرا

   عزیزان اولا با چه کسی می خواین ازدواج موقت داشته باشی؟؟ می خواین بگردین و پیداش کنین؟؟ اگر کسی واقعا شمارو می خواد (از هر لحاظی) بهش بگین و بفهمون که تا آخر عمر شمارو بخواد… با برطرف کردن یه مشکل هزاران مشکل برای خودتون ایجاد نکنین… شاید تنها موندن تا آخر عمر مشکل باشه، ولی احساس تحقیر شدن و دور انداخته شدن پس از مدتی کوتاه و احساس اینکه فقط ازتون سوء استفاده شده و بعد هم به فراموشی سپرده شدین خیلی خیلی از تنها بودن سخت تر و تلخ تره… کاش ما خانوم ها برای وجود و شخصیت خودمون ارزش قائل باشیم و خودمون رو در قبال چیزی به اسم مهریه نفروشیم… تو خود قرآن میگه تقوارو پیشه کنید، از نماز و صبر کمک بگیرید، به وعده خدا اعتماد کنید…

   (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 13 Thumb down 2
  • arn85

   شهلا خانوم درسته تو موقعیت بدی هستی ولی خدایی خودت هم کم مقصر نیستی اگر دخترای ما توقعاتشون رو کم کنند و دست از چشم و همچشمی بکشند این مشکلات به وجود نمی آیند .
   مگر شما تا بحال خواستگار نداشتید که ردش کرده باشید مطمئنن داشتید تا وقتی که هست ناز میکنید و قتی هم که نیست حلوا حلوا حالا هم پاکدامنی پیشه کنید که مشکل شما امتحانیست از جانب خدا می دانم شما فکر میکنید خداوند هیچ توجهی به شما نداره ولی اشتباه میکنید چون خداوند به شما توجه داشته داره شمارو امتحان میکنه با دل شکسته به حضور خداوند بروید و از ته دل دعا کنید تا هم از این امتحان بیرون آیید و هم شوهر مناسبی خداوند سر راهتان قرار دهد .

   Thumb up 2 Thumb down 1
 • مهراد

  متن بالا و کامنتای شما رو خوندم
  یه سری حرفای تکراری و از روی احساسات زده بودید(اگر خواهر و مادرت هم اینجوری بودن خوب بود؟ این فاحشگیه-کلاه شرعی-هوس رانی و …)
  با یکی از دخترای فاحشه که توی خونه فساد کار میکرد صحبت میکردم میگفت ۹۰% مشتریای ما مردای متاهل اند و بقیه مردای جونی که عرضه ندارند با دوست دخترشون ارتباط برقرار کتنن و یا اونایی که از سر ناچاری میان. یخورده اگه همین حرف ساده رو تجزیه تحلیل کنید می بینید که این نیاز باید برای آقایان برطرف بشه حالا چه شرعی و یا غیر شرعی. پس چه بهتر که شما که مسلمونید برید از راه شرعیش خودتونو تخلیه کنید. خانمها هم به روی خودشون نیارن چون این یه مسله مردونست و ربطی به اونا نداره اگر هم داشته باشه مطمئن باشد مردتون هیچ وقت بهتون نمیگه پس سخت نگیرید.

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 9 Thumb down 13
  • صبا

   بانیازی که هر دو جنس دارند و راهی جز ارضای ان به هر نحوی نیست
   پس چه بهتر که کلاه شرعی روش باشه لااقل از زنا که در همه ادیان حرام دوری کردیم

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 3 Thumb down 9
  • یک زن

   صبا اگه متاهل باشی اینتوری حرف نمیزنی

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 7 Thumb down 2
  • miady

   آقا مهراد گنده تر از دهنت حرف میزنیا… چون مرد هستید دلیل نمیشه هر کاری عشقتون کشید بکنید. اصلا کی این حق رو به شما داده؟ خانوما هم رابطه با غیر از شوهرشون برقرار کنن بعد بگن این مسئله زنونه ست ربطی به مردا نداره، خوبه؟ مشکلی با این حرف نداری؟
   منطق هم خوب چیزیه خدا وکیلی…

   (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 23 Thumb down 5
  • mina

   مهرداد نمونه ی یک انسان خودبین و خودخواه ست که جز خودش و نیازهاش هیچ چیز دیگه ای واسش مهم نیست.

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 14 Thumb down 6
  • مهر

   مهرداد، واقعا این تفکر شما برای جامعه، و برای زندکی مشترک خودتون (اگه داشته باشید) خیلی خطرناک و آسیب زا است. من با ازدواج موقت مخالف نیستم. ولی با این حرف شما کاملا مخالفم که میگید این مسئله به خانم ها ارتباطی نداره. این مسئله ارتباط مستقیم با سلامت روحی و جسمی خانم ها داره. دلیلی نداره اگر کسی نیاز داره، سرشو بندازه پایین و هر جوری شد غریزه شو ارضا کنه. اگه کسی مشکلی با همسرش داره می تونه مشکلشو حل کنه یا از همسرش جدا بشه، بعد بره ازدواج کنه. مطمئن باشین اون خانومی که حاضره همسر یک مرد متاهل بشه، با یک مردی که از همسرش جدا شده راحت تر حاضره ازدواج کنه. یا اگه مرد می خواد با کس دیگه ای ازدواج کنه، باید به همسر خودش بگه، در نهایت یا از همسرش جدا می شه یا هم همسر اولشو داره و هم ازدواج دومی خواهد داشت. بعضی خانوم ها کنار میان با این مسئله. هر چند که من خودم در چنین شرایطی روش اول رو انتخاب می کنم (یعنی جدا شدن). اگر هم کسی قبل از ازدواج دائم، ازدواج(های) موقتی داشته، باید در زمان خواستگاری به طرف مقابل بگه، این طور نیست که فقط به خودش مربوط باشه. بعضیا هستن که مشکلی ندارن با این مسئله. می پذیرن که با مردی با این شرایط ازدواج کنن. پس ازدواج موقت ایرادی نداره ولی وقتی انجامش دادین دیگه یک بخش از زندگیتونه. نباید سعی کنین از زندگیتون پاکش کنین یا مخفیش کنین. چون شما خودتون این روش زندگی رو انتخاب کردین و کسی که بخواد با شما ازدواج دائم داشته باشه قاعدتا باید برای پذیرش شما، روش زندگیتون رو هم بپذیره.

   Thumb up 5 Thumb down 0
 • مهدی

  صیغه امری است که خداوند تبارک و تعالی حلال کرده و هر کسی که بخواهد حلال خدا را حرام کند مرتد است و یقین بدانید در آتش جهنم خوب برشته خواهد شد!

  در حال حاضر نزدیک به هفت میلیارد انسان در روی کره زمین هست و با نژادهای مختلف و نیازهای رنگارنگ، این حکم برای همه این مردم صادر شده، یکی دوست داره ازدواج کنه، یکی فراریه، یکی موقت را می پسنده یکی نه، تو دوست نداری ازدواج نکن،
  متأسفانه اکثریت مردم کشورمون سنی هستند با همون اعتقادات ضد دینی که توسط غاصبین خلافت به دین چسبانده شد .. بعدها با دیدن شیعیان سعی کردند خودشان را شبیه این شیعیان کنند اما دست از اعتقادات باطلشان که در عمق وجودشان نفوذ کرده برنداشتند…نمونه اش همین ازدواج موقت که امیرالمونین فرمودند اگر عمر جلوی ازدواج موقت را نمی گرفت هیچ انسانی مرتکب زنا نمی شد مگر شقی ….
  خوبه واسه اونایی که به این خانم توهین کردند دعا کنیم خودشان هم توی همین شرایط قرار بگیرند بعد اون وقت بپرسیم “حالتون چطوره؟!”
  آدم این کامنتها رو که می خونه باخودش فکر می کنه چقدر این ایرانیها بی شعور و خودپرست و بی سواد هستند و همه چیز را تنها با دید خودشان می سنجند! حتی احکام الهی را!
  وقتی یه حلالی خدا قرار داد به این معنی نیست که “همه” آن کار را انجام بدهند، معنی اش این است که می توانی این کار را هم انجام بدهی اگر شرایطش بود و دو طرف مایل بودند و … تو نمی خواهی، ازدواج موقت نکن! ، اون آقایانی هم که مخالف هستند برای اینکه ازدواج موقت هم مثل ازدواج دائم تعهداتی دارد مهریه ای باید پرداخت شود اما این روابط نامشروعی که در جامعه هست کافی است به طرف بگی دوستت دارم و قول ازدواج بدهی و بعد که به خواسته ات رسیدی خداحافظ! معلومه این آدما تریج می دهند از بین هزاران هزار زنی که می توانند به صورت نامشروع در اختیار داشته باشند نمی گذارند تا با یک یا دونفر به صورت مشروع رابطه داشته باشند….
  تمام احکام خدا مثل یک زنجیر به هم متصل اند، یکی را که قبول نکردی هر چقدر هم که کوچک باشد زنجیر را قطع کرده ای و سایر مواردی را هم که پذیرفتی از تو قبول نخواهد شد، دلیلش هم روشن است برای اینکه تمام احکام خدا را چون با هوای نفست مطابق بوده پذیرفته ای و این یک مورد هر چند کوچک مخالف میل تو بوده و قبولش نکرده ای، پس طبیعی است که شیطان با شش هزار سال عبادت ملعون شد و جهنمی است، انسان یه لا قبایی که نهایتاً ۹۰ سال صد سال عمر می کنه چه عاقبتی خواهد داشت؟
  جهنم به مخالفان و منکران احکام خدا خوش بگذرد….

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 8 Thumb down 12
  • صبا

   خدا خیرت بده
   جانا سخن از زبان ما میگویی
   کاش بقیه هم اینقدر درکشان از مشکلات پیش امده بالا بود

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 5 Thumb down 4
  • lili

   مطمئنا تو امثال تو جزو اولین نفرهایی هستید که وارد جهنم میشن.
   خیلی به خودت مطمئن نباش

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 3 Thumb down 6
  • ش

   آقا مهدی مگه شما خدایی که همه رو میفرستی جنهم؟!رو چه مبنایی حرف میزنی؟؟؟؟برو یکم در مورد رحمت و غفاریت خدا مطالعه کن و بترس از اینکه بنده های خدا رو جهنمی بدونی،چون اونوقت خودت….
   تو احادیث ما اومده گناه هیچ کسو بزرگ نبین که شاید خدا ببخشه و گناه خودتو کوچیک نبین که شاید بخاطر همون مجازات شی!

   Thumb up 3 Thumb down 1
 • مصطفی

  با سلام
  من ضمن اینکه آرزوی خوشبختی واسه همه علی الخصوص این خانوم دارم تاکید میکنم از یه زاویه دیگه نگاه کنیم به این فکر کنیم که اولا ما دارای دینی هستیم که برترین و کاملترین هست و پیش بینی همه چی شده چرا ما نمیتونیم اون نیازها رو با توکل بر خدا برآورده بکنیم وقتی ما اعتقاد داریم که خداوند بزرگه واقعا اعتقاد داشته باشیم وقتی پیش بینی متعه شده بایستی مد نظر داشت که این آخرین مرحله رفع اون مشکل هست بیایئد راههای پیدا بکنیم که اجازه ندند حتی به این نیازها فکر کنیم قرآن دعا زیارت عاشورا و مهمترین اونها به نظر من تفکر عمیق به آفریدن انسان است که میتونه کاری بکنه که این نیازها به ذهن خطور هم نکنه و اگه کرد کم اهمیت باشه .

  Thumb up 4 Thumb down 0
  • یک زن

   کی گفتههههههههههههههههههه؟ چرا فکر میکنین از همه برترین

   Thumb up 0 Thumb down 2
 • شادی

  باید به جای ترویج فرهنگ اعراب ، مشکلات مادی و دید مردم به زنان مطلقه اصلاح شود تا نیازی به ازدواج موقت وجود نداشته باشد.

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 7 Thumb down 2
  • صبا

   عجب
   با ترویج فرهنگ غرب چطوری
   همان فاحشه گری ؟؟؟؟

   Thumb up 1 Thumb down 4
 • امیر کیان

  دوستان این مساله ای هست که هرکسی با آن در ارتباطه .چه بخواد چه نخواد. هرکسی یه دلیلی داره برای رد این رابطه یا استفاده از این رابطه؟؟یکی دوستاره با این دستور دینی مقابله کنه یکی دوست داره فقط همین یکی رو انجام بده…ذهن خودتون رو درگیر مساله دیگران نکنین…روز شمار زندگی نمی ایسته تا شما به جنگ نوشتاریتون ادامه بدید.زندگی کنید و شاد باشید.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 • رسول

  با سلام مصاحبه جالبی بود من یه مرد متاهل هستم در یه مقطعی در زندگی دچار کمبودهایی بودم که در خانه رفع نمیشد هم اخلاقی بود هم رفتاری لذا برای رفع نیازم بدنیال آشنایی با یک زن دیگر بودم البته با رعایت شرایط شرعی (متعه ) با خانمی آشنا شدم که ۸ سال بود طلاق گرفته بود و از مردها متنفر بود نمیدانم چطور با دیدن من نظرش عوض شد اما حدود سه ماه با هم بودیم اخلاقم در خانه کلا عوض شد حس میکردم اگر با این خانم مهربان هستم باید رد منزل هم مهربان باشم اگر به ایشان وجهی میدادم به خانمم هم همین پول یا هدیه را میدادم خانم اولم از تغیر رفتارم ناراخت شد میگفت ان ادم عصبی و پرخاشگر قبلی را به ادم مهربان فعلی ترجیح میدهد دست بر قضا متوجه کار من شد منهم به ایشان گفتم هیچ کار غییر شرعی نکرده ام و ناراحت هم نیستم در همان زمان نیر برای زن صیغه ای خواستگار دائم پیدا شد منهم علیرغم میل باطنی خودم و مخالفت ایشان و تنها برای خوشبختی ایشان ۹ ماه باقی مانده را بخشیدم و ایشان نیز ازدواج دائم نمودند منهم زندگی خودم را با خانمم ادامه دادم اما رفتار خانمم ۱۸۰ درجه عوض شد صمیمی و خوش برخورد و به خودش میرسد چیزی که ۲۰ سال انجام نداده بود و هر بار مثلا به ایشان میگفتم موهایت را رنگ نمیکنی میگفت جو گندمی قشنگتر است در حالی که من یک مرد هستم و احساس نرردها بیشتر بصری است وقتی از خانه تا محل کار و بالعکس در ماشینهای اطرافم خانمهای زیبا و جوان را میدیدم و دوست داشتم زن من هم در خانه چنین قیافه ای داشته باشد اما از آن محروم بودم معلوم است که در بیرون خانه بدنبال آن خواهم گشت از طرف دیگر رفتار من هم عوض شده الان وقتی خانمم از من میپرسد دیگر کسی را صیغه نمیکنی به صراحت به او میگویم اگر کسی پیدا شود که جوانتر یاشد خوشگلتر باشد مسکن مستقل داشته باشد و از من تقاضای مالی نداشته باشد مگر دیوانه هستم که اینکار را نکنم ولی راستش را بخواهید دیگر با تغییر رویه خانمم کسی را زیبا تر و جذاب تر از ایشان نمیبینم بنظرم ازدواج موقت اگر با نگاه عاقلانه و شناخت کسری ها و کاستی ها و تلاش در جهت رفع این کاستی ها باشد عالی است بشرط اینکه فرد را دچار تنوع طلبی و بی بند و باری نکند اتفاقا در همان زمان کوتاه باب رزق و روزی من چنان باز شد که حد ندارد و همین امر باعث شد همسر صیغه ای من نیز یکی از مشکلات مالی اساسیش رفع شود .حالا هم من به آنچه خواسته ام رسیده ام هم ایشان من باب توجه بعضی از خانمها عرض کنم اتفاق جالبتر این بود که چند ماه قبل در مدینه بودم یکی از همسفران خانمم از من تقاضای صیغه کرد و هدفش را وارد نشدن در منجلاب گناه ذکر کرد اما من شرطی برای ایشان ذکر کردم که بسادگی نپذیرفت آنهم انجام آزمایش ایدز بود و لذا جواب مثبتی نگرفت زیرا نمیخواهم هیچوقت برای رسیدن به خواسته خودم خدای نکرده موجبات مشکلات دیگران علی الخصوص شریک زندگی ام را فراهم نماییم حالا شما هی بنویسید فاحشه گی بی بند وباری ملاک تشخیص صحیح ادمها از وقایع اطرافشان و تطبیق آن با دین است ونه استباط خودشان امام علی (ع) میفرمایند غیرت برای مرد است ولی برای زن عفت است زیرا اگر زن نیز غیرت داشته باشد در چنین حکمی در مقابل حکم خدا مقاومت خواهد کرد حال منصفانه قضاوت کنید اگر مسلمان هستید شما برا اساس حکم شرعی با صیغه مخالفید یا استنباط شخصی خداحافظ همگی

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 8 Thumb down 4
  • Saba924

   سلام
   با توجه به داغ بودن این بحث خواستم منم به چند مورد اشاره کنم:
   ۱٫ تا وقتی که در موقعیت کسی قرار نگرفتیم نمی تونیم اونو قضاوت کنیم
   ۲٫ ما انسانیم و خداوند به ما دو نعمت عقل و وجدان رو داده، سوای اینکه چه مذهبی و مسلکی و اعتقادی داریم اگر هرکاری که می خوایم انجام بدیم این دو گوهر وجودمون رو قاضی کنیم و مطابق شأن انسانیمون رفتار کنیم نه به خودمون آسیب می زنیم و نه به دیگران
   ۳٫ به نظر من هم کسی که سعی می کنه غریزه جنسی رو در خودش بکشه بیماره و هم کسی که این غریزه رو لجام گسیخته رها می کنه تا بدون هیچ محدودیتی در بیابان هوس بتازه. اگر ما انسانیم پس در کنترل غرایزمون باید فرقی با حیوانات داشته باشیم پس این دیدگاه که چون مردها تنوع طلبن صیغه و ازدواج دوم و خیانت یک چیز اجتناب ناپذیره مردوده و اصلا توجیهی نداره چون در اینصورت فرقی میان انسان و حیوان نیست (که البته در مورد زنها هم صدق می کنه) و از طرف دیگه این دیدگاه هم مردوده که زن اگر شرایط ازدواج دائم براش فراهم نیست پس غریزه جنسیشو سرکوب کنه. شاید خیلی زنها بسیار راحت اینکار رو انجام بدن ولی شرایط جسمانی هیچکس با دیگری یکسان نیست اما بازم در اینجا خیلی راحت می شه برای رابطه ای که قراره ایجاد بشه شرایطی تعیین کرد که انسان رو از دایره انسانیت خارج نکنه و باعث صدمه به خود و دیگران نشه. مثلا اینکه با یک مرد متأهل ارتباط برقرار نکنه . چیزی که توی جامعه زیاده مردان مجرد و مطلق پس چرا یک زن پاشو روی زندگی زن دیگه بذاره و باعث نابودی یک خانواده بشه که عواقبش تا نسلها باقی می مونه
   ۴٫ متأسفانه طبق آمار رسمی بیش از ۷۵% طلاقها در ایران مستقیم یا غیرمستقیم به دلیل اختلال در روابط جنسی هست به این دلیل که ما یاد نگرفتیم در مورد مسائل و مشکلات جنسی مون با همسرمون صحبت کنیم مشاور و روان درمان و پزشک که دیگه جای خود داره. همین که متوجه می شیم در رابطه جنسی با همسرمون مشکل داریم و یا اینکه حس می کنیم رابطه ارضامون نمی کنه بجای اینکه در موردش حرف بزنیم (که این حرف زدن خودش تخلیه روانیه و از انباشته شدن انرژی منفی درون ما و بغرنج تر شدن مسأله جلوگیری می کنه ) و راهکار عقلانی و منطقی پیدا کنیم یا به پزشک و مشاور و روان درمانگر مراجعه کنیم بلافاصله خودآگاه یا ناخودآگاه به فکر پاک کردن مسأله (طلاق) یا ارضای نیازهای جنسیمون در خارج از چارچوب خانواده و اخلاقیات می افتیم. آقایون! خانوما! کسایی که توی زندگیتون همچین مسائلی دارید باور کنید باور کنید علم پیشرفت کرده چیزایی که توی زندگی ما ایرانیا بیش از ۷۵% آمار طلاقهامونو رقم میزنه سالهاست که در اروپا و آمریکا برای بچه دبیرستانی ها مسائلی کاملا حل شده و پیش پا افتاده است. چون اونا وقتی باهاش روبرو شدن ازش فرار نکردن سعی در پاک کردن مشکل و یا تغییر مسیرشون نکردن، اونا خیلی منطقی با مشکل روبرو شدن ریشه یابی کردن راهکار براش پیدا کردن حلش کردن و بعد هم به نسلهای بعدیشون آموزش دادن و با اینکار اونا رو در برابر این مشکلات به نوعی واکسینه کردن. اگر مردی تنوع طلبه و دوست داره در آن واحد با چند زن باشه این اختلال شخصیتی داره یا اگر زنی با شوهرش مشکل جنسی داره بیماره یا خودش یا همسرش ، اما خوشبختانه اختلال شخصیتی یا اختلال در رابطه زناشویی، سرطان نیست درمان داره کافیه به اولین و نزدیکترین مرکز مشاوره مراجعه کنید یا حتی به مرکز بهداشت محله تون که خدماتش هم رایگانه! اصلاح نیازی نیست تو خیابون جلوی زنای دیگه بوق بزنید! یا خانوما بیافتین دنبال مردای متأهلی که معمولا هم مردایی معصوم! و مظلوم! هستن که در زندگی خانوادگی کاملا یکطرفه مورد اجحاف و بی مهری و بی توجهی عاطفی و جنسی همسرشون قرار گرفتن و شما قراره نقش فرشته نجات رو براشون بازی کنید!
   ۵٫ آقای محترمی که که خیلی ادعای مسلمونی می کنی و از کل اسلام همین رو یاد گرفتی که مرد می تونه ۴ تا زن عقدی و ۴۰ تا صیغه ای داشته باشه! پیغمبر محترمتون فرمودن که حتی اگر در نگاه کردن به زنانت هم نتونی عدالت رو رعایت کنی نباید بیش از یک زن بگیری و در آخر هم تأکید کردن که چون شما نمی تونید این عدالت رو برقرار کنید پس اینکار رو نکنید.
   ۶٫ خانومای محترمی که از چند همسری حمایت می کنید! حتی در حرمسرای پادشاهانی نظیر ناصرالدین شاه هم که تعداد بسیار زیادی زن داشته، زنا برای یک شب بودن در کنار شاه حتی دست به قتل هووهای خودشون می زدن. خدا برای هیچکدومتون نخواد ولی هنوز سایه یک زن دیگه رو روی زندگیتون حس نکردین که اینجور شعارای ایده آلیستی رو سر دادین! لطفا تیشه به ریشه خودتون و همجنسهاتون نزنید!

   Thumb up 2 Thumb down 0
 • زهرا

  با سلام به همه دوستان،
  خوشحالم که می بینم این موضوع برای اکثریت جذاب بوده و خب البته بحث برانگیز….
  ولی یه سوال از شما دوستانی دارم که از دین و اسلام صحبت می کنید… آیا خدا در قرآن اشاره ای به ازدواج موقت کرده؟؟ چرا این موضوع فقط برای شیعیان (شیعه علوی) مطرح شده و اثری از اون برای افراد مسلمانی که سنی هستند نیست؟؟
  پیشاپیش از پاسختون ممنونم…

  Thumb up 3 Thumb down 3
 • مریم

  سلام اگر این خانمه که نیاز جنسی دارند به دنبال مردهایی باشند که یا از همسرشان جدا شده اند و یا همسرشان را به نوعی از دست دادهاند .
  والا مردانی که متاهل هستند این کار ایشان باعث می شود کانون زندگی آنها بهم بخورد و به جدایی یا طلاق بکشد چون هیچ زنی دوست ندارد شوهر شریکی داشته باشد حتی همان خانم که به دنبال این رابطه است.

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 6 Thumb down 2
 • شیرین

  واقعا خجالت اور است.این کار فاحشگی اسلامی است.یعنی چی که خودت رو عرضه کنی به مردای مختلف با خواندن دو کلمه عربی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟و در قبال گرفتن هزینه های زندگی یا خرجی و یا هر زهرماری که توجیه میکنید این فاحشگی اسلامی رو. حالا این چه فرقی با خودفروشی طبیعی دارد؟؟؟؟خودفروشی طبیعی اسمش روش هست ولی اینکه خودفروشی کنی و دو کلمه عربی هم بخونی برا توجیه این کار مزخرف شرم اور است . و این برا غرور یک زن و ارزش یک زن اسیب می رساند.البته اگه غروری باشه تو این فاحشه هتی اسلامی!!!!!!!!!!!!!!!!!!به نظر من ادم بدون خوندن دو کلمه ایه و اینا حتی با وجود شوهر بره هر کار دلش خواست بکنه باشرفتر از فاحشگی اسلامی است.

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 14 Thumb down 10
  • Soroush

   harfet doroste,vali on jomleye akharet mano azar mide.
   hata tasavoresh vasam kabooooooose

   Thumb up 3 Thumb down 1
  • یک زن

   من با شیرین موافقم

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 7 Thumb down 7
  • حسین آقا..

   با سلام ببخشید مزاحم شدم. شیرین خانم بدونید که با خواندن همان دو کلمه عربی شما به شوهرتان محرم شدید .و با خواندن همان دو کلمه عربی پدر شما به مادر تان محرم شده و با خواندن همان دو کلمه عربی دو نفر با یکدیگر نامحرم (طلاق) می شوند. لطفا یک کم شرعی فکر کنید و شرعی باشید.

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 7 Thumb down 7
  • مهدی

   مشکل این بنده خدا با امثال شماهاست
   رابطه نامشروع زن شوهر دار را حاضرید بپذیرید اما اینکه یک ارتباط فقط و فقط با یک جمله به زبان عربی و طبق دستور خداوند تبارک و تعالی انجام بشه برایتان بسیار سنگین است، در صدر اسلام عده ای تنها به خاطر اینکه حاضر نبودند پیشانی به خاک بچسبانند و سجده نماز را بجا بیاورند اسلام را نپذیرفتند! یا ماجرای شیطان که حاضر نشد به آدم سجده کند و مورد لعن خدواند قرار گرفت و جهنمی شد… حالا آدم شماها را که می بیند می فهمه خیلی هم عجیب نیست! زنای زن شوهر دار برای امثال شماها از ارتباط سالم و اخلاقی دو انسان که فقط تسلیم امر خدا شده اند لذیذتر و شیرین تره! حضرت امیر علیه السلام فکر کنم شماها را دیده بود که فرموده بودند اگر عمر از ازدواج موقت جلوگیری نمی کرد جز شقی کسی مرتکب زنا نمی شد، حالا یا امیر… ایشان می فرماید زنا که هیچی زنای محصنه را به ازدواج موقت ترجیح می دهند…
   جالبه ازدواج دائم هم با همون دو جمله عربی اتفاق می افته و سالها زن خودش را عرضه می کند و بچه دار هم می شوند و……

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 7 Thumb down 4
  • یک زن

   اگه میپذیری که مرد زن دار میتونه همزمان عقد موقت هم داشته باشه باید این حقو واسه زن هم قائل بشی .در ضمن داری میگی سالها زن خودشو عرضه میکنه اگه زنه بدونه که واسه چند روزه که نمیزاره مرده بهش دست بزنه مسلمووووووون

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 11 Thumb down 5
  • امیرحسین

   شیرین یا یک دشمن آگاه دین اسلام و ما ایرانی هاست یا اینکه یک آدمی که اصلا تا حالا یک جمله از دین اسلام را نخونده .
   شیرین خانوم شما یا خدا را قبول داری یا نداری . اگر قبول نداری که هیچ . ولی اگر خدا را قبول داری باید بدونی که احکام خدا تماما حکیمانه است اگه فرصت داری برو بررسی و تحقیق تا حکمت احکام را بفهمی ولی ما آدما اینقدر کوچیکیم که یه عمر هم وقت بزاریم شاید نتونیم حکمت کامل یکی از احکام خدا را بفهمیم و همچنین اینقدر بزرگیم که میتونیم به علم خدا وصل بشیم و حکمت احکام که هیچ بلکه هرچی در دنیا اتفاق میافته را در لحظه بفهمیم و گذشته و آینده دنیا مثل کف دستمون برامون روشن باشه.
   البته میتونیم با خدا و دینش دشمنی کنیم و تا نوک بینی خودمون را بیشتر نبینیم که نتیجش میشه اینکه به حکم خدا بگیم فاحشگی اسلامی . صبحان الله

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 5 Thumb down 6
  • یک زن

   خدا و دینش فقط همینارو گفته که شما چسبیدین به این قضیه .یا فقط از زندگی دنبال همین هستین

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 7 Thumb down 2
  • روانشناس

   اگرمتعه در عرف جابیفتد
   ۱کدام مردی زیربارازدواج دایم ومسئولیتهایش میرود؟
   ۲کدام زن خودش را اسیرازدواج دایم کرده وتماشاچی زن بارگی همسرش میشودوخودش محروم اززندگی ازاد؟
   بنابراین جامعه ملغمه ای خواهد شد از رابطه های ۱ساعته و۲روزه و۱ ماهه وبا هرکسی روبرو میشوی دفترخاطراتیست از انواع مردان یا زنان بیشمار که انها را چشیده !!!
   ایا این حیوانیت نیست؟؟

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • صبا

   شیرین خانم تکلیف دخترانی که موقعیت ازدواج دائم برایشان نیست چی؟
   برای رفع نیاز جنسی تن به فاحشه گری غربی دهند یعنی همون زنا …
   یا فاحشه گری اسلامی که لااقل کلاه شرعی روش هست ؟؟؟

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 7 Thumb down 2
  • یک زن

   فاحشه فاحشه است نیاز به دین نداره واسه روپوشونی این کار

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 12 Thumb down 4
  • علی آقا

   در عقد دائم هم با همین چند کلمه عربی ارتباط بین یک زن و مرد نامحرم شرعی میشود . پس میبینید بحث کلمات نیست بلکه در چارچوب شرع عمل کردن است . ضمنا با توجه به اینکه بعد از پایان مدت باید عده نگه داشت قطعا اگر بارداری نیز صورت گرفته باشد تا آن موقع پدر بچه نیز مشخص می شود.

   Thumb up 3 Thumb down 1
  • یه دوست

   خانم محترم ازدواج در تمام ملل با همین دو سه کلمه که نشان آغاز و پذیرش یه تعهد است آغاز می شه ،اگه حرف شما رو بپذیریم ازدواج دایم شما هم که با چند لفظ انجام شده با فاحشگی فرقی نداره ،با عرض معذرت

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 6 Thumb down 3
 • نسرین

  سلام میخواستم بگم که واسه ی این خانم واقعا متاسفم حالا ایشون شد زنی که به ازدواج موقت دست زد و میگیم به قول خودشون کاملا شرعیه و از این جور حرفا ولی ای زنی که خودتو مسلمون میدونی واقعا که وقتی میگی “اگه مرد توانایی ۲ زن داشتن داره خب چه اشکالی داره”واقعا حرف خودخواهانه ای زدش و امیدوارم که این موضوع رو تجربه کنه و از این حرفش پشیمون بشه.من قصد توهین ندارم اما زنی که سالم باشه و بخاطر نیازش به هر کاری تن نده”که ایشون خودشو عالم مذهب میدونن”نمیره با۳ نفر که طلاق گرفتن و ازدواج کردن تو خونه های خطرناک وارد شه و زن با ابرو به حرف های مردم اهمیت میده ولی کم ولی ایشون فقط میگه”من مهمم”البته من جاشون نیستم و هرقدر سعی می کنم هم نمیتونم باشم ولی از یه نگاه بیرون میگم:متاسفم

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 6 Thumb down 4
  • صبا

   اگه جاش بودی چه میکردی و بخصوص اگه هم نیاز جنسی بالایی داشتی هم نیاز مادی
   و موقعیت ازدواج دائم بریت پیش نمی امد
   لطفا ج بدین در این شرایط چه میکردی

   Thumb up 2 Thumb down 1
 • رادین

  اکثر خانم هایی که به توهین و زیر سئوال بردن موضوع روی آوردند دختر خانم هایی هستند که نگران همسر آینده خودشون هستند و می ترسند همسر آیندشون گرفتار این قضیه بشه. زندگی رو خیلی سخت نگیرید. فکر کردید چند درصد آقایون دنبال این مسائل هستند. زنهای امروزی برای شصت و هفت پشت یک مرد کافی هستند. با داشتن یکی از زنهای امروزی عمرا بتونن به ازدواج دوم و سوم فکر کنند.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 • پ.خ

  ازدواج موقت یک توهین بزرگ به شخصیت مرد و زن می باشد.

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 13 Thumb down 3
  • صبا

   صیغه مربوط به شرایط جامعه عرب در ۱۴۰۰ سال پیش بوده . . . بررسی کنید که آیا الان همون شرایط توی جامعه فعلی هست ؟

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 8 Thumb down 3
  • احمد

   بفرمایید چه رابطه ای احترام و تعظیم به زن و مرد است؟ چرا بدون اطلاع و داشتن علم کافی حرف می زنید؟ روابط آزاد و بی حساب و کتاب بین زن و مرد را چگونه توجیه میکنید؟ مگر در جامعه امروز اکثر روابط بر اساس دوستی های خیابانی و غیر شرعی نیست؟ چه می شد اگر همین رابطه ها شکل قانونی و شرعی بخود می گرفت و موجب نزول برکات خداوند بر مردم می شد؟ در همین شبکه های اینترنتی میلیونها فیلم و کلیپ از اقصا نقاط دنیا در مورد روابط آزاد جنسی و سکس دسته جمعی و حتی تجاوز به کودکان بی گناه وجود دارد. حتی روابط جنسی دهشتناک و وحشتناک بین محارم و حتی انسان با حیوانات و بالعکس که بسیار شرم آور و دور از شان انسان و مخالف فطرت بشری است. آیا اگر جوانان ما هم به این طرق خود را ارضا کنند خوب است؟ حال که دین مبین اسلام برای کنترل این نیاز طبیعی بشر راه حل معقول و حلال را پیش بینی کرده است ، چرا باید عده ای افراد بی سواد و غیر آشنا به مبانی فقهی و عقلی این عمل خدا پسندانه را مورد تمسخر و مساوی با عمل شنیع زنا قلمداد کنند؟ ” اتقوالله لعلکم تفلحون ” تقوای الهی پیشه کنید شاید رستگار شوید.

   Thumb up 2 Thumb down 1
 • mn

  دوستان سعی کنید یا راه حل بدید و یا نقد منصفانه داشته باشید و توهین نکنید.

  مخلص همه تون هم هستیم.

  Thumb up 0 Thumb down 0
  • صبا

   یه راه اینه “مباش در پی آزار و هرچه خواهی کن “

   Thumb up 1 Thumb down 0
 • mn

  چه خبره اینجا!!!!!!!!!!
  این کامنت ها نشون میده که مسئله ازدواج چقدر برای جوونهامون اهمیت داره.
  من به این امر اعتقاد دارم که متعه یک امر شرعی است ولی باید شرایط حال جامعه رو هم در نظر بگیریم. این دستور حدود چهارده قرن به دلایلی مسکوت مانده و حالا یکباره در یک جامعه جوان با مشکلات جامعه ما بخواد عمل بشه ، به نظر من عواقب خوبی نداره. باید بحث کارشناسی در این مورد بشه و با تعصب هیچی حل نمیشه.

  به امید روزی که اون مجری حقیقی احکام اسلام ظهور کنه.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 • Mohammad

  سلام خدمت گردانندگان سایت از ابتکارتون درانتخاب موضوع تشکر می کنم وخواهشی از شما دارم
  میشه این نظرات موافق ومخالف را به خانم مصاحبه شونده بدید و از ایشان بخواهید تا دوباره نظر بده ومصاحبه بشه
  نظرات دیگه تکراری شده و کار داره به توهین میکشه
  در ضمن میشه میزگردی با حضور یک عالم دینی آشنا به احکام متعه و آسیب شناس اجتماعی موافق ومخالف تشکیل بدید ؟ لطف بزرگی خواهد بود

  Thumb up 0 Thumb down 0
  • صبا

   خسته شدیم از میزهای گردی که
   هیچ ثمری ندارد
   جز اتلاف وقت

   Thumb up 2 Thumb down 0
 • nima amini

  سلام
  کار این خانم از اول اشتباه بوده
  مرد زمانی میره دنبال ازدواج موقت که نیاز جنسی داره واکثرا دنبال خوش گذرانی هستند
  ولی زنهایی که میان توی این راه برای پول میان نه برای چیز دیگه
  بهترین راه ازدواج دائم هست
  بجای اینکه آدم مثل (البته قست توهین ندارم) یه حیوون حتی شرعی با چند نفر باشه
  مثل انسان (که همه ما انسان هستیم) با یک نفر تا آخر عمر باشه
  نه کسی نگاه بد به او داره
  ونه اون زن رو فاحشه یا مرد رو هیز ختاب نمی کنن

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 7 Thumb down 1
  • احمد

   دوست عزیز لطفا مغالطه نکنید . یک زن همزمان نمی تواند با چند مرد باشد این گناه کبیره است. شرط انجام متعه رعایت حدود شرعی انست . زنی که در عقد موقت مردی قرار می گیرد . پس از پایان زمان قرارداد باید باندازه سه دوره کامل رگل یا حیض شدن از مواجهه با مرد دیگر پرهیز نماید و بعد از ان می تواند بلحاظ شرعی در عقد دیگری در آید.متعه اصلا قابل قیاس با یک رابطه آزاد و غیر شرعی نیست که از بغل این مرد برود بغل مرد دیگری. این عمل زنای محصنه نامیده می شود و حکم اسلامیش اعدام برای طرفین قضیه است.

   Thumb up 1 Thumb down 6
 • امیر ح ر

  سلام به دوستان من نمی دونم که چرا ما به خودمون اجازه میدیم که در مورد ادما نظرات منفی بدیم . یکم برای هم احترام قائل بشیم تا روابط قانونمند و درستی رو داشته باشیم. نمی دونم چرا در مورد این امر که یک زن مطلقه یا بیوه اگر صیغه موقت محرمیت با کسی داشت به نا حق در موردش اصطلاحاتی رو بیان و به زبان بیاریم که باعث بی حرمتی بشه.من خودم به شخصه هر نوع صیغه ای رو قبول ندارم به طور مثال زنی که در طول هفته با ۳ یا ۴ نفر صیغه میشه بله کلاه شرعی میذاره چون اصلا” عده نداره ولی اون کسی که برای مدت طولانی صیغه میشه و بعد از اتمام عده نگه میداره ایا به نظرتون اشتباهه اگر اون شخص مثل کسایی که توی خیابون منتظره هر کار خلاف شرعی هستن بود اون وقت چه عکس العملی داشتید پس بییاید به وسائل مثبت نگاه کنیم تا اینکه بدون داشتن یک دلیل منطقی برای محکوم کردن کسی اون رو محکوم به چیزی کنیم که بعد جواب دادن به اون برامون سخت باشه . همیشه با منطق پیش بریم نه با احساس. برای همتون آرزوی موفقیت میکنم.

  Thumb up 4 Thumb down 2
  • صبا

   شما از احکام خبر نداری اقا
   این مرد که میتونه در یک هفته یا در یک روز چند تا زن بگیره
   زن بدبخت اگه بخواد همچین غلطی بکنه
   پس هر بار ازدواج موقت حتی اگر ان ازدواج خیلی کوتاه باشد باید دو سه ماه عده یگیره تازه بعدش میتونه با یه نفر دیگه ازدواج کنه

   Thumb up 5 Thumb down 0
 • امیر حسین

  جواب طناز:
  این خانوم اصلا نمیدونه ازدواج موقت چیه!
  و اصلا زن را نمیشناسه!
  یک زن تازه از این که یه مرد دیگه غیر شوهر خودش را ببینه اذیت میشه چه برسه به اینکه رابطه با چند مرد را داشته باشه.
  اصلا میدونید دوره عده نگه داشتن بیشتر بخاطر خارج شدن زن از ملکوت و رابطه عاطفی با مرد قبلیشه تا بحث فرزند داشتن در رحم از اون مرد.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 • امیر حسین

  Hidden due to low comment rating. Click here to see.

  (کاربران این نظر را نپسندیدند) Thumb up 2 Thumb down 13
  • رادین

   امیرحسین جان یک دکتر برو. آخه باباجون تو این اوضاع مالی و اقتصادی و سختی و بدبختی چی جوری تو حدواقل سه بار در یک شب نیاز به رابطه جنسی داری مگه چای تلخه

   (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 13 Thumb down 0
  • mina

   اول از همه اینکه برات واقعا متاسفم،
   دوم اینکه یه سوال داشتم: میتونی بپذیری که همسرت یک رابطه دوم داشته باشه؟
   سوم اینکه چرا به یه پزشک مراجعه نمیکنی که مشکلت حل شه بجای اینکه دنبال راه حلی باشی که همسرت رو بعد از شنیدنش مطمئنا خورد میکنه؟
   چقدر شما مردا بی انصاف و خودخواه هستید

   (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 14 Thumb down 1
  • امیرحسین

   Hidden due to low comment rating. Click here to see.

   (کاربران این نظر را نپسندیدند) Thumb up 1 Thumb down 11
  • miady

   آقا امیر حسین خوبه که خودتو کنترل میکنی ولی مشخصه که نیاز به دکتر داری. فکر کن اگه خانومت مثل خودت باشه خوبه خدای نکرده بیاد مثل تو فکر کنه. با مینا موافقم راه حل شما فقط درمان پزشکی هست.

   (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 11 Thumb down 1
  • مهر

   امیر حسین، خیلی خوبه که متعهد هستی به دینت و به خانوادت. درستشم همینه، دین برای زندگی سعادتمندانه در دنیا و آخرته. اما در مورد مشکلی که داری، با یه دکتر رفتن ساده و عمل به دستورات پزشک و احتمالا چند جلسه رفتن پیش روانشناس مشکل شما ان شاءالله حل میشه و دیگه نمی خواد اینقدر خودتونو اذیت کنید و انرژی تونو تلف کنید یا زندگی مشترکتونو به خطر بندازید، به خاطر این مشکلتون. در ضمن از راه تغذیه هم میشه میل جنسی رو کاهش داد. مواد غذایی و میوه و ادویه جاتی هست که می تونه میل جنسی رو کاهش (و یا در صورت نیاز) افزایش بده.

   Thumb up 4 Thumb down 0
 • نام شما...

  باسلام
  می خواستم در جواب غفار بگم که شما سری به قرآن بزنید و مطالعه بفرمائید . اگر شما صیغه را قبول ندارید در قرآن به آن اشاره شده است . ما نمی توانیم با خدا و پیغمبرش مخالف باشیم .باید سعی کنیم که در زندگی شخصی خودمان خیلی چیزها رو رعایت کنیم .
  آقایون همیشه به این اعتقاد دارند که باید سنت پیامبر رو پیاده کنند، اما ایکاش همه چیزهایی رو که پیامبر قبول داشت و پیاده می کرد انجام دهند فقط چیزهایی که به نفع خودشان و برای ارضای نیازهای شخصی خودشان است رعایت می کنند . خدا از سر تقصیر همه ما بگذرد .

  Thumb up 3 Thumb down 1
 • miady

  به کسی مربوط نیست اون زن چیکار کرده چون خودش مسئول کاراشه. ما فقط باید خودمونو جمع کنیم تا خودمون زندگی کسی رو داغون نکنیم. امیدوارم همه یه زندگی خوب و شاد داشته باشن.

  Thumb up 3 Thumb down 3
  • زهرا

   نمیشه گفت مربوط نیست!!! خیلیا ممکنه بر اساس صحنتای این خانم جاده زندگیشونو بسازن!! بعلاوه، ما در جامعه زندگی می کنیم و پیامد هر کار و طرز تفکری گریبان همه رو می گیره…

   Thumb up 3 Thumb down 0
 • davood

  هرکسی از ظن خود شود یار من.قضاوت این موضوع خیلی ساده نیست باید همه جوانب رو در نظر گرفت.هیچکس جای هیچکس نیست.هرکی میخواهد ایرادی بگیرد باید خودش را جای او قرار دهد و بالعکس.هیچ نسخه جامعی نیست که درد همه رو درمان کند

  Thumb up 1 Thumb down 1
 • طناز

  خیلی مسخره است،هیچ فرقی با زنا نداره،واز همه مسخره تر دلایلی که براش میارن.نیاز عاطفیت رو میکشی فقط مثل یه …به فکر برطرف کردن نیاز جنسیت باشی..
  تو این جامعه که فعلا برای هیچ کس شرایط ازدواج مهیا نیس پس همه میتونند عقد موقت کنند؟؟؟؟؟؟اگه یه زن هم توانایی زندگی با چند مرد رو داشت اون وقت واسه اون چه حکمی صادر میکنن???????این جاست که لال میشن…..

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 8 Thumb down 3
 • باران

  با سلام .من خانم ۳۰ ساله ای هستم که ۱۳ سال همسر مردی بودم که به هر دلیل غیر منطقی که فقط به نظر خودش درسته ازدواجی از همین نوعی که شما درست می دونید کرده و براحتی ورود اون زن به زندگی من که اول فقط برای جبران نیازهاش و تحت حمایت قرار گرفتنش بوده زندگی من و همسرمو که عاشقش بودم و همه کار براش کردم رو ازم گرفت .من الان تنهام و همه اون نیاز ها یی که شما ازش حرف میزنید رو دارم ولی به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی بودن با یک مرد متاهل رو درست نمیدونم و معتقدم که شما اگه با خودتون رو راست باشید دیگه این شعارو نخواهید داد که یک زن بتونه زندگیشو با کس دیگه تقسیم کنه چراکه در واقع و در دنیای کنونی هیچ مردی وجود نداره که بتونه عدالت رو تو همه چی بین دو نفر درست برقرار کنه ….

  (نظر منتخب توسط کاربران) Thumb up 14 Thumb down 1
  • غفار

   آفرین برشما خانمها و آقایونی که با صیغه مخالفت کردین ؛ افرادی که صیغه را حلال کردند فقط بخاطر امیال نفسانی خودشان بوده ؛ والا اگه راست میگن با ازدواج موقت دختر و خواهر و زن خود موافقت کنند،صیغه غیر از تباهی و بدبختی چیز مثبتی را به همراه نخواهد داشت غیر از یک لذت زود گذر .

   (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 8 Thumb down 3
  • رسول

   عقل کل مگر افراد حق دارند صیغه رو حلال کنند یا اون رو حرام کنند زیرا حکم حلال و حرام حکم الهی است و وقتی در قران ذکر شده وقتی از زنان بهر مند شدید مزدشان را بدهید قطعا منظور زن دائمی نبوده است و تنها کسی که به خود حق داد حلال خدا را حرام کند خلیفه دوم غاصب بود و کسانی که به بهانه روشنفکری امروز در اینجا به این حق الهی توهین میکنند انشالله با این خلیفه محشور خواهند شد اما یاد بگیریم عبدالله باشیم نه خود را در مقام الهی قرار دهیم و برای حق خدا تعیین تکلیف کنیم و البته امیدوارم تمامی خانمهایی که چنین بی رحمانه به این خانم توهین کرده اند با این مشکل مواجه شوند تا بفهمند تنهایی چیست و خود را قدیسه تلقی نکنند سایرین اعم از خانم یا آقا را فاحشه و بی بند وبار دنیا در بعضی زمانها در همین جا حساب برخی ها را میرسد باور ندارید امتحانش ساده است .

   Thumb up 2 Thumb down 3
  • سلام

   من با این نوع ارتباط مخالفم چون یک طرفس چرا مردا بخودشون حق میدن هروقت جایی کم داشتن برن خیانت کنن
   خب خیلی از زنا هم در زندگی مشترک کمبودایی داران شاید بمراتب بیشتر خب کی میخاد جواب اونارا بده ؟ اگر این کار خیانت نیست پس خانمها هم اجازه دارن این کارو بکنن حرف خدا ودستور خدا هم بهانه نکنید لطفن که خدا خیلی حرفا زده شما اونی که بخودتون
   حال میده فقط شنیدیدمنم دوست دارم چنتا شوهر صیغه داشته باشم این اگه خوبه پس کار شما هم درسته یا علی مدد

   Thumb up 2 Thumb down 1
  • miady

   دقیقا باهاتون مؤافقم به نظرم این جور افراد نباید سراغ آدمای متاهل برن. فقط یادمون باشه اینجور وقتا بیشتر وقتا مردا پیشنهاد میدن به زنا. پس گناه خیانت به گردن هردو شون مساویه.

   Thumb up 1 Thumb down 1
 • پری

  قبول کنید واقعا ما نمی دونیم حقیقت ماجرای اون آقا و خانوم کجاست و کامل داخل زندگی آنها به معنای واقعی نبودیم و فقط توضیحاتی از آنها شنیدیم پس نمیشه درست قضاوت کنیم.
  ولی اگر دقت کرده باشید اکثر خانم هایی که نظر دادن فحاشی کردن و این بی فرهنگی اونا رو می رسونه چون نمی خوان چشمشون رو حقیقت های دنیا باز نگه دارن و در واقع به معنای واقعی کور هستن.
  واقعا براتون متاسفم !!!

  Thumb up 0 Thumb down 1
 • shahbaz

  بابا اینهمه جنبه بحث آزاد داریم ما….
  یک مصاحبه ای گذاشتن، یک سری هم خوندن نظر دادند، دلیلی به بی احترامی به هم نیست که، در جامعه همه چیز وجود داره، آدم باید خودش ببینه و راه درست را انتخاب کنه، قضاوت سخته، پس بجای قضاوت هر کسی شخص را ببین و از برداشتت برای راه خودت استفاده کن، آقایون و خانومهای محترم، این مسایل در جامعه هست حال چه شرعی و چه غیر شرعی، اگر من دچار وسوسه هوس نشوم در کنارم هم باشد باکی نیست، وگرنه توی یک غار من باشم و زنم که دیگه خیانت معنی نداره ،چون شرایطش نیست. نسبت به این خانم هم توهین نکنید. صداقت داشته اومده همه چیز را گفته

  Thumb up 1 Thumb down 1
 • حلیه

  سلام
  من فکر می کنم نظر دادن در این مورد سخته. چون باید جای این شخص باشی تا ببینی چه تصمیمی می گیری. اما فکر می کنم خیلی از خانم ها حاضر به این کار نیستن. اطراف من خانم متعلقه هست اما طوری رفتار می کنن که کسی جرات پیشنهاد دادن بهشون نداره. این خانم خودش گفت در مقابل چیزی که از دست می داده چیزی به دست نمی اورد(مرگ تدریجی) . پس چرا باز می رفته دنبالش؟!!!!!!!! خب آدم ها و نیازهاشون با هم فرق می کنه . خانمی هست که از فکر کردن به این موضوع می ترسه چه برسه بره دنبالش و یکی دیگه میگه نیاز داره . به هر حال من معتقدم باید صبر می کرد تا مورد خوبی برای ازدواج دائم پیش بیاد.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 • سانا

  صیغه درارای شرایط می باشد .درسته که این خانم شرایط شو داره ولی اگر واقعا قصد ازدواج دایم ؟رو داره بهتر است صبر کند تا شرایط ان بوجود بیاید.او با چند بار ازدواج موقت شرایط رو برای ازدواج دایم خود سخت می کند.ادم باید با خودش رو راست باشه…….

  Thumb up 5 Thumb down 0
 • صالح

  چه دلیرانه سخن میرانید در حالی که در شرایط افراد نیستید!!
  بله متعه برای بعضی ها شایسته نیست ولی برای بعضی ها قطعا واجب عینی است!
  و امیرالمومنین علی (علیه السلام) چه زیبا فرموده اندکه :اگر عمر از متعه نهی نمی کرد، جز شقی زنا نمی کرد…!

  Thumb up 1 Thumb down 1
 • فروغ

  این خانم درسته نیاز های جسمی خودش رو از طریق شرعی حل کرده ولی تاوان اون رو هم که مرگ تدریجی هست داره تحمل می کنه و این باعث می شه از نظر روحی خیلی اسیب پذیر تر بشه پس به نظر من راه معقولی نمی تونه باشه
  از طرف دیگه طرف مقابل همچین خانومهایی اکثرا مردان متاهل هستن که اونها هم یا تنوع طلب هستند که معلومه مشکل روحی روانی دارن یا در زندگی زناشوییشون دچار مشکل هستند که اگر همچین موقعیت هایی نداشته باشند دنبال راه حل می گردن نه اینکه از اون فرار کنن

  Thumb up 2 Thumb down 1
 • نورا

  با سلام به همه دوستان
  ۱- فکر می کنم بزرگترین منبع مطالعاتی مذهبی ما قرآنه از همه می خوام آیه ۳ سوره نسا و آیات بعدش رو بخونن غیر از شرط عدالت در آیات بعد از این آیه صحبت از حق یتیمان هست که ضایع نکنید و ….
  این برای زمان پیامبر هستش که شرایط کار کردن زن خصوصا جوان در جامعه، بیمه اجتماعی و ….. وجود نداشت و زنی در صورت بی سرپرست شدن اگر منبع درآمد نداشت باید میمرد نه تو جامعه الان که حتی شده کمترین کار مثل کارهای خدماتی برای زن هست. این از نیاز مادی.
  کسی که نظر بر صحت این کار داره به شرطی نظرش قبوله که یک زندگی مشترک موفقیت امیز رو تجربه کنه بعد صحه بذاره بر این قضیه
  ازدواج مگه یک نیاز برطرف شدنیه ! در دوستی همجنس وابستگی احساسی که بعد از مدتی از بین بره کلی ذهن رو درگیر می کنه اعصاب رو بهم می ریزه چه برسه شرایطی مثل عقد موقت.
  بعد هم هر لحظه در با کسی بودن اگر یک لحظه یاد فرد دیگری بیافتند گناه کبیره هست. کسی که با چند نفر بوده ناخود آگاه ذهنش در مقام مقایسه برمیاد! غیر از اینه؟
  خیلی از نیازها در انسان ممکن هست به موقع برطرف نشه، پس با این توجیه حتما کسی هم که در زندگی مشترکش نقص روحی داره و فرض بر این که خانمه باید با فرد مذکری خارج از زندگی مسئلش رو حل کنه؟
  مخصوصا با شرایطی که سن ازدواج در جامعه اینقدر بالا رفته ۳۰ سال سن متوسطه نه بالا و خیلی ساده انگاری که آدم فکر کنه با عقد موقت مشغله فکری پشتیبان روحی و جسمی حل میشه!
  من خانمی رو می شناسم که برای اینکه وارد این مسائل نشه با وجود این که آدم چندان مذهبی نیست، برای کاهش میل جنسیش قرص مصرف می کنه!
  افرادی رو می شناسم برای فرار از این پشتیبان کذایی فعالیت هاشون رو اینقدر زیاد کردن که وقت منتظر بودن رو نداشته باشن.
  و در آخر به نظر من در جامعه باید مرکز مشخص مشاوره و …. به هر عنوان در جامعه وجود داشته باشه که این مسئله در سراسر جامعه کشیده نشه

  Thumb up 2 Thumb down 0
 • شهرزاد

  همه خانومهای متأهلی که به همسر و بچه و زندگیشون میبالن به این فکر کنن , اگر دست برقضا سرنوشتشون مثل این خانم مطلقه بشه و همسرشون رو به هر دلیلی از دست بدهند چه رفتاری در مقابل ازدواج موقت از خودشون میخواهند نشون بدن ؟ واقعا یک لحظه تصور کنید ! و بعد قضاوت کنید ! خیلی از زنهای متأهل که خدا بهشون نظر کرده , لیاقت زندگی خوبو ندارن فقط شانس آوردن . باید یه روز بیوه و یا مطلقه بشن تا بفهمن که زنهای تنها چه حال و روزی دارن . بیشتر شوهر همچین زنهایی هستن که سراغ زنهای مطلقه و بیوه میرن اون هم بخاطر فرار از دست زنهای آنچنانی خودشون .

  Thumb up 0 Thumb down 1
 • setayesh

  واقعا برای استدلالهای من دراوردی وتوجیه کننده ات متاسفام زن متعه!!!همان فاحشه است که به ان رنگ وبوی شرعی داده اند ودر حقیقیت یک کلاه شرعی بزرگ است که سر افراد احمقی مثل تو وامثال توگذاشته اند تا گندی که به این جامعه زدند رو لا پوشونی کنند تو از ان دست احمقهایی هستی که همه چیز بد را باید تجربه کند وبعد تازه بفهمد که کار بدی است توصیه میکنم حتما خودت را به یک روانپزشک برسانی در غیر این صورت حماقتت دامن خیلی از خانواده ها را میگیرد وکانون زندگی خیلی ها رو متلاشی میکنه

  Thumb up 4 Thumb down 1
  • رسول

   سلام در کامنتهای بسیاری نوشته شده صیغه همان فاحشه گی است اما کلاه شرعی بر سرش گذاشته ایم میشه بفرمایید کدام شرع ! آیا به شرع اعتقاد دارید که بعد کلاه شرعی را بشناسید یا همینطوری از این کلمه استفاده میکنید اگر شرعی را میشناسید پس بدانید صیغه عین شرع است نه کلاه شرعی اینکه چه کسانی میتوانند از آن استفاده کنند نیز در شرع آمده است اگر به شرع اعتقادی ندارید در باره آن از محضر شرعی یا غیر شرعی نظر ندهید بفرمایید فاحشگی و تن فروشی و از این حرفها اما اگر به جوابتان مبحث شرعی را اضافه کردید حق نظر مخالف دادن را نخواهید داشت زیرا اینکار از نظر شرع برای این خانم عین ثواب بوده است بجز جایی که به زن اول ان آقا این مطلب را گفته بود که احتمال میدهم میخواسته اگر بشود زن اول را راضی کند تا بعنوان زن دائمی دوم وارد زندگی ایشان بشود در غیر اینصوررت اینکار اشتباه محض بوده است زیرا از قدیم گفته اند گر چه باید همیشه راست گفت هر راست نشاید گفت .

   Thumb up 1 Thumb down 3
  • setayesh

   این خانمهای نامحترم شکستشون توی زندگی رو با آویزون شدن توی زندگی دیگران تلافی میکنند ، از شما هم تعجب نمیکنم که این مسئله توجیه میکنید چون شما یه مردی البته فقط از نظر فیزیکی ومردهای ایرانی با این بهانه ها میتونن به خواسته های خودخواهانه شون برسند

   Thumb up 4 Thumb down 0
 • رها

  من با نظر حامد موافقم چه عجب یه آقا با این قضیه مخالفت کرد………

  Thumb up 1 Thumb down 0
 • رها

  من یه شب خواب دیدم شوهرم زن گرفته تو خواب میخواستم خودکشی کنم .آدم وقتی ازدواج میکنه مرد یا زن جزیی از وجود طرف میشه تو ازدواج موقت انگار دارن وجودتو با یکی دیگه تقسیم میکنن اصلا قابل تحمل نیست ……..
  شاید واسه مردا راحت تر باشه چون موقع نیاز جنسی بیشتر نیاز جسمیشون برطرف میشه ولی واسه خانم ها که بیشتر از نظر عاطفی ارضا میشن غیر قابل باوره ……….

  Thumb up 4 Thumb down 0
 • لاله

  متاسفم که اینقدر بی ادب هستین.
  توی جامعه ما همه این کارو میکنن.ولی این خانم اعتقاد داشته باید محرم باشه،دیگران به محرمیت اعتقاد ندارن. آقایونی که این خانم رو منع میکنین شما که با یه دختر دوست میشین تلفن اول نمیگین بیا خونهه؟ اون گناه نیست؟ این گناه؟ یا خانم هایی که توهین می کنین خودتون چی؟ نمی کنید؟
  صیغه اگه بین دو تا آدم مجرد باشه خیلی هم خوب و عالیه حداقل یه تعهد برای مرد تا حدودی ایجاد می کنه.
  الان همه با همه دوست میشن.مجرد با متاهل.متاهل با متاهل.
  هر کاری که می کنید فقط جان مادرتون باعث از بین رفتن خانواده ها نشید.
  جامعه ما واقعا تاسف باره. هیچکس نمی دونه چی می خواد. مشکل دولت که این همه گرونی ایجاد شده نمی تونه حلش کنه جوانها به دست و پا افتادن و قدرت ازدواج گرفته شده.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 • فاطیما

  سلام
  روز دوستان که توی کامنتاشون ادب رو رعایت می کنن به خیر. میشه دوستان لطف کنن علاوه بر اظهار نظر به املای صحیح کلمات هم توجه داشته باشن

  Thumb up 2 Thumb down 0
 • رویا

  صیغه فقط و فقط یه کلاه شرعی واسه ارضای نیازهای جنسی آقایونه .خیلی از آقایونی که میرن سراغ اینکار خودشون همسر دارند ولی به قول خودشون چون باز هم احساس نیاز می کنند میرن سراغ اینکار.آیا این احساس نیاز واسه همسراشون هم می تونه به این راحتی برآورده شه؟ پس اگه زن می تونه و باید تقوا پیشه کنه یک مرد هم باید بتونه .اگه صیغه نباشه خانومهایی که بیوه یا مطلقه هستند اگه واقعا این خلا و نیاز رو در خودشون حس کردند میرن سراغ ازدواج دائم و آقایون هم همینطور و اونایی که این نیاز رو حس نکردند دیگه نگاههای مشکوک دیگران روشون سنگینی نمی کنه

  Thumb up 5 Thumb down 0
 • نام شما...

  کسی نمی تونه ببه این زن ایراد بگیره . اگر هر گدام از شما در جایگاه اون بودید شاید این کار را انجام می دادید . یکی از معضلات بزرگ جامعه ما اینه وقتی زنی مطلقه یا شوهرش میمبره بهش بد نگاه می کنند و ا نتظار دارند طرف تو خونه بشینه و کاری نکنه . خانمی که نگران زندگی زناشوئی خودت هستی ، آقایی که به فکر شهوت و خوش گذرانی هستی /چرا به این زنها به چشم یک مجرم و گناهکار نگاه میکنید . اون حق دارن به زندگی خودش ادامه بده ، تو جامعه باشه و ارتباط برقرار کنه . هرچیزی اگر از راه درست پیش بره و حلال باشه اصلاً مشکلی نداره . شما خانمهای خونه به شما میگم که تو زندگی برای شوهراتون کم نذارین که اونا بخوان نیازهاشون رو با یکی دیگه … و ما هر چی میکشیم از این آقایونه .

  Thumb up 1 Thumb down 1
 • ناشناس

  به نظر من این که هر ۳ یا چند ماه زنی صیغه مردی شود فقط یه نوع تنوع طلبی است ما داشته ایم و همسران شهیدی که سال ها عفت و نجابت خود را حفظ کرده اند یا خیلی موارد دیگر ولی اینکه زنی حاضر شود به هر علتی وارد ارتباط حتی شرعی با مردی شود که همسر دارد و حتی فرزند به نظر من نابخشودنی است که آینده کودکان بی گناه را قربانی نیاز های خود کنیم و اسم اینکار راهم شر عی بگذاریم درست است گناه نیست ولس ودانی هم نیست در مورد این خانم ایشان حتی با همسر اول آن مرد هم صحبت کرده اند یعنی حتی ممکن بود این ارتباط ادامه داشته باشد ………………..

  Thumb up 3 Thumb down 0
 • علیرضا

  درس علم و ثروت یادش بخیر
  الان شده صیغه بهتر است یا زنااااااااااااااااااا…
  !ناز بشید الهی!
  !چقدر قشنگه افکار ما ایرانی ها!

  Thumb up 6 Thumb down 0
 • Monireh

  شما راست میگین. ادم همنفس میخواد هم واسه درد و دل هم واسه برطرف کردن نیاز جسمیش. من میگم کار شما به شرط اینکه باعث تزلزل یه زندگیه دیگه نشه کاملا عقلانیه. امیدوارم در سایه یه ازدواج دائم خوشبخت بشى

  Thumb up 1 Thumb down 1
 • صبا

  بجای محکوم کردن و شعار دادن . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . راه حل ارائه بدید لطفا

  Thumb up 0 Thumb down 1
 • محمد از شیراز

  سلام دوستان
  ((حتما بخوانید))
  همه این مشکلات از آنجا نشات میگیرد که احکام الهی را گزینشی به کار میگیریم هر جایش که به مذاقمان خوش نیامد طردش میکنیم.خیلی از احکام اسلام هستش که هیچگاه عقل مانمیتواند تشخیص دهد که چرا باید اینکارو انجام بدهم یا ندهیم.دلیلش هم این است که اسلام دین کاملی ست وبرای تمام اعصار وملل هست شاید دیروز یاامروز جامعه نپذیرد اما در آینده به این شعور برسیم که بهترین کار بوده.واین اسلام هستش که این حق وحقوق را به همه بطوریکسان در همه زمانها اعطا کرده حالااگرکسی نمیخواهد ازش استفاده کند یا تعصبش بهش اجازه قبول کردنش را نمیدهد حرفی جداگانه هست وهیچ ربطی به اسلام وحکم الهی ندارد.به نظر من این خانم کاری کرده که حکم صریح قرآن هست حالا به هر دلیل جسمی یا روحی .ویا به هر تعدادکه بوده.مهم اینه که خدا شاهد این کارش بوده وخداروشاهد گرفته.یادتون نرود که اصل بر عبودیت خداوند هست وما باید برا هر کاری خدا روشاهد وناظر بر اعمالمان در نظر بگیریم.اگردقیقا به احکام دینی عمل میکردیم وتربیت دینی ودرستی داشتیم دیگه طلاقی صورت نمیگرفت که بخواد مسائل بعدی به وجود آید.حالا هم که به وجود امده خدا راهشو نشون داده،پس دیگه ایراد گرفتن چیه؟دین اسلام به عرف هر جامعه ایی احترام میذاره که در متن قرآن مستقیماحکمی برایش نیامده واینجاست که ضرورت امام عصر ومراجع عالی قدر در جامعه احساس میشود تا اونها باتوجه به مقتضیات زمان ودین اسلام راه درست رو نشان بدهند.که باز هم متعه کردن باز مورد تایید تمامی مراجع وامامان معصوم بوده وهست. پس دلیلی ندارد که بخواهیم ایشان رو متهم به فاحشه بودن کنیم.حتی اگه فقط بخاطر نیاز جنسی باشه.مهم اینه که حکم خدا اجرابشه که شده.هیچ دلیلی وجود نداره آدم وقتی تشنه میشود گرسنه هم بشودوبرعکس.واین نیاز جسمی وروحی طرفین به هم مصداق همین مثاله.پس جایی برای طرح سوال ودلیل متعه کردن افرادو سرزنش کردن اونها وجود ندارد.این نکته هم قابل تامل است که در ایران ما به این نوع روابط به دیده شک وتردید نگاه میشودچراکه اگر تاریخ را مطالعه فرماییدبه این نکته میرسید که ایرانیان همواره بر روی نوامیس خود بسیار حساس بوده ونوعی خصاصت در نمایانیدن زنها ودختران خود در انظارداشته اندوبه حجاب زنها اهمیت میدادندواین ربطی هم به ایران بعد اسلام نداردکه حتا به همین دلیل در نقش برجسته های تخت جمشیدودیگر جاها هیچگونه نقشی از زنها دیده نمیشوددر صورتی که در همان زمانها زنها از لحاظ موقعیت صدارت در دستگاههای حکومتی نقش برجسته ایی داشته اندوهمیشه به زنها در ایران احترام گذاشته میشده است.اما در دیگر ملل اینگونه نبوده ونیست وهمیشه به زن نگاه ابزاری میشده است.باورود فرهنگ غرب به ایران تضادهایی درخصوص آزادیهای فردی به وجود آمد که همیشه با فرهنگ ایران وایرانی در تقابل بوده است که متاسفانه بیشرتعصبات از این مقابله به وجود آمده است.اللخصوص پیشرفت تکنولوژی وارتباطات با جهان غرب واشاعه فرهنگ هرزگی وتنوع طلبی وبی قیدی به مسائل خانوادگی “”که موجب تحریک جنسی وکسب تجربه میشود”" نیز به این نابه سامانیها دامن میزند،
  باید یادآوراین مطلب بودکه در خارج از ایران اصلا اینگونه نیست واتفاقا با رویی گشاده از این قانون الهی تبعیت میکنند.واز آنجایی که دین اسلام برای تمام بشریت است نه برای ایران،پس باید به قوانین آن نیز احترام گذاشت.افزایش دادن ظرفیت درونمان وپذیرش اینگونه افراد بسیار نزدیکتراست به احکام الهی تا طرد آنها.مسائل روحی روانی که برای این افراد به وجود میایدنیز بسیار وابسته به شرایط اجتماعی افراد وجامعه دارد که این خودنشاندهنده مسئولیت تک تک ما وخود فرد با این عمل است
  عزیزان،فرامین الهی بر همه ما لازم الاجراست وباید سر به این فرامین نهیم.بنده به نوبه خود از شجاعت ایشان دفاع میکنم وایشان را تحسین میکنم. به امید روزی که همه ایرانیان وزنان این مرز وبوم همچون گذشته سرامد همه جهانیان باشند.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 • ندا

  خاک بر سر همه ی آن زن هایی که بخاطر غریزه جنسی می رن و باعث پاشیده شدن یک خانواده ی دیگه می شن و همچنین خاک همه عالم بر سر آن مردهایی که تن به چنین کار کثیفی می زنن

  (این بحث داغ است، نظر شما چیست؟) Thumb up 7 Thumb down 3
 • سارا

  قانون یعنی چی؟ چه فرقی بین این خانم هست با شخصی که گناه میکند؟ او هم صزفا برای برطرف کردن نیاز جنسی و مادی این کار را میکند کشی که عقد موقت می کند هم همین کار را می کند ضمن این که اگر با شخص متاهلی برود زندگی یک زن و بچه های آن مرد را هم خراب می کند . کجای این قضیه شرعی و قانونی است . من که تفاوتی بین صیغه مدت دار شدن و رفتن با یک غریبه برای یک شب نمیبینم.
  شاید به مراتب کسی که به این قضیه رنگ قداست ندهند پاکتر از فردی باشد که ادعای شرع و قانون هم می کند .

  Thumb up 3 Thumb down 0
 • miady

  کار این خانم کار قشنگی نیست ولی غیر قانونی هم نیست. در ضمن کسی رو هم فریب نداده که خوب خود اون مردا بهش پیشنهاد دادن. فقط کاشکی انسانیت به خرج بده و وارد زندگی متاهل ها نشه.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 • جمال

  منم مصاحبه رو خوندم اگه جای اون خانوم بودم با در نظر گرفتن اینکه دینم چی گفته البته نه جوری که بخوام به نفع خودم تفسیرش کنم پیش میرفتم جوری که نه به کسه دیگه ای ضرر بزنه نه به خودم.
  اگه فردی چه آقا چه خانوم تجربه روابط جنسی رو داشته باشه نمی تونه به راحتی از فکرش بیرونش کنه پس اگه که بخواد هم دنیاشو داشته باشه هم آخرتشو (چه آقا و چه خانوم) بهتره همه جانبه به عملکردش نگاه کنه بعد اقدام کنه دیدی همه جانبه که هم نیاز خودش مرتفع شه هم اینکه به شخص دومی ظلم نکرده باشه.
  در هر صورت امیدوارم کسی تو شرایط مشابه قرار نگیره .

  Thumb up 1 Thumb down 0
 • فرزاد

  سلام
  ۳۲ سالمه، عاشق خانمی شدم که یه بار ازدواج کرده و طلاق گرفته. من میخوام با ایشون ازدواج کنم ولی خانوادم مخالفن، میگن چون یه بار ازدواج کرده نباید باهاش ازدواج کنی. من می خوام بدونم آخه چه اشکالی وجود داره که من با ایشون ازدواج کنم. ایشون استاد دانشگاه، منم همینطور. من میخوام بدونم یعنی یه آدم ۳۲ ساله تحصییلکرده نمیتونه برای خودش تو این جامعه تصمیم بگیره. حالا این خانم یه بار ازدواج کرده (خوب اون آقا آدم خوبی نبوده)، ۲ سالم با هم عقد بودن بعد طلاق گرفتن، این خانم مگه گناه کرده که نمیشه باهاشون ازدواج کرد ، چرا فرهنگ ما انقدر دست و پا گیره….. میشه راهنماییم کنید.

  Thumb up 6 Thumb down 1
  • زهرا

   کاش خانوادتون رو از این قضیه مطلع نمی کردید… این موضوع فقط و فقط به شما دو نفر مربوط بوده…
   فراموش نکنید که این خود ما هستیم که به دیگران اجازه اظهار نظر و تصمیم برای زندگیمون رو میدیم…

   Thumb up 6 Thumb down 0
 • حامد

  سلام به نظر من صیغه فرقی با خیانت نداره شما چه مرد چه زن بعدا در زندگی مشترک با فرد دیگه چهطور می تونید قول بدید که دیگه بهش خیانت نمی کنید کسی که به این راهتی با کسی هست بعد هم جدا میشه با آ دم فاحشه فرقی نداره تو رو خدا این کلاه شرعی ها رو سر خودمون نگذاریم ما هیچوقت نمی تونیم مثل پیامبر باشیم بعد هم الان ۱۴۰۰سال هم گذشته زمانه فرق کرده

  Thumb up 5 Thumb down 1
 • صبا

  اشکال در فرهنگ ماست. متاسفانه اینجا نه ازدواج تعهدی میاره نه دوستی. فرهنگ ایرانیها سواستفاده کردن هست میخوان همه چی رو باهم داشته باشند. علنا ازدواج میکنند و مخفیانه دوستی!!! تا این فرهنگ بین این مردم هست کجا میشه اعتماد به مرد ایرانی کرد ؟

  Thumb up 5 Thumb down 0
 • persiangirl

  ﻣﺮﺩاﻱ اﻳﺮاﻧﻲ ﺑﻲ ﻏﻴﺮﺕ ﻫﺴﺘﻦ ﺑﻪ اﺳﺘﺜﻨﺎ ﺗﻌﺪاﺩﻱ و ﻫﻮﺳﺮاﻧﺘﺮﻳﻦ ﻣﺮﺩاﻱ ﺩﻧﻴﺎﺳﺖ ﻣﺘﺎﺳﻔﻢ ﺑﺮاﻱ ﺩﺧﺘﺮ ﻫﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﺑﺎ ﭼﻨﻴﻦ ﻣﺮﺩاﻧﻲ ﺗﻦ ﺑﻪ ﻫﺮ ﺭاﺑﻂﻪ اﻱ ﺑﺪﻫﻦ ﭼﻪ اﺣﺴﺎﺳﻲ ﭼﻪ ﺟﻨﺴﻲ

  Thumb up 5 Thumb down 1
  • صبا

   فکر میکنید این ویژگی مربوط به مردان متاهل نیست ؟ یعنی کلا مخالفید با ازدواج و دوستی و . .. . ؟

   Thumb up 0 Thumb down 0
 • دختری که تنهاست تنهای تنها

  سلام
  ۳۴ سالم اما تا الان خواستگار نتوانستم ازدواج کنم بعلت مشکلات خانوادگی نیاز شدید به همسر دارم
  بنظر شما به تنهایی کشنده همچنان ادامه دهم
  یا حق دارم از این راه حلال استفاده کنم
  این سوال بسیاری از دختران که به دلیل تا کنون مجرد مانده اند
  تنهایی تا کی تنهایی کشنده و ….
  ما هم غریزه داریم
  ما هم بشریم
  و مثل هر زن دیگه ای نیاز به همسر به محبت و توجه و حمایت مادی و معنوی او داریم
  ما هم غریزه مادر شدن در وجودمان هست
  نیاز به مردی دارم تا وقتیکه پدر و مادرم دار فانی را ترک کردند سر روی شونه اش بگذارم و گریه کنم
  نیاز به یک حامی ………………
  کتمان این درد به بهانه نگاه بد عرف تا کی و به چه بهایی ؟؟؟؟؟؟؟
  لطفا الهام خانم و همه کسانی که مخالف متعه هستند جواب دهند

  Thumb up 3 Thumb down 3
  • احمد

   این معضل بزرگی است که امروز گریبان بسیاری از خانواده ها را گرفته است و اغلب دارای دختران و پسران بزرگی هستند که از سن ازدواجشان بسیار فراتر رفته اند.مسئولیت مستقیم این وضعیت هم با حاکمیت و نظامی است که اسم دین را یدک می کشد ولی با کمال تاسف عاری از مسئولیت و معنویت و عدالت و آزادی و امنیت و تعقل است . آنچه که در شرع اسلام توسط باصطلاح علما و فقها گفته شده و شنیده ایم این است که دختر باکره با اجازه پدر و در صورت فوت پدر با اجازه ولی قانونی و رسمی خود می تواند ازدواج کند.فضای عمومی و عرفی جامعه هم طوری است که اگرخلاف این عمل شود هزار حرف و حدیث برای آن در می آورند . و امروز هیچیک از این علما و دین شناسان !!!! توان پاسخگویی به اینگونه معضلات را ندارند و مرجع و قانونی نیست که تکلیف دختری را که سنش به دو برابر سن ازدواج رسیده و دیگر یک خانم کامل و عاقل و بالغ و دارای شعورانسانی و زیستی است و در ضمن می خواهد زندگی اش همراه با حفظ کرامت و تقوا و پاکدامنی باشد؛ روشن کند. مشکل دیگر هم وجود مردان فرصت طلب و هوسران و بی بند و بار و تهی از اخلاق و معنویت در جامعه است که تنها می خواهند مشکل خود را حل کنند و برایشان حفظ شئونات زنان و احترام و رعایت ادب خیلی اهمیت ندارد و لذا بخش عمده ای از خانم ها برای حفظ آبرو و حیثیت خود مجبور به تحمل مشقات مجرد ماندن هستند.البته در مردان هم بعضا این وضعیت هست که بدلیل فوت یا بیماری همسر از نیازهای عاطفی و غریزی محروم شده اند و به خاطر حفظ حدود عرفی و ترس از بی آبرویی مجبور به سرکوب نیازهای خود می شوند.
   بامید روزی که جامعه ای بر مبنای تعقل و تفکرات انسانی داشته باشیم و نه احساسی و عادتهای موروثی و من درآوردی.

   Thumb up 2 Thumb down 0
  • morteza

   سلام
   حال شما خوبه؟
   میشه بپرسم چرا تا حالا ازدواج نکردین؟
   از کسی خوشتون نیومده؟یا دلایلی دیگه داره؟
   اگه دوس داشتین بگین از کجا هستین
   شاید بتونم کمک کنم
   مرسی.منتظرم

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • تنهــــــــــــــــــــــــــــــا

   سلام
   ممنونم
   ازدواج نکردم چون قربانی مشکلات خانوادگی
   و برخی عادتهای بی رحم عرف
   منم مثل هر دختر دیگه هم از کسی خوشم امد هم کسانی از من خوششان امد ولی برخی رسوم دست و پا گیر مانع شد
   من در یک موقعیت خانوادگی خاص هستم که هرگز فکر ازدواج موقت را هم نباید بکنم چه برسه بهش عمل کنم
   با ازدواج متعه و شرایط ان در دانشگاه اشنا شدم چون رشته ام حقوق بود و چز> یکی از مواد درسی بود
   و بنظرم راه حل عالیه برای کسانی که عرف به انها اجازه میدهد
   خیلی جاها عرف که کلام و رفتار بشر است متاسفانه در عمل ارجح است بر شرع که کلام خداست
   منظورتون از کلمه کمک نفهمیدم

   Thumb up 0 Thumb down 1
  • morteza

   سلام.ممنون که جواب دادین
   اما نگفتین از کجا؟
   نگفتین چرا نمیتونین ازدواج کنین؟
   آیا این شرایط همچنان ادامه داره؟شرایط خاص
   مرسی “تنها”

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • تنهــــــــا

   سلام
   ۱٫ اینکه گفتم قربانی رسم وعرف غلط شدم :
   من سیدم و جزء عرف عربها ازدواج دختر سید با غیر سید کسر شان و باعث خارج شدن نسلش از شجره ال محمد میشود
   البته غیر سیدها با افتخار دخترانشان را به سید میدهند چون انتساب به اشرف نسب”نسب محمد و ال محمد ص” برای انها بزرگترین افتخار وحق هم دارند طبق عقیده ما مسلمانان نسبی شریفتر و بالاتر از سید الانبیا ص نیست
   کما اینکه در بین یهود بالاترین نسب نسب ال موسی ع است و در برنامه مستندی در العربیه با عنوان السامریون که در مورد بخشی از یهودیان ساکن در اسرائیل است که منتسب به حضرت موسی هستند و انها هم چنین دیدی نسبت به ازدواج با خود دارند با این فرق که انها حتی بر مردان خود هم ازدواج با غیر سامری راحرام میدانند
   چقدر اینکار درست چقدر اینکار غلط
   مهم نیست مهم اینه که در بخشی از جامعه عده ای دختر به این جرم که سید متولد میشوند حق انتخاب انها محدود میشود و اگر این حد را بشکنن باید نگاه ملامت امیز را تا اخر تحمل کنند
   این از مورد . شرایط خاص بودن منه
   اما من مسئله رابطور کلی مطرح کردم دختران زیادی هستند و به علل مختلف که سن ازدواج انها بالا رفته
   تعددت الاسباب و الموت واحد
   یا بقول معروف همه راهها به رم ختم میشود
   .۲من از اهوازم
   ۳٫جواب سوال ۳ در ۱ پاسخ داده شد+ اینکه بله که همچنان ادامه داره مثلا من میتوانم نسبم انکار کنم یا عرف را تغییر دهم؟!
   ۴٫خواهش میکنم اقا ” مرتضی”

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • morteza

   سلام خانم “تنها”
   مرسی که پاسخ دادین
   واقعا موندم که چه جوابی بدم،چون بسیارشرایطتون سخته
   بخاطر این پرسیدم کجا هستین که شاید اینجا بتونم با یکی از دوستام آشناتون کنم،شاید واسه زندگی مشترک به درد هم خوردید
   اماالآن فقط میتونم دعا کنم.انشاء الله خدا به حق آبروی حضرت زهرا(س)به همین زودیا بخت شما و همه ماجوونارو به پاکیوروشنی باز کنه
   امیدوارم هرچه زودتر ستاره شما هم تو آسمون پدیدار بشه
   بازم ممنون

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • تنهـــــــــــــــــا

   سلام اقا مرتضی
   ممنونم از دعای خیرتون
   ببخشید دیر جواب دادم اینترنت قطع بود
   فقط خواستم تشکر کنم
   از همدردی و دعای خیرتون که واقعا بسیار با ارزش.
   از خدا برایتان بهترینها را تمنا می کنم
   خدا به شما جزای خیر دهد.

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • شاهین

   دشمن انسان جهل اوست

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • ناشناس

   ازدواج حق مسلم هر انسانیاست حتی ازدواج دوم منتها ازدواج دائم و بر مبنای تشکیل یک زندگی نه زمان مشخص کردن برای پایان رابطه .زن های بیوه یا مطلقه هم حق دارند ازدواج کنند منتها با مردانی مانند خودشان و آن هم ازدواج دائم

   Thumb up 3 Thumb down 0
  • مرد متأهل

   شما گفتید “نیاز به مردی دارم تا وقتیکه پدر و مادرم دار فانی را ترک کردند سر روی شونه اش بگذارم و گریه کنم”
   تو ازدواج موقت دنبال رابطه احساسی هستی؟؟؟؟!!!!!!!!
   منطقی باش خانم محترم.

   Thumb up 7 Thumb down 0
  • تنهــــــــا

   سلام اگر یکی از اعضای خانوادتون خواهرتون دخترتون …
   در شراط دخترانی باشد که سن ازدواج را رد کردند
   بهر علت و دلیلی
   میشه بدونم چه راهکاری ارائه میدادین؟
   منتظر پاسخ منطقی شما هستم

   Thumb up 0 Thumb down 1
  • مرد متأهل

   سلام خواهر خوبم
   من ۱۰۰% مخالف ازدواج موقت نیستم و در شرایط خاص که بعضی از دوستان بهش اشاره کردن، تا حدودی موافقم اما اینو مطمئن هستم شرط لازم جهت برقراری رابطه احساسی و عاطفی، امید به تداوم رابطه است.

   Thumb up 3 Thumb down 0
  • رها

   با مردی که زن داره این کار درست نیست ولی با مرد مجرد چرا…

   Thumb up 3 Thumb down 0
  • زهرا

   عزیزم، اولا با چه کسی می خوای ازدواج موقت داشته باشی؟؟ تو می خوای بگردی و پیداش کنی؟؟ اگر کسی واقعا تورو می خواد (از هر لحاظی) بهش بگو و بفهمون که تا آخر عمر تورو بخواد… با برطرف کردن یه مشکلت هزاران مشکل برای خودت ایجاد نکن… شاید تنها موندن تا آخر عمر مشکل باشه، ولی احساس تحقیر شدن و دور انداخته شدن پس از مدتی کوتاه و احساس اینکه فقط ازت سوء استفاده شده و بعد هم به فراموشی سپرده شدی خیلی خیلی از تنها بودن سخت تر و تلخ تره… کاش ما خانوم ها برای وجود و شخصیت خودمون ارزش قائل باشیم و خودمون رو در قبال چیزی به اسم مهریه نفروشیم…

   Thumb up 4 Thumb down 0
 • طهمورث

  باید بگم خیلی متاسفم از یکسری اظهار نظرهای غیرمسئولانه بعضی که شناختی نسبت به مسئله ازدواج و نیازهای روحی و جسمی طرفین ندارن.
  من در سن ۲۳ سالگی موقعی که دانشجو بودم با یک همسر شهید ازدواج کردم و از ایشون دو فرزند دارم ولی ایشون بعد از ۸ سال دچار بیماری رماتیسم مفصلی شد و الآن ۲۲ سال هست که این بیماری رو داره و مفصل زانوی هردو پاشون رو پروتز گذاشتن ، الآن هم بیماری دست ها و کمر و گردشون رو مبتلا کرده و الآن هم تو رابطه مون مشکل داریم ، میخوام بدونم تکلیف افرادی مثل من چیه ؟ شمایی که متعه رو رد میکنی بنظرت دنبال حرام رفتن خوبه؟ یا اینکه اصولا برای زن و مردی که مشکل نیاز جسمی دارن چه نسخه ای رو تجویز میکنید؟

  Thumb up 0 Thumb down 3
 • سعید

  بچه ها و دوستان از بی ادبی هایم معذرت می خوام
  مرتضی وسایر دوستان به حق این روز منو ببخشید
  دوستان راست میگن ما برا این افراد نسخه نداریم

  Thumb up 0 Thumb down 1
 • علی رضا

  با سلام به همه دوستان
  واقعا بخاطر توهین هایی که به این خانوم و برخی از دوستان کردید متاسفم.
  حفظ ادب در کلام اون هم در محیطی که در اون افراد متعددی وجود دارند ،نکته بسیار مهمی هست که از طرف برخی از دوستان مخالف یا موافق با موضوع بحث رعایت نشده و نخواهد شد
  بد نیست برای لحضاتی هر کدوم از ماها دقایقی پاهامون رو در کفش خانم مورد بحث قرار بدیم و جای اون گام برداریم و بعد نظرات خودمون رو ابراز کنیم.
  و عقیده شخصیم هم اینه که تا زمانی که کاملا شرایط طرف مقابل رو ندونم یا درک نکنم، قضاوت عجولانه یا … رو نداشته باشم.
  از دوستان مخالف سوالی دارم:
  اگر به احتمال ١ هزارم ٪ در جایگاه این فرد بودند و شرایطی به مانند این خانم داشتند(مطلقه ،نیازمند رابطه جنسی و عاطفی و شاید مالی) همسر مناسبی هم جهت ازدواج دائم مجدد هم وجود نداشت ،
  چه میکردین؟؟؟

  Thumb up 0 Thumb down 1
 • کامران

  تا زمانی که ما در تعصبات موندیم توانایی پذیرش واقعیت ها را نداریم. آقاجون یه خانم یا یه آقا نیاز حالا از هر نوعیش دارن، حالا راه شرعیشم پیدا کردن، چه اشکال داره عقد موقت شن. تو کشورای دیگه این چیزا دیگه دغدغه نیشت، مثل یه لیوان آب خوردن دم دسته، اما هنوز تو مملکت ما این مسأله مهمه!!!
  دوست عزیزم که خانمای این تیپی رو فاحشه می دونین، بهتون بگم فاحشه تعریف داره: ” کسی که شغلش این کاره و به دولت هم مالیات میده” نه کسی که از فرط بی پناهی دنبال یه پناهگاه میگرده.
  اینو قبول کنیم که زنان در جامعه ما مظلومند و محکوم. پس کمک کنیم حداقل از تنهایی نمیرن و به اونها توهین نکنیم

  Thumb up 0 Thumb down 1
 • tara

  نظرات اکثر عزیزان ر و خوندم.همه شرایط ونیازهای یکسانی ندارن .نباید دنبال قضاوت باشیم.اما یک نکته از نظر همه پنهان بود: اونم رابطه متفاوتی که با اون مرد مجرد داشتن که به گفته خودشون اون مرد بدلیل کمتر داشتن این رابطه محبوب بوده.نتیجه ای که میخوام بگیرم اینه که ماباید منصف باشیم.متعه کار بدی نیس امامردی که قبلا این رابطه رو داشته حتی برای ازدواج دائم سراغ یکی مثل خودش بره.دختری که هیچ وقت سراغ چنین رابطه ای نرفته سرکوبش کرده یا میلش رو کنترل کرده چرا اولین روابطش روبا مردی داشته باشه که اصطلاحا عرف جامعه اجازه رابطه “متعه”رو بهش داده.نمیخواین بگین که بی تاثیر در ادامه روابطشون نیست.!!!
  و در مورد مردان متاهل این کار نمیتونه عملی باشه هر جور هم که عدالت رو رعایت کنه چون مشکلات زیادی وجود داره در زندگی ،بنیان خانوادش رو سر هوسرانی به خطر میندازه همه مسائل تحت شعاع این قضیه قرار میگیره حتی وظیفه پدر بودنش ،اطمینان خاطری که از بچه هاوهمسرش میگیره.اینا نمیتونه ظلم باشه؟

  Thumb up 2 Thumb down 0
 • لیلا

  تو همچون یک کبریت شعله ور، کانون گرم یک خانواده را به آتش می کشی و از این حریق، عطش جنونت را سیراب می کنی.
  واقعاً برای شما متاسفم که همچین دلایلی را برای متقاعد کردن خودت و افرادی که مثل خودت خوی و غریضه جنسی دارند، می آوری.
  نیازهای شما بیش از اینکه روحی باشند، جسمی است. پیمانه نیازهای روح را، از جام معنویات می شود لبریز کرد… روح انسان فراتر از جسم انسان قابلییت دارد، حال آنکه شما باید درصدد التیام روحتان باشید تا جسمتان را آرام کند….

  Thumb up 2 Thumb down 0
 • سارا...

  سلام …دوستان عزیز منصف باشین…چرا باید انسانی رو به خاطر تجربه هایی که داشته اینطور محکوم کنیم و طردش کنیم؟؟ این خانوم تا اونجایی که تونست سعی کرد منطقی رفتار کنه…ایشون برای روحش هم ارزش قائل بوده…و هست….دلیل اینکه ما از پیامبر و امامان خودمون اینقدر فاصله داریم اینه که انسانیتشون رو باور نداریم…و به الوهیتشون معتقدیم…یادمون رفته که اونها هم انسان بودن…خداوند در قران میگه و کسانی را از میان شما برای هدایت شما فرستادیم…و به نظر من این خانوم خودشون به نتیجه ی منطقی رسیدن…اینکه برای حفظ روحشون ازدواج دائم داشته باشن…از دوستای عزیز هم خاهش میکنم به همدیگه توهین نکنین…بعضی کامنت ها تاسف برانگیزه…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 • صبا

  اینهمه حرافی برای چیه ؟
  کمی چشمهایتان را بشویید
  زندگی هرکسی به خودش مربوطه اما وقتی به هم تعهدی دادید باید سر تعهدتون بمونید مثل آدم
  عرف و دین و شرع و غیره فقط برای اینه که نفهمیم داریم از کجا میخوریم
  ” مباش در پی آزار و هر چه خواهی کن “

  Thumb up 0 Thumb down 1
 • عسل

  کسی که هر روز با یکی رابطه داره هرزه هست، چه مرد باشه و چه زن! شماها فقط کلاه شرعی سرش میذازین!!

  Thumb up 5 Thumb down 1
 • نیلو

  با سلام . همه حرفهای این خانم با توجه به موقعیت خودشان بود و من یقین دارم که اگر خودشان همسر اول آقایی بودند و همسرشان به دلیلی همسر دوم اختیار میکردند به طور حتم زندگی را به کام خود وشوهر و همسر دوم سیاه میکردند . قرار نیست اگر مردی از نظر مادی شرایطش را داشت فورا برود و همسر دوم اختیار کند .

  Thumb up 4 Thumb down 0
  • shamim

   آفرین نیلو

   Thumb up 2 Thumb down 1
 • faramarz

  شجاعت اون خانم را تحسین میکنم

  Thumb up 0 Thumb down 1
 • احمد

  مصاحبه این خانم محترمه نشانه شخصیت فرهیخته و متدین ایشان را ثابت می کند. تعجب می کنم که در بعضی از کامنت ها نا جوانمردانه به موضوع متعه وازدواج موقت که یک امر شرعی است حمله شده و جایی هم ندیدم که راه حل مناسب برای آن بیان کنند. هر چند که راه حل بسیاری از مشکلات امروز جامعه در زمینه تجرد و فشارهای روحی و جسمی آن همین امر الهی است. آیا دیدگاه آن دسته از مخاطبین که متعه را نمی پسندند و به آن حمله می کنند در خصوص روابط آزاد و بی حد و حصر که متاسفانه در جامعه بسیار هم وجود دارد؛ همینطور است؟ تا کی می خواهیم ادا و اطوار غرب و اروپا را در آوریم و نسبت به شئونات اخلاقی و عقلانی و رعایت اصول دینی و شرع بی تفاوت باشیم؟ سعی کنیم در مرز دین و شرع حرکت کنیم و بیش از این نیازهای عاطفی و روانی جامعه را سرکوب نکنیم و تلاش کنیم که روابط آزاد و بی بند و باری را که بلایی آسمانی است ،ریشه کن کنیم.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • Mona

  با تشکر از موضوع جالبی که در سایت گذاشتید راستشو بخواهید من بدون غرض تمام نظرات شما را خواندم و فکر میکنم کسی که متعه میخواهد باشد و تنها راه نجات خود را این میداند بهتر است ادامه دهد اما نه با مرد متاهل چون دردشو منی که متاهلم و بچه دارم میدونم و برای زندگیم خیلی زحمت کشیدم از خیلی چیزها گذشتم که شما جوانهای امروزی حق مسلمتون میدانید اما خواهش میکنم از اقایون و خانما که بیشتر مطالعه کنن و من فقط میدونم که میشه همیشه خوب بود وخوب زندگی کرد چه در ایران و چه در خارج اگه در اروپا میشه خیلی خوب رفتار و در این جا نمیشه فقط خودت انسانها هستند که تصمیم میگیرن تو ببین جزء کدوم دسته هستی اون خانم متعه گناهش اینه که راهشو نتونسته درست پیدا کنه وگرنه هم مشکل احساسیش و هم نیاز مالیشو میتونست پوشش بده دید ما انسانها در ایران نسبت به همه چی افراطی هست خودمون همدیگرو خراب میکنیم تهمت میزنیم حرف زشت میزنیم خدا وکیلی تو این نظر ازاد چقدر به هم ضربه زدید این موضوع خیای هم سخت نیست فقط اگه کسی میخواد متعه داشته باشه کافی با زن متاهل نباشه اگر هم واقعا دوست داره اون اقای محترم با خانومش هم در این مورد صحبت کنه ببینه ایا اون راضی هست یا نه اخه برای هر کس یه چیز ارزش هست به ارزشهای اون هم احترام بزاره پس واقعا شجاع باشید وخدا همه جا هست ببین جایگاه تو در این چند صباح زندگی کجاست 

  Thumb up 4 Thumb down 1
  • morteza

   سلام خانم MONA
   امیدوارم که همیشه به حق آبروی حضرت زهرا(س)زندگیه شما وتموم کسایی که مثل شما هستن و با فهموشعور وادب و آگاهی زندگی میکنن پُر از بوی خدا،سلامتی،شادی وخوشبختی باشه
   کامنتتون پُر از حرف حق بود
   به جرات میتونم بگم بهترین کامنت این مطلبه
   هرکی موافقه،بگه
   بازم ممنون

   Thumb up 3 Thumb down 1
 • امیر

  به نظر من ادم زنده باید زندگی بکنه.وحق هر کسی هم هست که از زندگی کردن لذت ببره.نباید نگران بود که مردم درباره آدم چه فکری می کنن .خود مرد نگران این هستن که ما درباره اونا چی فکر می کنیم. لذت جنسی ، داشتن یک همدم ، داشتن پشتیبان و…. مواردی هستن که به انسانها امید وانگیزه روبه جلو را می ده . ایجاد یک چهارچوب قرمز دور آدمها نه تنها هیچ سودی نداره بلکه به مرور باعث فرسایش روح وتغییر رفتارهای اجتماعی می شه.زن ومرد برای همدیگه ساخته شدن و این یک امر غیر قابل انکاره .بحث تو این مورد زیاده اما فرهنگ وباورهای محدودیتهایی رو بوجود آورده که ازشون بگذریم بهتره و…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • rahimi

  سلام تو رو خدا بیاین بجای اینکه به هم فوش بدیم واز کلمات رکیک وبی ادبانه استفاده کنیم.بصورت منطقی و واقع بینانه وبا رعایت حق دیگران واندیشه آزاد جواب هم را داده ومباحثه کنیم.
  نظر من در خصوص متعه با توجه به این که صریح آیه قرآن هستش و کلام خدا حکیمانه می باشد حتما خیر وصلاحی در این کار می باشد از جمله عدم ارتکاب گناه، راهی برای کسانی که امکان ازدواج دائم را ندارند،تامین نیازهای مالی خانواده های بی سرپرست،تامین عاطفی وروحی زنان مطلقه وبیوه،جلوگیری از فساد وفحشاء
  البته این کار باید به صورت دقیق وکارشناسی شده مورد توجه واقع شود بصورتی که ازدواج دایم مورد بی تفاوتی وخدشه واقع نشود وهمچنین موجب کسر جمعیت (که مهمترین عارضه گسترش صیغه در جامعه می باشد) نشود ودیگر اینکه این کار وسیله کسب درآمد و کسب وکار نشه وحریم خانوده ها نیز آسیب نبیند.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • حامد

  مخالفت و کج دهانی به چیزی که خداوند حلال فرموده چه معنا ومنشأی میتونه داشته باشه؟ کسی دوست ندارد برای خودش دوست نداشته باشد، به کار دیگران چکار دارید.
  ولی محض اطلاع بدانید : تمام تفکرات منفی نسبت به متعه از خلیفه دوم نشأت می گیرد و مخالفین، تز فکری او را پیروی میکنند!

  Thumb up 1 Thumb down 1
  • نام شما...

   چرا مسئله رو پیچیده میکنین؟! خیلی راحت موافقا بگن که با این موضوع موافق هستن هم برای خانم های خوانواده خودشون و هم دیگران. بگن آنچه برای خود میپسندن برای دیگران هم میپسندن یا نه؟

   Thumb up 4 Thumb down 0
 • anita

  من فکر میکنم این خانم میتونست با همون نفر اول که از نظر احساسی هم با هم درگیر شده بودن ازدواج دایم کند و با جدیت در مقابل همه مشکلات وزخم زبان های مردم بایستد و خدا هم کمکش میکرد این خانم فکر میکرد که وقت زیاد دارد اما یه دفعه به سنی رسیده که احساس سو استفاده شدن کرده مشکلات فرهنکی در جامعه ما زیاد است نمونه اش این که چه اشکالی داره که یه مرد مجرد با یه زن بیوه ازدواج کند یا چرا مردی که از همسرش جدا شده دنبال یه دختری که تا حالا ازدواج نکرده هست اکه مردی یا زنی واقعا با همسرش مشکل داره خب جدا شه چرا باید خیانت کنیم

  Thumb up 2 Thumb down 1
  • نام شما...

   موافقم. صد تا لایک

   Thumb up 2 Thumb down 1
  • shamim

   مرسی خیلی خوب بود

   Thumb up 2 Thumb down 1
  • رویا

   سلام من ۲۹ سالمه یه هفته دیگه صیغه طلاقمون تو شناسنامه هامون که ایام عده هم سپری شده به ثبت میرسه الان یه اقایی که دوتا بچه داره میخادکه اینترنتی محرم شیم مرد خیلی خوبیه واقعا انسانه . میگه که به همسرم گفتم که تو از هرلحاظ خوبی ولی منو به لحاظ جنسی تامین نمیکنی میگه بعد۱۲ سال زندگی دیدم که دست خودش نیست و سردمزاجه و از مسائل جنسی هیچ وقت نتونسته ارضا شه و این باعث شده که همیشه به لحاظ روحی هم به یه زن احتیاج داشته باشه ازم میخاد که اینترنی باهم محرم شیم تا من به لحاظ روحی و …ارضاش کنم میگه با همسرم به زور درماه دوبار ارتباط داریم اونم معمولا زنه میگه که هرکاری میخای بکن سریع تموش کنم(راستش تو دوتا شهر با فاصله نزدیک به ۱۳۰۰ کیلومتر از هم )
   برا همین من بهش حق میدم البته بیشتر راه حل گرم کردن زنشو میدم ولی میگه فایده نداره به نظر شما اینگونه ازدواج موقت اصلا میشه امکانش هست
   من بیشتر بخاطر دل اون تصمیم میگیرم که باهاش ارتباط داشته باشم خیلی نگرانم این مسئله باعث اختلال در ازدواج بعدی من (که احتمالا پیش بیاد بذاره)بهش میگم شماره همسرتو بده من بهش بگم مطمئن باش همه چی درست میشه
   عکس زنشو خودشو بچه هاشو دیدم اونم عکس منو عاشقم شده من به خاطر دلش دلم نمیاد که رهاش کنم ولی خوب میگم بیا ازدواج دائم کنیم گاهی بیا اینجا گاهی اونجا پیش زن اولت میگه نمیشه که
   الان تصمیم گرفتم که اروم اروم ازش جدا شم طوری که دلشم غمگین نشه
   چیکار کنم

   Thumb up 0 Thumb down 0
 • پریسا

  سلام من همه نظرات رو نخوندم ولی ۱ سوال دارم آیا آگر در یک زندگی مشترک آق نتونه به وظایفش عمل کنه و مرد خوبی باشه زن میتونه با این نگاه به سراغ مر دیگر به جز شوهرش بره ؛ اصلا جایز هست حتی به این موضوه فکر کنه .

  Thumb up 3 Thumb down 1
  • احمد

   خانم پریسا در پاسخ به سوال شما اشاره به آیه۲۲۳ سوره بقره از قران می کنم که میفرماید:
   “نسائکم حرث لکم فاتو حرثکم انی شئتم و قدموا لانفسکم و اتقوالله و …….”
   زنان بعنوان کشتزار مردانند و ..
   کشتزار یعنی چه ؟ یعنی ادامه نسل بشر بواسطه وجود زن است و این رحم زن است که قابلیت پرورش نطفه را تا مرحله تولد نوزاد دارد و لذا می شود محل کشت نطفه و ادامه نسلی که دارای شناسه و کد انسانی مشخص و در اصطلاح با پدر و مادر و حلال است.بنابراین زن تا زمانیکه در پیمان و عقد شرعی مردی قرار دارد نمی تواند شریک دومی برای زندگی داشته باشد چرا که نسل حلال و پاک در معرض تهدید قرار می گیرد. و در شرایطی که زن و مردی با هم نمی توانند ادامه دهند ،راه قانونی و شرعی طلاق پیش روی آنان است و زن می تواند پس از طی دوره زمانی شرعی با مردی دیگر پیمان ازدواج موقت یا دائم ببندد.

   Thumb up 0 Thumb down 4
 • art

  متعه به نظر اینجانب مسئله ایی است که نباید طوری باشد که موازی با ازدواج دائم باشد که اگر به این شکل بود، خداوند متعال ازدواج دائم را برای چه حلال فرمود ؟! پس ازدواج موقت نباید جایگزین ازدواج دائم باشد و فقط ازدواجی آسان است برای مواقع ضروری نه برای کسی که امکان ازدواج دائم وجود دارد (نه کسانی که به بهانه ایی واهی میگویند من شرایط ازدواج دائم را ندارم!!!) مانند خانم مصاحبه بالا و چند مورد مطرح شده، در ضمن به آیه بعد از آیه‌ایی که به آیه متعه معروف است مراجعه فرماید، در پایان آیه خداوند فرموده : “و اگر شکیبائی ورزید (و از ازدواج با کنیزان خودداری کنید و بتوانید عفّت خود را مراعات دارید) برای شما بهتر است. و خداوند دارای مغفرت و مرحمت فراوان است.”

  Thumb up 3 Thumb down 0
  • آتنا

   کامل, بجا , و قابل قبول
   متشکرم

   Thumb up 0 Thumb down 0
 • حمید از تهران

  با سلام
  من یک مرد متاهل هستم که زندگی خوبی دارم و همسرم هم از نجابت و پاکی چیزی کم نداره.بطور اتفاقی هم این سایت رو دیدم و از سر کنجکاوی اونو خوندم.هرگز هم نه نیازی به این داشتم که دنبال این مسایل برم و نه اینکه دوست داشتم که اینکار ور بکنم.
  اما واقعا همیشه چند تا سوال در اینمورد توی ذهنم وجود داره.
  آدم وقتی کامنتها رو میخونه به نوعی بهر دو طرف موافق و مخالف حق میده.هم میدونه که یه زندگی که فرد سومی توی اون میاد نمیتونه دوام چندان مناسبی داشته باشه و هم اینکه نفس تنوع طلب انسان گاهی کنترل ناپذیره و هم اینکه یک فرد تنها که واقعا با این شرایط جامعه ما پیدا شدن همسر مناسب براش سخته گناهی نکرده که نیاز به مونس و همدم و ارتباط عاطفی و حتی جنسی پاک و سالم داره.
  چیز رو که خدا در وجود انسان قرار داده نمیشه به این سادگی ها سرکوب کرد.
  فرض کنیم راه این مورد حرومه و اصلا نشدنیه.
  خوب حالا به نظر ما راه حل مشکل این همه افراد تنها در این جامعه چیه؟آیا باید بگیم باید بسوزند و بسازند؟آیا عقل سلیم اینو قبول میکنه؟
  خوب.حالا فرض کنیم که همه ما این کار رو بدون اشکال میدونیم.
  آیا به نظر شما همینطور لجام گسیخته و هرکی هر کی و بهر شکل و بهر نوع و هر جا انجام اینکار صحیحه؟
  آیا عقل میتونه جوابی بار آنهمه مشکلاتی که میتونه در اثر این کار بوجود بیاد داشته باشه؟
  مسئولیت آنهمه بچه که ممکنه بر اثر عدم کنترل بوجود بیان با کیه؟
  مسئولیت اختلافات و از هم پاشیدن خانواده ها و درگیری ها و جنایاتی که میتونه پیش بیاد و کنترل ناپذیره با کیه؟

  در فامیل خود من بویژه آقایی هست که علنا اینکار رو مکررا انجام میده و ابایی هم نداره و خانواده هم داره و همه جا هم میگه.اما حقیقتا نمیدونم چرا خود من علیرغم اینکه میدونم کارش بظاهر شرعیه اونو به چشم یک فرد هرجایی و هیز و غیر قابل اعتماد میدونم و عقلم در مورد اون اینطوری قضاوت میکنه.
  و حالا سوالایی که برام بی جواب مونده.
  خوشحال میشم که اساتید و افراد مطلع به اونها بدون قصد و غرض و تعصب و فقط با عقل و منطق جواب بدن تا هممون استفاده کنیم:

  ۱-چرا باید اینهمه اختلاف بین آزادیهای زن و مرد در جامعه ما باشه؟
  این موضوع رو چطور باید با عقل توجیه کنیم؟
  چطور بسیاری از چیزها برای مرد ممکن و برای زن حرامه.
  من جواب منطقی رو میخوام و گرنه باندازه کافی از دستورات دینی مطلع هستم ولی جوابی در چرایی اون پیدا نکردم.

  ۲-من خودم رو ذاتا مسلمون میدونم و اگر در این دین هم بدنیا نیومده بودم شاید باز هم این دین رو بخاطر درجه کمالش نسبت به دینهای دیگر انتخاب میکردم و به اون هم افتخار میکنم اما چرا باید اینهمه تناقض و سوال بی جواب اون هم در مورد مسایلی به این واضحی و مشهودی در اون باشه که حتی بعد از بیش از هزار سال این همه ادم متخصص نتونستن به اون جواب بدن؟

  ۳-آیا واقعا بعضی از واقعیتها و دستورات تکمیلی این دین زیبا بعد از این مدت دچار تحریف یا فراموشی یا نابودی نشده و آیا بخشی از اون در گذر زمان به طریقی از چرخه خارج نشده اند که حالا چرخ اون لنگ میزنه و ما نمیتونیم جواب سوالاتمون رو از اون بگیریم؟

  ۴-آیا واقعا مسئله ای مثل حجاب باید به این سفت و سختی و اون هم فقط برای ۵۰ درصد جامعه باشه که حالا دچار اینهمه معضلات اجتماعی بشیم.

  من در خارج از کشور هم بودم و بواقع باید اعتراف کنم علیرغم آزادیهایی که اونها دارن اصلا اینطور نیست که شما بتونید به هر کس که خواستید نگاه خواهانه بکنید و بقول معروف نمیتونید به اونها چپ نگاه کنید و اصلا اینطور نیست که یه زن وقتی کنار خیابون ایستاده صد نفر براش بوق بزنن.
  شاید باورتون نشه که بعد از یک یا دو روز دیدن زنان بدون حجاب آنقدر عادی و پیش پا افتاده میشه که اصلا اونها رو نمیبینید و چشمتون عادت میکنه.واقعا هم البسه عادی مردم خیلی پوشیده تر از اون چیزیه که توی فیلمهای هدفدار دیده میشه.
  همونجا هم هر دو نفری که به هم تمایل دارن با گفتن چند کلمه با هم قرار میذارن و مدتی رو با هم هستن.
  به نظر شما اینکار با متعه تفاوتی داره.حالا بگذریم از بحث عده و اینجور چیزها.
  نمیخوام بگم دقیقا یکی هستن ولی خیلی تفاوت ندارن

  ۵-واقعا تکلیف خانومهایی که در این شرایط هستن چیه؟باید چه کار کنند تا جواب نمام نیازهاشون رو بگیرند.

  ۶-در مورد اونهایی که میگن اگه خواهر و مادر خودتون هم بودن همین رو میگفتین جواب منطقی شما چیه؟من در مورد غیرت و تعصب بحث نمیکنم .میدونم غیرت و تعصب جلوی خیلی چیزها و جوابها رو میگیره اما پاسخ منطقی اون چیه؟
  من خودم هم فردی بسیار غیرتی و متعصب هستم و رفتار هم دقیقا مشابه همین افراده ولی حقیقتا جواب عقلی مناسبی برای همین رفتارم ندارم.
  این یعنی تناقض و یقینا تناقض یعنی نقص ولی در منطق نباید نقص باشه و در دین هم اصلا نباید باشه.

  ۷-تفاوت در خیلی چیزهای زن و مرد و بویژه بحث دیه و ارث چرا باید وجود داشته باشد.
  من به آیه و حدیث کاری ندارم وهمه را میدانم و به همانها هم عمل میکنم اما از سر ناچاری نه یقین.
  مگر برای من پدر فرقی بین دختر و پسرم وجود دارد؟
  آیا حاضرم از یکی از آنها بخاطر دیگری بگذرم؟
  آیا خون من در هر دوی آنها نیست؟
  آیا اگر دختر من بعد از ازدواج در سطح پایین مالی بود وپسرم در سطح بسیار بالا آیا باز هم صحیح است که به دخترم نصف پسرم ارٍث برسد؟
  آیا صحیح است که اگر مردی زنی را کشت خانواده زن باید نیمی از دیه مرد را بدهند تا مرد را قصاص کنند؟
  و……

  میدانم خیلی از این سوالات به بحث این تایپیک ارتباط مستقیم ندارند اما بواقع با پاسخ به هریک از آنها کم کم به جواب سوالات دیگر هم میرسیم .

  امیدوارم اساتید محترم حوصله کرده و در مورد هر کدام از سوالات که میتوانند همراهی نمایند.

  موفق و پیروز باشید

  Thumb up 6 Thumb down 0
 • نگین

  به نظر من اگه کسی دنبال این رابطه میره نباید هدفش ازدواج باشه فقط اینکه از تنهایی و کسالت روزمره خلاص شه و بتونه فکرشو جمع و جور کنه تا به کارای روزانه و اهدافش تو زندگی برسه این رابطه جنسی یه نیازه ولی بعضی وقتها تو حاشیه زندگی ما قرار داره که گاهی باید برآورده بشه نباید انقدر وابستگی بیاره که از کلیات زندگی عقب بیفتیم.مگه شما میتونی غذا نخوری یا گاهی تفریح نکنی و راحت ادامه زندگی بدی این هم نیازه ،شما که انجام میدی حلالش کن لااقل پیش خدا وجدانت راحت باشه حالا از دل پدر و مادر یه جوری در میاری. اگه مدتش طولانی نباشه بهتره و زیاد زیاد هم با هم نباشن تا وابستگی نیاره.خیلی ساده و راحت ،فاحشه و خواهر تو بیاد و مادر اون بره و این حرفارو نزنین زشته خوشتون میاد یکی به شما اینا رو بگه!!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • محسن

  واقعا کار درست انجام داده باید بهش به خواطر اینکه دنبال گاه نرفته آفرین گفت شماهایی که اونو سرزنش می کنین تاحالا خودتون با کسی رابطه نداشتین؟قول میدم اگه رابطه داشتین رابطتون سرشار از گناه بوده پس بهتر همه شرایط در نظر بگیرین بعد قضاوت کنین!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • حمید

  استغفرولله ربی و اتو الیه ؛ خیام میفرماید
  تو غره بدان مشو که می مینخوری – صد لقمه خوری که می غلام است آنرا .
  بدون اینکه بخوام بگم کار کی درسته و کی غلط باید بگم بی ادبی و توهین زشت و ناپسنده حتی اگر حرف حق و بزنه و بعد دوستانیکه دیگران را تکفیر میکنید آیا هیچکداممان حتی خودم معصوم و بیگناه و بری از اشتباه در زندگی هستیم؟آیا هیچیک از شرایط بیرونی رو که یاعث میشه یکنفر چنین کاریو انجام بده در نظر گرفتید ؟آیا راه حل عملی دیگه ای غیر از تحمل و انتظارپیشنهاد کردید ؟ آیاحداقل برای مشکل مالی احتمالی دراین زمان انتظار نامعلوم راه حلی همگان پسند سراغ دارید ؟ برو ای زاهد پاکیزه سرشت – که گناه دگری برتو نخواهند نوشت . غفرالله لنا و لکم

  Thumb up 0 Thumb down 0
  • امیر

   بابا تو دیگه کی هستی

   Thumb up 0 Thumb down 0
 • پریسا

  افسوس …بنظر من شما خانوم بجای اینکه زندیگه یه زنه دیگه رو به هم بزنی و حتی زندگی و فرصتی که ممکن بود واسه ی خودت پیش بیاد و از دست بدی خودت رو بازیچه و وسیله ی یک مرد کنی که فقط به خاطره رابطه ی جنسیه خودشه که واسه کوتاه مدت سراغت آمده باید به خودت فکر که چه ضربه ی به خودت وارد میشه که وسیله یک مرده مریض شدی که ۲تا زن رو داره به بازی میگیره و آخرشم خودت هستی که باز تنها میمونی و بدترین حرفها رو میشنوی از جامعه..پس شخصیته خودت رو خودت باید بالا ببری که یه آدم رو واسه ازدواج دائم انتخاب کنی که باز شکست نخوری بجای عمل زشته صیغه شدنه پنهانی و موقتی…

  Thumb up 5 Thumb down 1
 • سعید

  واقعا واست متاسفم که همچین طرز فکری داری تازه داری با افتخار بیان میکنی که رواج بدی ..من هم با ازدواج موقت مرد مخالفم هم زن ..یه رابطه ی بیخوده که فقط به طرفین آسیب میزنه و هر کی از زندگیش خسته شده نیازاش برآورده نمیشه میتونه از زن و شوهرش رسما بدون خیانت جدا شه بعد هر کار خواست انجام بده….

  Thumb up 5 Thumb down 0
 • میلان

  سلام حقیقتش ادمی نیستم که خیلی به طرز فکر دیگران اهمیتی بدم البته این رو زندگی تو جامعه ای بهم یاد داد که پره از ادمایی که هنوز *فکر*کردن نیاموختن .حتی نمیدونم این مصاحبه با این مقدار بار منطقی والبته مراعات برخی مصلحت ها واقعا از طرف ۱خانومه یا تیم کارشناسی اما نگاه گذرا به کامنتا مجابم کرد ۱چیزی بنویسم بهر حال گذریم و قول میدم بعد ارسال تا شاید ابد نیام ببینم چی شده *برام مهم نیست*
  ۱بحث شریعت رو نمیکنم تا بگن اقال ۱۴۰۰سال پیشه ضرورت ها و نیاز های امروز فرق کرده فقط۱نکته ببینید دوستان من وقتی شرع میگه این کارو بکن مثلا وضو رو اینجوری بگیر نمیتونی بگی نه من مثلا میخوام مسح سر پایینی بکشم تفسیر به رای در دین حرامه این که بگی نه این متعه برا اماما بهانه بوده تا سر پرستی زنا بیوه رو بکنن تفسیر به رای هست و منهای این مبین (ناعوذ بالله)عقد صوری ایمه هست .یعنی ایمه کاری را حلال گفتند که ایمانی قلبی به ان نداشتند دوستانی هم که نظر دادند متعه در دین وجود نداره توصیه میکنم به ترجمه قران کریم و مطالعه سیره نبوی یا حتی کتب فقهی .ساده ترینش لمعه .ضمنا شما نمی تونی بگی من فقه رو قبول ندارم دین ۱سیستمه یا باید کلیاتشو قبول کنی یا نه .دل بخواهی نیست.۲دوم بحث تعصباته گذرا دیدم دوستان گفتن ….اگر مادرو خواهرت…. یا زنت …قبلا متعه بوده باشن ظاهرا هیچ کی هم جرات جواب نداشته ……..بنده بعنوان ۱ادم تحصیل کرده و منطقی و متمدن میگم هیچ اشکالی نداره …….داشتن رابطه با جنس مخالف تعریف فساد نیست عزیزم فساد تعریف داره برو بخون .تعصب ضد تعقله این بزرگترین مشکل ماست *تعصب کور*نتیجش هم مهم نیست خوب یا بد وسیلش غلطه .تعصب چیزیه که همه بزرگان مارو ازش منع کردند چه دینی چه غیر دینی .۳این قسمت رو میخام خارج از هر محدوده ای بحث کنم راهنما فقط عقله اگر چه میدونم تعقل هیچ گاه حریف خوبی برا تعصب نبوده این رو تاریخ ثابت کرده ببیند دوستان من ما بوجود امدیم در حالی که نیاز به جنس مخالف*نگفتم سکس!!!!!!!*با ما بوجود امد بنده بعد بی تعارف جسمی اش را گفتم شما روحیش رو خودتون حساب کنید .فعلا در این برهه دین و اخلاقیات پیش زمینه رو فراموش کنید چه راهکاری برای موجودی که نیاز ذاتی به جنس مخالف دارد وامکان ازدواج عرفی نداره به هردلیی ارایه میکنید حی رو برا ۱عده ای بعنوان جامعه هدف ارایه کنه . نمیگم بعد روحی محرومیت از همخانگی!! رو اسکیزو فرنی های حاد یعنی توهم و دیوانگی محض رو هم گزارش دادند برخی تحقیقات.. خودتونو بعنوان ۱کارشناس فرض کنید تحقیق کنید ونظر بدید *پایان بخش ۳٫ازخانومایی هم که از ۲شلواره شدن همسرشون میترسن ۱سوال میپرسم شما از ارتباط همسرتون با زن دیگه بواسطه صیغه بیشتر میترسین یا از ارتباطشون با فاحشه ها که البته تو مجموعه گروههای بزهکار قرار میگیرند؟ اگر جواب ۲ هست به امار تزدیکترید. باید خود را مدیو ن دینی دانست که انقدر بزرگ است که همه چیز را حتی بغرنج ترین مسایل اجتماع را در حیطه کشیده است .کافی است به قدیسه های مسیحیت #کاتولیک #دقت کنی تا بدانی چه میگویم . تو نمیتوانی چون وضعیت فعلیت را مطلوب میدانی به فکر اثبات ان باشی بدون اینکه درمورد دیگران فکری اندیشیده باشی اری شاید این کار را بکنی اما مطمین باش ان کاستی در زندگیت نفوذ خواهد کرد وشاید خود نفوذ کردست وتو خود را میفریبی…حرفم اینکه اسلام حقیقتا دین حکماست اصلا ۱۲-۱۳ تا فیلسوف و جامعه شناس اوردنش ورای هرچه فیلسوف و جامعه شناس میشناسی ما نشناختیمشون گفتیم ایمه اند .خیلی سعی کردم هم خلاصه باشه هم در لفافه …اما هم بلند شد هم ناقص.امیدوارم ۱فاضلی بیاد وکاملش کنه وامید وارتر که خوانندگانم بالای ۲۵سال!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! باشند .یادمون باشه چشم بر واقعیت بستن واقعیت رو محو نمیکنه اما ندیدن بحران بزرگترش میکنه.اون خانومی که این مصاحبه رو کرده اگر وجود خارجی داره باهاش بعنوان ۱انسان اظهار همدردی میکنم و وعده میدم که زمان مشکلات رو حل میکنه هر ثانیه هم جامعه رو*از نظر معنوی*بزرگتر میکنه وهم مارو به مرگ نزدیکتر!!!!موید باشید

  Thumb up 0 Thumb down 0
  • نام شما...

   اگر این جمله رو سرلوحه زندگیمون بکنیم همه مشکلات چه آسون حل میشه. آنچه برای خودت نمیپسندی برای دیگران هم مپسند. عزیزم هیچ کس با ازدواج خواهر و مادر و دخترش یا پدر و برادر و پسرش مشکل نداره اما داشتن تعدد شرکای جنسی به میل نپتنوع طلبی انسان لطمه میزنه و آرامش رو از زندگی ها میگیره. اصلا ازدواج و انتخاب شریک ثابت زندگی برای همینه و اگر قرار باشه هر چی دلمون خواست انجام بدیم و به هر نحوی شده به امیال نفسانی مون جواب بدیم دیگه هیچ دزد و مجرمی رو نباید مجازات کرد. مردی که با همسرش مشکل داره حتما قسمتی از این مشکل به خودش بر میگرده و باید به دنبال حل مشکلات زندگیش با زنی باشه که در قبالش تعهد داره نه اینکه بره دنبال این و اون راه بیفته.

   Thumb up 1 Thumb down 0
 • پرستو

  سلام
  تورو خدا کسی صیغه نکنه
  من یه دختر مجردم که تاحالا ازدواج نکردم، تو بهترین شرایط اجتماعی، شغلی ، مالی بودم، اما این کارو برای عشقم کردم ، هم جسممو از دست دادم هم روجمو، جسم مهم نیست اما چیزی از روحم نمونده و من الان داغونترین آدم روی زمین شدم
  نکنید، تورو خدا نکنین
  خدا گذاشته اما واجب که نیست ، به خودتون و بدبختیهای آیندتون فکر کنین
  برای منم دعا کنید تا آروم شم

  Thumb up 6 Thumb down 0
 • مریم

  واقعا شبیه جک بود آدم فرهیخته تر نبود برای مصاحبه بیارید آخی نازیمدا گناه دارن اگه طرف از زن اولش ناراضیه به هر دلیل طلاقش بده بعد هر کاری میخواد بکنه نه اینکه از هر دو طرف استفاده کنه اینا همه توجیهات مسخره واسه اوناییه که مریضن و با این توجیها امید به خوب شدنشونم نیس هیچ وقت

  Thumb up 5 Thumb down 1
 • امیر حسین

  مصاحبه ی خوبی بود و از خوند نش و همینطور صراحت ِ گوینده ش لذت بردم
  و از دوستان بزرگواری که وقت گذاشتن و مصاحبه رو خودندن و همچنین ارائه نظر کردن و مطلب گذاشتن یه خواهشی دارم و اون اینکه لطفاً کمی در حین گفتن و نوشتن مودب تر و مهربان تر باشیم حتی اگه موضوعی با خواست و منطق ِ ما سازگار نیست .
  و از جملات و کلماتی که بار منفی به شخصیت و مطلب ما میده استفاده نکنیم.
  در تمام این اظهار نظرها افراد نظر شخصی خودشون رو میگن و این کامنت ها که در این موضوع میذاریم نظر و سلیقه و منطق ِ خودمون رو داره و کارشناسی شده و از صافی علم و شریعت عبور کرده نیست .
  متعه که این خانم با پای بندی به شرع ازش گفتن و استفاده ازش حق ِ قانونی این خانم هستش ایرادی نداره
  که صد البته وقتی کسی از حق قانونی خودش میخواد استفاده کنه تأیید یا تکذیب دیگران چیزی رو عوض نمیکنه
  در مطالب می خوندم دوستانی نوشته بودن اگه خانمی با این شرایط بخواد با مردی ازدواج کنه اون مرد قبول میکنه یا نه ؟ من به عنوان یک مرد اگه اون زن زن ِ دلخواهم باشه و چند بار هم متعه داشته باشه صد در صد قبول میکنم .
  و یا دوستانی که نوشتن اگر با این امر موافقی در مورد خواهر یا مادر خودت هم هستی ؟ باید عرض کنم بله موافق هستم اما باید عرض کنم موافق بودن یا نبودن من چیزی رو عوض نمی کنه، خود اونها (خواهر یا مادرم ) باید موافق یا مخالف باشند و زندگی هر شخص و کسب تجارب و نوع زندگی به خود ش بستگی داره و اینکه ما اینقدر خودمون رو در همه امور صاحب نظر و راهگشا می دونیم جالبه و تازه اگر هستیم برای خود باشیم نه اینکه یکسره دیگران رو نفی کنیم و خودمون رو صاحب حق.
  این خانم حق داره همونطور که گفته به نیاز جسمی و روحیش اهمیت بده حالا اسمش متعه س یا دوستی یا هر چیز ِ دیگه چه اهمیتی داره .
  به خدا دیگران هم حق ِ زندگی دارن .

  Thumb up 1 Thumb down 2
  • نام شما...

   من با شما موافق نیستم چون این مسئله از دید یه خانم متفاوته. زنان از نظر احساسی وابسته میشن و این جور قوانین من در اوردی فقط به ضرر خانم هاست و ما نباید اجازه بدیم با این قوانین اشتباه بنیان خانواده ها سست بشه. نفی کردن کار بد اتفاقا خیلی هم خوبه. به قول شم اسمش متعه یا دوستس یا هر چی که باشه بده و با این کار اخلاقیات در جامعه کم رنگ میشه. مگه این غربی ها از این بی بندو باری ها نتیجه خوبی گرفتن که ما هم تجربه ش کنیم.

   Thumb up 2 Thumb down 0
 • مجید

  سلام
  لطفا نطقی باشید
  وهر کدامتان از ظن خور یار نشویدو کاتولیک تر از پاپ هم تشید.واقعیت این است که در شرایط خودش خیلی هم خوب ایت و باز دارنده از حرام و رابطهای خواهد بود با آزامش لطفا به دورو برتان تو کوچه و خیابان نگاه کنید اگر اینها متعه بود چقدر بهتر بود من که دنبال یک خانم با فرهنگ و مومن برای متعه میگردم مثل خان طرف مصاحبه که حرفاش را من خوب می فهمم.

  Thumb up 0 Thumb down 2
  • نام شما...

   منم همینطور شماره آبجیتو بده!

   Thumb up 1 Thumb down 0
 • علی

  سلام به همه
  بچه ها جون آخه ای چه وضعیه ؟ چرا ماها نمیتونیم دو کلمه حرف حساب باهم بزنیم؟ هرکی منطق خودش رو عنوان کنه و دلیل بیاره و دیگری با دلیل و منطق نظرش رو بگه و اونو تایید یا رد یا نقد کنه ؟؟؟حتما باید به هم فحاشی کنیم و خواهر و مادر هم رو بیاریم وسط؟؟آخه بابا این چه اخلاق و فرهنگیه عزیزان ایرانی؟؟شما که اینجایید یعنی اولا سواد دارید ثانیا اهل مطالعه هستید ثالثا اهل کامپیوتر و اینترنت اید رابعا به مسائل اجتماعی حساس و علاقمندید.خب چه اشکال داره همه مون باهم خیلی صمیمانه و محترمانه همفکری کنیم تا جمعمون با مطالعه نظرات هم به یکسری اطلاعاتی که نداشته ایم و یک جمع بندی منطقی و جامع برسیم.بایداز این خانم که با شجاعت و با طرح مسائل خصوصی خود این زمینه همفکری ماها رو فراهم کرده جدا تشکر کرد.بالاخره این موضوعی است که در ابعاد مختلف و مظاهر گوناگون از دختربچه هاو پسربچه های کلاس راهنمایی تا زنان و مردان پا به سن گذاشته جامعه مون رو درگیر کرده و دریغ از مسئولین و متولیان اجتماعی و فرهنگی کشور که در این سی و اند سال اندکی با دید علمی و محققانه به این قبیل مسائل پرداخته باشند و اصلا دغدغه ای در سر داشته باشند تا جاییکه خودتان در فیلم ،تجاوز پسری به دختر دانش اموز در روز روشن و در پارکی در اصفهان را شاهد بوده اید.
  اما من نکاتی را که فاطمه خانوم از ایات قران برشمردند قبول دارم با اضافه کردن این نکته که این ایات در اصل نشان میدهد که اسلام چند همسری را کلا رد میکنه چون در ایات صراحتا میفرماید : شما هرگز نمیتوانید عدالت برقرار کنید پس یک همسر.محدود و سپس ممنوع کردن چند همسری ، نظیر حرام کردن شراب خواری یا برده داری در صدر اسلام بود که به یکباره آنها رو حرام و ممنوع نکرد بلکه با آوردن قیدها و موانع یا تشویقهایی به تدریج در جامعه جاهلیت موضوع را در فرهنگ مردم نهادینه کرد.مثلا در مورد شراب ایات قران میفرماید: درشراب منافع و مضراتی هست ولی مضرات ان بیشتر است.در مورد برده داری سعی کرد ثواب یا کفاره بسیاری از کارها رو در آزاد کردن برده ها قرار بده در مورد چند همسری هم همینطور.
  اما در مورد صیغه بدون اینکه به هم پرخاشگری کنیم بیایید در این فضا یا فوروم آسیب شناسی کنیم .واقعا عزیزان چه باید کرد؟؟این مشکل جدی است و برای بسیاری از ادمهای جامعه مون اعم از خانوم یا اقا جوان یا مسن مطرحه. نیاییم با پاک کردن صورت مسئله بخواهیم اصلا انرا نبینیم ویا به فراموشی بسپاریم. هرکی اطلاعات و نظرات و موردهایی رو که میدونه با بقیه شیر کنه و به اشتراک بزاره ببینیم آیا در این قبیل شرایط اجتماعی چه راه حلی امکانپذیره.از استثناها بگذرید و به موارد خاص و استثنا کاری نداشته باشیم.بطور کلی با این موضوع و معظل اجتماعی و با توجه به گسترش فزاینده و اسفناک طلاق در جامعه بخصوص مابین جوانان عزیز چه باید کرد چه راه حلی کمترین هزینه های مادی و معنوی را برای جامعه خواهد داشت؟؟ممنون و پوزش از اینکه خیلی طولانی شد

  Thumb up 0 Thumb down 2
 • dina

  همه ى ادما نیاز دارن و همه ترجیح میدن خودشون تجربه کنن
  اکه جامعه ى نسبتا عقب مونده ى ما دست از سر مزخرفاتش برداره ، کار اىن خانوم هیج مشکلى نداره و خودشم اذیت و بشیمون نمیشه
  با ارزوى بهترینا واسه این خانوم

  Thumb up 1 Thumb down 2
 • havar

  ای کسانی که میگویید متعه و امثال ان شرعی و اسلامی است میشه یه آیه از قرآن در مورد متعه و صیغه بیاورید و تو ضیح دهید؟ مخصوصا شما جناب استاد دانشگاه که قشر تحصیل کردیه این مملکت هستین!!!
  وای به حالتان که فاحشه گری را تو روز روشن و در یک کشور اسلامی رواج میدهید…. خداوند در قرآن می فرماید که اگر شرایط ازدواج را ندارید پاکدامنی پیشه کنید و حتی برای کاهش نیاز جنسی می فرماید که در صورت توان روزه بگیرید… کسانی سنگ شرعی بودن متعه و صیغه را بسینه می زنند و دم از قوانین اسلام می زنن چرا در مابقی مسایل اسلامی متابق آیات قران رفتار نمی کنند. بحث چند زنی در اسلام شرایط خاض خود را دارد و به همین آسانی نیست که هر مردی برای براورده کردن نیازهای جنسیش دنبال زن دیگری برود بلکه خداوند می فرمایید در صورتی که توان برقراری عددالت در بین زنان را دارید زن دیگری اختیار کنید و در غیر این صورت زندگی خود و خانواده خود را تباه نکنید..

  Thumb up 1 Thumb down 1
  • نجیب

   من هم با نظر شما کاملا موافق هستم. ممکن است در بحث صیغه موقت نظرات مخالف شیعه و سنی بوجود بیاید که اولی آن را حلال و دیگری آن را حرام می داند. من نمی خواهم بحث مذهبی کنم و نیازی هم به تعصب نیست. اما چیزی که از آیه های سوره نساء که جناب havar هم بیان کردند بر می آید که صیغه جایز نیست. اینکه شیعه یک دلیل از اهل سنت می آورد و می گوید که” پیامبر این دستور را به اصحاب داده” تا اینجا درست است اما این دستور دستور موقت بود و همان پیامبر دوباره خودش این کار را تا روز قیامت حرام اعلام می کند. اما متاسفانه قسمت اخیر حدیث را اهل تشیع بیان نمی کند و این است که حقیقت خوب آشکار نمی شود. به نظر من اگر علمای هر دو مذاهب بدون غرض حقایق را بیان کنند حتی اگر به ضرر خودشان هم باشد بسیاری از مشکلات حل می شود. اما متاسفانه در دنیای واقع اینگونه نیست و در بیشتر مسایل هر دو طرف مقصر است. به نظر می رسد اگر همه این جانب داری ها را کنار بگذاریم و عقل خودمان را(در چهار چوب اسلام) بدون در نظر داشت حکم و تعصبی، قاضی کنیم می بینیم که عقل این را نمی پذیرد که یک زن یا دختر دست به دست بچرخه و مثل یک کالای مصرفی بشه تا هر کسی بتونه شهوتش رو با اون فروکش کنه. حضرت علی می فرماید: آنچه را که برای خود نمی پسندی برای دیگران هم نپسند. آیا اگر ما برای یک دختر بیگانه، صیغه را بپسندیم و به نفع خود حکم کنیم که از آن دختر لذت موقت ببریم؛ پس باید برای یک مرد بیگانه هم این را بپسندیم که نعوذ بالله با خواهر و مادر ما این کار را انجام دهد. در فقه شیعه آمده که سادات از این عمل نهی شده اند و نباید این کار را بکنند اما دیگران آزاد هستند. همچنین امامان این کار(صیغه) را انجام ندادند. حال وقتی که نه پیامبر و نه امامان این کار را انجام داده اند و آنها الگوی ما هستند پس چرا ما راه آنها را نرویم؟ امروزه به خیلی از شک های ما علم پزشکی جواب داده. اگر می خواهید به نتیجه خوبی در این مورد برسید این مطلب را که در سایت”ایران گراند” آمده را بخوانید. زیاد طولانی نیست. اما بسیار جالب و شگفت آور است. و خودتان با این اطلاعات برای خود قضاوت کنید. عنوان این مطلب این است” بررسی رابطه جنسی از راه مقعد و عوارض پزشکی و احکام شرعی مربوط به آن “

   Thumb up 2 Thumb down 0
  • سپیده

   جناب هوار!
   یعنی شما می خوای بگی متعه شرعی نیست؟!چون شما آیه شو نمی دونی اینو میگی؟
   خیلی از کسایی که اینجا کامنت گذاشتن یا افراط کردن یا تفریط تو بیان نظراتشون
   متعه و ازدواج موقت یه امر اضطراریه واسه همه پیش نمیاد که ما فک کنیم زندگی کسی در خطره تازه اگرم پیش بیاد کلی شرایط داره الکی که نیست.آره قبول دارم تو اسلام برای کسایی که توانایی ازدواج دائمو ندارن سفارشای زیادی شده که به گناه نیافتن اما کسایی که هیچ راه دیگه ای براشون نمونده چی؟اونا به حرام بیافتن بهتره یا اینکه به این حکم عمل کنن؟
   اگه اینجوری به قضیه نگاه کنیم میبینیم کم ÷یش میاد کسی واقعا به این مسئله نیاز پیدا کنه پس بهتره به جای اظهار نظر سطحی مطالعه ها بیشتر بشه

   Thumb up 1 Thumb down 2
  • havar

   سپیده خانم عزیز شما که مطالعه زیاد می کنید میشه آیه مربوط یه صیغه را بیاورید و تقسیر نمایید…اصلا همون سوره نساء را تفسیر بفرمایید و صیغ و متعه را نشان دهید…
   اصلا همه اینها به کنار من یه سوال از شما دارم و آن اینه که من و شما بیشتر از قران می فهمیم یا رسول خدا و اهل بیت و اصحابش؟؟
   چرا اهل بیت پیامبر این کار را نکردند و حکم صیغه برای آنها جایز نیست و از ان منع شدند… بیاید یه ذره فکر خود را هم به کار بندازیم و این کارها را هم با عقل خود بسنجیم.در ضمن برای هر کار زشت خود توجیهی نیاوریم… دقیقا بعضی از اروپایی ها هم کارهایی انجام میدن که مشابه متعه است چرا از آنها ایراد می گیریم؟!!!
   در ضمن خداوند برای کسانی شرایط کذاشته که یه این مسائل برخورد می کنند نه برای من که شرایط ازدواج رو دارم…
   در پایان بیایید عقل خود را قاضی قرار دهیم و یه نتیجه گیری کنیم و ببینیم که آیا چند درصد این مسائل به خاطر رضای خداست و چند درصد انها برای ارضای امیال زود گدر ماست..

   Thumb up 2 Thumb down 0
  • Mohammad

   هاوار جان یا شما متخصص استخراج احکامی یا تابع یه متخصصی اونی که اینو بیان کرده شرایطش رو هم گفته
   کجای قران اومده هفده رکعت نماز بخونید همون آیه کناریش در مورد متعه هست
   ماها تا قلبمون درد میکنه دنبال یه متخصص عالی میگردیم ولی برا فکرمون اینکارو نمی کنیم سریع خودمو یه پارچه مجتهد میشیم

   Thumb up 0 Thumb down 2
  • havar

   جناب محمد دقتتتتت بفرمایید که درسته تو قران ذکر نشده که ۱۷ رکعت نماز بخوانیم ولی کسی که اینارو ذکر کرده پیامبر اسلام بوده و بیشتر از من و شما از قران می فهمیده… در ضمن همین پیامبر و اهل بیتش چرا از متعه و صیغه استفاره نکردن و بعد از یه مدتی این کار را منع کردن و بعد پیامبر چرا اهل بیتش صیغه و متعه انجام ندادن و از این کار منع شدند ایا اونا بیشتر از دین و قران حالیشون بود یا اون کسانی که صیغه و متعه را رواج دادن و برای براورده کردن امیال رود گذرشان یه این عمل زشت روی کردن.. در ضمن ما برای مداوای قلبمون که پیش هر متخصصی نمیریم بلکه پیش کسی باید بریم که واقعا مورد تایید هست..

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • Mohammad

   ایول و آفرین به انصافتون پس در اولین فرصت ازیه عالم دینی سوال کنید که متعه رو از کجا آوردید ترجیحا از علمای اهل تشیع تا یا اونارو هدایت کنی یا آنگاه هدایت بشی انشا اله

   Thumb up 0 Thumb down 1
 • محسنی

  اگر جای مخصوصی بود در چهار چوب قانون وبهداشت که مردان مجردویا متاهلی که نیاز داشتندانجا میرفتند این مسایل کمتر پیش میامد.بعضی از زنان هم تکلیفشان روشن بود.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 • ssss

  سلام
  بعضی از خانم ها یا آقایون دارند به این خانم به خاطر شجاعتش تبریک میگن . آخه بابا اختراع که نکرده یا جایزه بین المللی را نگرفته بابا این رفته سکس کرده … و بعد آمده میگه که من نتونستم احساساتم را کنترل کنم و رفتم بارها و بارها به خانه های مختلف و با افراد مختلف همبستر شدم خوب این کجاش امر شجاعانه ای است . آیا نمی شد خودش را کنترل کنه تا با اخلاق و داشته های خودش بتونه بهتر خودش را به اطرافیانش بشناسونه که یه بنده خدا بیاد بگیردش. من فکر میکنم ـآنهایی که موافقشند کسانی هستند که میخواهند ایم عرف ناپسند را در جامعه باب کنند که خودشون به خواسته های جنسیشون برسندذ و از زنهای بدبخت این چنینی سوئ استفاده بکنند.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 • shad

  این نوع ازدواج خیلی شرایط داره من یکی از اشنایان (مرد) را می شناسم که اصلا شرایط ازدواج دائم نداشت ولی با ازدواج موقت تونست اتش درون خودش خاموش کنه ولی این ازدواج برای خانم خیلی اثر منفی داره تو فرهنگ ایرانهم جا نیافتاده
  من با این قسمت از نظر مصاحبه شونده که اگر مردی توانی مالی داره بره زن صیغه کنه مخالفم چون همه ی نیاز ها مالی وجنسی نیست وشریک زندگی وحتی جنسی باید احساس ثبات کنه حتی پیامبر وحضرت علی که زنی در تراز خود گرفته بودند تا فوت همسر اول چند زوجه نبودند در ضمن بی عدالتی در تعدد زوجات خیلی اتفق می افته

  Thumb up 4 Thumb down 0
 • .....

  لطفا دوستان عزیز زود قضاوت نکنید…تا شرایط طرف را نمیدانید…تا هنگامیکه راهی را که من رفته ام نرفته ای…هرگز سرزنشم مکن….از خدای خود بترسید

  Thumb up 1 Thumb down 1
 • محسن

  چرا با رابطه داشتن پسر و دختر که یگ نیاز جمسی و روحی هست مخالفید قید و بند ها و حساسیت ها رای اینکه ایا پسر و دختر قبلا با کسی دیگر ی بوده بنظر من کار اشتباهی هست مهم انیست که در زمان ازدواج بهم علاقه مند باشند . و هر کاری که قبلا کرده اند فراموش کنند . زیرا باید توجه داشت نیاز جمسی مخصوص فقط مرد نیست بلکه برای زن هم هست پس باید در زمان ازدواج دائم امادگی این را داشته باشیم که ممکن است دختری متعه کرده باشه یا با مردی هم بستر شده باشد . چرا باید ما انقدر باین موضوع حساس باشیم عرض کردم مهم اینست که در زمان ازدواج عشق دوطرفه باشه و بخواهند واقعا با هم ازدواج کنند البته ازدواج هندوانه دربسته هم هست هیچ کس نمی تواند هیچ چیز را پیش بینی کند . تنها چیزی که متاسفانه در جامعه ما هست عرف و حرافی های مردم کوچه و بازار و فامیل است که حتی اگر دو نفر عاشق هم باشند نمی توانند به راحتی زندگی خودشان کنند .

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • آتنا

  جالبه خانوم بازم تمایل به ازدواج دائم دارن !!! بعد از اینکه تو رختخواب ۵ تا مرد خوابیده چطور میتونه فقط با یه نفر همبستر بشه و به روابط جنسی و عاطفی نفرات قبلی فکر نکنه ؟؟!!!؟؟؟ خیلی عجیبه واقعا!
  تو زندگی هر زن و شوهری پستی و بلندی هایی عاطفیی پیش میاد که ممکنه روابط عاطفی رو یه مدت کمرنگ کنه و میتونه بعد از یه مدت دوباره به حالت قبل برگرده اما وجود همچین خانوم هایی ممکنه کاری بکنه که دیگه شوهر به حالت سابق برنگرده و تمایل به تجربه خانم های متعددی داشته باشه
  نمیدونم والله خدا منو ببخشه اگه بخاطر عقل ناقصم قضاوت ناعادلانه‌ایی داشتم

  Thumb up 3 Thumb down 0
  • mhgood@ymail.com

   این پستی وبلندی رو خوب گفتی.اصلا این همه مشکل از این پستی وبلندی ناشی میشه وهمه خودشون رو بخاطر اون به زحمت می اندازن!

   Thumb up 2 Thumb down 1
 • فیروزه

  جریان چیه آخه….همش فحش بود و فحش .یاد بگیریم به هم احترام بزاریم.اما در رابطه با این مصاحبه باید بگم خانم خودش هم یه جور با خودش درگیر بود.از یه طرف اعتقاد داشت کارش درسته از طرف دیگه از سختی هاش (وابستگی و …)گلایه میکرد.در کل چیز خوبی نیست به اعتقاد من.حداقل برای خانما..احساسی که بقاش مستلزم اینه که هی بخواد تمدید بشه..این اصلا حس نیستش….

  Thumb up 1 Thumb down 0
 • منصوره

  احسنت شیما خانم
  جواب منطقی، جامع و کاملی دادید.
  از اول که داشتم کامنتا رو میخوندم میخواستم همینارو بگم.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 • محمد

  زنگی یعنی چه؟
  مادرم سینی چای در دست
  گل لبخندی چید هدیه اش داد به من
  خواهرم تکه نانی اورد” امد انجا لب پا شویه نشست
  پدرم دفتر شعری اورد” تکیه بر پشتی داد
  شعر زیبای خواند ومرا برد به ارامش زیبای یقین
  با خودم می گفتم: زندگی راز بزرگی است که در ما جاریست
  زنگی فاصله آمدن ورفتن ماست
  رود نیاز جاریست
  زنگی آبتنی کردن در این رود است
  وقت رفتن به همان عریانی ” که به هنگام ورود آمده ایم
  دست ما در کف این رود به دنبال چه می گردد؟
  هیج!
  تکه ای از شعر زندگی سهراب سپهری
  همه ما پی هیچ خود هستیم > > کی…………………

  Thumb up 3 Thumb down 0
 • danial

  با سلام
  امیدوارم یه روزی برسه که مردم ما یاد بگیرند به دیگران و نظرات آنها، مخصوصا نظرات مخالف احترام بگذارند. این همه توهین و بی احترامی غیر قابل تحمله.
  آی شقایق ما جماعت دردمون از خودمونه

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • شیما

  این کار از نظر شرعی مشکلی نداره .فقط تا حدودی توی عرف جامعه جا نیفتاده. کسی که این کار رو انجام میده باید شرایط اخلاقی اش رو هم رعایت کنه.دنبال تجربه های جدید و اشخاص متفاوت نباشه .دنبال از هم پاشیدن خانواده ها نباشه . خوب این طبیعیه که در جامعه افراد مطلقه و یا کسانی که همسرششونو از دست دادن وجود داشته باشه خیلی از اونا نیاز دارن که با کسی رابطه داشته باشن اما موانعی مثل خانواده همسر یا خانواده خودشون یا وجود بچه هاشون باعث میشه نتونن ازدواج دائم داشته باشن .این دلیل نمیشه طرف با سن سی یا چهل سال تا اخر عمرش با تنهایی و گناه دست و پنجه نرم کنه از طرفی قوانین و چهارچوب های محدود صیغه باعث میشه افراد نه درگیر مشکلات نفقه و مهریه و مسکن که در ازدواج دائم هست بشن نه یه ارتباط بی در و پیکر مثل فحشا داشته باشن . همین که امیال طبیعی افراد جامعه در چهارچوب شرع کنترل بشه خیلی عالیه
  حالااین حق طبیعی افراده که بخوان باکسی ازدواج دائم داشته باشن که تابه حال با کسی نبوده چه خانمها و چه آقایون همین باعث ایجاد یه بعد اخلاقی در صیغه میشه که مجرد ها (کسانی که تا به حال ازدواج نکردن یا توانایی ازدواج دائم دارن) زندگی خود و اطرافیانشونو درگیر صیغه و حاشیه هایش نکنند
  صیغه برای قرار از شرایط اضطرار و گناه ایجاد شده

  Thumb up 0 Thumb down 1
 • مرتضی

  باسلام به همه
  من حدم از موافقان این قضیه بودم
  ولی وقتی سوالی برام پیش اومد که نتونستم جوابی براش پیدا کنم دیدم به صیغه یا ازدواج موقت عوض شد.
  سوال:وقتی دونفر با هم محرم میشن پدرو مادر فرد مقابل هم محرم همسر میشن.اونم تا ابد و حتی بعد جدایی و متارکه هنوز محرم همسر سابق فرزندشون باقی میمونن.
  در ازدواج موقت یک پسرو دختر با هم محرم میشن و بعد مدتی فسخ میکنن.پدر پسر با اون خانوم آشنا میشه و ازدواج موقت میکنه..
  پس اون حرمت تکلیفش چی میشه؟
  ازدواج موقت بین دو محرم شکل گرفته.
  پرسیدم میگن چون بیخبرن اشکال نداره
  پش شرع اینقد مسخرست که با یک ندونستن مشکل رفع بشه؟؟؟؟؟
  شنیدم بودم حلال و حروم در شرع بر مبنای بسیاری از مسائل هست حالا تمام اون مسائل با ندونستن رفع میشه.
  یا صیغه یجور جاه طلبی ملاهای خودمونه و پایه دین نداره
  یا استقفرالله دینمون ایراد داره

  Thumb up 2 Thumb down 0
  • سپیده

   آقا مرتضی واقعا منو شگفت زده کردید!!!
   مگه میشه کسی ندونه با کی ازدواج کرده و خوانوادش کین؟اگه این اتفاق بیافته که دیگه اشکال از اون افراده و نه دین.چنین اشتباهی تو مسائل دیگه هم ممکنه پیش بیاد مثلا رضاع(همون محرمیتی که با شیر خوردن با شرایطش پیش میاد) میشه گفت اینجا هم یا ملاها از خودشون شریعت درست کردن یا شریعت اشکال داره؟ بهتره این مسئله رو از مرجع تقلیدت بپرسی تا به جواب درست برسی

   Thumb up 0 Thumb down 2
 • رحیم

  سلام خسته نباشید خدمت همه دوستان….من تمام نظرات شما رو خوندم..ولی بهترین نظر نظر خانم نوشین عزیزبود وامنم کاملا باهاش موافقم ..انقد درموردکسی که نمیشناسید نمیدونید چه سختی هایی کشیده بحث نکنید برای خودتون گناه نه تراشید …یبارهم که شده خودتونو بذارید جای این خانم …مرسی از همه شما ..موفق باشید

  Thumb up 0 Thumb down 1
 • امیر

  بزارید هر کس هر طور دوست داره زندگی کنه و بعضی وقتها خودتون رو جای اون طرف بذارید .
  اگر زندگی آزاد پس نظر خانم الهام و دیگران با عرض معذرت کشک است.
  اما اگر میخواهید خودتون رو جای طرف بگذارید!
  همین الهام خانم هم از بد و بی راه گفتن دست بردارد و منطقی باشد

  Thumb up 0 Thumb down 1
 • ali

  باسلام متاسفم که با حقایق جامعه اشنا نیستیم واز روی دیوار سر تعصب حرف میزنیم به هم توهین میکنیم بیایید نظراتمان را بیان کنیم شاید راهکاری پیدا شود
  هر چند ما بلد نیستیم حرمت هم را نگه داریم
  بهترین کشوریم ولی نظارت نداریم
  باور کنی مشکل از ما مردم است نه کس دیگر بیایید خودمان را اصلاح کنیم وحقایق را بگوییم
  و به حقیقت هر کس احترام بگذاریم

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • mozhganramezani

  باسلام
  من با این خانم مخالفم
  هرکس برای خودش یه منطق داره , ولی کاری که این خانم یا کسانی مثل این خانم انجام میدن باعث نابودی خیلی از زندگی ها میشه مخصوصا برای کسانی که متاهل باشند.
  من کسانی را می شناسم که ازدواج موقت کردن و از خیلی مسائل ,مخصوصا” عاطفی زجر میکشند. مردی که که ازدواج میکند و میخواهد ازدواج موقت داشته باشد باید دنبال مشکلاتی که باعث شده به این موضوع فکر کند بگردد و بنظر من با روانپزشک صحبت کند.تا مشکلش برطرف شود. مگر آن کسی که با این فرد ازدواج کرده یا بچه ای که دارد چه گناهی کرده؟ نگاه جامع یا مردم به این افراد چگونه است دید خوبی است؟
  امیدوارم روزی برسد که کسی نتواند و نخواهد زندگی کسی را به نابودی برساند.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 • علی

  سلام به همه دوستان
  عزیزان این یک واقعیته که عمل غیر اخلاقی و حرام زنا در جامعه ما مخصوصا شهرهای بزرگ به وفور وجود داره و همه از آن آگاهند متعه راهی است حلال که شرع مقدس پیش پای کسانی که به گناه می افتند قرار داده است کسی که خانواده دارد و همسرش وی را ارضاء می کند حالا از لحاظ روحی و جسمی بخاطر برخی سوء ظن ها و مشکلات احتمالی بهتره که دنبال این کار نرود ولی کسی که واقعا مشکل داره از نظر بنده اشکالی نداره به شرطی که به زندگی و حیثیتش لطمه ای وارد نشه.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 • مهتاب

  مهمترین هدف ازدواج آرامشه. یه رابطه ی کوتاه مدت که معلوم نیست به کجا میرسه به آدم آرامش نمیده. “ازدواج” “موقت” دو تا کلمه ی کاملا متناقضه که کنار هم قرار می گیره !

  Thumb up 3 Thumb down 0
  • مرتضی

   حق میدم دقیقا همینه
   ولی در شرایطی این بد از بدتر جلوگیری میکنه

   Thumb up 0 Thumb down 2
 • علی

  با سلام..ببخشید به خاطر جمله ای که میگم..اما حقیقت اینه…بکارت…همان کاغـذ نقره ای رنگ داخل پاکـت سیگار است!
  پـاره که شود …
  هر کسی هوس میکند به تو دست درازی کند،
  باید برای سوختن و تمـــام شدن آماده باشی
  به زودی دور می اندازنت

  حتی همــان کســی که بسته را خودش باز کرده..!!

  Thumb up 4 Thumb down 2
  • مرتضی

   بکارتی که قابل ترمیم هست زیاد قابل اعتنا نیست بهتره برا ازدواج ملاک بهترو کاملتری داشته باشی

   Thumb up 3 Thumb down 1
  • مینا

   شماها که بکارت ندارین از کجا میشه فهمید قبلا رابطه داشتین یا نه ؟

   Thumb up 4 Thumb down 1
  • ماری

   ای ول مینا
   یه مرد پیداشه به سوال مینا جواب منطقی بده!

   Thumb up 2 Thumb down 0
  • mina

   گشتیم نبود، نگرد نیست

   Thumb up 2 Thumb down 0
  • azim

   سلام.
   دورسته آقایون این چیزا رو ندارنٰ ولی میشه از رفتارشونٰوحرکاتشون در برخورد یه خانم فهمید!البته از بعضی ها هم اصلا نمیشه فهمید.
   بحرحال خانم ها باید خیلی مواظب عرفت خودشان باشندٰچون روحیهٰ واحساسات یه خانم خیلی زود قابل دست رسی هست.

   Thumb up 1 Thumb down 1
  • morteza

   باسلام خدمت خانم ها “مینا” و “ماری”
   قبل از هر چیز عذر خواهی میکنم بابت اینکه مجبورم شفاف صحبت کنم که پاسخ شما رو داده باشم
   وجود ویا عدم وجود پرده بکارت واسه یه دختر خانم،هیچوقت دلیلی بر داشتن ویا نداشتن یک رابطهء جنسی نیست
   چون امکان داره یک دختر با اینکه بارها رابطهء جنسی برقرار کرده،اما همچنان از بکارت دخترانه بهره مند باشه،که دلایله خاصه خودشو داره،یا در برقراری ارتباط دقت خاصه رو اعمال کرده،یا بخاطر داشتن جنس خاصی از پرده بکارت (حلقوی قابل اتساع ویا ارتجاعی)همچنان دارای نشان دخترانگی هست
   اما امکان داره یک دختربدون اینکه رابطه جنسی برقرار کرده باشه،فاقد این نشانهء بکارت باشه،به دلایل مختلف:
   ضربه خوردن محکم با باسن یا واژن
   پرت شدن از ارتفاع
   زمین خوردن در سنین ابتدایی بلوغ
   ویا مشکل مادر زادی
   با تمام این مباحث،با توجه به پیشرفت علم پزشکی و اهمیت این موضوع برای ما ایرانیان درامر ازدواج،راههای تشخیص همه این موارد کاملا قابل حصوله
   حتی اگه شخصی با عمل جراحی،بکارت از دست رفتهء خودشو دویاره برگردونه به حال قبل،این موضوع کاملا قابل تشخیصه
   پس همچنان ملاک قابل استنادیه
   درسته ما مردهاهمچین نشانه ایی نداریم،اما این دلیل نمیشه که ما هر طور که خواستیم عمل کنیم،و دست به هر رابطه ایی بزنیم
   اگه ملاکه اصلیه ما دین خودمون و خدایه خودمون باشه که قبولشون داریم
   پس همه باید مراقب رفتار و کردارمون باشیم
   چه با بکارت(دخترها)چه بی بکارت(پسرها)
   چون خدا از نهان واشکار با خبره
   پس نمیشه چیزیو ازش مخفی کرد
   ودر آخر خداست که حسابرس ماس،نه بنده
   مرسی از همه

   Thumb up 4 Thumb down 1
 • majid

  کاملا از ماجرا خارج شدید و همش دنبال دین وایمان هستید داستان را از تکلیف جامعه وگردانندگان بیابید اگر در جامعه ما با این درامد سرانه بالا همه امنیت شغلی واز مزایای حقوق ورفاه اجتمایی برخوردار بودن تکلیف رابطه ها مشخص میشد و دیگه مسایل تن فروشی وغیره کنار میرفت فقط تمایل جنسی واحساس نمایان میشد در این حالت مثل تمام انسان های پیشرفته تکلیف مشخص میشد اگر دو نفر تا روزی که میتوانند عاشق هم باشند وهم دیگر را تحمل کنند با هم زندگی میکنند و اگر مشکل پیش امد بدون خیانت و با شرایط مشخص از هم جدا میشوند ویا اگر به علت بیماری مر د فوت کرد دیگه همسرش را به چشم نا پاک تماشا نکنند و در اینگونه جامعه هم مرد وهم زن هایی هستند که بیمار گونه زندگی میکنند و دلشان میخواهد هر چند وقت یا بیمار شدید تر هر روز با کسی باشد انها هم همدیگر را پیدا میکنند مابقی داستان ازدواج موقت وشریعت و غیره همش دلیل های خود ساخته است زندگی سالم در جامعه سالم پابرجا میماند در غیر اینصورت با روانپزشک تماس بگیرید

  Thumb up 2 Thumb down 0
 • مهتاب

  ترویج عقد موقت ترویج فاحشگیه، چه برای خانوم ها چه آقایون .
  رابطه ای که مدت داره بدون شک رابطه ی کثیفیه. فکر می کنید خوندن چند تا کلمه به عنوان صیغه محرمیت دو نفر رو محرم می کنه. این فقط یه نماده برای متعهد شدن دو نفر به همدیگه و رابطه ای که توش تعهد و عشق نیست هرزگیه .
  برای شما خانوم به ظاهر محترم و آقایون و خانوم هایی که مثل شما فکر می کنند متاسفم. شدی یه وسیله برای ارضای نیازهای جنسی آقایون و بدتر اینکه به نام دین هم این کارو کردی !!

  Thumb up 5 Thumb down 1
  • سعید

   بله مهتاب خانم
   با نظر شما موافقم.تو کامنتهای قبلی هم گفته بودم معلوم نیست این کلمات عربی چی کار میکنن که فا…. تبدیل به یه رابطه سالم و شرعی میشه . این کلمه های عربی معجزه میکنن. یهو آدم دیدش عوض میشه، آدمی که حتی نمازم نمی خونه یهو میره تو فاز مسلمونی.یهو مسئولیت پذیر میشه.یهو میگه چه خوب شد من مسلمون به دنیا اومدم، بقیه ادمهای دنیا چقدر گناهکارند.ما همش ثواب میکنیم بقیه همش گناه می کنن.آخی طفلیا.
   بابا نمیرن ۱ بار قرآن رو با دقت بخونند بفهمند چی به چیه

   Thumb up 3 Thumb down 0
  • مهم نیست....

   طبق گفته شما تمام روابط دختر پسر کثیفه. چراکه اونا شاید تن فروشی نکنند ولی روحشونو میفروشن و فروختن روح هم میشه فاحشگی. البته طبق گفته شما

   Thumb up 0 Thumb down 2
  • Nooshin

   سعید تو مثل اینکه مشکل داری ها برو کامنت محمد استاد رو بخون آخه چرا نمی فهمی بحث سر مسئولیته نه سر چندتا کلمه عربی
   اسلام سر وظایف صحبت داره نه چند تا کلمه عربی

   Thumb up 0 Thumb down 1
  • مریم

   منم موافقم کاملا با این کار بنیاد زندگی خیلی ها بهم میزنه دوست خود من در سن ۲۲سالگی بخاطر یه خانم مطلقه که خودشو انداخت تو زندگیشون مطلقه شد …. ۵۰- ۶۰ سال پیش هم اگه مشکلی نبوده برای زنهایی در سطح بسیار پایین جامعه نبوده که الانم نیست وگرنه خانمی که تحصیل داره خانواده داره و…. هرگز حاضر نیس زن دیگه ای وارد زندگیش بشه همون طور که مردی حاضر نیس خیانت خیانته مردو زنم نداره این قانونم باید سالها پیش از برداشته میشد نه به نام دین هر دنگی خواستن بزنن

   Thumb up 2 Thumb down 0
  • نسرین

   مهتاب جان من با این کار شدیدا مخالفم اما این خانم شخصیت دارد از درست است که خود خواه است اما هرزه و فاحشه نیست
   این که من میگویم توجیه نیست .نیاز همه است.ما شاید درک نکنیم اما سکوت و تاسف برای یک خواننده کافیست.

   Thumb up 1 Thumb down 2
 • مهم نیست .....

  با سلام خدمت تمام دوستانی که کامنت من رو میخونند
  مطلب رو نصفه نیمه خوندم ولی ماجرا رو فهمیدم ولی جالب تر نوع کامنت هایی بود که گذاشته میشه
  من یک پسری هستم ۲۳ ساله تا حالا هم نه با دختری دوست بودم و نه در آینده به این فکر میکنم. دوست شدن و متعه شاید از نظر خیلی از دوستان مشکل داشته باشه و از نظر خیلی ها هم نه ولی من میخوام نظر خودم رو بگم.
  اصولا انسان به خاطر دو نوع نیاز جنسی و روحی همیشه مورد نکوهش قرار میگرند. به این صورت که اگه فردی به خاطر نیاز جنسی دست به رابطه بزند مسلما نیاز روحی فراموش میشه پس فرد مقابل از این منظر دچار کمبود میشه و اگر هدف روحی باشد نیاز جنسی که وجود دارد نا دیده گرفته میشود. اگر هرکدام از این دو موضوع در ایجاد رابطه وجود نداشته باشد یک نقطه ایست یا نقطه برهم خوردن رابطه وجود دارد.
  خیلی از دوستان گفتند که نیاز جنسی رو میشه کنترل کرد ولی جا داره به این دوستان بگم که توان آدم ها اندازه همیدگه نیست. هر انسانی با انسان دیگر متفاوت است. قرار نیست اگه شما تونستید تحمل کنید دیگران هم بتونند. در ضمن شرایط خودش باعث خیلی گناه ها یا عکس العمل ها میشه. آیا تا به حال نشده که شما در شرایط قرار بگیرید و گناهی مزتکب بشید. بزارید عامیانه ترین گناه بگم. تا به حال نشده در جمعی باشید و پشت سر فردی حرف نزنید.
  چرا دوستان فکر میکنند که فقط نیاز جنسی بدترین نوع. خدا غیبت رو از زنا بدتر میدونه . چرا شما فقط چیزی که دیگران دارند رو میبینید. کمی هم به خودتون فکر کنید . مطمئن باشید شاید خیلی پیش خدا از اون فردی که میکوبینش جایگاه کمتری داشته باشید.
  یکی از مشکلات جامعه قیاس و قضاوته. خیلی جالبه بدونید که قیاس در دین حرامه چون اولین قیاس کننده شیطانه. قضاوت هم که ماشالله همه ائمه نکوهشش کردن
  خیلی پراکنده حرف شدم ولی حرف اصلیم اینجا بود که به دوستان مخالف این موضوع بگم که اصل ماجرا رو دقت کنید نه حاشیه. توی دین ما میگن شراب حرامه ولی اگه جایی بودی که مجبور شدی خوردنش مشکل نداره ولی در حد اعتدال
  یعنی کار حرام رو با شرایط حلال و حتی واجب میشه چون زنده ماندن مهم تر از مست شدنه.
  در این قضیه هم همچین حالتیه. شاید در حالت عادی این کار درست نباشه ولی اگه مجبور بشی میتونه حتی واجب هم بشه. من کاری به طرف مقابل و شرایطش ندارم. من به فردی که احساس نیاز میکنه کار دارم. خیلی از دوستان اشتباهشون اینه که این خانم رو میکوبند. در صورتی که بیشتر از مردهایی که این کار رو کردن ناراحتند.
  میخواهند مشکلات رو گردن یکی بندازند.
  این خانم کار اشتباهی نکرده چرا که تنها بوده و کسی پیشنهاد داده قبول کرده. ولی اون مردها اشتباه کردن و مقصر دو نفر هستند یکی خودشون یکی هم شریک زندگیشون. ولی مردم تحمل ندارن که خودشونو مقصر بدونند
  این ها از لحاظ دینی بود
  ولی از لحاظ عرف جامعه متاسافانه شرایط الان در جامع به صورتیه که هیچ پسری جرعت تشکیل زندگی رو نداره
  اولا خانم ها و بیشتر خانواده ها شرایط سختی رو میزاند برای اینکه دختر خودشون دچار مشکل نشه. خیلی از پسرها با توجه به وضع اقتصادی و کاری در چند سال اخیر نمیتونند خرج بیش ار خرج خورد و خراک رو در بیارن. پس مسلما با این دید هیچ کس به سمت ازدواج رو نمیاره. ولی ازدواج موقت باعث میشه که حداقل بتونند یکسری نیازهای روحی و جنسی رو برطرف کنند با خرج کمتر
  درست و غلطش بستگی به خیلی چیزها داره که باید بررسی بشه
  الان جالبه بدونید بیش از ۵۰ درصد جوان ها خودارضایی دارن به خاطر اینکه اولا نگاه به این موضوع به این شکل دیده میشه و ازدواج هم با مشکلاتی که از طرف خانواده ها وجود داره عملا در سن متعادلش کمه. پس فرد نیاز خودشو اینجوری بر طرف میکنه که باعث خیلی مشکلات دیگه میشه
  همه این هارو گفتم که نه قضاوت کنید و نه مقایسه.
  فقط دعا کنید که همه عاقبت به خیر بشیم
  ببخشید سرتون درد اوردم

  Thumb up 2 Thumb down 0
  • miady

   چقد قشنگ گفتی داداش گلم. عالی بود…

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • morteza

   سلام جناب”مهم نیست…”
   واقعا ممنون
   خیلی خیلی عالی بود
   مرسی که اینقدر درکتون بالاس
   و آگاهانه صحبت کردین
   واستون بهترینارو آرزو میکنم
   از صمیم قلب

   Thumb up 1 Thumb down 0
 • یکی

  اولا به نظر من این خانم می خواستند ب ااین مصاحبه ی دوطلبانه ی خودشون یک جوری برای این راهی که خودشون انتخاب کردند مشروعیت پیدا کنند. همه ی ما در این کشور زندگی می کنم و به قولی همه ی ما مسلمان هم هستیم ولی چرا خیلی از افراد میان خود ما هم همچین راهی را انتخاب نمی کنند که مطلقه هستند یا بیوه هستند یا ازدواج نکرده هم هستند. و اینکه یکسری از دوستان این خانم رو محترم شمردند یا صادق نه صداقت و قداستی از نظر من به این خانم می دهد و نه مواردی از قبیل ایشون چه این مصاحبه را انجام می دادند و چه انجام نمی دادند چه ما خبر داشتیم و چه نداشتیم چه این خانم را می شناختیم چی نمی شناختیم ایشون در ئنیای واقعی که خیلی ها خانواده های ابرودار دانشجو دار که کمرشون زیر بار گرونی های و اوضاع بیکاری کشور و تورم طاقت فرسا و آیند هی جوانانی که معلوم نیست چی هست همچین راهی را انتخاب کرده و حالا خودش به پوچ بودن و اصطحلاک حاصل از این روند خودآزار دهنده ای که عقل سالم و سلامت روی اون مهر تایید نمی زنده رسیده تنها به چشم یک درد و دل ساده نگاه می کنم. و برای اون دوستی که در جواب کامنت اول نظر اول را محکوم به دور بودن از فضای جامعه کردند باید بگم که گیرم فرض شما و دید شما از جامعه درست باشه همچین هم جامعه ی خوبی نداریم که همه یه جورایی ازش گله داریم. و باید بگم این دید واقعا مناسب قرن ۲۱ نیست و واقعا فکر می کنم مدافعان این دید هم توی این قرن زندگی نمی کنند چون اگر در این قرن بودین حتما به بی اعتباری زمان حال و گذرا بودن روابط و با بالاترین سرعت پی برده بودید و دیگر به این دست روابط و فضای قربانی کنند هو قربانی شونده که ورود به اون ها در ابتدای راه کاملا مشخصه نظر مثبتی نداشتید چرا انسان های قرن های ۲۱ خیلی وقته در تلاش همیشگی کردنه خیلی از جنبه های مثبت زندگی دارن له می شوند و اینجاست که ن واقعا صداقت و قداستی در این روابط نمی بینم و جدا از این در این قرن خیلی ها که روابط موقت یا دایم و یا نامزد و یا حتی دوستی دارند که دارن ازار می بینن سعی کی کنند که از اون روابط فاصله بگیرند چه برسد به مزایا و معایب ازدواج موقت فکر کردن که در همون ابتدای کار وضعش معلومه… و جدای از این گیرم صیغه حکم شرعی باشد و به گفته ی این خانم چرا از حکم شرعی استفاده نکرد… کجای این جامعه و آدم هایش رنگ و بوی اسلامی داره که حالا به این حکم شرعی قریب به ۳۰ ساله ادم ها دارن واکنش نشان می دهند و بعضی ها اجرا می کنند و بعضی ها نه و اگر این حکم شرعی است چرا خیلی از مسلمانان چه داخل ایران و چه خارج از ایران در لبنان و مصر و انگلستان و این قبیل کشورها از این حکم تبعیت نمی کنند؟ یعنی هم هی مدافعان این نظر نسبت به نماز و روزه هاشون هم همچین نظرات عجیبی دارند… اصلا چرا ادیان دیگر در ساید کشورها از این نظر حمایت نمی کنند… ادم های سالم ترجیح می دهند در این روابط قربانی کننده و قربانی شونده وارد نشوند حتی اگر خوب چرا همین خانم مورد بحث چرا از این راه برگشته …. اگر راه خوبی که به این تکاپو نمی افتاد …. من یک عالمه خانم ها ی مجرد و بیو ه و مطلقه می شناسم که در همچین روابطی نیستند …. خواهشا از نظر دادن در مورد مواردی که از اسیب های ان اطلاعی ندارید و از امور دینی هم آگاهی ندارید همین طور نظر ندهید و در دایره تقسیم کردن حق و نا حق و صداقت و بی آبرو جایزه به بی شرافتی هر انچه که ملتی را بی آبرو و بی شرافت می کند ندهید….

  Thumb up 0 Thumb down 1
 • علی

  سلام دوستان ((elham در ۱ آذر ۱۳۹۱ نوشته است:

  واقعا برای استدلالهای من دراوردی وتوجیه کننده ات متاسفام زن متعه!!!همان فاحشه است که به ان رنگ وبوی شرعی داده اند ودر حقیقیت یک کلاه شرعی بزرگ است که سر افراد احمقی مثل تو وامثال توگذاشته اند تا گندی که به این جامعه زدند رو لا پوشونی کنند تو از ان دست احمقهایی هستی که همه چیز بد را باید تجربه کند وبعد تازه بفهمد که کار بدی است توصیه میکنم حتما خودت را به یک روانپزشک برسانی در غیر این صورت حماقتت دامن خیلی از خانواده ها را میگیرد وکانون زندگی خیلی ها رو متلاشی میکنه))

  این مطالب خانم الهام بود من در حد ۱۰ درصد با نظراتشون موافقم
  میگم چرا ببینید دوستان همین زنهای خیابونی هستند که ازدواج دختران محجبه رو خراب میکنن
  همین زنهای صیغه ای هستند که ازدواجهای قبلی و زندگی ها رو خراب میکنن و…..
  اما آیا فکر کردید یه زن جوان و دارای نیاز که یا طلاق گرفته یا شوهرش فوت کرده چیکار کنه؟
  آیا یه پسر جوون و مجرد میره اون رو گاها با یه بچه انتخاب کنه/؟؟؟
  مجبور هستند این زندگی رو شروع کنن
  و خب عذاب میکشن
  من میگم باید همه فامیل در هر شهری کمک کنن تا بهترین ازدواج شکل بگیره نه طرف خودش مجبور بشه و دل ببنده و جواب نگیره و ….خدا قسمت هیچ کس نکنه

  Thumb up 2 Thumb down 0
 • نوشین

  سلام امروز چه خبر بین ما انسان ها همتون خودتون نگاه کنید دارید مدام به هم بد وبیراه می گید. چرا درباره آدما قضاوت می کنید . چه راحت هرچی به فکرتون می آید به زبون میارید چند بار جای آدمای اطرافتون زندگی کردید و دیدید آن ها چه جوری روزشون، شب می کنند.چه مشکلاتی دارند و از چه مسایلی رنج می برند.تعصباتتون دور بریزید . یه فکری به حال فکرتون بکنید. این خانم درست یا غلط هر کاری کرده به خودش و کسی که قبولش داره ربط داره نه من و شما .ازش ممنون باشید که تجربه اش به ما گفته حالا ما هستیم که باید راهمون پیش بگیریم و زندگی رو پیش ببریم.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 • پیمان

  متعه عملی است حلال و پاک که قرآن و دین و شریعت و بزرگان دین ما در صورت نیاز توصیه می کنند.
  خداوند لعنت کند اولین کسی را که در اسلام بدعت گذاشت و متعه را حرام کرد و سبب شد تا زناهایی که در جامعه اسلامی رخ می دهد به گردن آن باشد.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 • fatima

  واقعا متاسفم.خدا گفته اگه یه مرد میتونه مساوات رو بین ۲زن رعایت کنه میتونه بگیره.اما در حقیقت هیچ مردی نمیتونه اینکارو بکنه.حتما یکی رو بیشتر از دیگری دوست داره. پس خدا هم میگه مردا غلط میکنن که می خوان دو تا دو تا بگیرن.
  در ضمن خانمی ک ب خودش اجازه بده ۴مرتبه صیغه بشه …..

  Thumb up 2 Thumb down 0
 • Mohamad. Reza golpaygani

  سلام. من تقریبا همه نظرات را خواندم. ونیز مطالب این خانم را بایدعرض کنم خانمها به جهت روح لطیف وعاطفى زیاد متاسفانه مورد سوء استفاده وخیانت قرار میکیرند وعلى رغم اینکه این روحیه اعتماد نسبت به مامردها خوب است لکن عموم مردها درجامعه ما اعم ازجوان مجرد ویا افراد متاءهل بانظر صرفاارضاء خود (شهوانى) به ان دختر ویاخانم نکاه میکنند درحالى که ان بنده خدا بدنبال تکیه کاهى بوده و الخ … همجنین این موضوع نسبت به زنها ودختران جسارتاً خیابانى نیز صدق میکند که اکر مابه دقت به ایشان نکاه کنیم وبه نوعى بررسى که جرا مرتکب این عمل میشود وضمن اسیب شناسى ،میبینیم اولین ومهمترین علت مامردها مقصریم که اکر این فردرا خواهر،دخترویامادرخودمان میدیدیم -بلحاظ غیرت درصدد نجات اوبودیم که حداقل ازفقرمادى وفرهنکى درحدامکان اورا اغناء نموده و درراه صحیح که شرع مقدس فرموده اوراقرار میدادیم دراخرازهمه عزیزانى که کامنت دارند تقاضامیکنم حتى اکرنظرمخالفى هم نسبت به نظرات دیکران دارند رعایت ادب واخلاق رانمایند

  Thumb up 1 Thumb down 0
 • عاطفه

  این خانم محترم بسیار صادق هستند و صداقتشون رو در دو مورد کاملا بیان کردند که جای تقدیر داره ولی حدیثی از امام صادق داریم که مومن نباید خود را مظان اتحام قرار دهد.وایه ای از قران در سوره نور داریم که اگر شرایط ازدواج فراهم نشد پاک دامنی داشته باشید .اگر ایشون در ازدواج اولش هوشمندانه تر برخورد میکرد زندگی بهتری میداشت و این قدر اسیب به روح وروانش وارد نمیشد این اسیب های اجتماعی نتیجه وضعیت بد اقتصادی جامعه است ساده انگاری در تمام زندگی شون به چشم میخورد براش دعا میکنم شخصیت خودش رو پیدا کنه و امیدش به خدا باشه تا بنده های مفلوک خدا (چه مرد چه زن)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 • بابک

  ای کاش به مسئله صیغه درست نگاه کنیم و از تعصبات کور فرهنگی پرهیز کنیم چرا که خیلی از مشکلات ما در جامعه به همین دلیله .
  آیا میتونید بگید چاقو وسیله صرفا خطر ناک و بدیه یا بگیم چاقو کاملا وسیله خوب و بی خطریه ؟ نه بلکه چاقو یک وسیله دو وجهی استصیغه هم همینطوره چه اشکالی داره زن و مردی که میخوان با هم ازدواج دایم داشته باشن چند ماهی رو با هم صیغه باشن یا اصلا یه آقایی که از نظر جسمی بدنش طوری است که نیاز داره با یک خانم دیگه هم باشه این افراد واقعا هستن یا آقایی که همسر اولش از نظر روحی و یا اخلاقی ارضاش نمی کنه و از طرنمی تونه همسر اولشو طلاق بده خوب ارضای روحی خودشو در قالب یک ازدواج دیگه ای جستجو کنه خدا فکر کنم اینقدر عقلش به اینجاها قد میداده که توی دینی که به رسولش ابلاغ کرده اینو آورده پس ما نباید یک طرفه فکر کنیم و رای به خلاف این قانون الهی بدیم بیاییم ظرفیت یک سری چیزایی رو در خودمون ایجاد کنیم مسئله رو حل کنیم نه صورت مسئله رو پاک کنیم

  Thumb up 0 Thumb down 1
  • مینا

   از کجا مطمئنی که خودت تونستی نیازهای روحی و جسمی همسرت رو تامین کنی؟ تو نیاز به یه رابطه ی دیگه داری ولی اون نداره؟ حاضری قبول کنی که همسرت یه رابطه ی دیگه هم داشته باشه؟
   خدا خیلی چیزا گفته، همشو عمل کردی فقط همین یه موردش مونده؟
   بهتره جواب فاطمه رو بخونی بعد بیا اینجا از حکم خدا و پیغمبر و شرع سخنرانی کن

   Thumb up 2 Thumb down 0
  • سعید

   ببینم اگه پیامبر ما زن بود و اینکارو برای زنها آزاد میگذاشت باز ادای روشنفکرها رو در می اوردی بابک خان
   اگه نیازهای زنت برطرف نشه، بهش اجازه میدی که یه نفر دیگه نیازشو بر طرف کنه؟ یا حتی از فکرشم می ترسی. اگه زنت حتی به شوخی در این مورد چیزی بهت بگه که از نظر روحی و اخلاقی یا روم به دیوار تو سکس اونو ارضا نمی کنی، می خواد با کس دیگه باشه دهنشو پر خون نمیکنی

   Thumb up 3 Thumb down 0
  • سعید

   نمیدونم چرا کسی جواب فاطمه خانم رو نمیخونه و عقلشو میده دست یکسری مثلا عالم دین

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • سعید

   این کار شاید تو جامعه فعلی که باید ۶ جا کار کنی تا بتونی ازدواج کنی برای دختر پسر مجرد خوب باشه ( همون کلاه شرعیه،اسمه اینم فساده ولی تو مختون کردن که شرعیه اشکالی نداره) اما برای یه مرد که خانواده تشکیل داده فقط هوسرانیه.اون زنی هم که با مرد متاهل رابطه برقرار میکنه به اسم دین و شریعت جز خراب کردن زندگی اون مرد و زن و بچشون، گلی به سر اسلام نزده

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • mina

   مرسی سعید

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • مریم

   مرسی اقا سعید و فاطمه خانم

   Thumb up 1 Thumb down 0
 • قاسم

  باسلام
  با توجه به خواندن مطالب بالا،اگر خوب قضیه را بررسی کنیم،به این سئوال من جواب بدید؟(البته منطقی وبدون هر بی نزاکتی که نشان دهنده شخصیت خودتونه).
  ۱-چرا ما مردها وقتی که با کسی دیگه رابطه شرعی برقرار میکنیم،باعث افتخار میشود وبا افتخار برای دیگران تعریف میکنیم ولی اگر این کاررا یک خانم انجام بدهد،باعث بدنامی او میشود.
  ۲-چرا یک زن وشوهر بعد از مدتی از هم جدا شوند:
  برای ازدواج مجدد مرد هیچگونه ایرادی نمیگیرند وهمه میگویند زنش مقصر بوده،ولی برای زنیکه میخواد مجددا ازدواج کنه (دائم)میگویند چی شده طلاق گرفته؟
  البته بنظر من تا وقتی در این مورد فرهنگ سازی نشود،هردو طرف نظر شخصی خودشان را موجه جلوه می دهند.
  گفته های من نه تأئید برای کار الهام خانم هست ونه برای مخالفت کار ایشان

  Thumb up 1 Thumb down 0
  • سارا

   سلام …من هم همین سئوالات برام پیش اومده…چرا همیشه از زن توقع سختی کشیدن میره.؟ این حرف خانومی که مصاحبه کرده من رو هم به فکر انداخت…درسته که زن میتونه خیلی فداکار باشه…ولی همیشه میگن محبت و لطف نباید به توقع بدل بشه…و چرا همیشه از زن توقع سختی و مقاومت میره؟؟ آیا خداوند در خلقت زن آهن یا فولاد به کار برده؟!!

   Thumb up 1 Thumb down 0
 • روانبخش

  باسلام به دوستان .بایدبه این موضوع توجه داشت که شرع ازدواج موقت را جایز دانسته و به گناه افتادن را از طرفین دور می سازد .

  Thumb up 1 Thumb down 0
  • سعید

   شما واقعا میدونین گناه یعنی چی؟؟؟؟؟؟یه چیزایی رو تو مختون کردن که تا چند قرن دیگه هم بیرون نمیاد

   Thumb up 0 Thumb down 0
 • ♥تو رو خدا بخونید♥

  سلام من اسمم محمد ۱۹سالمه ساکن تبریز،خودمم اهل نمازوروزه هستم ولی یه مشکلی که هست نمیخام سراغ گناه برم لطفا دوستان برام بگید من به زن بیوه که خودمم دوسش دارم چطوری پیشنهاد بدم که بهش برنخوره فقط میخوام به جای دوس دختر اون نیاز روحیمو برطرف کنه نیاز جنسی زیاد مهم نیست.
  اون خاله ی دوستمه که یه پسر۹ساله داره و شوهرش چهارساله که در اثرصانحه تصادف فوت کرده یه سال پیش هم تو محله ما زندگی میکرد الانم گه گاهی میبینمش ولی اصلا جرئت پیشنهاد دادنو ندارم لطفا بهم راه حلی نشون بدید

  Thumb up 1 Thumb down 1
  • Kambeez

   محمد جان من اهل اصفهانم آدرس بده بیام باهاش صحبت کنم برات خواستگاری می کنم

   Thumb up 1 Thumb down 1
  • Shahram

   محمد جان کامبیز و ولش کن به خاله دوست آدرس این صفحه رو ایمیل کن

   Thumb up 1 Thumb down 1
  • Shadi

   شهرک امامه یا کوی ولیعصر شاید هم آخمقیه
   آبرسان نیست

   Thumb up 1 Thumb down 1
 • rana

  خودت با زبون خودت داری اعتراف میکنی بدبختیت رو
  وضعیتت خرابه خودت خبر نداری . مثل کپک سرتو کردی زیر برف . یه کم بیدار شو ببین با خودت چیکار کردی
  الان نمی فهمی برات زوده….
  بذار ۵۰ سالت که شد احوالتون رو میپرسیم

  Thumb up 1 Thumb down 0
 • حمید

  تازه اگه به دید امرخدا ومنطقی مثل ازدواج دائم بهش توجه شه مطمئنا یه ارمر خداپسند وقابل قبول مثل دائم میشه وهمه باپوست واستخون قبولش میکنند ومنکرشو مثل ادم بیبندوبارمیبینندکه الان براادمای فاسد میبینند

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • الهام ب

  جرا باید با ۴تا قل قل عربی یه کلاه شرعی برایم رو سرمون؟

  Thumb up 1 Thumb down 0
  • Mohammad

   سلام الهام خانم تفاوت صیغه با روشهای دیگه در مسئولیتی است که طرفین بایستی نسبت بهم وبچه ای که ممکنه بوجود بیاد ه

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • سعید

   محمد خان برو یه سر به دادگاهها بزن ببین چقدر آدمه مسئولیت پذیر زیاده.آره اون کلمات عربی تو رو از این به این رو میکنه که یهو مسئولیت پذیر میشی

   Thumb up 2 Thumb down 0
  • Mohammad

   کامنت هاتو خوندم آخه آدم ظاهر بین تو اول اون مسئولیت را باید بپذیری بعد کلمات رو بخونی حالا نخوندی هم مشکلی نیست در ضمن مودب باش

   Thumb up 0 Thumb down 0
 • سینا

  فرشته خانم با نظرت موافقم . منم همین عقیده رو دارم . دیدگاه ما و مطالعه و فهم ما راجع به ازدواج موقت پائینه

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • حمید

  وای برکسایی که حلال خداروحرام وحرام خداروحلال میکنند همونطورکه نماز امرخداست متعه هم برای مرد وزن امرخداست مگه شما عمرهستیدکه قانون خداروعوض میکنید ایا یه مرد یا زن بخاطرشرایط وحی وجسمی ازراه غیرمشروع به رابطه دست بزنند بدنیست اما راه خدایی تنفراوره ببینید دورواطرافتونوببینید چرامیبینیدومیدونید باز انکارمیکنید مگه ازدواج موقت چیزمن دراوردیه امرخدا وائمه هست یکم مطالعه کنید ماها اونوبدمیکنیم بارفتاروطرزفکرمعیوبمون دلیل اصلی این کار جلوگیری از فساد توجامعه هم ازنظر روحی وهم مالی وجانیه چرافقط به دید هوس الودنگاه میکنید شمابشرروبهترمیشناسیدیا خالق شما اگه ماجدامسلمون بودیم جامعه مون انجوری بایدباشه فقط خودمونوتوجیح میکنیم وبجای منطق واسلام واقعی حرفای عقده وارمونو میگیم یه مطالعه کنیدببینیدچراعمرلعنتی اینوممنوع کرد حکم خدارو خودش یه زنازاده بود بریدتحقیق کنید خواهشا بدون شناخت اظهرنظرنکنیدشماداریددرمرد امرخداحرف میزنید اگه کسیرو بدبین به امرخداکنید بایدجوابشو چندسال دیگه که رفتید اون دنیا بدیدا مثل اینکه توجیه کنید نمازخوندن لازم نیست ودل پاک باشه واینجورحرفای چرت که نشون میده بویی ازاسلام ومسلمونی نبردیم واسما دینمون اسلامه وخودمونم عالم ادم منطقی وفهمیده میدونیم جداوخداییش یه صفحه درمورد ازدواج موقت ودلیلش که پیامبرخدااونو جزودین اعلام کردو وجزئیاتش چیزی مطالعه یاتحقیق کردیم نه فقط الکی توهین وافترامیکنیم ماهنوزنمیتونیم براخودمون ثابت منیم که امامامونوچراامام قبول داریم وچرامسلمونیم اومدیم درمورد امرخداکه هیچ چیزی ازش نمیدونیم اظهارنظرشخصی میکنیم متاسفانه ما ایرانیا همه کاه ایم اقتصاددان سیلست مدار عالم دینی ووو اگه یکم مثل این کشورای پیشرفته کاروبکاردونش میسپردیم وبعدازشون دلیلشو بامنطق واصالت ومنبع موثق میخواستیم ماهم دنیا واخرت خوبی داشتیم همه چیزما منم منمه وخودپسندی های کاذب

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • سینا

  سلام به همگی
  بنظرم این خانم باید وقتی صیغه چند نفر می شد یکی از اونا رو که شرایطش بهتر بود رو انتخاب می کرد و باهاش ازدواج دائم می کرد. ولی اگه پیدا نشده نباید اونو مقصر دونست. بالاخره هم زن نیاز جنسی داره باید تامین بشه هم مرد . من خودم هم اگه مورد مناسبی باشه موافقم که ازدواج موقت داشته باشم . ما همگی تصور غلطی از ازدواج موقت داریم و همین مشکل سازه .

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • آهو

  آفرین به شجاعت خانم مصاحبه شونده

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • کیانوش

  قضاوت سخته
  اما اولا صداقت و ثانیا منطق آن خانم ستودنیه
  با این ترتیب سیرتکامل تفکر ایشان به خوبی قابل ملاحظه است
  بنده۵۰سال دارم و بعدازشکستم درازدواج الان ۹ ساله که با یک خانم که حالا۴۵ساله اند داریم بصورت عقدموقت زندگی میکنیم و هردوهم راضی هستیم
  برای نظردادن دراینگونه موارد حتما باید شرایط خاص آن فرد را در نظر بگیریم

  Thumb up 0 Thumb down 0
  • ساحره

   آقای کیانوش جواب این سوال خیلی برام جالب ومهمه!!! شما وامثال شما که بعد از ۹سال میگن راضی هستیم .پس چرابه ازدواج دائم تبدیلش نمیکنید.یعنی بعد ۹سال بازم میترسی . شماکه میگی راضی هستی…..

   Thumb up 0 Thumb down 0
 • امیر

  سلام.
  من مجردم و شرایط ازدواج رو ندارم.
  واسه امثال من مشهدی باید یه راهی باشه که بتونیم خودمونو از نظر روحی و جسمی بر طرف کنیم.
  خوشحال میشم تو این زمینه کسی من رو کمک کنه.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • یامین

  با سلام به همه دوستان
  اول از صداقت کلام مصاحبه شونده متشکرم و بعد اینکه مصاحبه کننده می توانست سوالات کاملتری بپرسند. من نظرات بعضی از دوستان رو خوندم و نتیجه را بیشتر قضاوت احساسی دیدم چه موافقین و چه مخالفین متعه به نظر من نظر همه محترم و قابل تامل می باشد ولی این نکته را خاطر نشان می کنم که تفسیر درست مسائل شرعی بیشتر به قضیه کمک می کند و تفسیر آن می بایست توسط حقوقدانان مشاورین اجتماعی و کارشناسان مسائل دینی صورت گیرد و این را قبول دارم که بعضا از مسائل شرعی و قوانین سوء تعبیر و گاها سوء استفاده می شود که به نقص قوانین مربوط است.من با نتعه با شرط داشتن شرایط آن موافق هستم

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • negar

  با تشکر از مصاحبه خوب و عالیتون
  به نظر من اگه جامعه همینطور که به مردها اجازه میداد به خانمها هم اجازه میداد مشکل حل میشد. منظورم اینه که یا دو تاشون ازدواج موقت داشته باشن یا نداشته باشن. هم خانمها نیاز جنسی دارن هم آقایون . این نقطه ضعف جامعه مونه که این خانم و امثال اون اینقدر مورد بی رحمی ما قرار می گیرن. آیا اگه ی مرد همچنین کاری بکنه بهش تیرادی گرفته میشه؟ این خانم هم مثل همه ی انسانها نیاز دارن پس حق داره که ارضا بشه البته اگه با پسر باشه خیلی بهتره . مرسی

  Thumb up 1 Thumb down 0
  • صالح

   نگار خانوم اگر اینطور که شما میگین باشه پس بهتره همون کاباره ها رو راهبندازند تا هر کسی راه خودشو بدنه دیگه هم زنها و پسر ها و هم مردها…

   Thumb up 0 Thumb down 1
 • reza

  به نظر من باید قبول کنیم که یکی از بزگترین مشکل نه تنها کشور ما بلکه جهان همینه حالا تو کشوری این قضیه قابل هضم است تو کشوری مثل ما نه .
  این مشکل تنها بودن هم برای اقایان است هن بانوان ولی بایست در راه درستش برویم که همسر اول را راضی کنیم در غیر اینصورت محال است بالاخره روزی بر ملا میشود

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • saeed

  ازدواج موقت اگر در شرایط درست انجام شود و تحت نظر یکی از نهادهای حکومتی و بهداشت باشد خیلی هم میتواند مفید باشد

  Thumb up 0 Thumb down 1
 • بیتا....

  سلام این خیلی خوبه که به نتیجه خوب رسیدین اونم ازدواجه دائمه.رابطه شما حلال بوده مشکلی هم نداشته .خیلی دخترا رودیدم که رابطه دارن خودشونم قانع میکنن!!!!درسته!!!….شما که از لحاظ روحی هم نیاز شدیدداشتید ….زن بد کسیه که رابطه نامشروع نامحرمی داره نه شما ………انشالا زندگی جدید وبهتره با یکی که زن نداره ازدواج کنین طلاق گرفته یا زن مرده …..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • morteza

  سلام.واقعا حالم بد شد از این همه بی ادبی و گستاخی
  اون کسانی که با توهین به ناموس دیگران جواب میدن،انشاءالله به حق همین روزای عزیز جواب توهیناتشونو از امام حسین(ع)بگیرن
  واگذارشون میکنم به این آقا
  هیچوقتم نمیبخشمشون
  خدانگهدار

  Thumb up 1 Thumb down 0
  • miady

   چرا ناراحت میشی داداش گلم؟ اینا اگه ناموس حالیشون بود که تو این محیط عمومی اینجوری حرف نمیزدن. قبلا هم گفتم باید دهنشونو گل گرفت

   Thumb up 0 Thumb down 0
 • farzad

  اگه ده نفر جواب بدن ده مشکل اساسی برای دوری از ازدواج دایم پیدا میشه ؟ و چه جالبه بدونید شماهایی که دزدانه به این مصاحبه سرک کشیدید میخواستید ببینید فرای ازدواج دائم یعنی ازدواج موقت چی میگذره ؟ بدرد بخور هست که بیایید یا نیست ؟کمی واقع بین باشید و نترسید .جواب بدید؟واقعیت حضورتون تواین جدال خوب بد زشت چیه؟

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • نام شما...

  سلام
  من یک خانم هستم. این را برای آن دسته از افرادی گفتم که نوشته بودند فقط آقایان هستند که حامی این موضوع اند!!! این یعنی عدم درک از شرایط و یک موضع گیری کاملاً بی منطق. مسلماً کسانی از زنان بیوه هراسانند که نمی توانند نقش یک زن را برای شوهر خود بازی کنند و ناتوانایی های ارتباطی، جنسی، روحی، کلامی و…خود را بر گردن دیگران میاندازند.
  با کسی که شعور ندارد میان روابط یک فاحشه و یک رابطه همسری حلال، ولو موقت، ممیز قایل شود و تنها جنبه جسمی و جنسی قضیه برایش مطرح است، چگونه می توان با منطق سخن گفت؟
  سوال میپرسم از کسانیکه اینطور وحشیانه تاختند آیا حاضرند لقمه ای را که هر کس و ناکس جویده را در دهان بگذارند؟ فکر کنم حالا شاید معنای هرزگی را با دیگر روابط تمییز دهند. امیدوارم.
  البته بنده می دانم از مردهای هوس باز، می دانم از زنان تنوع طلب، می دانم از این دست کاسبی ها… ولی دلیلی برای تهمت و نابودی یک منطق نمی شوند. کسی که در یک رابطه دنبال رفع نیاز، مشکل اقتصادی و اینگونه مسایل هست مسلماً به فکر نابودی بخشی از وجودش هم نیست ولی کسی که برای روح خودش ارزش قایل هست در ازدواج موقت هم باید مانند ازدواج بار اول، دقت کند.
  به امید روزی که اسلام واقعی در جامعه اجرا شود.
  در پناه حق، موفق باشید.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 • farzad

  لطفاً با ظرافت به ذهنیتی که باعث شد شما این مصاحبه رو بخونید فکر کنید چه اونهایی که مثیت میدونن و چه اونهایی که منفی تلقی میکنن جواب بدن . آیا یه ذره تمایل به این قضیه در وجودتون نیست که بدونید مزه اش چیه ؟ و همین طوری زدید به آب و تو جریان افتادید؟فکر نمیکنید یه ذره کوچیک یه نیاز شمارو به خوندن این مصاحبه واداشته ؟ این مثل این میمونه که شما بگید من میخوام برم تو کویر ببینم هوای اونجا چطوره ؟ چی باعث میشه بری تو کویر چه کششی شما رو به سمت کویر میکشونه؟

  Thumb up 0 Thumb down 1
 • مریم

  آقای محمدخان ,استاد محترم دانشگاه آیا شخص شما در اذواج مجدد حاضر هستید با یه خانم که چند بار به عقد موقت چند آقادر آمده ازدواج دایم کتید؟حتی باعث شده که یه زندگی دیگه متلاشی بشه از هم

  Thumb up 2 Thumb down 0
  • Mohammad

   سلام لطفا به قسمتی که کامنت گذاشتم برید جملاتتون رو هم با ترتیب و منظم بنویسید ممنونم

   Thumb up 0 Thumb down 0
 • farzad

  با سلام به همگی :
  سوال من اینه که چه چیزی باعث شد همگی شما دنبال این لینک رو بگیرید و این مصاحبه زیبا رو بخونید؟
  آیا جز این بوده که هر کدومتون تو ذهنتون مثل من یک مشکلی در این رابطه داشتید که کسی بجز این آدمای قدرتمند نمیتونن جوابتون رو بدن ؟
  آدمی که رفته دیده تجربه کرده جواب سوال خودشو گرفته و الان به ذهن هر یک از شما لقب خوب یا بد رو میگیره ؟مارو هم از چند وچون کار با مصاحبش داره آگاه میکنه؟
  خالا از شما میخوام بعنوان یک مرد یا زن بیایید جلو و بگید واقعاً چه مشکلی داشتید که خواستید تو این مصاحبه پیداش کنید ؟

  Thumb up 0 Thumb down 1
 • انسان

  در مورد این مصاحبه سه مطلب ذهنمو درگیر کرد :
  ١- چرا ما خانم ها نباید به ان سطح از استقلال مادی و فکری برسیم که به هر شرایطی تن به این قبیل مسایل که به گفته ی خود ان خانم مرگ تدریجی است بدهیم.
  ٢. چرا مرد های ما در قبال کمک به یک زن حتما باید چیزی از او طلب کنن مخصوصا مردهایی که همسر دارند پس مرد واقعی کجاست ؟!
  ٣. این خانم کاملا دچار تضاد شده ابتدا میگوید این کار خوب اسلامی و لازم است و از طرف دیگر میگوید مرگ تدریجی است . روح و روان یک زن تحمل چند تجربه نا فرجام را ندارد .

  Thumb up 2 Thumb down 0
 • salahedin

  حکم ،حکم خداست و خدادر سوره حجرات فرموده از خدا و رسول خدا پیشی نگیرید عقل ما عقل کاملی نیست و در مورد اینکه این کار درست هست یا نه نمیتونیم نظر بدیم یا اینکه خدا ، دین و شریعت رو زیر سئوال ببریم وقتی منطقی به این موضوع فکر کنید و رفتار کنیم می بینید حکم بجایی است حضرت علی عمر را به خاطر لغو ازدواج موقت لعنت فرمودند ” لعنت خدا بر تو باد که با این حکمت زنا را در امت محمد (ص) رواج دادی “

  Thumb up 0 Thumb down 1
 • حامد

  سلام..من خودم از خدا خواستم قبل و بعد از ازدواجم بغیر از همسرم با کس دیگری محبتم را تقسیم نکنم(زناشویی).تا الان که دو ساله ازدواج کرده ام همین طوری بوده..
  در موردشرایطی که این خانم عزیز مصاحبه کرده اند بایستی بیشتر اندیشید و تفکر کرد.به نظر من عاقلانه صحبت کرده اند.البته همه عزیزان به شرایط حال جامعه ما واقفند.هر کسی می خواد نظری بده،اول شرایط و اوضاع جامعه با شرایط طرف مقابل رو بسنجه بعد نظر خودش رو بده..برای این خانم آرزوی یک ازدواج دایمی موفق رو دارم..به نظر من یک اشتباهی که انجام داده اند این بوده که سه نفر بعدی رو خوب انتخاب نکرده اند.اگه ازدواج موقت با یه کسی باشه که هم از لحاظ روحی و هم بعد جسمی به همدیگه توجه کنند،حلاوت این رابطه همیشه ماندگار خواهد بود.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • Sheyda

  Ba tashakor az in khanoome mohtaram

  Thumb up 0 Thumb down 1
 • فرشته

  با سلام وتشکر از این مصاحبه
  اگر همه موضوع ازدواج موقت را منطقی بپذیرند هیچ کس غیر منطقی به سراع آن نمی رود انسان همیشه نسبت به چیزی که از آن منع می شود حریص تر میشود.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • reza

  من خودم با نظر خانم های محترم کاملا موافقم چون یه شرایتی مثل این برام پیش اومده اما وجدانم چیز دیگه ای رو میگه

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • reza

  به نظر من ازدواج موقت اگر با تمام شرایط شرع مقدس باشد خوب است ولی نه به عنوان کلاه شرعی باشد اصلا قبول ندارم

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • razieh

  سلام وقتی در شرایط کسی قرار ندارید بهش تهمت فاحشه نزنید . وقتی کسی رو به خاطر کاری که انجام داده سرزنش میکنید ، بدانید که دیر یا زود به سر خودتون هم میاد .

  Thumb up 1 Thumb down 0
  • نام شما...

   کلاً قضاوت کردن درباره دیگران به هر شکلی غلطه

   Thumb up 0 Thumb down 0
 • مشاور

  به عنوان مشاور خانواده می گویم
  برخی از محسنات متعه را نگفتند:
  در متعه ، اختلاف و دعوا و مطالبه و ایجاد نارضایتی بسیار کم است
  در متعه، آرامش روحی و روانی (البته در کنار اضطرابی که برای موقت بودن حس می شود) نیز وجود دارد
  در متعه حس عاشق بودن مدت بیشتری دوام می اورد به عبارت دیگر افراد در طول زمانی که به میل خود در متعه هستند معمولا علاقمند هستند و رابطه ای نسبتا عاشقانه وجود دارد
  ناگفته نگذارم که صداقت مصاحبه شونده جای تقدیر دارد

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • raniya

  سلام.
  خیلی خیلی مصاحبه ی خوبی بود به نظر من واقعا حق داشت.
  هم از نظر روحی هم از نظر جسمس حق زندگی کردن داره
  فقط با یه قسمت از حرفشون مخالفم
  که ازدواج هم زمان آقایون با ۲ تا خانوم بوده
  قبل از ازدواج دوم که آخرین راهه بهترین کار درست کردن رابطه ش با همسر اولشه بیان خواسته هاش و کمبود هاش از همسر اولشه هرچند سخت باشه
  ممکنه بعد از بیان مشکلات حل بشه و دوباره رابطه ش با همسر اولش مثل قبل بشه نه اینکه زود بره همسر دوم بگیره
  دوستای مذهبی هم که اینجا گفتن پیغمبر و امام چند تا همسر داشتن باید بدونن که حضرت علی تا وقتی حضرت فاطمه زنده بود همسر دیگه ای نگرفت.
  حضرت فاطمه که توی اون شرایط چند همسری بود
  ولی دوس نداشت همسرش زن دیگه ای اختیار کنه
  این توی وجود هر زنه….
  امیدوارم این خانوم ازدواج دائم خوبی داشته باشن

  Thumb up 0 Thumb down 0
  • نام شما...

   ستاره
   به نظر من هم آقایی که همسر داره و دوست داره که لذت بیشتری بدون پشیمانی و عذاب وجدان داشته باشه بهتره اول با همسرش مسائل رو حل کنه. درواقع به جای تعویض به فکر تعمیر رابطه باشه. در هر زندگی مشترک که به مشکل می خوره کوتاهی همیشه دوطرفه هست و ۵۰-۵۰ . مشکل ما اینه که درست گفتگو کردن رو بلد نیستیم. البته پایه سیستم آموزشی ما هم اشکالات زیادی داره. هرکس اول باید از حودش شروع کنه.
   من هم امیدوارم این خانم ازدواج دائمی موفق تری را داشته باشن.

   Thumb up 0 Thumb down 0
 • لیلی

  یه سوال از آقایونی دارم که داشتن روابط ی خانم با آقایی رو قبل از ازدواج دائم فاحشه گری می دونند، چرا فکر میکنین فقط خودتون حق دارین قبل از ازدواج دائم هر چند تا رابطه که دلتون میخواد داشته باشین؟ مگه شما تافته ی جدا بافته هستید؟ ارتباط داشتن آقایون قبل از ازدواج خیانت به همسر آیندش نیست، فقط در مورد خانوما خیانته ؟ آقایی که میگی ۹۹ درصد دختر خانوما سکس داشتن قبل از ازدواجشون، خودت با چند نفر رابطه داشتی؟ هیچ وقت یه خانوم نمیاد پیشنهاد سکس بده به یه آقا،چون خانوما رابطه ی عاطفی بیشتر واسشون مهمه،
  این شما آقایون هستید که به هر ترفندی که شده طرف مقابلتون رو درگیر رابطه جنسی میکنید و آخر سر هم به جرم خراب بودن ولش میکنید به امون خدا بدون اینکه بدونید چه ضربه ی روحی بهش وارد کردید و چه مشکلاتی برای آیندش.
  ولی خب بدونید که از هر دستی بدی از همون دست هم پس میگیری.

  Thumb up 1 Thumb down 0
  • سروش

   حق با شماست.پس از نظر شما سکس قبل از ازدواج خوبه؟(چه پسر چه دختر).اگه منی که تا قبل ازدواجم با کسی سکس نکنم ولی همچین زنی گیرم بیاد که به قول شما گول خورده و اصلا قصد سکس با دوست پسرشو نداشته،چی؟نمیشه که بری دنبال اینجور کارا به بهانه ی اینکه ممکنه شوهری گیرم بیاد که خودشم اینجوری بوده.هدف جبهه گیری بین دخبر و پسر نیست خانم محترم….

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • للیلی

   من چیزی رو تایید یا تکذیب نکردم، مسئله اینجاست که اگه انجام کاری بده، واسه همه بده. چرا شما آقایون خودتون را مستثنی از این قضیه می دونید؟ چرا اگه خانومی قبل از ازدواج با آقایی رابطه داشته باشه یه فرد هرزه و خراب به حساب میاد و عنوان فاحشه روش می گذارید اما در مورد آقایان اینجوری نیست؟ رو چه حسابی شما آقایون این حق و به خودتون میدید؟
   آقایی اینجا گفتن خانوما احساسی دارن با این مسئله برخورد میکنن، شما یه دلیل منطقی واسه این قضیه بیار.
   کدوم عقل و منطقی این مسئله رو می پذیره که شما چون مرد هستید حق دارید هر چندتا رابطه و به هر صورت که دلتون بخواد داشته باشید، اما یک خانوم نمی تونه داشته باشه؟
   شما آقایون اگه تونستید از نظر عقلی و احساسی خودتون رو راضی کنید که همسر شما یا دوست شما، همزمان که با شما هست با کس دیگه ای هم رابطه داشته باشه اونوقت این اجازه رو هم به خودتون بدید.

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • hamed

   با سلام
   بله بنده بخاطر این حرف هست که مساله حجاب را برای خانمها که دین مبین اسلام بعنوان یک ارزش برای خانمهاس مطرح می کنه. چرا عده ای قبول نمی کنند که این برای خانمها ارزنده هست.
   در این روزگار با ارائه الگو های پر زرق و برق در صددانحراف من (پسر یا مرد)و شما ی( دختر خانم یا خانم) هستند. و اینم قبول دارم که مردها به هر طریقی که شده در صدد سوئ استفاده هستند هر کس هم ادعای پاکی و صداقت در زمینه شهوت و میل به جنس مخالف رو می کنه باید خیلی به خودش توجه داشته باشه چرا که موضوعی است که برای هیچ کس حاشیه امنی باقی نمی ذاره جز بندگان مخلص خدا(ل به فتح) .
   واقعا بیایید به خدا پناه ببریم. بیاییم از دستوراتش بهره بگیریم حتی در توان و وسع خودمان.
   خواهر عزیز به خاطر همین هست که حجاب برای خانمها مورد تاکید اسلام هست. پس بیایید به این دستورات ببالیم تا چشمان هرزه گرد هر چشم ناپاکی را از خودمان دور بداریم.

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • ماری

   لیلی جان دمت گرم بلاخره یکی پیدا شداین حرفو بزنه تو جامعه ما اقایون همه چیز رو برای خودشون خوب میدونن وبرای خانومها بد!!
   قبل از ازدواج یه دختر باید ازمایش باکرگی بده در صورتی که معلوم نیست اون پسر واقعا پسره یا قبلا…..
   در ضمن گزارش بسیار جالبی بودچرا همه موضع دفاعی گرفتید؟؟درد جامعه ما ازین ها خیلی بیشتره!همتون توی این جامعه هستین بچه های دبیرستانی و حتی راهنمایی به دوستی هایی با روابط جنسی کشیده شدن! نشستین درباره متعه صحبت میکنیدجامعه ما از غرب هم بدتر شده خودمان را با متعه و….سر کار نگذاریم> در ضمن من به نظر همه دوستان احترام میگذارم باتشکر ولی خاهشا باالفاض رکیک همدیگر رو خطاب نکنیدو به نظرات همدیگر احترام بزارید.

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • سروش

   منم همینومیگم که الان جوجوها هم تو ایران رابطه جنسی دارن…..
   امیدوارم دخبر باکره،پسر یاکره گیرش بیاد و بالعکس.
   من با حرف شما ولیلی موافقم که مردا هم حق رابطه داشتن قبل ازدواج رو ندارن و فرقی نباید بین زن و مرد تو هیچ مسئله ای باشه……..

   Thumb up 1 Thumb down 0
 • مسعود

  iهرگزازخانم ها راجع به متعه نظرسنجی نکنید.زیرااحساسات درونی ایشان مانع ازتحلیل صحیح خواهدبود.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • neda

  خدا وکیلی چند نفر از اقایونی که این جایند حاضرند با خانومی که چندین بار متعه داشته ازدواج کنند یا چند نفرتون حاضرید که خواهرتون برای رفع نیاز جنسیش خیلی شرعی و محترمانه به عقد چندین و چند اقا در بیاد صادقانه جواب بدید لطفا اون وقت خواهید فهمید این قضیه کارش از یکی دو جا لنگ نیست من نه موافق این مسیلم ونه مخالفشم چون هیچ وقت قانع نمیشم

  Thumb up 0 Thumb down 0
  • علی

   افرادی که خودشان اهل متعه بوده اند یا اهل فساد و ارتباطات ناسالم بوده اند همگی حاضر به ازدواج هستند: البته اگر شرایطی مانند زیبایی و غیره را در فرد ببینند

   شما از طرف دیگران حرف نزن. برای بسیاری از مردم مسئله حل شده است

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • سروش

   به هیچ عنوان حاضر نیستم.واسه اینجور زنا مطمئن باشین یه همچین مردایی هم پیدا میشن که مشکلی نداشته باشن و باخاشون ازدواج کنن.ولی بالطبع خیلی معیارهای دیگه رو که خانم ها میخوان ندارن.مثل شخصیت بالا و …

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • hamed

   با سلام
   من نمی خوام حرف شما را رد یا قبول کنم ولی برام خیلی سواله مخصوصا در شهرهای بزرگ و بعضی شهر های همین کشور حتی برادر حاضره دست خواهرشو بزاره دست یه پسره دیگه تحت عنوان دوست پسر و این اتفاقاتی که الان داره میفته و یا در خفا و بدن اطلاع خانواده ها و یا با اطلاع بعضی خانواده ها که در هر صورت واقعا عذاب آوره بسیاری از دختران ارزش وجودیشونو به نام های مختلف به حراج گذاشتن. معنی دوست پسر دوست دختر چیه؟!!! چرا به بیراهه می ریم و همه ماها قبول داریم که درصد بسیار زیادی از پسر ها حاضر نیستند با همین دخترا ها ازدواج کنند. این که چه کسی قبول می کنه دست خواهر یا مادر مطلقه یا بیوشو دست یکی دیگه بزار مهم نیست.
   مهم ارزش وجودی طرف هست ( چه آقا چه خانم) .
   اصلاح این نگاه ها و طرز تفکرات درست نیست نه شریعت که خیلی ها تو کامنتاشون اظهار توهین به دین مبین اسلام کردن که جای تاسف داره…
   من طرف سخنم با شما اینه امروزه اگر کسی حاضر نیست که دست خواهر یا مادر مطلقه یا بیوشو به دست کسی دیگه بزاره زیاد جای تعجب نداره چرا که عرف غلط جامعه ما رو به این سمت هدایت کرده.
   چه بسا که در بحثی که اشاره کردم الان درصد بسیاری از همین آقایون و خانمها چه مجرد و چه متاهل، چه ازدواج کرده یا نکرده تحت عنوان دوست دست به چه گناه و فساد هایی که نمی زنند.
   بر خورد منطقی با این موضوع مهم هست که نمی شود در مباحثی احساسی با آن پرداخت.
   ضمن اینکه من اصلا حقیقت وجودی چنین مصاحبه ای رو قبول ندارم.
   چون تناقضای زیادی در آن دیده می شه.
   احساس می کنم افرادی در صدد کسب آرائ و نظرات دیگران یک مصاحبه ساختگی درست کردند.
   و برا ی اثبات این تناقضات حاضرم به بحث بنشینم.
   با تشکر از همه دردمندان و دلسوزانی که قصد حل مساله رو دارند نه از روی حب و بغض یا اهانت نسبت به ارائه مطالب نادرست می زنند.
   الهی لا تشمت بی عدوی ولا تردنی الی کل سوئ استنقدتنی منه و لا تکلنی الی نفسی طرفه عین ابدا(بار پروردگارا ما را از بدیهایی که از آنها وارهادی به آن بدیها بر نگردان. و ما را دشمن شاد نفرما و لحظه ای به حال خود وا مگذار. (قسمتی از دعای حضرت زهرا (س) )

   Thumb up 0 Thumb down 0
 • Solmaz

  عزیزان از مصاحبه لذت بردم امیدوارم نیمه گمشده خودش رو هر چه زودتر پیدا کنه اسلام به همه نیازها در یک کانال جواب میده منظور از صیغه اینه که در کانال ارضای جنسی اگه بچه ای بوجود بیاد باباش معلوم باشه و مسئولیت خودش رو بپذیره
  اون بیشعوری که به اسلام توهین می کنه بره آمارها رو بخونه چرا یک سوم آمریکایها نگراند که بچه یکی دیگه رو مکنه بزرگ کند
  ندانستن ودرست عمل نکردن ماها دلیل بر نبودن فلسفه درست احکام در اسلام نیست زنی که شوهرش مرده و می خواد بتنهای بچه هاشو بزرگ کنه از نظز داود خان و هم رای هایه احمقش باید بر روی میل جنسی خود پا بذاره تا آخر عمر
  وای بر شما

  Thumb up 0 Thumb down 0
  • سعید

   خاک بر سرت مسلمان زاده

   Thumb up 0 Thumb down 0
 • peyman

  به نظرم این خانم محترم میتونست حتی در شرایط ازدواج موقت خودش هم با دید بهتر و چشمان بازتر ، عمل کنه ، تا اینهمه مورد سوئ استفاده دیگران قرار نگیره ، نیاز عاطفی خانمها جزء لاینفک وجود اونهاست . لطفا دوستان کمی منطقی تر نظر بدهند .

  Thumb up 0 Thumb down 0
 • mahdieh

  نظرتون در مورد همسر دوم بد نیست اما یک نگاهی به مردهای ایرانی بندازید، اکثرا وقتی دومی بیاد اولی رو کلا بیخیال میشن حتی در مواردی با اینکه وضع مالی آقا خوبه خرجی همسر اول رو با اکراه و به زور میدن. همسر دوم هم اکثرا جوریه که دوست داره شوهرش همه وقتشو با اون بگذرونه و برای همین از تمام توانایی خودش در جذب اون آقا استفاده میکنه که روابط رو با همسر اول سرد کنه.
  اعرابی که وضع مالی خیلی خوبی دارن به هر ۴ زن توجه کافی دارن هم از نظر عاطفی هم مالی اگر مردای ایرانی هم جنبشو داشتن کمی این مطلب قابل قبول بود.
  با وجود این شرایطی که در ایران هست باز هم همسیر دوم رو مناسب میدونید؟

  Thumb up 0 Thumb down 0
  • فاطمه

   دقیقا همینطوره که میگید و این اقایون ایرانی وقتی سراغ دومی میرن ، اولی دیگه دل آزار میشه حتی اگر دومی نو نباشه و دل آزار تر از اولی باشه اما چون دومیه به نظر اون دلنواز میاد ! و اینجاست که پایه ظلم و ستم ها گذاشته میشه که اینقدر در اسلام تاکید شده به مردان که مجوز تعدد زوجات ، اجرای عدالت و شرط عدالت بین زنان هست . اونم زن عقدی که کلمه نکاح آورده به معنی ازدواج دائم نه موقت که برای این معنا از کلمه متعه استفاده میشه ، یعنی ازدواج موقت برای مردان مجرد هست نه مرد متاهل !
   تازه در این عقد دائم هم کلی شرط و شروط هست که بزرگترین شرطش اجرای عدالت هست ، که در قران خداوند بعد از اینکه اجازه مثنی و ثلاث و رباع یعنی دو تا سه تا چهار تا زن عقدی رو داده ، خطاب به اقایون فرموده : فان خفتم ان لا تعدلوا فواحده ِ یعنی اگر می ترسید بین زنها به عدالت رفتار نکنید پس یکی ! یعنی به همون یه زن اکتفا کن وقتی که عرضه ی به عدالت رفتار کردن نداری .
   بقول استاد مطهری که در کتاب نظام حقوق زن در اسلام گفته ، خدا به مرد میگه اگر می ترسی اینکارو نکن ، یعنی حتی اگر یقین نداری و فقط می ترسی نتونی به عدالت رفتار کنی وارد این قضیه نشو ! اونوقت اقا یقین داره که نمیتونه از نظر مادی مالی عاطفی وقت و انرژی بذاره و پول خرج کنه ووو با این وصف میره دنبال هوسبازیش و از گلو زن و بچه ش میزنه که به عشق و حال اضافه ش برسه !

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • فاطمه

   در ادامه آیات خدا خطاب به مردان میفرماید : وَلَن تَسْتَطِیعُواْ أَن تَعْدِلُواْ بَیْنَ النِّسَاء وَلَوْ حَرَصْتُمْ فَلاَ تَمِیلُواْ کُلَّ الْمَیْلِ فَتَذَرُوهَا کَالْمُعَلَّقَةِ وَإِن تُصْلِحُواْ وَتَتَّقُواْ فَإِنَّ اللّهَ کَانَ غَفُورًا رَّحِیمًا.

   هرگز نمیتونید بین زنها به عدالت رفتار کنید ، حتی اگر تمایل شدید داشته باشین به این کار
   پس میل نکنید به سمت یکی و رها کنید دیگری را معلق بین زمین و آسمان ( که نه میدونه متاهل هست که شوهرش مال یکی دیگه ست و وقت و انرژی و پول و عاطفه و محبتش میره جای دیگه و نه میدونه مطلقه ست که بتونه از جای دیگه نیازهای از دست رفته ی خودشو تامین کنه .

   متاسفانه مردای ایرانی از تعدد زوجات فقط ایات مثنی ثلاث و رباع رو خوب یاد گرفتند و بقیه ایات رو یا نمیشناسند یا براشون صرف نداره بشناسند و بخونند و به آن عمل کنند و مدعاشون اینه پیغمبر و امام اینکارو میکردند اونها هم میتونند بکنند در حالیکه قیاس نابرابر میکنند پیغمبر و امام معصوم کجا و اینها با عقل و علم محدود و پیروی از هواهای نفس کجا !!

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • فاطمه

   در روایاتی داریم که مرد متأهل نباید متعه کند
   علی بن یقطین که از امام کاظم (ع) سؤال کرد درباره متعه، امام (ع) فرمودند:
   تو را با متعه چه کار؟ خداوند تو را از این عمل بی نیاز کرده است…

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • سعید

   سپاس فراوان از فاطمه خانم
   کاش دیگران هم اول در اسلام و قوانینش مطالعه می کردند و دنیا و اخرتشون رو با راهنمایی های یکسری به اصطلاح عالم دین تباه نمیکردن.البته کاش فقط زندگی خودشون رو خراب میکردن، نه زندگی زنهایی که چشم انتظار شوهرشون هستند

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • غزال

   سعید تو جقد جالبی که اینقد ناراحت میشی / من فکر میکردم فقط یک زن متاهل میتونه اینقد در مورد این عقد عصبانی بشه و حرص بخوره

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • امین

   سلام با سپاس از شما خانوم محترم
   دقیقا مشکل رو بیان کردین که عقد موقت تنها برای افراد مجردی هست که به هر دلیل شرایط ازدواج دایم رو ندارن پس اگر کسی بدونه میتواند اردواج دایم داشته باشه باید انسان فرومایه و خاینی باشه که بخواد عقد موقت کنه،تنها برای مجردهایی مجاز هست که میدونن شرایط ازدواج دایم رو ندارن و نخواهند داشت پس به نظر من برای این قشر افراد این بهترین راه هست که دین ما هم اونو نشون داده چون این افراد هم در جامعه و بین ما انسانها باید بتونن رندگی کنن و عدم توانایی در ازدواج دایم نباید باعث عقده ها و آسیب های مخرب احتمالی از جانب این افراد به جامعه بشه و این زنان و مردان باید ازین راه با همانند خودشون(مرد مجرد با زن مجردی که نه شرایط ازدواج دایم رو دارن و میدونن که نخواهند داشت و دیگر ازدواج دایم نخواهند کرد) نیازها و غرایز خود رو پاسخ بدن و از آسیب رسوندن به سایر افراد و ارکان خانواده ها جلوگیری بشه

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • رسول

   شما که این حدیث رو مینویسی میدونی که هر چیزی شان و نزولی داره از کجا مییدونی علی ابن یقتین در چه موقعیتی این سوال رو پرسیده اما سایر احادیث در باره متعه رو رد میکنی؟مثل حدیث امام صادق که میفرماید از ما نیست کسی که متعه و رجعت را قبول نداشته باشد شاید علی ابن یقتین ۴ زن دائم داشته و یا زنان صیغه ای دیگر از کجا معلوم فقه رو بنا به منفعت استفاده نکن.

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • فاطمه

   اقا رسول مثل اینکه خوب مطلب بنده رو نخوندین ، چون من نگفتم صیغه حرام هست که شاهد مثال اوردین که امام صادق فرمودند کسی که صیغه و متعه را قبول نداشته باشه از ما نیست . بلکه عرض بنده این بود که این صیغه کردن هزار و یک شرط داره و از همه مهمتر برای اقایون متاهلی که زن سالمی در کنار خود دارند مجوزش صادر نشده بنا بر حدیث از امام کاظم ع که به علی بن یقطین فرمودند ترا با متعه چه کار که همسر داری و به آن نیازی نداری . دیگه اقا از علی بن یقطین نپرسیدند چند تا عقدی داری چند تا صیغه ای داری که شما زدین به حاشیه !! وقتی ادمها از منطق تهی میشن سریع وارد حاشیه میشن!
   صحبت و کلام امام کاظم ع این بود که مرد متاهلی که زن داره و زنش سالم هست و در شهر خودش و در کنار خودش هست نیازی نداره زیاده خواهی و هوسرانی و تنوع طلبی کنه و بره صیغه متعه کنه .
   حالا یه بابایی زنش هزار تا مرض داره یا خارج از کشور یا خارج از شهرش بمدت طولانی مسافرت رفته ، میشه بهش حق داد که صیغه کنه اما مردی که زنش سالم هست و تو خونه ش داره زندگی میکنه محلی از اعراب نداره که بره دنبال زیرآبی رفتن و دزدکی حال و حول کردن و جماعت زنان بی شوهر عشق صیغه و وارد زندگی زن دیگه شدن هم ازش استقبال میکنند چون مرد متاهل بهتر از مرد مجرد خرج می کنه چون مثل مجردا دغدغه ی پس انداز کردن و تشکیل خانواده دادن نداره ، حالا اگر تمکن مالی باشه ، به شرط عدالت برن چند تا زن رو حمایت کنند مشکلی نیست اما بعضیا با کمال نامردی با وجود عدم استطاعت مالی حاضرند برای عشق و حالشون از گلوی زن و بچه ی بیچاره شون بزنند و تو شکم یه زن دیگه بریزند ، اینجاست که مشکلات بوجود میاد و دین و قران و امام این مشکلات رو می دیدند که اونهمه توضیح و تفسیر براش اوردند .

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • mhgood@ymail.com

   آفرین.مودب متین ومستدل.فحش وبی ادبی وکم تحملی نداشت.بالاخره واقعیت ومشکلی است که بوده هست وخواهد بود .فقط درحال حاضر بخاطر تخریب نظامهای سنتی وگسترش واختلاط فرهنگی وتشدید اصطکاک نمود بیشتری یافته.برای حل این مشکل باید عقلا اندیشمندان فرهیختگان ودلسوزان نوع بشر فرصت ارایه راهکار پیدا کنند.همینطور برای سایر معضلات اجتماعی.شما شرایط فردی که به هر دلیل نیاز به آرامش وحمایت داردواز همه جا دستش کوتاه است درک میکنید؟؟نیاز فقط یک بعدی نیست.آیا محکوم به فنا ونیستی است؟دختر یا زنی را در نظر بگیرید که به دلیل فقر یا بی کس وکاری یا دست تقدیر یا عدم زیبایی یاعدم مراجعه خواستگار وعرف حاکم بر جامعه مخصوصا در جوامع به شدت سنتی در حال گذار به سمت مدرنیسم ویا بالا رفتن سن و هزاران دلیل دیگر تنها ومعطل مانده.باید چکار کند؟کدام نهاد مدنی واجتماعی ویا مردمی به او کمک میکند؟نا گفته ها بسیار است کمی فکر کنیم……

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • shamim

   به نظر من که خدا ی شرطی گذاشته که غیر قابل انجانه ینی هیچ مردی نمیتونه با همه ی زناش ی جور و با عدالت رفتار کنه چون یکی خوشگلتره یکی مهربونتره یکی…
   ینی خدا داره غیر مستقیم میگه فقط ی ذن بگیرید فقط یکی….!

   Thumb up 0 Thumb down 0
 • سروش

  کسانی که از این خانم دفاع میکنند معلومه که خوب مصاحبه رو نخوندند.ایشون گفت که ۴ بار ازدواج موقت کرده و دیگه حاضر نیست این کارو کنه.اگه خوب هست پس چرا این کارو ادامه نمیده؟؟؟؟البته حق داره که وارد این رابطه ها شده،چون نیاز جنسی رو نمیشه زیاد کنترل کرد.یادمون نره توی جامعه ما دختر دبیرستانی هم دوست پسر داره و ۹۹% اونا هم باهم سکس دارن.پس این خانم هم میتونست بدون اینکه کسی بفهمه چندین دوست پسر داشته باشه بدون اینکه بخواد با متعه دنبال عشق و احساس باشه.هم کارش درسته هم غلط. ولی اگه قصدش در آینده ازدواج دائم هم بوده پس چنین حقب نداشته که به همسر آیندش چنین خیانتی کنه.(هرچند شرعی)البنه من خودم به عنوان یه پسر ۲۴ ساله نمیدونم دختری که در آینده باهاش ازدواج می کنم به عنوان یه دختر باکره،آیا واقعا با کسی نبوده یا ……. جامعه ی حال حاضر ما میگه که به احتمال بالا بوده…….

  Thumb up 0 Thumb down 1
  • Maryam

   خودت مصاحبه رو خوب نخوندی علت اینکه اون بنده خدا دیگه نمی خواد ادامه بده وجود احمقهایی چون توئه که تو جهالت عرفشون دست وپا می زنند

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • سروش

   اول اینکه احمق تویی که بی احترامی میکنی.دوم اینکه اگر دخترای امثال تو قبل از ازدواجشون هر کثافت کاری خواستن بکنن و شوهراشون هم واسشون خیالی نباشه،اونوقت از نظر شما این خوبه آره؟
   هرزگی با رابطه ی آزاد فرق میکنه خانم محترم.اگه جامعه به اون بلوغ برسه و اینجور رابطه ها پنهاهی نباشند اونوقت واسه مردا هم اهمیتش کم میشه.ولی وقتی تو میری دور از چشم خانواده دوست پسر پیدا میکنی پس جای کار میلنگه…..

   Thumb up 0 Thumb down 1
  • Maryam

   متاسفم که در حماقت وسفاهت تک بودنت را اعلام کردی بیشعور چرا تهمت میزنی چشماتو باز کن فریاد سرکوب میل وغریزه جنسی هزاران زن بیوه رو نمی شنوی آخه چقدر احمقی

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • سعید

   واقعا غریزت زده بالا
   چرا فحش میدی؟ برو یه فکری به حال خودت کن زن مریض

   Thumb up 0 Thumb down 1
  • shamim

   خانوم مریم زن بیوه اگه مشکل روحی یا جنسی یا هرچی داره؛ آیا واقعاً چاره اش اینه که بیاد با ی مرد متاهل باشه و با اون مشکلاتشو حل کنه وزندگی زن بدبخت اون مرد رو خراب کنه؟ مشکلات اون شاید حل بشه اما زن اون مرد که حق طبیعیشو مجبور شده با بقیه قسمت کنه چی میشه؟ اکه مرده دیگه به زن خودش میل نداشته باشه چی؟ هرچیزی شرایطی داره. دلیلی نداره نیازهای یه نفر تحت هر شرایطی ارضا بشه که…

   Thumb up 0 Thumb down 1
 • نام شما...

  اره داوود جون بزار تو جهالت و خریت خودشون دست و پا بزنند.

  Thumb up 0 Thumb down 1
  • Mahsa

   نفهم خر یت از سر و روت می باره

   Thumb up 1 Thumb down 0
 • داود

  من یه جوان مجرد هستم که با یه خانم که ۵ سال از من بزرگتره رابطه دارم .اون خانم شوهر و بچه داره ولی شوهرش نمیتونه نیازهای روحی و مخصوصن جسمیش را برآورده کنه .به همین خاطر با منم رابطه داره. درضمن بگم از نظر مالی هم شرایط خوبی داره بطوریکه من رو کاملن ساپورت میکنه ، در اصل یه جورایی من رو زیر بال و پرش گرفته که هرز نرم. میگه از نظر مالی و جسمی میتونه حداقل با دو نفر دیگه هم باشه و کار اونها را هم راه بندازه. به همین خاطر دنبال دو نفر دیگه میگرده تا با اونها هم وارد رابطه بشه.این رو هم بگم که ما صیغه عقد موقت را هم جاری کردیم که از نظر شرعی هم مشکلی نداشته باشه. حتمن میگید مگه میشه…؟اول بار منم همین را به اون خانم گفتم.میدونید جوابش چی بود؟گفت وقتی دین اسلام دین برابری هست و بین مرد و زن هییییییچ فرقی نیست پس حتمن اینجوری هم میشه ،حتمن زمان محمد(ص)موردش پیش نیومده که راجع بهش حکم ندادن !!!! خلاصه اینجوریاس دیگههههه …..
  .
  .
  .
  نظرتون راجع به داستان بالا چیه؟از شما میپرسم خانم “متعه” که دانسته یا ندانسته داری فرهنگ مبتذل عربی چند همسری را برای آقایان و خانمها جا میندازی !وقتی مصاحبه ات را خوندم قصد داشتم خیلی چیزها بهت بگم ،ولی حالا میبینم ارزش اون را هم نداری…همون بهتر که تو و طرفدارات توی جهالت خودتون بمونید.

  Thumb up 0 Thumb down 3
  • نینا

   قشنگترین جوابی بود که میشد به مصاحبه بالا داد ممنون داوود جان
   اگه این فرهنگ جا بیافته آتیشش دامن مردارو هم میسوزونه
   چون این به فاحشگی شکل قانونی و رسمی میده

   Thumb up 2 Thumb down 1
  • غزال

   ای ول داوود … ذهن خلاقی داری وچقد قشنگ بود توجیهت

   Thumb up 1 Thumb down 1
  • Maryam

   فقط می تونم به حالت ومغز کوچیکت متاسف بشم تو هنوز تفاوت خلقت زن و مرد را نفهمیدی من بعنوان یه زن بحالت افسوس می خورم

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • آیدین

   به شدت موافقم باهات.

   Thumb up 1 Thumb down 1
  • ساناز

   مریم تفاوت زن و مرد چیه به نظر تو که مغزت بزرگه؟ آخه احمق امثال تو هستند که زندگیها رو از هم می پاشونن. داریم تو فامیل کسی رو که یه زن با طرز فکر تو و امثال تو زندگیش رو از هم پاشوندن. الان هم خودش داره طلاق میگیره و یه زن مطلقه به جامعه اضافه میشه. هم دو تا بچه هاش بدبخت میشن. هم خود مرد زندگیش از هم پاشیده. اگه شعور و درک و هنر لازم رو داشته باشی مجبور نیستی رو خرابه های زندگی مردم واسه خودت زندگی درست کنی.

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • نام شما...

   افرین خوشم اومد از جوابت+++++++++++++++

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • morteza

   فقط میتونم بگم که خیلی عاقلی جناب داود
   اصلا شک نکن که شما عاقل هستی و ما در جهالت
   امیدوارم یه خورده بزرگ بشی

   Thumb up 0 Thumb down 1
  • رضا

   دمت گرم گل گفتی

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • رضا

   دمت گرم رو به داود گفتم

   Thumb up 0 Thumb down 1
  • ساناز

   خیلی باهات موافقم آقا مرتضی. ورود یه نفر سوم به هر حال زندگی رو از هم میپاشونه. حالا میخواد زن باشه یا مرد. میخواد شرعی باشه یا غیر شرعی.

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • سعید

   سپاس سپاس که هنوز آدمهایی مثل تو هستند آقا داود

   Thumb up 0 Thumb down 1
  • ستایش

   نه!!!!!!!
   آقا داوود شما کلا قضیه رو نگرفتی
   ما داریم درباره ی حکم اسلام حرف میزنیم که بر اساس فطرت ماست و اگه درست بهش عمل بشه هیچکی ضرر نمیبینه.
   اگه واقعا می خواید بدونید ازدواج موقت خوبه یا نه بهتون پیشنهاد میکنم برید از تو منابع اسلامی تمام شرایطشو بدون تعصب مطالعه کنید بعد اگه تونستید بیاید اینجا به احکام اسلامی توهین کنید.
   اسلام دینی نیست که کسی بتونه بهش ایرادی بگیره اینو کاملا علمی میگم.
   اگر جایی اشکالی وجود داره نقص از شریعت نیست از فهم اشتباه ماست

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • morteza

   سلام
   مرسی خانم “ستایش” واقعا خوشحالم که اینقدر با فهمو شعور و اطلاع حرف زدین
   کسانیکه اینقدر تند این قضیه رو رد میکنن دارن به خود خدا و پیامبر توهین میکنن
   چون این دین اسلام رو ما از این بزرگان گرفتیم
   یعنی ما عقلمون میرسه اما پیامبرو خدا عقلشون نمیرسید ونمیفهمیدن که این حکم اشتباهه(نَعوذُبالله)
   خوبه اگه ادعامون میشه که مسلمونیم همه چیز دین اسلام رو قبول کنیم
   نه اینکه هر بخشی که خودمون دوس داریمو قبول کنیم
   ما بقی رو خط بزنیم
   بازم ممنونم از کسانیکه مثل خانم “ستایش” بدون تعصب کامنت گذاشتنو با اطلاعات کافی از دین،راجع به این ماجرا نظر دادن

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • mhgood@ymail.com

   با خواندن این مطلب کلی خندیدم .ولی نتیجه گیری شما غلط است

   Thumb up 0 Thumb down 0
 • ghazal

  lمتاسفم برای مردمانی که هنوز در ارضای نیازهای جنسی شان آزادی ندارند

  Thumb up 0 Thumb down 0
  • الهام

   با سلام
   به نظر من هر زن و مردی حق زندگی داره قرار نیست با مرگ یک طرف طرف مقابل خودشو فنا کنه. درسترین راه اینه که زن یا مرد یه زندگی جدید رو شروع کنن. اما اینی که زن دوم بشه. به نظرم خیلی اشتباهه. یا اینکه یک زن به علت متعلقه بودن با چند نفر باشه اشتبته محضه. این خانم می تونست شخصیت خودشو حفظ کنه و با یک نفر خوب آشنا بشه و زندگیشو از سر بگیره نه اینکه هی بخواد با مردای جدید رابطه داشته باشه. ایشون یه زن عاقل و بالغ بودن و می دونستن که یک فرد مجرد هیچ وقت ایشونو قبول نمی کنن پس چرا باید این اشتباهو می کردن.

   Thumb up 0 Thumb down 0
 • روشن

  بالاخره این نیاز های جنسی و عاطفی را که نمی توان انکار کرد با تو هستم الهام- مطمئنم تویی که به این خانم توهین می کنی و این موارد را انکار ……در خفا آن کار دیگر می کنی….
  حرف های این خانم نشان از وقار – شرف – و منطق او را می داد و کسانی که اینگونه او را می کوبند منش فاحشگی دارند.

  Thumb up 1 Thumb down 1
  • نام شما...

   پس تو هم یه فاحشه هستی

   Thumb up 1 Thumb down 1
  • نام شما...

   اتفاقا آدمی مثل من خیلی شرف داره که دنبال این چیزا نره
   خانواده ات اینطورین که تو این طرز فکرو داری پس شماها فاحشه این

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • morteza

   سلام
   جناب “نام شما…” مطمئنین از آدب و شعور سهمی بُردین؟ من که هرچی کامنت های شما رو میبینم فاقد این خصیصه ها هستین
   دعا میکنم خدا تو این شبا شفاتون بده که یکم شخصیتتون بارور خصلتهای انسانی بشه
   به امید شفای شما

   Thumb up 0 Thumb down 1
  • Vida

   احسنت ایول

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • Vida

   احسنت ایول را به روشن گفتم نه به اون کسی که جرات نداشت اسمش رو هم بزاره

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • morteza

   مرسی روشن
   خوشحالم که هنوز آدمهای با درکو فهم بالا وجود دارن
   این شخص “نام شما..” جدا ار آدب بویی نبرده
   بهتره کامنتاشو حذف کنن

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • سعید

   در پاسخ به روشن
   بله، واقعا آدم باید خیلی وقار داشته باشه، که هر چند ماه یه دفعه به مامان، بابا، خواهر، برادرش بگه الان با یه مورد جدید رابطه دارم، با اون قبلیه خیلی داشت عشقولانه میشد. آدم باید آدم باشه.کجاش منطقیه که هر چند ماه با یکی باشی؟اینجور آدما عقل ندارند، جاش غریزه جنسیشون جلوی عقل و هوششون رو گرفته.میری یه مهمونی، میبینی با نصفه مردها یا زنهای اونجا خوابیدی

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • امین

   ممنون از جواب دقیقت به اینطور افراد……..
   به نظر منم اینا همونایی هستن که هنوز پلاستیک دور مغزشون رو باز نکردن چه برسه ازش استفاده کرده باشن……..

   آره اینا همونایی هستن که در خفا……………. کنن و با کولی گری و بدون منطق میخوان خودشون رو آدم خوبه نشون بدن چون هنوز طعم برآورده نشدن نیازهارو نچشیدن پس حتما حتما حتما یه جایی و یه جوری دارن نیازای خودشون رو برآورده میکنن که نمیتونن شرایط یه انسان روراست رو درک کنن…….. مرسی از عدالتت تو تفکر

   Thumb up 0 Thumb down 0
 • محمد

  با سلام محمد هستم ۲ سال است که متاهل هستم. من کار این خانم را تایید نمی کنم ردش هم نمی کنم. کسی که یک بار تو زندگیش شکست می خوره و جدا می شه بیشتر نیازمند نیاز عاطفی می شه تا نیاز های دیگر همه این کار ها و روابط به خاطر اینه که کنار یک مرد احساس آرامش قلبی کنه. من کاملا ایشان را درک می کنم و امیدوارم هرچه زودتر یک رابطه همیشگی با کسی که ارزششو داره داشته باشن و ازدواج دائم کنند. ممنون از صراحت کلامتان موفق و سرفراز باشید

  Thumb up 1 Thumb down 0
 • نام شما...

  جالب اینجاست که فقط آقایون از همچین چیزی استقبال می کنند چون به نفع خودشونه ولی اگر خانوما بگن که مثلا هم من تورو دارم هم می خوام با یکی دیگه باشم چون طرف نیاز داره اونوقت میشه زن خراب که باید سنگسار بشه، خیلی حرفاتون جالبه من با خانم الهام صد در صد موافقم که کلاه شرعی دارید میذارید رو سر خودتون و کل این ملت با این حرفاتون حق خانم ها رو پایمال می کنید که شوهرش مثل عربای ملخ خور که از اونا پیروی میکنید ۱۰ تا زن هم بگیره حقشه و امسال همین خانم متعه هم توی جامعه ی ما زیاده از سر خودخواهی و هوا و هوس خودشون زندگی مردم رو خراب می کنن .

  Thumb up 2 Thumb down 1
  • نینا

   کاملاً باهاتون موافقم

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • Sahar

   من بعنوان یه زن با شما مخالفم ونظر محمد رو تاید میکنم شما به حرفها گوش کنید نه به اون کسی که حرف رو میزنه

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • mehran

   سحر خانم اینو تجسم کن خواهشآ ، شما ازدواج کردی بچه داری و طاق میگیری و متعه میشی . میشه بفرمایید که بچه شما به کی باید بگه بابا

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • سعید

   در جواب به مهران و سحر
   بچش باید عادت کنه به هر آقایی که با مامانش سلام علیک داره بگه بابا

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • شادی

   کاش یاد می گرفتیم که همه گندو کثافت کاری های خودمونو با معیارهای دینی نسنجیم

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • نام شما...

   با شما موافقم

   Thumb up 1 Thumb down 0
 • Mohammad

  از مصاحبه زیباتون لذت بردم شجاعت خانم مصاحبه شونده را می ستایم برا الهام خانم سطحی نگر که با اینگونه تفکرات مریضش دستورات دین رو به بازی گرفته متاسفم
  من یک استاد دانشگاهم که تجربه تلخ طلاق را چشیده ام ولی دوباره ازدواج کردم
  اما می دانم که عرف جامعه ما بسختی با زنان مطلقه کنار می آید
  آنها هم نیاز دارند چه اشکالی دارد با نهادینه کردن متعه فرصت انتخاب آزاد را به این افراد بدهیم متاسفانه اسم جامعه ما اسلامی است ولی عرف مریض جامعه بجای شرع در آن جکومت می کند
  امیدوارم این خانم محترم همسری شایسته بیابند

  Thumb up 1 Thumb down 1
  • morteza

   سلام
   مرسی محمد جان که اینقدر با فهمو شعوری
   حال کردم با کامنتت

   Thumb up 1 Thumb down 1
  • راحله

   آقای محمد زن فعلی شما قبل از ازدواج با شما چند تا ازدواج موقت داشته؟

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • Mohammad

   سلام راحله خانم اینکه همسر من چندتا ازدواج داشته مهم نیست زنهای بیوه جامعه باید میل درونی و خدادای خودشونو بخاطر طرز تفکر حاکم بر جامعه سرکوب کنند نسخه شما برا این افراد چیه؟ در ضمن برا شما بگم که همسرم در ازدواج موقتم بود زمانیکه دیدیم بدرد هم می خوریم دائمیش کردیم
   ولی راست حسینی بگم که من مشکلی با این قضیه نداشتم دوستان صحبت از سرکوبی یه میل و غریزه خدادایه بیرحم نباشیم

   Thumb up 0 Thumb down 1
  • سعید

   خدا کنه هیچ وقت دچارش نشی وگرنه …

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • mehran

   واقعا شما کدوم دانشگاه تدریس میکنی؟ پس تعدد هم بستری چی میشه؟ شما حاضری با یک زن متعه ازدواج کنی اگر حاضری چطور میتونی مطمئن باشی که به تعدد هم بستر عادت نکرده؟ من واقعآ متوجه نمیشم . در اصل میشه گفت که متعه ی شغل واسه خانوم های مطلقه هستش چون واسه رفع نیاز مالی و جنسی و عاطفی هستش .
   چون هیچ نیاز عاطفی با ۲ ماه و ۶ ماه رفع نمیشه پس فقط میمونه مالی و جنسی پس بهتر اینه که به دید یک شغل بهش نگاه کنیم
   پس به نطر من کسی که متعه میشه فرقی با یه …… نداره . فقط اسلامی شده . پس دیگه نباید به کشورهای اروپایی ایراد گرفت چون حتمآ اونا هم دینشون مجاز کرده

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • Mohammad

   سلام مهران خان دانشگاه من چه اهمیتی داره
   تو این دنیا نمیشه از هر چیزی مطمئن شد اتهام شما به این سنخ از خانمها فاقد پشتوانه روانشناسی هست فکر کنم این طرز تفکر منجر به شک زیاد در مورد همسر بشه چون ایشان هم بعد ازدواج بلاخره با یکی همبستر شده و طعم خوش این گونه روابط رو چشیده . پس میبینید که بیش از حد در مورد خانمها کم لطف هستید
   ببین عزیز خانمها بیشتر از ما آقایون می تونند خودشون را حفظ کنند چون جامعه بیرحم ما بهشون یاد داده که اسم سرکوب غراضشون رو بذارن حیا
   بخدا ظرفیت اونا از ما بیشتره این قدر دست کم نگیریدشون
   متعه فقط یه مسیر برا رفع یه نیازه با وظایف وحقوق خاص خودش والسلام

   Thumb up 0 Thumb down 1
  • morteza

   سلام آقا MOHAMMAD
   من هرچی کامنت میزارم،پاکش میکنن،چون یجورایی آدرس میل دادم
   نمیدونم چی بگم
   کاش میشد باهم بحرفیم

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • morteza

   سلام آقا MOHAMMAD
   شماخوبین؟میتونیم چند کلامی با همه اختلاط کنیم؟خارج از محیط این سایت
   اگه مایل بودین،جواب بدین
   خوشحال میشم
   ممنون

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • Mohammad

   سلام مرتضی خان خیلی خوشحال میشم ولی چطور همدیگه رو پیدا کنیم؟ دوم اینکه من برا فرصت مطالعاتی در کشور سوئد هستم و آخر سال می آم ایران

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • سمیه

   آقا محمد اگه مادر شما هم چنین انتخابهای آزادی داشتند، الان شما استاد دانشگاه نبودید.

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • Mohammad

   سلام سمیه خانم حق با شماست چون عرف ما و جامعه ما در برخورد با اینگونه مسائل می لنگه
   خانم محترم این همه صحبتها بخاطر اینه که ببینیم متعه اشکال داره یا مشکل از نگاه ما به این مسئله است
   اونهایی که با این نسخه اسلامی مشکل دارند یه راه نشان بدند خراب کردن راحته نالیدن از درد راحته مهم ارائه راهکار است یاعلی راهکار بدین
   در ضمن لطفا بهم توهین نکنیم خوشبختانه یه مسیری هست که با هم آزادانه بحث کنیم می خواهیم به حقیقت برسیم چون واقعیت حاکم بر جامعه در این مسئله خیلی تلخه
   با تشکر از گرداندگان سایت

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • Hadi

   بچه ها حال کردم بقیه جاها دارن بهم توهین میکن ولی این قسمت بد نیست لطفا کامنت بعدی منم از بروبچ سایت منونم

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • نام شما...

   متعه یک بار نه در فاصله ای که این خانم ۲۹ ساله یک ازدواج دائم داشته باشه بعد ۴ تا هم ازدواج موقت اصلا چرا همیشه تا تقی به توقی میخوره اولین راه را طلاق رو انتخاب میکنن ؟

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • Mohammad

   متاسفانه در حال حاضر آمار طلاق وحشتناکه زندگی ها بدلایل واهی از هم می پاشن دلایلش هم در اکثر اوقات جالب نیست

   Thumb up 0 Thumb down 0
  • مینا

   در پاسخ به آقا محمد و اظهار تاسف برای خودمون که چنین افرادی قشر تحصیلکرده جامعه اسلامی مون هستند به نظر من شمابا این خانم که در انتظار ازدواج دائمی هستند حتما تماس بگیرید چون به نظر میرسه کاملا لایق و مناسب همدیگه هستین که مشکلتون رو با چهار تا کلمه عربی حل میکنید

   Thumb up 1 Thumb down 0
  • Qader

   الان می فهمم چرا حضرت علی بعضی وقتها با چاه درد دل می کرد آخه مینا به چه موجوزی داری تخریب می کنی؟ اون بنده خدا ازدواج کرده تو حرفهاش هم نگفته که زن دوم می خواد .
   افتخار می کنم که چنین افراد با سوادی در جامعه داریم تو اگه حرفی داری واگه میتونی راه حل نشون بده نه اینکه افراد رو تخریب کنی